سخنان سعید نمکی درباره گریه برای امام حسین + واکنش سعید نمکی به انتقادها

1

سخنان سعید نمکی درباره گریه برای امام حسین + واکنش سعید نمکی به انتقادها

سعید نمکی وزیر بهداشت درباره عزاداری امام حسین حرفهایی زده که با واکنشهای زیادی از سوی هیاتی ها و کاربران شبکه ها اجتماعی همراه بود و انتقادات زیادی به حرف وی وارد کردند.

اظهارات سعید نمکی وزیر بهداشت درباره عزاداری امام حسین

نمکی روز پنجشنبه در صدونهمین اجلاس روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی در مشهد درباره اهمیت سلامت روان گفت: «بحث سلامت روان موضوعی بسیار مهم است که باید به طور جدی به آن بپردازیم. این موضوع مشارکت بین بخشی می‌طلبد. ما ۱۴ تولد در شیعه داریم با ۱۳ وفات، اما همیشه دلمان می‌خواهد گریه کنیم و ضجه بزنیم. باید این فضای غم انگیز را شکست و آن را تعدیل و تلطیف کرد. این افسردگی عامل خودکشی و بسیاری از خشونت‌های اجتماعی است. باید روان‌های پریشان را دریابیم.»

این صحبت‌ها با واکنش انتقادی بسیاری از مردم و برخی چهره ها از جمله برخی امامان جمعه و بنی فاطمه و فضه سادات حسینی و حاج آقا دانشمند و …روبرو شد.

سعید نمکی وزیر بهداشت

سعید نمکی وزیر بهداشت در دیدارش از شهرستان گناباد، گفت: چندی پیش بنده در جمع معاونین فرهنگی و دانشجویی دانشگاههای علوم پزشکی کشور گفتم که باید به دانشگاه ها روحیه نشاط و امید تزریق کرد و اجازه نداد که دانشجویان دچار افسردگی شوند.

نمکی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه به جامعه یاس و ناامیدی پمپاژ نکنید بلکه به جامعه امید و نشاط تزریق کنید،اظهارداشت: اما متأسفانه عده‌ای مرتب به یاس و ناامیدی جامعه دامن می‌زنند.

وی افزود: در آن نشست گفتم که در تشیع ۱۴ ولادت و ۱۳ وفات و شهادت داریم و گویا یک ولادت برای شادمانی بیشتر شیعه وجود دارد و آن انتظار قائم آل محمد(عج) برای ایجاد نشاط و امید در جامعه است، به عبارتی «در این سیاهی شب‌های سرد بی فانوس، هنوز دل به امید تو بسته‌ام خورشید».

سعید نمکی وزیر بهداشت

واکنش وزیر بهداست به انتقادها

نمکی در فیلمی واکنش نشان داده گفته است: یکی از دوستان شب گذشته با بنده تماس گرفت و عنوان کرد که فردی علیه تو توییت کرده که گفته ای مراسم روضه و عزاداری برای حضرت سیدالشهدا(ع) عامل خودکشی در جوانان است.چون برخی افراد این گونه حرف ها را زیاد می زنند و برخی در پی ایجاد فضای غم و اندوه و سرخوردگی در جامعه هستند، لکن این برداشت و حرف، قطعاً از روی کج سلیقگی بوده است.
دوستی دیشب عنوان کرد وقتی این برداشت های ناصواب از صحبتت را دیدم دلم برای تویی سوخت که برای ظهر عاشورا سرودی: “دشت گرم پرغبار، اسب های بی سوار، خیمه های سوخته، چهره های از عطش افروخته، دجله از این تشنه کامان شرمسار، کودکان بی پدر، مادران داغدار، دختری ژولیده موی و بی قرار، خواهری غم دیده ی بی غمگسار، بر تن صدپاره می گریند چون ابر بهار، تا قیامت مرغ حق در غم این ظهر عاشورا بنال تا ابد ای آسمان بر سر این خاک ماتم زا ببار”

وزیر بهداشت افزود:خاطرم هست که از کودکی چون در منطقه کویری زندگی می‌کردیم و شب های گرم تابستان را بر روی پشت‌بام و در پشه بند می خوابیدیم خبری از یخچال و کولر نبود،
وقتی مادرم از کوزه در کاسه های سفالی به ما آب می داد می گفت بگو فدای لب تشنه ات یا اباعبدالله،از همان کودکی،
در خوشی و ناخوشی جرعه ای آب ننوشیدم که نگویم فدای لب تشنه‌ی یا اباعبدالله ،
حالا این عاشق امام حسین(ع) وقتی می گوید نگذارید جامعه در غم و اندوه زندگی کند را متهم می کنند که بنده گفته ام روضه اباعبدالله باعث خودکشی است و ببینید که با چه اندیشه‌های بیمارگونه مغرضی در کشور روبرو هستیم و خدا همه را به راه درست هدایت کند.

نمکی گفت : بنده از کودکی با عشق اباعبدالله الحسین (ع) بزرگ شدم و از بچگی آب میخوردم بر لب تشنه اباعبدالله صلوات می فرستادم و شعری نیز در روز عاشورا درباره امام حسین ع سرودم.
همیشه در کودکی مادرم میگفت بعد از آب خوردن بگو فدای لب تشنه ت امام حسین ع

وی در فیلمی دیگر از مردم و افرادی که از این اظهارات ناراحت شدند دلجویی کرده است.

1 دیدگاه در “سخنان سعید نمکی درباره گریه برای امام حسین + واکنش سعید نمکی به انتقادها

  1. طراحی سایت مشهد گفت:

    مطالب مفیدی دارید

نظرات