موارد مصرف و عوارض و خطرات داروی آنابولیک و نازایی

1

موارد مصرف و عوارض و خطرات داروی آنابولیک و نازایی

داروی آنابولیک و عوارض و عواقب خوردن و علت هشدار انجمن داروسازان درباره ممنوعیت خوردن این دارو در مردان را در سایت حرف تازه مشاهده کنید.

عوارض داروی آنابولیک

نایب رییس انجمن داروسازان ایران گفت: داروی آنابولیک که این روزها در باشگاه های ورزشی مردان جوان استفاده می کنند و مورد تبلیغ است، باعث نازایی می شود براین اساس به هموطنان هشدار می دهیم به این تبلیغات توجهی نکنند.

سید علی فاطمی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار حوزه سلامت ایرنا افزود: مصرف داروی هورمونی آنابولیک باعث تحلیل غدد جنسی مردان می شود و متاسفانه این دارو توسط مربیان باشگاه های ورزشی برای پرورش اندام تجویز می شود که علاوه بر نازایی، باعث بروز بیماری های مختلف نیز می شود.

داروی آنابولیک

نازایی در پی خوردن داروی آنابول

وی اظهار داشت: نوسانات خلق، افسردگی، بی قراری، افزایش اشتها، خستگی، افزیش فشارخون، سکته، عوارض قلبی و بی خوابی از عوارض مصرف این داروی هورمونی است،
توصیه می شود افرادی که به طور منظم و طولانی مدت از این داروها استفاده کرده اند، تحت نظارت پزشک، مشاور و با حمایت خانواده مصرف آنها را کنار بگذارند.

این داروساز ادامه داد: یکی دیگر از داروهایی که گاهی ورزشکاران به طور غیر قانونی برای ارتقای عملکرد ورزشی خود مصرف می کنند،
هورمون رشد است که در کنار داروی آنابولیک استفاده می شود، استفاده از این دارو برای مصارف غیر درمانی می تواند منجر به ایجاد عوارض جانبی زیادی شود.

فاطمی تصریح کرد: استفاده از هورمون رشد موجب ایجاد عوارضی مثل درد مفاصل و ماهیجه ها، ایجاد تورم در مفاصل و سایر بخش های بدن به علت افزایش تولید مایعات بین بافتی و همچنین افزایش کلسترول خون می شود.

به گفته وی، ورزشکاران باید به این نکته توجه داشته باشند که توزیع و خرید هرگونه دارو و مکمل های ورزشی در باشگاه و ورزشگاه ها، غیر قانونیاست و خرید این اقلام باید از داروخانه و تحت نظر دکتر داروساز انجام شود.

داروهای آنابولیک چیست

به داروهایی گفته می شود که باعث افزایش رشد بافتها از راه افزایش فرآیند سوخت و ساز و عوامل دست اندرکار در ساخته شدن پروتئین در بدن می شوند.

این داروها معمولا هورمونهای جنسی صناعی نظیر ناندرولون، اکسی متولون، متان دپانون و استانوزلون می باشند.

آندرو ژن عنوان عمومی برای گروه هورمونهای استروئیدی مردانه شامل تستوسترون و آندروسترون می باشد که محرک تکوین سلولهای جنسی نر و صفات ثانویه جنسی در مردان شامل رویش مو در صورت، زیر بغل و ناحیه تناسلی، بم شدن صدا و رشد عضلانی می باشد.

منبع اصلی این هورمونها بیضه ها می باشند ولی به وسیله غدد فوق کلیوی در زنان و به مقدار کم توسط تخمدانها تولید و ترشح می شوند.
تولید بیش از حد آندروژن در زنان باعث بروز صفات جنس مذکر می شود.

موارد مصرف داروی آنابولیک

این ترکیبات برای مصارف درمانی همچون بلوغ دیررس، برخی مشکلات هورمونی در آقایان، کاهش توده عضلانی ناشی از برخی بیماریها و درمان سرطان پستان در زنان (ناندرولون) به کار می روند.

عوارض جانبی مصرف استروئیدهای آنابولیک

استفاده نادرست از این داروها با اثرات جانبی متنوعی در ارتباط است. بعضی از این اثرات از نظر ظاهری ناخوشایند هستند مانند آکنه و رشد پستان ها در مردان

۱- کاهش تولید اسپرم و تحلیل رفتن بیضه ها

۲- ریزش مو و بزرگ شدن پستان ها

۳- اثر بر دستگاه اسکلتی

۴- تاثیر روی دستگاه گردش خون

۵- اثر بر روی کبد

۶- اثر بر روی پوست و آکنه

۷- تاثیرات سوء استروئیدهای آنابولیک بر رفتار

۸- اعتیاد آور بودن که بعضی زندگی مصرف کننده را به خطر می اندازد مانند حملات قلبی و سرطان کبد. بیشتر این اثرات در صورت توقف مصرف دارو برگشت پذیرند اما بعضی از آنها پایدار و دائمی هستند.

۱۰-اثر بر دستگاه هورمونی

1 دیدگاه در “موارد مصرف و عوارض و خطرات داروی آنابولیک و نازایی

  1. سمیر گفت:

    خیلی کاربردی بود ممنونم

نظرات