درمان گودی کمر با تمرینات ورزشی و حرکات بدنسازی و پیلاتس

0

درمان گودی کمر با تمرینات ورزشی و حرکات بدنسازی و پیلاتس

گودی کمر از جمله شایعترین اختلالاتی است که معمولا خانم ها درگیر آن هستند و این معضل ناراحتی ها و مشکلات جدی برای آنها بوجود آورده است‌
ما در این بخش چند حرکت و تمرین مخصوص برطرف کردن و کاهش گودی کمر را در بخش پزشکی سایت حرف تازه پیشنهاد میکنیم تا با انجام این تمرینات در خانه و بدون هزینه زیاد این معضل اندامی را برطرف و یا کاهش دهید.

گودی کمر

گودی کمر چیست؟

ستون فقرات تمام انسان ها دارای فرورفتگی و برجستگی هایی است که اگر این منحنی ها وجود نداشت ما نمی توانستیم روی پای خود بایستیم.
در حالت طبیعی ستون فقرات از سه منحنی تشکیل شده یک منحنی فرو رفته در قسمت گردن، یک منحنی برجسته در قسمت پشت و یک منحنی فرورفته دیگر در قسمت کمر، زمانی که انتها در قسمت کمر بیش از اندازه باشد بر سایر قسمت های دیگر تاثیر خواهد گذاشت.

نکته مهم :شاید انجام تمرینات برای برطرف کردن گودی کمر برای همه افراد متناسب نباشد از این رو استفاده از حرکات ورزشی در صورتی که دارای عوامل زیر باشند قابل اصلاح می باشد.

عوامل ایجاد قوس و قوز کمر

 1. ضعف عضلانی عمومی
 2. عدم انعطاف کافی عضله جمع کننده لگن
 3. ضعیف بودن ماهیچه های باسن

تمرینات برای کاهش گودی کمر

این حرکات شامل حرکت مخصوص پا، لگن، و عضلات کمر است و حرکات ورزش پیلاتس که با انجام مداوم آن شاهد بهبود وضعیت کمر خواهید بود.

نکته مهم : به دلیل حساس بودن کمر نباید از هر حرکتی ورزشی برای برطرف کردن گودی کمر استفاده کرده چرا که باعث فشار وارد شدن بیش از اندازه به کمر می شود

حرکات ممنوعه ورزشی برای قوس کمر

افرادی که گودی کمر دارند نباید از حرکت های ورزشی زیر استفاده کنند.

 • اسکات
 • هاگ اسکات (پشت ران)
 • فیله کمر
 • پرس سرشانه به صورت ایستاده

علائم گودی کمر

گودی کمر می توان علت های مختلفی داشته باشد، برای برطرف کردن گودی کمر در ابتدا باید نوع گودی کمر شما توسط پزشک و یا افراد ورزشکار تشخیص داده شود، سپس باید به دنبال راه های درمان گودی کمر رفت.
گودی کمر بیشتر برای کسانی اتفاق می افتد که مدت طولانی بر روی صندلی می نشینند، این مشکل در طولانی مدت باعث بیرون زدگی شکم و فشار زیاد به ستون فقرات و به وجود آمدن درد در ناحیه لکن و کمر می شود زیرا این گودی به تدریج موجب کشیدگی عضلات اطراف ستون فقرات می شود.

 1. ملتهب شدن دیسک کمر
 2. قوز نشستن
 3. چاقی زیاد
 4. ضعیف بودن عضلات شکم
 5. پوکی استخوان
 6. زایمان های متعدد
 7. استفاده زیاد از کفش پاشنه بلند
 8. جابجایی مهره ها به سمت جلو
 9. کوتاه بودن عضلات کمری
 10. ضعیف بودن مفصل های ران و لگن

درمان گودی کمر با تمرینات ورزشی و پیلاتس

حرکت اول: برای انجام این حرکت ابتدا باید حالت چهار دست و پا به خود بگیرید به این حرکت حرکت گربه ای می گویند باید طوری عمل کنید که پشت شما یک نیم دایره تشکیل شود در حالی که عضلات شکمی را کاملا منقبض گردید. ای کار را به آرامی انجام دهید چند ثانیه در همین حالت باقی بمانید و سپس به همان حالت اولیه برگردید و دوباره حرکت را تکرار کنید. (مطابق شکل زیر حرکت را انجام دهید و به حالت سر و گردن توجه کنید)

