ماجرای توهین کوبیاک کاپیتان والیبال لهستان به مردم ایران

2

ماجرای توهین کوبیاک کاپیتان والیبال لهستان به مردم ایران

توهین کوبیاک به مردم ایران : او گفته: «ایرانی‌ها همیشه طوری وانمود می‌کنند که انگار بی‌گناه و بسیار عالی و خونگرم هستند و در مقابل ما بدترین آدم‌های دنیا هستیم، ولی به نظر من آن‌ها مردمی بدذات و لعنت‌شده هستند.

توهین کوبیاک

صابر محمدی در جام جم نوشت:

همه‌چیز از آن روز شروع شد که شماره ۶ ما موی دماغش شده بود؛ او پشت خط‌زن لهستانی‌ها بود و سیدمحمد موسوی دفاع روی تور والیبال ایران. نسل طلایی تازه‌ای در والیبال ایران برآمده بود و میهاو کوبیاک که یکی از فوق‌ستاره‌های پیشکسوت والیبال لهستان محسوب می‌شد و فکر می‌کرد حالاحالا‌ها سلطنتش بر والیبال جهان ادامه خواهد داشت، پشت سد جوان‌های ایرانی مانده بود و گاه از کوره درمی‌رفت. بیشترین مواجهه او بنابر پست بازی‌اش با موسوی بود. چند باری هم درگیر شدند به لفظ. عکس‌هایش هم موجود است و حالا که کاپیتان لهستانی‌ها علیه ما ایرانی‌ها حرف زده، آن عکس‌ها دست به دست می‌شود. اما ماجرا از چه قرار است؟

توهین کوبیاک به مردم ایران چه بود؟

لهستانی‌ها قرار است برای شرکت در لیگ ملت‌های والیبال جهان به ایران بیایند و در سالن غدیر ارومیه با تیم ملی والیبال کشورمان بازی کنند. حالا کاپیتان‌شان گفت‌وگویی با یک خبرنگار هموطنش کرده و طی این گفتگو حرف‌های عجیبی زده. او گفته: «ایرانی‌ها همیشه طوری وانمود می‌کنند که انگار بی‌گناه و بسیار عالی و خونگرم هستند و در مقابل ما بدترین آدم‌های دنیا هستیم، ولی به نظر من آن‌ها مردمی بدذات و لعنت‌شده هستند. گر چه آن‌ها خودشان را «پارس» و نه «عرب» خطاب می‌کنند، ولی برای من چنین ملتی وجود خارجی ندارد. ما بعضی اوقات مجبور هستیم با آن‌ها بازی کنیم، ولی آن‌ها برای من وجود ندارند. آن‌ها مثل ماهی بدون افتخار و ضعیف هستند.»

البته این را هم بگوییم که علاوه‌بر درگیری‌های سابق او با محمد موسوی در بازی‌های ملی دو تیم لهستان و ایران، او اردیبهشت گذشته در لباس تیم پاناسونیک ژاپن و در فینال جام باشگاه‌های آسیا مقابل تیم شهرداری ورامین هم ایستاد و حالا ظاهرا از حاشیه‌های آن بازی هم گله‌مند است: «خیلی به‌ندرت پیش می‌آید که کسی بتواند مرا این‌قدر عصبانی و از کنترل خارج کند. بازیکن حریف زیر تور ایستاد و به خانواده من توهین کرد و وقتی من به طرف او رفتم، پشت هم‌تیمی هایش مخفی شد و فرار کرد. دیگر احترامی برای مردم ایران قائل نیستم. من دیگر آن‌ها را نمی‌بینم و هیچ تفاوتی بین آن‌ها و عرب‌ها قائل نیستم». این‌ها در حالی است که او پس از همین بازی که یک ماه پیش انجام شد گفته بود همیشه اذعان داشته که ایران، والیبال مورد احترامی دارد.

گرچه رسانه‌های لهستانی با حذف ویدئو‌های مربوط به این مصاحبه تلاش کردند آن را یک گفت‌وگوی غیر رسمی بین یک خبرنگار و کوبیاک جلوه دهند، ولی هواداران والیبال در لهستان از این نوع صحبت کاپیتان تیم ملی کشورشان ابراز نارضایتی کردند و خواستار تنبیه و جریمه این بازیکن به خاطر الفاظ غیراخلاقی شدند. هواداران لهستانی گفته‌اند: «کوبیاک در زمین والیبال یک فرشته نیست. او همیشه باعث تحریک حریفان می‌شود و سپس نقش آدم بی‌گناه را بازی می‌کند».

منت نگذاشتیم سرتان!

