تفریحات

آشنایی با داروی ضد صرع پماد فنی توئین + نحوه مصرف

0

پماد فنی توئین چیست و چه کاربردی دارد ؟

پماد فنی توئین (Phenytoin) از داروهای ضد صرع است که بصورت موضعی و با عنوان پماد فنی توئین برای تسریع در بهبود زخم های عمیق و جای عمل به کار می رود. در صورتی که این دارو به صورت صحیح و با میزان مشخص شده مصرف شود عوارض خاصی ندارد.
برخی داروها علاوه بر کاربردی که در رفع بیماری‌های خاص دارند در شکلی دیگر و برای رفع مشکلات دیگری هم می‌توانند مفید باشند. فنی توئین از داروهایی است که کاربرد اصل آن در رفع علایم مربوط به بیماری صرع می‌باشد اما به صورت موضعی برای موارد دیگری همچون بهبود زخم‌های بعد از عمل‌های جراحی همچون عمل سزارین هم استفاده می‌شود.

پماد فنی توئین

پماد فنی توئین چیست؟

فنی توئین (Phenytoin) از داروهای ضد صرع است که به صورت موضعی و با عنوان پماد فنی توئین برای تسریع در بهبود زخم‌های عمیق و جای عمل به کار می‌رود. این دارو باعث مهار ساخت یا ترشح كلاژناز توسط فیبروبلاست‌های پوستی می‌شود.

اشکال مخالف این دارو به صورت قرص، کپسول، آمپول و سوسپانسیون می‌باشد که نوع پماد آن برای رفع سوختگی و بهبود زخم‌های پوستی مفید است.

پماد فنی توئین

 

پماد فنی توئین

موارد مصرف، عوارض پماد فنی توئین  :

موارد مصرف : بهبود زخم های عمیق و جای عمل
عوارض : بثورات جلدی (در موارد نادر)

مقدار و نحوه مصرف :

بهتر است تعداد دفعات استعمال این دارو توسط پزشک تعیین گردد اما به طور معمول به منظور درمان التیام زخم‌های پوستی در بزرگسالان روزانه یک الی دوبار به موضع مالیده می‌شود.

نکاتی که در ارتباط با مصرف این دارو باید بدانید :

۱ – در صورتیکه با مصرف این پماد هیچ گونه علایمی مبنی بر بهبود زخم صورت نگرفت با پزشک خود برای ادامه یا قطع درمان مشورت کنید.
۲ – بعد از استعمال این دارو دست‌های خود را با آب و صابون بشویید.
۳ – دارو را مطابق دستور پزشک استفاده کنید.
۴ – فرم خوراکی این دارو ممکن است عوارض خاصی به دنبال داشته باشد.

این مطلب تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شود و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.

 

منبع : ستاره

نظرات