arongroups

روغن مار چیست؟ | فواید روغن مار برای پوست و مو | عوارض روغن مار

0

روغن مار چیست؟ | فواید روغن مار برای پوست و مو | عوارض روغن مار

روغن مار : مار به همان میزان که خطرناک و کشنده است، شفابخش هم است. از سم، گوشت و روغن مـار ( روغن مـار اصل) که از گران قیمت ترین روغن های دنیا است، استفاده های فراوانی ميشود. مثلا :سم مار برای ساخت داروهایی مختلف و درمان بعضی مشکلات قلبی و عروقی و برخی گرفتگی های عروقی مورد استفاده قرار می گیرد.

روغن مار

روغن مار چیست؟

براي تهیه روغن مـار پوست مار را از بدنش جدا کرده و پوست به دست آمده را حرارت می‌دهند تا روغنی که در زیر پوست و انتهای دم مار وجود دارد در اثر حرارت حاصله از گوشت و پوست استخراج شود. روغن مـار از چربی مار آبی چینی به دست مي‌ايد هرچند روغن های مار دیگری که از مار بوآ، مار دریایی و گونه های ديگر به دست می آیند هم وجود دارد.

این چربی، فراوری شده و به یک روغن غلیظ تبدیل ميشود که دارای سطح بالایی از یک اسید چرب امگا ۳ به نام ایکوزا پنتانوئیک اسید (EPA) است که خواصی براي سلامتی انسان دارد. کشورهای اصلی تولید کننده روغن مـار کشورهای چین، ویتنام و تایلند هستند.

در صورتی که روغن مـار اصل و خالص باشد دارای تأثير و قدرت شفابخشی بسیار زیاد است. متأسفانه امروزه ۹۰ درصد روغن های مار بازار تقلبی است. اسید چرب موجود در روغن مـار واقعی را میتوان بصورت موضعی براي درمان بعضی بیماری ها بکار برد. جالب اینجاست که هرچه مار خطرناک تر باشد روغن مـار خالص دریافتی از آن براي درمان موثرتر است.

فواید روغن مار

روغن مـار دارای بعضی از فواید چشم‌گیر، من جمله کاهش درد آرتریت، بهبود سلامت پوست، تقویت سیستم ایمنی بدن، مراقبت از سلامت قلب، کاهش سوزش در پوست، افزایش عملکرد شناختی، ایجاد تعادل و تقویت مو است.

تقویت مو

این روغن درصورتی که بصورت کاملاً اصولی و با درجه اخلاص بسیار بالا تهیه شود میتواند خواص درمانی بیشماری داشته باشد ولی بیش تر اشخاص روغن مـار را روغنی موثر براي پرپشت کردن موها ميدانند و رمز و راز پرپشت بودن موهای زنان کشور هند را به استفاده از این روغن نسبت می‌دهند.

این روغن با تغذیه فولیکول های مو باعث سلامت مو و پوست سر ميشود و از ریزش موهایتان پیشگیری ميکند. بنابراین درصورتی که از ریزش موهای خود رنج می برید و می خواهید موهایتان را تقویت کنید و موهایی زیبا، بلند و پرپشت داشته باشید، استفاده از روغن مـار را امتحان کنید. روغن مـار تقویت کننده مژه، ابرو، ریش و سبیل نیز میباشد و یکی از بهترین روغن های طبيعي براي تحریک پیاز مو به شمار می ايد.

مراقبت از پوست

زمانی سخن از مراقبت از پوست به میان مي‌ايد ، روغن مـار بسیار مؤثر است زیرا میتواند پوست را مرطوب نگه دارد، و آن را به شیوه های گوناگون درمان نماید. اگرپوست شما به دلیل عفونت یا حساسیت پوسته پوسته، ترک دار، خشک یا ملتهب شده است، مقدار اندکی از این روغن، که معمولاً با تفاله روغن های ديگر ترکیب شده، میتواند التهاب را تسکین دهد و پوستتان را سالم تر و جوان تر نماید.

روغن مار

 

کاهش التهاب

در طب سنتی، روغن مـار به عنوان دارویی موضعی براي بهبود التهاب، درد مفصلی، آرتروز، بیماری نقرس، درد عضلانی و… مورد استفاده قرار می گرفته است. پژوهش های نشان ميدهد که اسیدهای چرم امگا۳ موجود در روغن مـار میتواند سبب التیام التهاب شدید در مفصل ها و قسمتهای مختلف بدن بشود.

تقویت سیستم ایمنی

ترکیبات حفاظتی موجود در روغن مـار بطور کلی بعنوان آنتی باکتریال یا ضد ویروسی شناخته نمی شوند، اما آن ها بعنوان آنتی اکسیدان ها و مواد ضد التهابی عمل می کنند که میتوانند فشار روی سیستم ایمنی بدن را کاهش دهند، به این معنی که آن ها میتوانند بعنوان ماده ای مقوی براي سلامتی کلی بدن عمل کنند.

تسکین دهنده درد

روغن مـار همچنين دارای خواص ضد درد است، که سبب ميشود آن را به یک درمان محبوب بعد از جراحت یا جراحی، و یا در طول بیماري مزمن که امکان دارد درد دائمی یا پی در پی را بهمراه داشته باشد، تبدیل کند. در کاربرد موضعی هم، این روغن میتواند بهبود زخم ها و اسیب های دردناک را افزایش دهد.

سلامت قلب

از ديگر خواص روغن مـار میتوان به تقویت سلامت قلب اشاره نمود . در این روغن، چربی به نام ایکوزاپنتانوئیک اسید وجود دارد که براي بدن بسیار مفید است. این ماده یکی از چربی های اشباع نشده است که میتواند سطح فشار خون را بسیار کاهش بدهد. یکی از برترین مواد براي پیشگیر از حمله های قلبی، اسید های چرب امگا ۳ ميباشند.

بر مبنای تحقيقات صورت گرفته در دانشگاه پزشکی هلسینگی فنلاند، در روغن مـار میزان قابل توجه ای امگاه ۳ وجود دارد. همچنين امگا۳ ها می توانند ساخت وساز پلاک خونی در عروق خونی را کاهش دهند و از بی‌نظمی ضربان قلب جلوگيري کنند.

عوارض مصرف روغن مار

استفاده از روغن مـار در بعضی موارد میتواند دارای عوارض جانبي مانند تهوع، خارش، التهاب پوست، استفراغ و در موارد بسیار نادری تشنج باشد و این عوارض عمدتاً به دلیل واکنش های آلرژیک، مصرف بیش از حد روغن یا مواد کم کیفیت در این درمان طبيعي است.

• باتوجه به تاریخ شهرت این روغن، مهم است که همیشه روغن مـار خود را با تهیه از یک منبع معتبر، ایمن نگه دارید تا اطمینان حاصل شود که شما از روغنی خالص و گونه ای بی خطر استفاده می کنید.

نظرات