نکاتی درباره کرم ضد آفتاب و انواع آن و باورهای غلط استفاده از آن

0

نکاتی درباره کرم ضد آفتاب و انواع آن و باورهای غلط استفاده از آن

کرم ضد آفتاب یکی از مهم ترین محصولات آرایشی و بهداشتی است که همه افراد در طول روز برای مراقبت از بهداشت پوست و کاهش خسارت از بافت پوست در برابر تشعشع آفتاب می بایست استفاده شود. بعضی ها گمان میکنند که ضد آفتاب فقط مخصوص روزهای گرم تابستان است. در حالی که ضد آفتاب و تجدید ضد آفتاب در طول روز می بایست در ۳۶۵ روز سال در مکان های سرباز استفاده شود و فرهنگ استفاده از ضد آفتاب مثل فرهنگ استفاده از نخ دندان اپیدمی شود. کرم های ضد آفتاب بر اساس کیفیت و مواد ساخته شده و اعتبار برند، قیمت های گوناگونی دارند و برای پوست خشک و چرب و مختلط در اختیار مصرف کننده قرار می گیرد.

کرم ضد آفتاب

 

چرا باید از کرم ضد آفتاب استفاده کنیم؟

این سوال مهمی است. خیلی ها این سوال در ذهنشان ایجاد نمی شود بنابراین به دنبال استفاده از ضد آفتاب و شیوه استفاده از آن و شناخت انواع کرم های ضد آفتاب با مواد گیاهی و غیر گیاهی هم نیستند و پوست خود را خیلی زود، پیر و چروک و غیر صاف و تیره می کنند. پوست شما هر روز در معرض اشعه های خطرناک خورشید است و مهم نیست در محیط سرباز یا سربسته هستید، در هر حالت، پوست شما به عنوان عضوی حساس، در معرض آسیب خواهد بود.

توجه کنید که کرم ضد آفتاب راه حلی تضمین شده برای حل این موضوع نیست و مراقبت از پوست فرآیند های دیگری هم دارد که باید به آن توجه کرد. مثلا عدم تست عطرهای تقلبی روی بافت پوست و عدم استفاده از محصولات آرایشی مشترک. توجه کنید که یک کرم ضد آفتاب مناسب با ایجاد یک لایه روی پوست شما قادر خواهد بود که اشعه های خطرناک UVA و UVB را دفع کند و در عین حال رطوبت پوست را حفظ کند که برای حفظ شادابی و طراوت پوست بسیار مهم است.

انواع کرم های ضد آفتاب

مدل های مختلف برای کرم های ضد آفتاب در بازار پر رقابت دنیای مد و لباس و محصولات آرایشی در دسترس خریداران است. فرمولاسیون برخی از کرم ها، گیاهی است مثل برند ایوروشه فرانسه. فرمولاسیون کرم ها، انواع آن را تعیین می کند. برخی از کرم های ضد آفتاب، رنگی و بعضی بی رنگ و شماری نیز با SPF کم یا زیاد می‌شود. کسانی که نمی‌خواهند رنگ صورتشان خیلی سفید شود معمولا از کرم ضد آفتاب رنگی با رنگ پوست خودشان استفاده می‌کنند که مانند کرم پودر هستند.

اس پی اف ( SPF ) در کرم ضد آفتاب یعنی چی؟

حتما در خبرها و روی جعبه کرم ضدآفتاب با واژه اس پی اف آشنا شده اید. در واقع SPF مخفف عنوان انگلیسی: sun protection factor به معنای عوامل محافظت از خورشید است. تحقیقات نشان داده‌ است که کرم‌های ضدآفتابی که SPF 30 دارند تا ۹۷ درصد اشعه‌های مضر را دفع می‌کنند و SPF 50 تا ۹۸ درصد اشعه‌های مضر آفتاب را دفع می‌کند. به همین دلیل دکترها استفاده از کرم ضدآفتاب با SPF 30 را برای پوست کافی می‌دانند. ماریا شاراپووا، اسطوره تنیس زنان جهان، از طرفداران کرم های ضدآفتاب با اس پی اف ۱۵ تا ۳۰ است.