«همه چیز نتیجه جنگ بود، آوارگی تعداد زیادی از لهستانی‌ها حاصل از جنون هیتلر برای اثبات برتری نژادی‌اش بود و حالا و با گذشت حتی کمتر از صد سال همان لهستان شده است جایی برای جنون ترامپ. این بار، اما موضوع ایران است، همان کشوری که نزدیک ۷۰ سال پیش با وجود همه مشکلات، آغوشش را برای شهروندان لهستانی گشود تا مرهمی باشد بر زخم آوارگان مهاجر جنگ‌زده». این‌ها سطر‌های ابتدایی گزارش خواندنی همکارم میثم اسماعیلی است که دی‌ماه گذشته با تیتر «رمزگشایی از یک تمبر لهستانی» در روزنامه جام‌جم منتشر شد. او در این گزارش به لهستانی‌ها که از یک کنفرانس ضد ایرانی به نفع ترامپ میزبانی کرده بودند، یادآوری کرده بود که ما در کمتر از یک قرن پیش میزبان‌های خوبی برای آن‌ها بودیم و یک تمبر لهستانی را بررسی کرده بود که آن‌ها با آن از ایرانیان به نوعی تشکر کرده بودند.

یادآوری این‌که ما میزبانان خوبی برای لهستانی‌ها بودیم، مطلقا به معنای این نبود و نیست که می‌خواهیم سرشان منت بگذاریم، فقط می‌خواستیم و می‌خواهیم بگوییم ما همان آدم‌ها هستیم و نشان داده‌ایم هر وقت آواره‌های جنگ‌های جهان، به مصیبت، پهلو بگیرند کنارمان، پشتشان می‌ایستیم. این را آقای کوبیاک می‌تواند از پدربزرگش هم بپرسد.

ما نژادپرست نباشیم

علاوه بر این‌که در واکنش به حرف‌های این بازیکن باید حواسمان باشد که سرشان منت نگذاریم بابت کار‌هایی که پدربزرگ‌هایمان روزگاری برای آن‌ها کرده‌اند، به یک نکته دیگر هم دقت کنیم:

راستش را بخواهید حرف‌های کاپیتان هتاک لهستانی‌ها را ما زیاد جدی نگرفتیم. البته که ناراحتیم، اما این را می‌گذاریم پای این‌که چند بگومگوی داخل زمین والیبال بین او و بازیکنان ما این‌طور عصبانی‌اش کرده باشد. اما حقیقتا از بخشی از حرف‌هایش ترسیدیم! نه از خود حرف‌هایش، نه! از پیامدی که واکنش به این حرف‌ها می‌تواند داشته باشد. او گفته فکر می‌کرده ایرانی‌ها با اعراب فرق دارند و حالا دیده که نه، مثل هم هستند. خب، مغز کوچک و نژادپرست این بازیکن ظاهرا هنوز در گیر و دار این کلیشه‌های قومیتی است، اما ما باید مواظب باشیم که در پاسخ به او نگوییم ما عرب نیستیم و از آن‌ها برتریم. د ر این مورد نباید وارد زمین بازی منحط او شد. حواس‌مان باشد.

توهین کوبیاک

اعتراض فدراسیون والیبال ایران به صحبت‌های نژادپرستانه کوبیاک

فدراسیون والیبال ایران با ارسال نامه‌ای به فدراسیون جهانی (FIVB)، اعتراض رسمی خود را نسبت به صحبت‌های نژادپرستانه کوبیاک، ملی‌پوش والیبال لهستان علیه مردم ایران اعلام‌ کرد.

به گزارش ایسنا، با دستور افشین داوری، فدراسیون والیبال ایران اعتراض رسمی خود را نسبت به صحبت‌های کوبیاک، بازیکن تیم ملی لهستان اعلام کرد و نامه رسمی فدراسیون بعد از بررسی‌های انجام گرفته، روز پنج‌شنبه به فدراسیون جهانی تقدیم شد. پس از انتشار این صحبت‌ها در اولین روز فدراسیون والیبال در تماس با مسئولان فدراسیون جهانی خواهان برخورد با این موضوع شد و این درخواست به صورت رسمی روز پنج‌شنبه به مسئولان جهانی ابلاغ گردید.

فدراسیون والیبال ایران با ارسال نامه‌ای به فدراسیون جهانی و با ارائه اسناد و مدارک نسبت به صحبت‌های بازیکن تیم ملی لهستان اعتراض کرد و خواهان برخورد فدراسیون جهانی با صحبت‌های هنجارشکنانه و توهین‌آمیز کوبیاک شد.

