علت گریه کردن بعد از رابطه جنسی چیست و چرا همسرم ناراحت و بدخلق است؟

0

علت گریه کردن بعد از رابطه جنسی چیست و چرا همسرم ناراحت و بدخلق است؟

گریه کردن بعد از رابطه جنسی : اگر تا به حال برای شما پیش آمده باشد که بعد از برقراری رابطه جنسی گریه کرده باشید بهتر است بدانید این کار کاملا طبیعی است و در این مورد شما تنها نیستید. این اشک ها ممکن است از روی خوشحالی باشد، می تواند اشک های تسکین یافتن باشد یا حتی از روی مالیخولیا باشند. اشک هایی که در حین رابطه جنسی از چشمان شما جاری می شود نیز یک واکنش فیزیکی کاملا طبیعی باشد.

گریه کردن بعد از رابطه جنسی

یک واقعیت علمی در مورد گریه کردن بعد از رابطه جنسی

از لحاظ پزشکی، گریه کردن بعد از رابطه جنسی به عنوان بی قراری بعد از رابطه جنسی (PCD) یا گاهی به عنوان مالیخولیا بعد از رابطه جنسی (PCT) شناخته می شود. علایم PCD می تواند شامل اشک ریختن، احساس ناراحتی، یا بدخلقی باشد، حتی اگر فرد از رابطه خود به صورت کامل احساس رضایت داشته باشد. PCD لزوما شامل ارگاسم نمی شود. این مسئله برای هر کسی ممکن است اتفاق بیافتد، فارغ از جنسیت یا گرایش جنسی فرد (همجنس گرا، دو جنس گرا، …)
تحقیقاتی که تاکنون درمورد این موضوع انجام شده بسیار محدود بوده، بنابراین دشوار بتوان گفت چه تعداد از افراد این موضوع را تجربه کرده اند. در مطالعه ای که در سال ۲۰۱۵ بر روی ۲۳۰ زن غیر همجنسگرا صورت گرفته نشان داده که PCD در بین این زنان بسیار شایع بوده.

از طریق پرسشنامه هایی که در سال ۲۰۱۸ طی یک پژوهش توسط ۱۲۰۸ مرد پاسخ داده شد مشخص شد که ۴۱ درصد از آن ها PCD را تجربه کرده اند. بیش از ۴ درصد از آنان گفته اند که این مسئله به کرات برای آن ها اتفاق می افتد.

علل گریه کردن بعد از رابطه جنسی

ما علل مختلف گریه کردن در حین یا پس از رابطه جنسی را بررسی کرده ایم، نتایج به شرح زیر است.

احساس خوشحالی

احساسات مختلفی می تواد باعث گریه کردن افراد بشود و لزوما همه این احساسات منفی و بد نیستند.

ممکن است درمورد (گریه خوشحالی) چیزهایی شنیده باشید یا خود آن را تجربه کرده باشید، مثلا در مراسم عروسی یا پس از تولد نوزادی. دقیقا همین مسئله می تواند پس از رابطه جنسی یا در حین آن نیز اتفاق بیافتد.

ممکن است ناگهان احساس عشق کنید یا در حال تجربه کردن بهترین رابطه جنسی خود باشید.

اگر برای مدتی طولانی رابطه نداشته اید این احساسات می توانند شدیدتر نیز باشند.

گریه کردن بعد از رابطه جنسی به دلیل برانگیخته شدن

آیا در آن لحظه همه چیز را فراموش کردید؟ آیا به صورت رویا گونه ای در حال بازی کردن بودید؟ این موارد می توانند احساسات شما را شدیدا برانگیزند. در این حالت پیش از برگشتن به روی زمین ممکن است شدیدا احساس لذت و هیجان داشته باشید. اشک ریختن می تواند به سادگی به این معنا باشد که شما شدیدا تحت تاثیر رابطه خود قرار گرفته اید. اگر درمورد گریه کردن در حین رابطه جنسی احساس خوشایندی ندارید می توانید در شدت رابطه خود تغییراتی ایجاد کنید.
ممکن است تحت تاثیر پاسخ بدن خود قرار گرفته باشید

آیا بزرگترین ارگاسم زندگی خود را تجربه کرده اید؟ آیا این نخستین تجربه ارگاسم چندگانه شما بوده؟ لذت رابطه جنسی با فشار فیزیکی شدید باعث برانگیخته شدن شما می شود، بنابراین عجیب نیست که این حالت باعث گریه شما بشود.

