اکسکینو

نکات و توصیه های مهم برای روز کنکور + بایدها و نبایدهای کنکوری

1

نکات و توصیه های مهم برای روز کنکور + بایدها و نبایدهای کنکوری

کنکور بی تردید یکی از آزمون هایی هست که به دانش آموزان و والدین آنها استرس و اضطراب زیادی را وارد میکند سعی کنید اگر علائمی مثل تپش قلب و لرزش دست و خشکی دهان و .. را دارید حتما به یک روانپزشک مراجعه کنید تا بتوانید تا روز کنکور این علائم را رفع کنید در غیر این صورت ممکن است روز کنکور دچار مشکل شوید

سعی کنید روز کنکور نیم ساعت قبل از آزمون حاضر شوید زیرا بیشترین اضطراب روز کنکور و امتحانات مربوط به استرس دیررسیدن است.

همچنین خواندن دعا و گوش دادن به موسیقی های آرامش بخش استرس و اضطراب شما را کاهش می دهد.

کنکور

وسایلی که باید روز کنکور همراه خود داشته باشید:

۱-کارت ورود به جلسه

۲-ساعت مچی

۳-کارت شناسایی

۴-مداد HB نرم (۲عدد)

۵-دستمال کاغذی

۶-پاکن

۷-تراش

۸-سنجاق(برای اتصال کارت به پیراهن یا مقنعه)

نکاتی که باید روز قبل کنکور رعایت کنید:

۱-درس خواندن روز قبل از کنکور ممنوع!!

۲-در این روز فکر خودرا به سمت موضوعات شاد و مفرح سوق دهید وسعی کنید اصلا به روز کنکور فکر نکنید.

۳-مسیر و حوزه برگزاری آزمون را از قبل شناسایی کنید چون ممکن است روز کنکور به دلیل ازدحام جمعیت به ترافیک بخورید و باعث استرس شما می شود.

۴-شب زود بخوابید و به جای فکر کردن به افکار منفی سعی کنید تصویری زیبا و بدون استرس از روز کنکورتصورکنید.

۵-وسایل روز کنکور را از قبل آماده کنید تا صبح کنکور دچار استرس نشوید.

منابع تغذیه ای روز کنکور:

به دانش آموز ان کنکوری توصیه می شود روز کنکور صبحانه خودرا به طور کامل میل کنند زبرا خوردن صبحانه در روز کنکور باعث افزایش انرژی می شود همچنین توصیه می شود همراه خود منابع تغذیه ای مثل نخودچی کشمش مغزها و میوه و آبمعدنی همراه خود داشته باشید.

نکاتی که قبل از ورود به جلسه کنکور باید در نظر بگیرید:

۱-محل توزیع و تاریخ کارت ورود به جلسه خود را از طریق سایت سنجش پیگیری کنید.

۲-دریافت کارت ورود به جلسه را به روز کنکور موکول نکنید و از روز قبل کارت خودراپرینیت بگیرید.

۳-مشخصات شامل نام و نام خانوادگی شماره ملی نام پدر و کدملی و گروه آزمایشی خود را حتما با کارت چک کنید در صورت مغایرت اصلا جای نگرانی نیست آن را می توانید از طریق تماس با سازمان سنجش به شماره تماس۴۲۱۶۳ در میان بگذارید مطمئن باشید در اسرع وقت مشکلتان حل خواهد شد.

کنکور

 

توصیه های بسیار بسیار مهّم برای کنکوری ها

نکات زیر توصیه های بسیار مهمی است که عدم آگاهی اکثریت داوطلبان از این نکات،باعث شده تا آنان نتوانند در حد شایستگی خود نتیجه هایی به دست آورند. بنابراین به شما توصیه می کنیم این مطالب را با دقت بخوانید.

۱- به خاطر داشته باشید که در جلسه آزمون،مهارتی که شما به دست آورده اید به کار می آید نه تبحر و توانمندی مدرس شما. یعنی آن چه شما توانسته اید از کتاب درسی و مدرس کسب کنید به کار شما می آید.پس سعی کنید مهارت شخصی خود را افزایش دهید.