بازیکن تیم ملی لهستان بعد از انتشار این صحبت‌ها در بیانیه‌ای اعلام کرد: با توجه به حواشی ایجاد شده بعد از مصاحبه، من باید بگویم که حق دارم صحبت‌های خود را بیان کنم و وظیفه دارم که به اهانت و تهدیدهایی که مربوط به خانواده من است، جواب دهم که این اتفاق مقابل ایران رخ داد. این صحبت‌های من تنها مربوط به بازیکنان والیبال ایران و هواداران آن‌ها است و متأسفم که از این حرف‌ها سوءبرداشت شده است. شاید این صحبت‌ها را در موقعیت بدی مطرح کردم اما حالا می‌خواهم بگویم که من نگاهی جنون‌آمیز و متعصبانه ندارم و فردی نژادپرست نیستم اما نگاه من نسبت به بازیکنان و تماشاگران والیبال که به من توهین کردند، تغییر نمی‌کند.

صفحه رسمی کوبیاک با توجه به اعتراض مردم ایران و همچنین مردم لهستان، در اینستاگرام مسدود شده و صحبت‌های این بازیکن لهستانی با خشم مردم کشور خودش نیز همراه شده است.

با این وجود، فدراسیون والیبال ایران برای پاسداشت ارزش و احترام مردم ایران، با استفاده از تمام ظرفیت‌های بین‌المللی و حقوقی خود این پرونده را پیگیری خواهد کرد.

در متن نامه سرپرست فدراسیون والیبال به کمیته حقوقی فدراسیون جهانی آمده است:

«این نامه برای دفاع از حقوق مردم ایران در میادین ورزشی ارسال می‌شود. بازیکن برجسته لهستان آقای کوبیاک مصاحبه‌ای انجام داده که خشم ایرانیان مهمان‌نواز را برانگیخته است. من در ابتدا سعی کردم برخورد منطقی با این موضوع داشته باشم و راجع به این موضوع، تحقیق کنم. ترجمه‌ی این مصاحبه را دریافت کردم و با یک نفر که به زبان لهستانی مسلط است، درباره متن اصلی صحبت کردم. بخشی از این بیانیه‌ی بهت‌آور این بازیکن، به ضمیمه‌ی این نامه ارسال می‌شود.

این مصاحبه به اندازه‌ای زشت و تعجب‌برانگیز بوده که حتی مردم لهستان نیز به آن اعتراض کردند. این صحبت‌ها در جریان مصاحبه‌ای یک ساعته مطرح و باعث شده مردم نیز از این صحبت‌ها انتقاد کنند و انتقادات به شکلی بوده که مردم، خواهان حذف این ویدئو از روی سایت منتشرکننده شده‌اند.

ما به دنبال ریشه‌یابی این موضوع هستیم و برای من تعجب‌آور است که چرا یک ورزشکار حرفه‌ای این چنین اقدامی انجام می‌دهد. من به عنوان رئیس فدراسیون والیبال وظیفه‌ی دفاع از حقوق بازیکنان را دارم و از طرف ایران این دادخواست حقوقی را تقدیم می‌کنم تا این موضوع در کمیته حقوقی فدراسیون جهانی مطرح شود. من وظیفه‌ی پاسداری از پرچم ایران را بر عهده دارم تا از این به بعد صحبت‌های خلاف واقع علیه مردم ایران مطرح نشود. شما می‌توانید بخشی از مصاحبه‌ی ملی‌پوش ما آقای پوریا فیاضی را در این مورد مشاهده کنید که چگونه در مورد کوبیاک صحبت کرده است (اسناد ضمیمه شد). بازیکنان ایرانی همواره به ایشان احترام گذاشتند.

من از طرف مردم ایران این دادخواست حقوقی را انتقال می‌دهم. مردم ما همیشه به بازیکنان خارجی احترام می‌گذارند و اگر یک نفر احساسات مردم ایران را جریحه‌دار کند، مسیر درستی را انتخاب نکرده و نباید مردم را به موضوعات غیرواقعی محکوم کند. به همین دلیل درخواست می‌کنم که این موضوع را به صورت کامل پیگیری کنید.»

2 دیدگاه در “ماجرای توهین کوبیاک کاپیتان والیبال لهستان به مردم ایران

  1. علی مجیدیان گفت:

    کوبیاک کاملا درست گفته ، حرف حق تلخه.

  2. حمید گفت:

    عیسی ال کثیر چشمش نشون داد محروم شد این اقا اول به عرب توهین کرده یعنی گفته هیچ نیستن عربها بعد گفته فارسها در حد عرب اند البته اینم بگم برادران فارس خودشان هم نژاد پرستند چون هی میگم مردان پارس ورزشکاران پارس احترام به قومیت نمیزارن من اسم فرزندم تورکی میزارم ثبت احوال قبول نمیکنه و…

نظرات