درگذشت یوکیا آمانو رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی + بیوگرافی و عکس

0

درگذشت یوکیا آمانو رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی + بیوگرافی و عکس

یوکیا آمانو سیاستمدار ژاپنی و رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و علت درگذشت و بیوگرافی کامل و عکس های خانواده و همسر و سوابق سیاسی و مراسم تشییع جنازه و حواشی جانشینی را در سایت حرف تازه بخوانید.

بیوگرافی یوکیا آمانو

یوکیا آمانو سیستمدار ژاپنی در ۹ مه ۱۹۴۷ در ژاپن به دنیا و فارغ‌التحصیل دانشکده حقوق دانشگاه توکیو بوده، و در ۲۲ ژوئیه ۲۰۱۹ درگذشت.

از سوابق او مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بوده است

یوکیا آمانو

سوابق سیاسی

او از سال ۲۰۰۹ مقام مدیر کلی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را پس از محمد البرادعی برعهده دارد. از سال ۱۹۷۲ در وزارت امورخارجه ژاپن مشغول به کار شد.

در ماه آوریل ۲۰۰۱ در مقام نماینده ژاپن با عنوان کارشناس دولتی در هیئت سازمان ملل متحد در زمینه مسائل موشکی منصوب و درست سه ماه بعد از آن وارد گروه متخصصان سازمان ملل در زمینه مطالعات منع گسترش و خلع سلاح هسته‌ای شد. وی در سفارتخانه‌های ژاپن در ویتنام، واشینگتن و بروکسل نیز حضور داشته و همچنین یکی از اعضای هیئت اعزامی ژاپن به کنفرانس خلع سلاح هسته‌ای در ژنو بوده‌است.

سفر رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران

وی در جریان سفر به ایران در تاریخ ۱۱ تیر سال ۹۴ با حسن روحانی، رئیس جمهور و علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران دیدار کرد.

یوکیا آمانو

درگذشت یوکیا آمانو

وی در تاریخ ۳۱ تیر ماه ۱۳۹۸ (۲۲ ژوئیه ۲۰۱۹) درگذشت. پیش از این اعلام شده بود که آمانو به دلیل بیماری خواهان کناره‌گیری از سمتش در آژانس بین المللی انرژی اتمی شده بود.
یادداشت آژانس انرژی اتمی به کشورهای عضو آمده است: یوکیا آمانو، رئیس‌آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در سن ۷۲ سالگی درگذشت.

در این یادداشت آمده است: آژانس بین المللی انرژی اتمی با تاسف خبر درگذشت یوکیا آمانو، رئیس این آژانس را اعلام می‌دارد.

پیش از این اعلام شده بود که آمانو به دلیل بیماری خواهان کناره‌گیری از سمتش در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شده بود.

پرچم آژانس بر فراز ساختمان اصلی این سازمان برای بزرگداشت آمانو به حالت نیمه‌افراشته در آمده است.

یوکیا آمانو

بیماری و کناره گیری از ریاست انرژی اتمی

آمانو قرار بود در ماه مارس سال جاری میلادی به دلیل بیماری از سمت خود کنار برود. این در حالی است که دوره چهار ساله سوم او در این مقام در نوامبر سال ۲۰۲۱ به پایان می‌رسید.

در ماه سپتامبر گذشته آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که آمانو تحت درمان پزشکی قرار دارد اما که جزییات بیماری او را اعلام نکرد.

بیانیه آژانس اتمی جزئیاتی درباره جایگزین احتمالی آمانو اعلام نکرده است.

جانشینان آمانو

از “رافائل گروسی”، نماینده آرژانتین در آژانس و همین طور “کرنل فیروتا”، رئیس دفتر رومانیایی آمانو به عنوان نامزدهای جانشینی او نام برده می‌شود.

نظرات