۲ – اگر در منزل درس می خوانید از خانواده خود بخواهید تا آنجا که امکان دارد ، در ساعات مطالعه صدای تلویزیون،رادیو یا صحبت های اعضای خانواده به گوش شما نرسد.

۳- تا آنجا که امکان دارد غذا را با کیفیت و کمیت بیشتر میل کنید. از غذاهای پروتئینی مثل گوشت و لبنیات استفاده کنید. حبوبات گر چه پروتئین دارند ، به علت ایجاد نفخ و ناراحتی گوارشی در مقادیر زیاد توصیه نمی شوند.

۴- مواظب باشید دچار بیماری های عفونی مثل سرما خوردگی یا مسمومیت غذایی و اسهال نشوید زیرا درگیری بدن با هر یک از بیماری ها ، چندین روز توان شما را تحت تاثیر قرار می دهد وعوارض داروهای آنتی بیوتیک نیز ، بدن را ضعیف می کند.

۵- ابتدای صبح و در صورت تمایل عصرها ، نرمش ، کمی ورزش یا پیاده روی بسیار بسیار بر توانمندی ذهنی و فرا گیری شما موثر است. حتی اگر تا کنون امتحان نکرده اید ، از این پس امتحان کنید . اگر تا کنون صبح ها زود بر می خواستید ، همان روال را ادامه دهید.

۶-اگر آزمون شما صبح بر گزار می شود وتا کنون شب ها درس می خواندید و صبح دیر بر می خاستید ، به تدریج ساعت بیدار شدن خود را (مثلا روزی نیم ساعت) جلو بیندازید به نحوی که در یک هفته آخر عادت کنید بین ساعات ۱۰ شب تا ۶ صبح را در خواب باشید تا سیستم عصبی شما به تدریج به این ساعت خواب عادت کند و در شب کنکور نیز با آن تطبیق داشته باشد.

۷- سعی کنید هر منبعی را که مطالعه کرده اید ، در یک باز نگری مرور کنید . نه خیلی در جزييات دقیق شوید و کلمه به کلمه بخوانید که مثل یادگیری مطالب جدید ، وقت گیر شود و نه خیلی شتاب زده و تند تند ورق بزنید.اگر زیر عبارات مهم خط کشیده اید به آن ها توجه بیشتری کنید. بالا

” هفت روز قبل از کنکـور”

۱-حداقل یک هفته ( حداکثر ده روز ) قبل از کنکور، یاد گیری مطالب جدید را کنار بگذارید، حتی اگر زمان برای این کار ، کافی باشد. دروسی را که قبلا خوانده اید ، سریع مرور کنید.

۲- در این یک هفته ( به جز روزهای آخر )، در هر روز به کلیه سؤالات یک سال آزمون سراسری ، در یک نوبت پاسخ گویید و این توانایی را که به کلیه مباحث چهار سال از دروس مختلف بپردازید ، در خود تقویت کنید. ذهن خود را عادت دهید که بتواند از موضوعی خارج شده ، به موضوع دیگر بپردازد. این کار را حتما در ساعت مشخص وبا زمان بندی کنکور انجام دهید.منظور از زمان مشخص ، یعنی این که مثلا اگر رشته شما تجربی است و صبح امتحان دارید ، در این مدت ، رأس ساعت ۸ صبح کنکور را آغاز کنید.به این ترتیب قبل از کنکور ، شما عادت می کنید حدود ۴ ساعت در یک جا بنشینید و به ترتیب ذهن خود را از یک مطلب به مطلب متفاوتی معطوف کنید. بالا

” روز قبل از کنکـور “

۱- به خاطر داشته باشید که چند ساعت حضور شما در جلسه به اندازه کلیه سالیانی که شما به مطالعه منابع کنکور مشغول بوده اید ، در نتیجه نهایی تأثیر گذار است. شما هر چه قدر با سواد و مسلط باشید ، اگر در جلسه آزمون خسته وکسل باشید ، در اندازه های واقعی خود ظاهر نخواهید شد و به آن چه شایستگی آن را دارید ، دست نخواهید یافت.

