نکاتی برای شتسشو و تقویت و ترمیم موهای آسیب دیده با آب برنج در خانه

0

نکاتی برای شتسشو و تقویت و ترمیم موهای آسیب دیده با آب برنج در خانه

آب برنج، همان آب نشاسته‌ ی حاصل از برنج پخته شده یا خیس خورده شده است. تصور برخی این است که این آب موها را صاف و براق می کند و به رشد سریع تر آن کمک می‌کند.

قرن هاست که زنان در چین، ژاپن و جنوب شرقی آسیا از آب برنج به عنوان درمانی برای مو استفاده کرده اند.

شستشوی مو با آب برنج یک درمان زیبایی سنتی است که در بسیاری از مناطق آسیا محبوب است. بسیاری از مردم آب برنج را به عنوان درمانی موثر برای زیبایی مو می شناسند.

مثال های تاریخی و شواهد بی نظیر نشان می دهد که آب برنج می تواند قدرت، بافت و رشد مو را بهبود بخشد، اما بیشتر شواهد علمی در مورد این درمان بی ‌نتیجه است، بنابراین تحقیقات بیشتری برای اثبات فواید استفاده از آب برنج مورد نیاز است.

در حالی که مزایای آب برنج برای مو اثبات نشده باقی مانده است، می توانید شستشوی موها با استفاده از آب برنج آب را در خانه امتحان کنید و از خواص احتمالی آن بهره مند شوید.

آب برنج

آیا آب برنج برای مو خوب است ؟

چه چیزی در آن وجود دارد که باعث این اتفاق می شود؟ مطالعات نشان می دهد که آب برنج حاوی اینوسیتول، یک کربوهیدرات است که موهای آسیب دیده را ترمیم می کند. آب برنج همچنین حاوی اسید آمینه است، که باعث تقویت ریشه های مو، افزایش حجم مو و داشتن موهای براق و صاف می شود.آب بـرنج برای موهای شما بسیار مناسب است. بی خطر و طبیعی است و هیچ عارضه جانبی ندارد و این وضعیت موهای شما را به نحو سالم بهبود می بخشد.

وقتی در آشپزخانه برنج دم می کنید، آب حاصل از آن را دور نریزید زیرا آب برنج سرشار از مواد مغذی است که هم برای پوست و هم برای مو فواید و خواص بسیار دارند.

آب بـرنج می تواند رشد مو را تحریک کند، تارهای مو را تقویت کند، و سلامت پوست سر را بهبود ببخشد. افزون بر این، آب بـرنج ریشه های مو را تقویت می کند، در شرایطی که حجم و درخشش بیشتری به آن می بخشد.

آب برنج

طرفداران استفاده از آب برنج برای مو، عقیده دارند این ماده:

موها را صاف می‌کند

موها را نرم می‌کند

درخشندگی مو را افزایش می‌دهد

ریشهٔ مو را تقویت می‌کند

و به رشد بیشتر مو کمک می‌کند.

روش های درست کردن آب بـرنج

چندین روش برای درست کردن آب بـرنج وجود دارد، از جمله:

۱. خیساندن

خیساندن سریع‌ترین راه برای درست کردن آب بـرنج است.

برای استفاده از این روش:

یک‌دوم پیمانه برنج خام آماده کنید؛

آن را به‌خوبی بشویید؛

دو سه پیمانه آب در کاسه‌ای ریخته و برنج را هم در آن بریزید؛

حدود ۳۰ دقیقه بگذارید برنج خیس بخورد؛

آب بـرنج را درون کاسهٔ تمیزی صاف کنید.

۲. تخمیر

بعضی از کسانی که آب بـرنج استفاده می‌کنند، عقیده دارند آب بـرنج تخمیرشده، نسبت به آب بـرنج معمولی، خواص بیشتری دارد.

مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۲ حاکی از آن است که مخمرها، آنتی‌اکسیدان بیشتری دارند. آنتی‌اکسیدان‌ها با آسیب به سلول‌های مو و پوست مقابله می‌کنند؛ به همین خاطر معمولا از مواد تشکیل‌دهندهٔ محصولات زیبایی هستند.

برای تخمیر آب بـرنج ، همان مراحل ۱ تا ۴ در روش خیساندن را انجام بدهید، اما پیش از صاف کردن، بگذارید آب بـرنج تا ۲ روز در دمای معمول اتاق بماند تا تخمیر شود. سپس آب بـرنج را پیش از استفاده، در کاسهٔ تمیزی صاف کنید.

۳. جوشاندن

روش دیگر برای درست کردن آب برنج، جوشاندن بـرنج است.

یک‌دوم پیمانه بـرنج را با دو برابر آبی که معمولا برای پختن بـرنج استفاده می‌کنید، در ظرفی بریزید. بـرنج را در آب جوش بپزید و آب بـرنج را پیش از استفاده، در کاسهٔ تمیزی صاف کنید.

آب برنج

شستن موها

موهای خود را مثل همیشه با شامپو بشویید. از آب گرم برای شستن استفاده کنید. سپس بلافاصله بعد از شامپو کردن از آب بـرنج برای شستن موهای خود استفاده کنید.

* اگر هر روز موهای خود را نمی شویید یا جنس موهایتان خشک است، بهتر است مرحله شامپو کردن را حذف کنید و مستقیما از آب بـرنج برای شستشوی روزانه استفاده کنید.

پس از شستشو موهای خود را با آب بـرنج خیس کنید. برای ریختن آب بـرنج روی موهایتان از یک پیمانه یا بطری اسپری استفاده کنید. از کف سر تا پایین موهایتان را با آب بـرنج خیس کنید.

اجازه دهید آب بـرنج به مدت ۳۰-۲۰ دقیقه روی موهای شما بماند. این کار کمک می کند که آنزیم های داخل بـرنج هر تار مو را کاملا پوشش دهد. بعد از اینکه آب بـرنج را از روی موهای خود بشویید یک لایه نازک از آنزیم ها هر تار موی شما را پوشش می دهد و کمک می کند که مو آسیب نبیند و شکسته نشود. این کار از موخوره نیز جلوگیری می کند.

با استفاده از آب سرد، آب بـرنج را از روی موها بشویید. موهای خود را به آرامی شانه کرده یا برس بکشید تا گره های آن باز شود. حالا می توانید به موهای خود مدل بدهید.

شستن و شانه کردن موی سر

آب بـرنج برای مو را به طور منظم به روتین شستشوی موهای خود اضافه کنید. شستشو با آب بـرنج را می توانید هر روز، هر چند روز یک بار یا یک بار در هفته انجام دهید. این زمان می تواند مطابق با نظر شخصی شما و نتایجی که می خواهید بدست آورید تغییر کند.

نظرات