عید فطر ۹۸ در ایران چه روزی است؟ + تاریخ دقیق عید فطر ۹۸

0

عید فطر ۹۸ در ایران چه روزی است؟ + تاریخ دقیق عید فطر ۹۸

عید فطر ۹۸ در ایران با توجه به تغییر آغاز ماه رمضان در تقویم تغییر کرده و ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری درباره تاریخ دقیق عید فطر و علت تغییر آغاز ماه مبارک رمضان توضیح داد.

تاریخ عید فطر ۹۸ در ایران

سیدمحسن قاضی میرسعید، عضو ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری درباره علت تغییر آغاز ماه مبارک رمضان و زمان دقیق عید فطر اظهار کرد: در غروب روز ۱۵ اردیبهشت پارامتر‌های هلال ماه نسبتا ضعیف بود و در رده هلال‌های سخت جای داشت.

تغییر روز اول ماه مبارک رمضان

وی ادامه داد: معمولا بیش از ۵۰ درصد رصدگران از رویت این هلال با شرایطی که به آن اشاره شد محروم می‌شوند و هر چند که گروه‌های متعددی برای رصد هلال رمضان اقدام کردند، اما متاسفانه شرایط نامساعد جوی در پهنه ایران باعث شد تا گروه‌های رصدی در غروب ۲۹ ماه شعبان موفق به رویت هلال نشوند، هر چند احتمال رویت همانطور که گفته شد دور از دسترس نبود.
در نتیجه در غروب روز ۱۶ اردیبهشت هلال ماه با درخشندگی زیاد و ارتفاعی بالا دیده و ماه مبارک رمضان آغاز شد.

عید فطر ۹۸

عید فطر ۹۸

شبهات درباره درستی آغاز ماه رمضان

عضو ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری درباره اینکه آیا امکان رصد هلال ماه در غروب ۲۹ ماه شعبان میسر بود، گفت: آن  شب به سختی می‌توانستیم با ابزار بسیار قوی هلال ماه را رویت کنیم و اگر ملاک رویت با چشم غیر مسلح باشد، رویت هلال با چشم غیر مسلح ممکن نبود.
ماه در شب سیزدهم ماه قمری و اگر دقیق تر بگویم ساعت ۱.۴۲ دقیقه بامداد سیزدهم طبق تغییر در تقویم به بدر یا همان ماه کامل رسید
در صورتی که در اذهان عمومی اینطور جا افتاده ماه در شب سیزدهم یا در نهایت در روز چهارده کامل خواهد شد .

وی ادامه داد: از نظر نجومی اینکه ماه در شب سیزدهم یا در نهایت در روز چهارده کامل خواهد شد، مبنای علمی ندارد و نمی توان آن را پذیرفت و  محاسبات نجومی نظری خلاف این را اثبات می‌کند.

قاضی میر سعید تاکید کرد: حاکم شرع شرعا در غروب ۲۹ ماه شعبان در اعلام نکردن آغاز ماه مبارک رمضان درست عمل کرده است چرا که رویت هلال ماه رمضان برای ایشان اثبات نشد لذا یک روز دیرتر ماه رمضان آغاز شد.

عید فطر سال ۹۸

وی درباره زمان عید فطر سال ۱۴۴۰ یا ۹۸ اظهار کرد: زمان عید فطر با وجود تغییر آغاز ماه مبارک رمضان تغییر نمی‌کند و در غروب روز سه شنبه ۱۴ خرداد هلال ماه در پهنه ایران به راحتی با چشم غیر مسلح قابل رویت است و فردای آن روز اول ماه شوال خواهد بود.

تعطیلات عید فطر ۹۸

تعطبلات عید فطر چند سالی است که از یک روز به دو افزایش داشته و امسال مصادف با رحلت امام خمینی (ره) و ۱۵ خرداد است که ایام تعطیلی را بیشتر می کند.

نظرات