۲- برای اینکه ۲۴ ساعت قبل از کنکور ذهنتان مشغول کنکور نشده ومضطرب نباشید ، بهتر است این اوقات را همراه خانواده و دوستانتان سپری کنید ، به پیاده روی رفته ویا ورزش سبک انجام دهید تا شب بتوانید راحت وبدون دغدغه و پریشانی بخوابید.

۳- روز قبل از کنکور اگر حوزه امتحان خود را نمی شناسید ، آن را شناسایی کنید ونیز مداد و مداد پاک کن خوب تهیه کنید. استفاده از مداد اتود جهت پر کردن خانه ها وقت گیر است. لذا مداد نرم و معمولی بهتر است.

” شب قبل از کنکـور”

۱- خوب است شب قبل از کنکور ، پس از خواندن نماز ، با خوردن یک غذای مقوی و کم حجم در حدود ساعت ۱۰، از سنگینی و رخوتی که غذای شب ایجاد می کند و از عادت قبلی یک ماه آخر خود که توصیه کردیم در ساعت ۱۰ شب بخوابید ، حسن استفاده را بکنید و با دعا و توکل به خدا و آرامش بخوابید. دیر خوابیدن کاملا به ضرر شماست.

۲-بهتر است صبح ، با صدای زنگ ساعت بیدار نشوید و این کار را به یکی از اعضای مطمئن خانواده بسپارید تا شما را با آرامش بیدار کند و نیز تمام شب نگران این که صبح خواب نمانید نباشید . نماز صبح و صبحانه فراموش نشود. حتما در صبحانه از مواد دارای قند مثل کره و مربا یا عسل و چای شیرین یا آبمیوه شیرین استفاده کنید.اگر شیر سیستم گوارش شما را می آزارد ، از آن استفاده نکنید.

۳- کارت ورود به جلسه ، چند مداد مشکی خوب و ساعت مچی خود را قبلا آماده کرده و به موقع حرکت کنید.بهتر است برای جلوگیری از اتلاف وقت و گم کردن راه ، مسیر را قبلا برسی نمایید.

کنکور

 

” در جلسه کنکـور”

الف: دور کردن اضطراب از خود در جلسه آزمون

با نشستن در جلسه ، برا ی بسیاری از داوطلبان ، دلشوره و نگرانی خاصی به وجود می آید که طبیعی است. با خواندن آیات قرآن ویا دعای مورد علاقه خود ، بر این اضطراب غلبه نمایید. بسیار دیده اید که یک داوطلب با استعداد و با معلومات ، به دلیل اضطراب زیاد نتوانسته به نتیجه ای که شایسته آن بوده است ، دست پیدا کند. اگر در روز کنکور بتوانید دانش خود را هر چند اندک به درستی بر روی پاسخنامه منعکس کنید ، موفقیت بزرگی کسب کرده اید. به این نکته توجه داشته باشید که دانش شما در جلسه کنکور کم یا زیاد نمی شود. اما تنها عاملی که به شما لطمه خواهد زد ، این است که نتوانید در اثر اضطراب ، آن چیزی را که می دانید ، بر روی کاغذ بیاورید.

ب: تنظیم وقت در جلسه آزمون

بسیاری از داوطلبان برای جلوگیری از کمبود وقت ، ترتیب پاسخ گویی به سؤالات را عوض می کنند. یعنی گمان می کنند مثلا در س شیمی را بهتر می توانند پاسخ بدهند اوّل به سراغ شیمی می روند و بعد به سراغ در س دیگر. این روش ، اشتباه است. چون تنظیم سؤالات در آزمون ، کاملا سنجیده شده می باشد توصیه ما این است که: سؤالات را به همان نحوی که در دفترچه تنظیم شده است ، پاسخ دهید.