اگر شما پوست چرب دارید، کرم های ضدآفتاب فاقد چربی و مات گزینه خوبی خواهد بود. کرم های ضدآفتاب مات، سبک است و پوست شما را از حالت براق خارج میکند. در واقع بهترین کرم ضدآفتاب،‌ کرمی است که در عین مات بودن، فاقد چربی و پارابن بوده و قابلیت مرطوب کنندگی (هیدراته) خوبی داشته و لایه لایه نشده و دوام و ماندگاری مطلوبی برای پوست شما به ارمغان آورد.

برخی از کرم های ضدآفتاب، ضد آب است و شما میتوانید هنگام ورزش از آن استفاده کنید. مخصوص برای بانوانی که در روزهای گرم تابستان ورزش هایی مثل تنیس و شنا و دومیدانی انجام میدهند، کرم های ضد آفتاب ضد آب توصیه میشود. توجه کنید که کرم های ضدآفتاب ضد آب هم می بایست پس از مدتی تجدید شود.

اشتباهات رایج درباره SPF ها

بعضی از بانوان گمان میکنند که اس پی اف ۳۰، دو برابر اس پی اف ۱۵ نقش دارد. در حالی که اینگونه نیست و این تصور صحیح نخواهد بود. باید مطلع باشید که اس پی اف ۱۵ در واقع توانایی محافظت از پوست شما در برابر یک پانزدهم اشعه های مضر نور خورشید را دارد در حالی که SPF 30 از برخورد ۹۷ ٪ کل اشعه های UVB به پوست شما جلوگیری می کند. این در حالی است که کرم های ضدآفتاب با درجه اس پی اف ۵۰، از برخورد ۹۸٪ اشعه های UVB به پوست جلوگیری می کند.

کدام ضد آفتاب؟

SPF 30 معمولا برای یک کرم ضد آفتاب مناسب انواع پوست ، کافی است. در کنار SPF به محافظت کرم از پوست دربرابر اشعه‌های UVA هم توجه کنید.

خرید کرم ضد آفتاب مناسب

در خرید کرم ضدآفتاب به این موضوع توجه کنید که اس پی اف آن منطبق با نیاز شما بوده و فرمولاسیون آن را به دقت بررسی کرده باشید. تاریخ مصرف آن را در نظر داشته و از خرید کرم های ضد آفتاب از دستفروشان پرهیز کنید. بسیاری از کرم های ضدآفتاب، فقط از پوست شما در برابر اشعه UVA حفاظت میکند و اشعه های خطرناک UVB همچنان قدرت آسیب زدن به پوست را دارند. برای آنکه تفاوت UVA, UVB را بدانید به موارد زیر توجه داشته باشید:

اشعه‌های UVB خورشید باعث آسیب رساندن به لایه های رویی پوست و ایجاد آفتاب سوختگی می شود.
اشعه‌های UVA سبب تشکیل چین و چروک و پیری زودرس پوست شده و DNA پوست را تخریب میکند.
اشعه های UVA از عوامل اصلی بیماری های پوستی و سرطان پوست است.
وجود آمدن چین و چروک‌ها، پیری زودرس و آسیب رسیدن به DNA پوست هستند.

هنگام خرید کرم ضد آفتاب، به دنبال کلمه broad spectrum (طیف وسیع) باشید که روی جعبه ضد آفتاب درج شده است. این عبارت نشان می دهد که کرم ضد آفتاب برای پوست های چرب و پوست های خشک و مختلط مفید است و از پوست در برابر اشعه UVA-UVB حفاظت می کند.

کرم ضد آفتاب

 

کرم ضد آفتاب کودکان و نوجوانان فراموش نشود

برای آنکه کودکان و نوجوانان در بزرگسالی، فرهنگ استفاده صحیح از ضد آفتاب را به خصوص در مناطق خشک و بیابانی کشور داشته باشند، باید از سن ۴ سالگی، آنها را به استفاده از کرم های ضد آفتاب و مرطوب کننده پوست آشنا کرد.