برعکس، ممکن است شما از عدم پاسخگویی بدن تان یا به ارگاسم نرسیدن تحت تاثیر قرار گرفته باشید. در شرایطی که شما خواهان یک رابطه جنسی عالی هستید اما رابطه برای شما هیچ پایان خوشی نداشته باشد ممکن است آنقدر برافروخته شوید که به گریه بیافتید.

گریه کردن بعد از رابطه جنسی به دلیل پاسخ بیولوژیکی

براساس برخی احتمالات ۳۲ تا ۴۶ درصد از زنان PCD را تجربه می کنند. اما به دلیل نبود تحقیقات کافی علت آن مشخص نیست. این مسئله می تواند به دلیل تغییراتی که پس از رابطه جنسی رخ می دهد برای شما پیش بیاید، این تغییرات موجب تحریک شدید احساسات شما می شود. گریه کردن پس از رابطه جنسی می تواند یک مکانیسم طبیعی باشد برای کاهش تنش و برانگیختگی احساسی و جسمی.

احساس درد

دلایل زیادی وجود دارد که می تواند باعث ایجاد درد در حین رابطه جنسی شود. رابطه جنسی دردناک با نام دیسپارونیا شناخته می شود و می تواند به دلایل زیر ایجاد شود:

خشک بودن واژن
تحریک واژن
عفونت در مجاری ادراری یا واژن
اگزما یا سایر مشکلات پوستی در بافت اطراف واژن
گرفتگی عضلات واژن (واژینیسموس)
مشکلات مادرزادی

درد فیزیکی در حین رابطه جنسی می تواند درمان شود، بنابراین اگر با این مشکل مواجه هستید بهتر است با پزشک خود ملاقات کنید. چنانچه درد در شما در حدی است که روابط جنسی شما را با مشکل مواجه کرده باید با شریک جنسی خود صحبت کنید تا او به شما کمک کند در حین رابطه درد کمتری را تجربه کنید. روشی را پیدا کنید که هر دو شما از طریق آن لذت ببرید.

گریه کردن بعد از رابطه جنسی

 

گریه کردن بعد از رابطه جنسی به دلیل خشم

گریه کردن یک واکنش طبیعی است که در پاسخ به احساساتی همچون استرس، ترس و خشم ایجاد می شود. اگر به هر دلیلی احساس خشم می کنید بهتر است قبل از برقراری رابطه جنسی آن را کنترل کنید. بدن شما ممکن است از پس احساسات برآید یا به آن توجهی نکند، اما شرایط مغز متفاوت است. بعد از رابطه جنسی ممکن است خود را در حال گریه کردن بخاطر برقراری این رابطه ببینید.

گاهی گریه کردن می تواند به دلیل نگرانی شما از این بابت باشد که آیا شریک جنسی خود را راضی کرده اید یا به طور کلی شما قادر به برآوردن نیاز هستید؟ خشم می تواند تمام کانال های احساسی شما را باز کند و اشک ها را جاری کند.

احساس شرم یا گناه

دلایل مختلفی وجود دارد که می تواند باعث شود شما پس از رابطه جنسی احساس شرم یا گناه کنید و در نهایت به گریه بیافتید. در برحه ای از زندگی شما ممکن است شخصی به شما گفته باشد رابطه جنسی عملی ناپسندیده است. نباید به این تفکرات و احساسات اجازه دهید شما و زندگی تان را کنترل کنند.

ممکن است از مواجه شدن با مواردی که از آن ها به عنوان رفتار حیوانی یا سکس فانتزی یاد می شود یا نداشتن کنترل بر رفتار خود احساس ناخوشایندی داشته باشید. ممکن است حتی از مشکلات فیزیکی که دارید احساس خجالت کنید یا از اینکه به صورت عریان دیده شوید احساس شرم داشته باشید. احساس شرم یا گناه بعد از رابطه جنسی می تواند تاثیر بازدارنده بر روابط شما داشته باشد.

احساس سردرگمی

ایجاد احساس سردرگمی پس از برقراری رابطه جنسی آنچنان غیر طبیعی نیست. این احساس می تواند به دلیل خود رابطه جنسـی ایجاد شود. مسائل حل نشده احساسی درمورد رابطه شما ممکن است به روابط جنسـی شما حمله کند. ممکن است درمورد اینکه رابطه جنسی شما در چه جایگاهی قرار دارد یا افراد دیگر نسبت به شما چه احساسی دارند دچار سردرگمی شده باشید. رابطه جنسی همیشه عالی پیش نمی رود. گاهی ممکن است یکی یا هر دو شریک پس از رابطه احساس سردرگمی یا ناامیدی کنند.