بسیاری از دانش آموزان در جلسه کنکور حتی اگر ساعت هم داشته باشند ، نمی توانند وقت هر درس را تنظیم کنند. برای تنظیم وقت جلسه کنکور بهتر است چند روز قبل از کنکور بر مبنای زمانی که سازمان سنجش برای سؤالات هر درس اعلام می نماید، جدولی ترتیب دهید و زمان ها را قبل از شروع آزمون ، روی برگه ای یادداشت کنید.به این ترتیب در هر لحظه می توانید موقعیت خود را ارزیابی کنید.

ج: نحوه پاسخگویی سؤالات در جلسه آزمون

۱- سؤالات را به همان ترتیبی که در دفترچه تنظیم شده است ، پاسخ دهید ، زیرا ترتیب سؤالات در آزمون ، امری حساب شده و سنجیده و دقیق است.

۲- ابتدا هر سؤال را مطالعه نمایید. اگر پاسخ و حل تست را می دانید به آن سؤال پاسخ دهید ولی اگر حل سؤال از حد متعارف تست ، وقت گیر تر است ، آن را با یک ضربدر (×) مشخص کنید و اگر سؤال برایتان مشکل است به طور قاطع آن را کنار بگذارید و با یک علامت منفی (-) آن را مشخص کنید.به این ترتیب شما یک بار سؤالات را تا پایان مطالعه کرده و پاسخ سؤالهای ساده تر را داده اید.

۳- حتی اگر سؤالات مشکل از همان سؤال اوّل شروع شد ، نگران نباشید ، چون سؤالات براساس فصول کتاب تنظیم شده اند در ادامه ، سؤالات ساده تری وجود دارد که به راحتی می توانید از عهده آن ها برآیید.

۴- پس از یک بارمروربه ساعت نگاه کنید ، اگر زمان دارید، به سراغ سؤال هایی بروید که با علامت (×) مشخص کرده اید و آن ها را حل کنید.

۵- به محض اتمام زمان پیشنهادی برای درس مورد نظر ، آن را رها کرده و به سراغ درس بعدی بروید. اگر هنوز سؤالهایی مانده که می توانید حل کنید نگران نباشید ، با اطمینان تست های آن درس را رها کرده و به مبحث بعدی بپردازید. در این صورت شما با وقتی که می توانستید صرف یک یا دو تست وقت گیر نمایید ، می توانید چهار یا پنج تست دیگر را پاسخ دهید.

۶- توصیه مهم: تمام صفحات دفترچه سؤالات را به خوبی بررسی کنید و مراقب باشید که بعضی از صفحات یا بعضی از سؤالات را فراموش نکرده باشید.

۷- کلمه ای را از سؤال حذف نکنید ،مثلا کلماتی از قبیل “معمولا” یا ” تا حدی” را که در جمله است نادیده نگیرید. به علاوه چیزی به سؤال اضافه نکنید. همیشه سؤال را جواب دهید نه جنبه های دیگری را که خودتان در ذهن پرورانده اید. بهتر است زیر کلماتی چون ” معمولا “،”گاهی”یا “همیشه” را خط بکشید که در پاسخ دادن به اصل سؤال به آنها توجه داشته باشید. این نوع کلمات در امتحانات چند جوابی اهمیت خاصی دارد. مراقب کلماتی از قبیل “همیشه” یا ” هرگز” باشید ، این قبیل کلمات اغلب نشانگر جواب غلط می باشند. کلماتی از قبیل کلمات “اغلب” ، ” به ندرت” و ” گاهی اوقات ” می تواند نشانگر جواب صحیح باشند.

۸-در عین سرعت در پاسخگویی ، از شتاب زدگی بپرهیزید و خونسردی خود را حفظ کنید. اگر جوابی در اولین لحظه مبهم به نظرتان می رسد ، چند لحظه وقت صرف آن کرده و سپس با استفاده از معلومات کلی خود بکوشید جواب درست را از میان آن استخراج کنید.

