اعمال و دعاهای زیارت مخصوص امام رضا در ماه ذی القعده

0

اعمال و دعاهای زیارت مخصوص امام رضا در ماه ذی القعده

زیارت مخصوص امام رضا در ماه ذی القعده و اعمال و دعاها روزهای زیارت خاص امام هشتم را در این بخش از سایت حرف تازه بخوانید.

زیارت و رفتن به زیارت امامان و ائمه بسیار سفارش شده و باید در نظر داشت که روز‌های خاصی نیز وجود دارد که زیارت قبور امامان شریفمان تاکید شده است

 زیارت مخصوص امام رضا

زیارت خاصه امام رضا

حجت الاسلام والمسلمین سید جواد موسوی هوایی سخنران و کارشناس مسائل دینی – قرآنی درباره  ثواب زیارت امام رضا علیه السلام، بیان کرد: در بیش از ۲۵ روایت از پیامبر اکرم (ص) آمده که برای رفع مشکلات خود به مزار پدر ومادر خود بروید و از آن‌ها بخواهید که در حقتان دعا کنند، حالا همین دعا کردن وقتی در جایگاه امامان معصوم علیه السلام صورت می‌گیرد، اجابت آن چندین برابر می‌شود، به همین منظور در ثواب زیارت‌های ائمه اطهار علیهم السلام استجابت دعا وارد شده است.

روایت امام جواد درباره زیارت پدر بزرگوارشان

حضرت رضا علیه السلام فرمودند که شما در مشکلات خود از ما کمک بخواهید، چراکه اگر مشکلی برای ما رقم بخورد ما از مادرمان حضرت فاطمه (س) استعانت می‌جوییم. از امام جواد علیه السلام نقل شده: «زیر گنبدی که پدرم دفن شده است، دعا کنید، زیراکه در آن منطقه قطعه‌ای از بهشت است و، چون در بهشت دعای مومنان مستجاب است، زیر گنبد امام رضا علیه السلام نیز دعا به اجابت می‌رسد.

اعمال زیارت مخصوص امام رضا در ماه ذی القعده

حجت الاسلام موسوی هوایی با اشاره به فلسفه زیارت و فضیلت آن، اظهار کرد: فلسفه زیارت برای ما جدای از آن که تقرب به خدا می‌آورد، بسیاری از صفات ما را تغییر می‌دهد و ما را به سمت و سوی امامان و فضیلت‌های الهی سوق می‌دهد.

 زیارت مخصوص امام رضا

روزهای زیارت مخصوص امام رضا ع

در باب امام رضا (ع) چند روز ویژه مانند ولادت، شهادت، بیست و سوم و بیست و پنجم ذی القعده، ماه رمضان و ماه رجب سفارش شده است.

 یازده ذی القعده، روز ولادت زیارت مخصوص امام رضا

از مرحوم مجلسی نقل شده که زیارت امام رضا (ع) در تمام ایام و اوقات دارای فضل و شرف است، مخصوصا ایامی که به آن حضرت اختصاص دارد؛ مانند یازدهم ذی القعده روز ولادت امام رضا ، و آخر ماه صفر روز شهادت آن حضرت.۱،

بیست و سوم ذی القعده زیارت مخصوص امام رضا

ترجمه آنچه که سید بن طاووس در کتاب الإقبال بالأعمال الحسنه، در ذیل اعمال روز ۲۳ ذی القعده آورده چنین است که: در بعضی از کتاب‌های دانشمندان غیر عرب دیده ام که زیارت امام رضا (ع) در روز ۲۳ ذی القعده، از نزدیک یا دور، به وسیله یکی از زیارات معروف یا آنچه که شبیه زیارت است، مستحب است.۲ البته باید یادآور شد که در روایتی، امام رضا (ع) در این روز به شهادت رسیده اند. از این رو زیارت امام، ثواب ویژه‌ای دارد.

 بیست و پنجم ذی القعده زیارت مخصوص امام رضا

شیخ عباس قمی در اهمیت زیارت امام در این روز می‌نویسد: میرداماد، در رسالة اربعه ایام خود در بیان اعمال روز دحوالارض ۳ فرموده: «زیارت حضرت رضا (ع) در این روز، بهترین اعمال مستحب و از آداب مورد تأکید است».۴،

اول یا ششم ماه رمضان

اول یا ششم ماه رمضان روزی است که با ولایتعهدی امام رضا (ع) بیعت شد

سید بن طاووس دربارة روز ششم ماه رمضان می‌گوید: روایت شده است که در این روز دو رکعت نماز خوانده شود. در هر رکعت، یک بار سورۀ حمد و ۲۵ بار سورۀ اخلاص (توحید)، به جهت ادای حقوقی که مولای ما امام رضا (ع) بر ما در این روز دارد. ۶ سپس مرحوم مجلسی در ذیل این فرمایش، متذکر می‌شود: مناسب است این نماز در روضۀ مقدس آن حضرت و بعد از زیارت ایشان، به جا آورده شود.۷،

ماه رجب

مطابق روایتی که در کتاب‌های معتبر شیعه، از قبیل: کافی، تهذیب الاحکام، کامل الزیارات و عیون اخبار الرضا گزارش شده است، امام جواد (ع) فرموده است که زیارت حضرت علی بن موسی الرضا (ع) از حج فضیلت بیشتری دارد.

شهید اول (محمد بن جمال مکی) می‌گوید: «زیارت امام رضا (ع) در ماه رجب از افضل اعمال است» ۸ مرحوم شیخ عباس قمی نیز می‌نویسد: «. زیارت آن حضرت در ایام و اوقات شریف و مخصوص به آن حضرت، فضیلت بسیار دارد، خصوصاً در ماه رجب ۹ … و در روز اول ماه رجب».

نظرات