گودی کمر

برگشت به حالت اولیه

گودی کمر

حرکت دوم :برای انجام این حرکت باید روی زمین دراز بکشید و دست هایتان را صاف در کنارتان قرار دهید. سپس پای راست خود را به آرامی بالا بیاورید و به آرامی هم پایین بیاورید سپس روی پای دیگرتان هم به همین حرکت را تکرار کنید. سعی کنید این حرکت را در ۳ ست ۱۰ تایی انجام دهید، این حرکت کمک زیادی به قوی تر کردن عضلات پا می کند.

گودی کمر

حرکت سوم :برای انجام این ورزش برای گودی کمر باید رو به پشت دراز بکشید و زانو های خود را خم کنید، سپس بالا تنه خود را از زمین جدا کنید در حالی که عضلات شکمی تان را منقبض کرده اید سعی کنید سر انگشتانتان را به کف پایتان برسانید و برای مدت ۵ ثانیه در همین حالت باقی بمانید. این حرکت کمک زیادی به تقویت عضلات شکمی می کند.

گودی کمر

حرکت چهارم :نحوه قرار گرفتن این حرکت مشابه حرکت قبلی است با این تفاوت که دست ها بر روی زانو گذاشته می شود، شما باید تا حدی قسمت بالا تنه خود را از زمین جدا کنید که فشار را روی شکم خود احساس کنید.

گودی کمر

حرکت پنجم :انجام حرکت دراز و نشست یک حرکت کلی و عالی برای برطرف کردن گودی کمر است که علاوه بر تقویت عضلات شکم و پهلو به تقویت عضلات قسمت مرکزی بدن می پردازد و نمی گذار تمام فشار روی کمر باشد. این حرکت را بدون خم کردن بیش از حد پشت انجام دهید.

گودی کمر

حرکت دراز و نشست

گودی کمر

حرکت ششم : برای انجام این حرکت جهت برطرف کردن گودی کمر رو به پشت دراز بکشید و سپس زانو های خود را خم کنید و بدین ترتیب ابتدای پای راست خود را با دست گرفته و در داخل سینه خود جمع کنید جوری پایتان به داخل سینه کشیده شود که فشار را احساس کنید سعی برای چند ثانیه این فشار را تحمل کنید، در این حین پای دیگر باید صاف باشد. سپس این حرکت را روی پای دیگر خود انجام دهید. شما می توانید هر دو پایتان را هم زمان به داخل سینه بکشید.

گودی کمر

حرکت هفتم :به این حرکت حرکت پل با استفاده از توپ می گویند، در اینجا از توپ به عنوان یک تکیه گاه استفاده می شود، این حرکت یک حرکت عمقی است که ماهیچه ها باسن، ران، پشت را تحت تاثیر قرار می دهد. برای انجام این حرکت باید مطابق شکل زیر عمل کنید، قسمت بالا تنه خود را روی توپ قرار دهید و پاهایتان را از هم باز کنید سپس به آرامی عضلات باسن خود را بالا و پایین ببرید.

گودی کمر

نحوه پیشگیری از گودی کمر

زمانی که روی صندلی نشسته اید پاهایتان را روی زمین مسطح قرار دهید و با استفاده از یک بالشت فضای خالی کمرتان را پر کنید.
زمانی که قصد دارید برای مدت طولانی بایستید یکی از پاهای خود را روی یک سطح بالا تر قرار دهید برای مثال پایتان را روی یک چهار پایه قرار دهید.
برای خوابید رو پشت بخوابید و زیر زانوهایتان یک بالشت قرار دهید.
سعی کنید تا جای ممکن از پوشیدن کفش های پاشنه بلند دوری کنید.
در هفته ۳ بار از حرکات مخصوص برطرف کردن گودی کمر استفاده کنید.
تمامی حرکات بالا برای برطرف کردن گودی کمر بسیار نتیجه بخش است به همین دلیل برای دستیابی بهتر به بهترین نتیجه باید تمامی این حرکات را به صورت مداوم به انجام این حرکات بپردازید، و این را بدانید که وظیفه ستون فقرات محافظت و نگهداری عضلات است پس باید برای سلامت و سالم ماندن آن تلاش کنیم.

نظرات