۹- همان طور که قبلا اشاره شد ، اگر باز هم رفع ابهام نشد ، آن سؤال را علامت زده و موقتا رها کنید ، چون ضمن پاسخ دادن به دیگر سؤالات نکات تازه ای به یادتان خواهد آمد وپس از رجوع به پاسخ در می یابید که نکات تازه ای می دانید و آنگاه جواب دادن به آن برایتان آسان خواهد بود.

۱۰- هیچ وقت روی سؤالی که نمی دانید ، زیاد درنگ نکنید و وقت خود را هدر ندهید ، چون بیشتر ناراحت و نگران می شوید و از جواب دادن به بقیه سؤالات نیز باز می مانید.

۱۱- پاسخنامه های سازمان سنجش به صورت ده تایی دسته بندی شده است. بنا براین برای جلوگیری از اشتباه ، در پایان هر ده تست شماره سؤال را با شماره هایی که در پاسخ نامه علامت زده اید ، مقایسه کنید تا اگر اشتباهی رخ داده باشد ، با تصحیح ده تست آخر ، آن را رفع کنید.

۱۲- چنان چه وقت هست پاسخ ها ی خود را به دقت مرور و اشتباهات را تصحیح کنید. گروهی از شاگردان هنگام مرور جواب ها ، آنها را عوض می کنند و مقدار زیادی از پاسخ های صحیح را تغییر می دهند که نا صحیح می شود به ندرت اشتباهی را تصحیح می کنند. البته همه شاگردان جواب های صحیح را تبدیل به نا صحیح نمی کنند بلکه سعی بر آن است که اشتباهات اصلاح شود. شما باید مواظب باشید که از این قبیل خطاهای مکرر ویکنواخت اجتناب ورزید.

۱۳- تذکر بسیار مهم: هرگز سؤالات را در دفترچه جواب ندهید تا بعدا آن را به پاسخنامه منتقل کنید. این روش بسیار خطرناک است و ممکن است وقت تمام شود و شما فرصت نکنید جواب ها را به پاسخنامه انتقال دهید.

۱۴- هیچ درسی را کنار نگذارید و در هر درس به دنبال سؤال هایی بگردید که جواب آنها را می دانید. اگر در یک درس فقط سه یا چهار سؤال را پیدا کردید که می توانستید جواب دهید ، امیدوار باشید.

۱۵- هرگز فکر نکنید که می توانید تمام سؤالات یک درس را جواب دهید. و اگر قصد جوابگویی تمام سؤالات را داشته باشید، با دیدن چند سؤال وقت گیر و ابتکاری ، مضطرب وآشفته خواهید شد. از همین حالا خود را آماده کنید که ممکن است به چند سؤال متوالی پاسخ ندهید. بنابراین با توکل به خداوند مهربان که در همه حال یاری کننده ماست :

۱- به نتیجه کنکور اصلا فکر نکنید.

۲- به چشم و هم چشمی دیگران نیندیشید.

۳- به مباحثی که فرصت نکرده اید خوب بخوانید فکر نکنید. این فقط مشکل شما نیست و اکثرا مباحثی را نظیر شما نخوانده باقی گذاشته اند.

فقط به این فکر کنید که:

” آموخته هایتان را با آرامش بر روی پاسخنامه منعکس کنید.”

1 دیدگاه در “نکات و توصیه های مهم برای روز کنکور + بایدها و نبایدهای کنکوری

 1. فرانک ادیبی گفت:

  

  سلام و خسته نباشید می گم به تمام اساتید و کادر
  اموزشگاه علمی فرزانه بیست کرج که واقعا دلسوزانه پی
  گیر درسامون هستن جا داره از اینجا از استادهای خوبش
  تشکر کنم من تونستم با کمک این مجموعه توی بهترین
  رشته قبول بشم .

نظرات