گریه کردن بعد از رابطه جنسی به دلیل افسردگی

اگر شما فردی هستید که زمان زیادی را به گریه کردن سپری می کنید این می تواند برای شما نشانه افسردگی یا سایر مشکلات روحی و روانی باشد. این مشکلات باید شناسایی و درمان شوند.

سایر نشانه های افسردگی عبارتند از:

احساس ناراحتی
برافروختگی، تحریک یا خشم
دشواری در خواب یا احساس خستگی
نداشتن تمرکز و حافظه
تغییر در وضعیت اشتها (افزایش یا کاهش)
دردهای بدون دلیل در بدن
نداشتن تمایل به انجام فعالیت های معمول، از جمله رابطه جنسی

شدت PCD برای افرادی که افسردگی پس از زایمان را تجربه می کنند می تواند بیشتر باشد. علت آن تغییر در وضعیت هورمون ها است.

داشتن تروما یا سابقه سوءاستفاده جنسی

چنانچه در گذشته مورد سوءاستفاده جنسـی قرار گرفته اید برخی حرکات یا حالات در رابطه جنسـی می تواند برای شما یادآور اتفاقات ناخوشایند باشد.

این مسئله می تواند برای شما آسیب زننده و گریه کردن یک پاسخ طبیعی به این شرایط باشد.

چنانچه این مسئله به صورت مکرر برای شما اتفاق بیافتد ممکن است تصمیم بگیرد دیگر رابطه جنسـی نداشته باشید. در این شرایط بهتر است با یک روانکاو صحبت کنید.

گریه کردن بعد از رابطه جنسی

 

در هنگام گریه چه کنیم؟

اگر گریه دلیل فیزیکی داشته باشد باید با پزشک مشورت کنید. علت درد می تواند قابل درمان باشد.

با این حال درمورد علل گریه خود فکر کنید. در این شرایط بهتر است سوالات زیر را از خود بپرسید.

آیا این تنها چند قطره اشک بود یا من به طور واقعی در حال گریه کردن بودم؟
علت گریه من فیزیکی بود یا احساسی؟
آن لحظه که شروع به گریه کردم چه چیزی در مغز من می گذشت؟ افکار من خوشایند بودند یا ناراحت کننده؟
آیا من در گذشته مورد سوءاستفاده قرار گرفتم یا در رابطه خود مشکل دارم؟
آیا گریه کردن باعث بهبود حال من می شود یا آن را بدتر می کند؟

چنانچه پاسخ های شما نتایج را به سمت لذت فیزیکی سوق می دهد احتمالا دلیلی برای نگرانی وجود ندارد.

اما اگر نتیجه پرسش و پاسخ با خود وجود یک مشکل در روابط یا در تختخواب شما را مشخص می کند آن موقع می توان نگران شد. اما راهکار چیست؟

به خود زمان دهید: روز بعد بار دیگر به این سوالات پاسخ دهید، این بار ممکن است تغییر در احساسات شما پاسخ برخی سوالات را عوض کند.
با شریک جنسی خود صحبت کنید: مشکلات موجود در رابطه خود را حل کنید و اجازه ندهید این مشکلات روابط جنسی شما را تحت تاثیر قرار بدهند.
درمورد رابطه جنسی صحبت کنید: درباره مواردی که دوست دارید و دوست ندارید در رابطه جنسی تجربه کنید صحبت کنید. حواس تان باشد انتقاد نکنید، اما ایده های خود را با شریک خود در میان بگذارید و سعی کنید رابطه جنسی خود را بهبود بخشید. این کار ممکن است قدری دشوار باشد اما ارزشش را دارد.

در شرایطی که همسرم گریه می کند چه کنم؟

ممکن است زمانی که می بینید همسر شما پس از رابطه جنسـی در حال گریه کردن است قدری احساس سردرگمی کنید. در این صورت:

از او بپرسید آیا مشکلی دارد؟ اما هرگز او را متهم نکنید.
به او بگویید اگر نیاز به تنهایی دارد می توانید او را برای چند دقیقه تنها بگذارید.
اجازه دهید قدری زمان بگذرد و فضای التهاب بعد از رابطه آرام گیرد. به صحبت های او خوب گوش دهید. اگر مایل به صحبت نیست او را تحت فشار قرار ندهید.
از او بخواهید اگر نیاز به کمک دارد به شما بگوید.
او را مجبور به برقراری رابطه جنسی نکنید.

نظرات