نکات مهم در انتخاب کرم ضد آفتاب

نکات مهم در ضد آفتاب ضد آفتاب هر ۲ ساعت یک بار تمدید شود.
بعضی از ضد آفتاب ها دارای الکل است لذا در برابر تابش مستقیم نور خورشید به مدت زیاد قرار نگیرد.
اس پی اف ضد آفتابی که انتخاب می شود نباید از ۱۵ کمتر باشد.
در استفاده از ضد آفتاب، همواره از نظر پزشک متخصص پوست استفاده کنید.
سعی کنید بین ۱۵ تا نیم ساعت پیش از خارج شدن از مکان سر بسته، از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.
کرم ضد آفتاب هم مثل پرایمر، فونداسیون، برنزه کننده و عطر، مدت زمانی نیاز دارد تا ارزش و کیفیت خود را نمایان کند.
استفاده خیلی کم از کرم ضد آفتاب برای پوشانندگی بخش زیادی از صورت و دست مفید نیست.
قدرت پوشانندگی و نفوذ کرم ضد آفتاب برند مورد نظر را از پزشک پوست استعلام کنید.
فراموش نکنید که حتی زیر سقف هم به کرم ضد آفتاب نیاز دارید.
هیچگاه پنکیک، جایگزین خوبی برای کرم ضد آفتاب نیست.

کرم ضد آفتاب

 

باورهای غلط رایج درباره استفاده از کرم ضدآفتاب

اکثر ما اطلاعات دقیقی درباره‌ی کرم‌های ضد آفتاب و نحوه‌ی استفاده از آنها نداریم. در اینجا به برخی نکات درباره‌ی این کرم‌ها و باورهای غلطی که درباره‌اش وجود دارد اشاره می‌کنیم.
اگر با خود فکر کنید که داخل خانه یا ماشین٬ مشکلی نیست و بهتر است کرم نزنید
تا زمانی که در جایی بدون پنجره نباشید٬ در معرض پرتوهای فرابنفش قرار دارید. رانندگی یکی از راه‌های تماس جزئی با این نورفرابنفش است. پنجره‌ها و شیشه‌ی جلوی ماشین مانع از ورود پرتوهای فرابنفش B می‌شود، بنابراین متوجه آفتاب‌سوختگی نمی‌شوید٬ اما پرتوهای فرابنفش A می‌توانند از این سد عبور کند٬ و این همان طیفی است که می‌تواند به سالخوردگی پوست و سرطان پوست بیانجامد.
اگر در استفاده‌ی مجدد٬ مقدار کمی از آن را بمالید
شاید پیش خود فکر می‌کنید که با یک بار استفاده از کرم ضدآفتاب در روز٬ دیگر مشکلی نخواهید داشت٬ اما باید بدانید که با یک بار انجام این کار٬ نمی‌توانید ایمنی پوستی لازم را داشته باشید. سعی کنید هر ۹۰ دقیقه یک بار از این کرم در محل مورد نظرتان بمالید.
اگر در سایه باشید و دیگر از آن استفاده نکنید
احساس آرامش لب ساحل و زیر چتر و یا سایبانی کنار استخر به معنای آن نیست که به اندازه‌ی کافی از نور آفتاب تحت محافظت هستید. چرا؟ چون شن و آب هر دو پرتوهای آسیب‌زننده‌ی نور آفتاب را منعکس می‌کنند و ۳۴ درصد از پرتو فرابنفش از طریق آنها به شمایی که زیر چتر نشسته‌اید منتقل می‌شود.
اگر کرمی انتخاب کنید که درجه‌ی محافظت در برابر آفتاب (SPF) آن کم است
بله٬ SPF روغن ضدآفتاب شما ۸ است٬ اما برای محافظت در برابر نور آفتاب کافی نیست. پزشکان توصیه می‌کنند که از کرم‌های ضدآفتاب با طیف گسترده استفاده کنید که SPF آنها بالای ۱۵ باشد.

نظرات