طریقه گذاشتن و برداشتن لنز چشم برای اولین بار + نکات گذاشتن لنز چشم

0

طریقه گذاشتن و برداشتن لنز چشم برای اولین بار + نکات گذاشتن لنز چشم

گذاشتن لنز چشم و گزاشتن آن در چشمها برای تغیییر رنگ چشم از علاقه مندذی های خانم ها و دختران جوان است که خیلی طرفدار دارد و همیشه در مهمانی ها و جشن ها و یا بیرون مورد استفاده قرار میگیرد.اما گذاشتن و برداشتن آن اصول خاصی دارد که ما در این بخش برای شما و برای افراد مبتدی که تا بحال انجام ندادند در سایت حرف تازه توضیح دادیم.

طریقه گذاشتن لنز چشم برای اولین بار

در ادامه با ما همراه باشید و مراحل از اول تا گذاشتن لنزها را مشاهده کنید

گذاشتن لنز چشم

شستن دستها

در اولین مرحله از گذاشتن لنز چشم ابتدا باید دست هایتان را به خوبی با آب و صابون بشویید و با استفاده از یک حوله تمیز که پرز نمی دهد دست تان را خشک کنید و اگر دستگاه خشک کن دارید می توانید از آن استفاده کنید دقت داشته باشید که ماده شوینده ای که از آن برای شستن دست استفاده کردید با لنز تماسی نداشته باشد زیرا، این مواد شوینده اگر با لنز تماس داشته باشد باعث می شود لنز خشک شود و اگر از این لنز استفاده کنید باعث ایجاد زخم در چشم و در نتیجه باعث تاری دید می شود.

گذاشتن لنز چشم

نحوه خارج کردن لنز چشم از بسته

یکی از لنزها را از جعبه لنز خود بردارید. مراقب باشید که کدامین لنز را برای چشمانتان استفاده می‌کنید. حواس خود را جمع کنید که لنز چشم سمت راست را برای چشم سمت راست و لنز سمت چپ را برای چشم سمت چپتان استفاده کنید. اگر اشتباه این کار را انجام دهید، می‌توانید محیط را ببینید ولی به شدت اذیت خواهید شد و چشمانتان عفونت خواهد کرد. توجه داشته باشید به هنگام خارج کردن لنز از جعبه، گرد و غبار اصلا با لنز تماس پیدا نکنند.

گذاشتن لنز چشم

روش برداشتن لنز از جعبه

حالا لنز را روی انگشت اشاره هر دستی که با آن راحت هستید قرار دهید البته اطمینان حاصل کنید که لنز چپه نباشد و اگر لبه های لنز به سمت بیرون مایل شدند این یعنی لنز چپه می باشد، در این مرحله از گذاشتن لنز سعی کنید لنز را روی ناخن قرار ندهید و البته به منظور راحت ترشدن کار می توانید کمی از محلول را روی دست تان بریزید.
زمانی که لنز را روی انگشتتان قرار دادید، وقت آن است که به پارگی لنز، گرد و غبار روی لنز و.. دقت کنید و اگر موردی یافت شد لنز را با مایع مخصوص بشویید

گذاشتن لنز چشم با انگشت اشاره

توسط انگشتان سبابه و وسط دست دیگرتان، پلک بالا و پایین چشم خود را بکشید. مانند شکل از انگشت سبابه برای بالا کشیدن پلک بالایی و از انگشت وسط برای پایین کشیدن پلک پایینی چشم خود استفاده کنید و انگشت سبابه دست دیگرتان که لنز روی آن قرار دارد را دقیقا جلوی چشمانتان قرار دهید

گذاشتن لنز چشم

زمانی که مرحله قبل را به خوبی انجام دادید، وقت آن است که لنز را در همان حالت، درون چشمتان بگذارید. سعی کنید پلک نزنید و به به لنز خیره نشوید. این کار باعث ضربه زدن به لنز می‌شود و بهتر می‌توانید لنز را داخل چشمانتان هدایت کنید. به آرامی لنز را به داخل چشمانتان بگذارید. مطمئن شوید که لنز را روی عنبیه (شکل دایره رنگی چشم) چشم قرار داده‌اید. اگر لازم بود هنگامی که لنز درون چشم‌تان قرار گرفت، آن را توسط انگشتتان حرکت دهید. انگشت خود را بردارید و با نگه داشتن پلک بالایی به آرامی چشمانتان را حرکت دهید. می توانید بعد از حرکت دادن چشم، آرام پلک بزنید.

گذاشتن لنز چشم

بستن پلک و چرخاندن کره چشم

در مرحله آخر از گذاشتن لنز، پلک تان را ببندید و چند باری کره چشم را بچرخانید تا لنز به خوبی روی چشم ثابت بماند.

پس از گذاشتن لنز روی چشمتان، به آرامی پلک بزنید. اگر در حین این کار درد و یا سوزشی را حس کردید، لنز را از چشمانتان بردارید و به خوبی آن را با مایع لنز بشویید و دوباره مراحل بالا را از اول انجام دهید. ممکن است برای چند ثانیه، احتیاج به بستن چشمان خود داشته باشید. این کار را انجام دهید و اگر لنز هنوز‌ به خوبی جایگذاری نشده بود، انگشت سبابه خود را زیر پلک پایین چشمتان بگیرید.

گذاشتن لنز چشم

بعد از قرار دادن لنز داخل چشم تان مراقب باشید که جعبه لنز تماسی با روشور و یا سینک نداشته باشد و بلافاصله در جعبه را ببندید، سعی داشته باشید که از لنز در ساعات کمی از روز استفاده کنید و اگر احساس کردید که چشمانتان اذیت می شوند لنز را از روی چشم هایتان برداشته و به مدت چند ساعت به چشمانتان استراحت دهید.

نحوه برداشتن لنز چشم

  1. در مرحله اول از برداشتن لنز ابتدا دست های خود را با آب و صابون بشویید و منظر بمانید تا دستانتان خشک شود.
  2. محلول درون جا لنزی را قبل از اینکه لنز را داخل آن برگردانید تعویض کنید و محلول جدید تری داخل جا لنزی بریزید.
  3. پلک را باز نگه دارید و با انگشت سبابه و شصت لنز را به سمت مرکز عنبیه ( سیاهی چشم ) جمع کنید سپس لنز را خارج کنید، برای افرادی که مشکل خشکی چشم و چسبیدن لنز به چشم را دارند به منظور جلوگیری از کنده شدن مولکول های سطح چشم با هربار قرار دادن و برداشتن لنز می توانید از قطره های مرطوب کننده و لغزانده استفاده کنید.
  4. در این مرحله از برداشتن لنز قبل از قراردادن لنز درجا لنزی آن را با محلول شستشو دهید، بعد از خارج کردن لنز آن را در کف دست خود قرار دهید و آن را با محلول شستشو کمی مالش دهید سپس با محلول آبکشی نمایید.

نکته: برای شستن لنز از هر نوع مایع غیر از محلول شستشوی لنز خود داری کنید آب به دلیل داشتن املاح و کلر به لنز آسیب وارد می کند.

نکات گذاشتن لنز چشم

اگر لنز مورد استفاده تان یک بار مصرف نمی باشد باید آن را همیشه در محلول نگه داری کنید این روش باعث تمیز و نرم ماندن لنز می شود و مانع از میکروبی شدن آن خواهد شد و به تاریخ مصرف لنز ها دقت نمایید زیرا بعضی از آن ها یک روز و بعضی ها دو هفته و بعضی ها چند ماه ماندگاری دارند و از گذاشتن لنز تاریخ گذشته خودداری کنید.

نظرات