تاریخ و زمان برگزاری مراسم شیرخوارگان حسینی ۱۴۰۳

0

تاریخ و زمان برگزاری مراسم شیرخوارگان حسینی ۱۴۰۳

مراسم شیرخوارگان حسینی ۱۴۰۳ در تقویم شمسی برابر است با جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ می باشد که در تهران در مصلی بزرگ امام خمینی (ره) برگزار میشود. آیین جهانی شیرخوارگان حسینی از ۲۰ سال پیش تاکنون در نزدیک به ۱۰۰ کشور جهان در چنین روزی برگزار می‌شود. تاریخ و روز برگزاری این مراسم در سال ۱۴۰۳ را از حرف تازه بخوانید

تاریخ و زمان برگزاری مراسم شیرخوارگان حسینی 1403

ساعت و روز شیرخوارگان حسینی در محرم ۱۴۰۳

اولین جمعه محرم سال ۱۴۰۳ روز شیرخوارگان حسینی در تقویم ۱۴۰۳ عبارت است از:

  • روز شیرخوارگان حسینی ۱۴۰۳: جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳
  • روز شیرخوارگان حسینی ۱۴۴۶: جمعه ۶ محرم ۱۴۴۶
  • روز شیرخوارگان حسینی ۲۰۲۴: جمعه ۱۲ جولای ۲۰۲۵

به گزارش حرف تازه از خبرگزاری برنا، امیر شهرابی شهردار منطقه ۱۴ تهران در تشریح برنامه های فرهنگی و اجتماعی ویژه ماه محرم در محلات دارالمومنین تهران گفت: کمک به هیات مذهبی منطقه ازجمله حسینیه های عاشوراییان، شهدا بسیج جهت میزبانی از عزاداران، برگزاری مراسم عزاداری در مساجد و هیات های سطح منطقه در دهه اول ماه محرم با مداحی و سخنرانی چهره های مذهبی، فعال و جوان در مراسم سوگواری در این هیات و مساجد همچنین برگزاری موکب های پذیرایی و خدمت رسانی در سطح نواحی و میدان‌ها و برگزاری مراسم شیرخوارگان حسینی از جمله برنامه های است که در مساجد، هیات های و مقبره الشهدای منطقه در نظر گرفته شده و اجرا می شود.

وی همچنین از توزیع ارزاق بین نیازمندان، غبار روبی مزار شهدا با حضور نوجوانان، دیدار با مادران شهید سطح منطقه برگزاری پویش های مجازی (عکاسان حسینی، طراحی پوستر با موضوع عاشورا و …) مراسم تعزیه خوانی در سطح بوستان ها منطقه برپایی چایخانه محبان هیئت الرضا (علیه السلام) در پلازه امیر کبیر به همت جمعیت امام رضایی ها به عنوان برنامه های ویژه محرم در دارالمومنین تهران نام برد.

شهردار منطقه ۱۴ تهران اظهار کرد: برپایی مراسم عزاداری دهه اول محرم در سالن شهید خالدی حسینیه دارالمومنین، با حضور پر شور نوجوانان آرمانی شهرداری منطقه ۱۴ همچنین برپایی عزاداری دهه اول محرم با مداحی محسن عراقی بعد از برپایی نماز مغرب و عشا در پلازه امیر کبیر، همایش شیرخوارگان حسینی، حسينيه بیت الحسن(ع)، برگزاری نمایشگاههای کتاب و محصولات فرهنگی و ده‌ها عنوان برنامه ویژه دهه اول محرم الحرام برگزاری مراسم سوگواری حضرت رقیه(س) درکنار فضاسازی و سیاه پوش کردن ساختمان های نواحی و سرای محلات و سیمای محلات از دیگر فعالیت های حوزه اجتماعی و فرهنگی مدیریت شهری برای شهروندان در منطقه است.

روز شیرخوارگان حسینی ۱۴۰۳ چندم محرم است؟

یکی از مراسم‌های مهم و نمادین ماه محرم، مراسم شیرخوارگان حسینی است.

ماه محرم ماهی است که امام حسین (ع) و ۷۲ نفر از یارانش برای دفاع از حق در مقابل باطل جنگیدند و شهید شدند. چون روش ائمه در بزرگداشت شهادت امام حسین(ع) از اول محرم بوده است شیعیان هم با تأسی به سیره پاک آن ذوات مقدس از اول محرم عزاداری خود را آغاز می کنند. مسلمانان در محرم نه تنها به نوحه خوانی، سینه زنی، روضه خوانی و…می پردازند بلکه به یاد کوچکترین شهید کربلا باب الحوائج حضرت علی اصغر مراسمی به نام همایش شیرخوارگان حسینی را برگزار می کنند. روز شیرخوارگان حسینی ۱۴۰۳ چندم محرم است؟ دئر ادامه این بخش از نمناک پاسخ این سوال را عنوان می کنیم.

گفتنی است همایش شیرخوارگان حسینی در نخستین جمعه در دهه اول محرم هر سال برگزار می‌شود. در این مراسم مادران و کودکان شیرخوارشان شرکت می کنند و به یاد حضرت علی اصغر ع به سوگواری و مرثیه سرایی می پردازنند. ساعت دقیق و مکان برگزاری همایش شیرخوارگان ۱۴۰۳ از ساعت ۸ صبح دئر مصلی تهران برگزار میشود.

در یزد

رییس هیات رزمندگان اسلام استان یزد گفت: مراسم شیرخوارگان حسینی ۱۴۰۳ در اولین جمعه ماه محرم در ۲۲ تیرماه جاری در ۵۰۰ مسجد و حسینیه در ۱۲ شهرستان استان برگزار می‌شود.

” سید محمود حسینی ” روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این مراسم معنوی با حضور مادران به همراه فرزندان شیرخوار خود در شهرستان یزد از ساعت هشت صبح در حسینیه سید محمد آقا در خیابان انقلاب با مداحی و عزاداری برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: محل مراسم اصلی شیرخوارگان حسینی در سایر مناطق شامل مصلای میبد، امامزاده عبدالله بافق، حسینیه صاحب الزمان (عج) هرات، مهدیه بهاباد، مسجد امام حسن مجتبی (ع) مهریز، مصلای شهدای محراب ابرکوه، حسینیه امام (ره) تفت، مصلای اردکان، حسینیه امام حسین (ع) مروست، حسینیه شهدای اشکذر، مسجد جامع رحمت آباد و حسینیه بزرگ زارچ است.

این مسئول یکی از برنامه‌های مهم آیین شیرخوارگان حسینی را در سال‌جاری در استان تهیه و توزیع بیش از ۵۰ هزار دست لباس متبرک حضرت علی اصغر (ع) بین خانواده‌ها ذکر کرد که از امروز ( دوشنبه ) ۱۸ تیرماه در محل حسینیه سید محمد آقا انجام می‌شود.

مراسم شیرخوارگان حسینی ۱۴۰۳ در کشورهای دیگر

همایش شیرخوارگان حسینی مراسمی است که از سوی مسلمانان در ایران و کشورهای دیگری همچون هند، پاکستان، عراق، عربستان، ترکیه، افغانستان و…همه ساله به یاد کودکان کشته شده در روز عاشورا برگزار می‌گردد. در این همایش مادران و کودکان شیرخوار شرکت می‌کنند.

تاریخچه

روز شیرخوارگان و حضرت علی اصغر نماد مظلومیت در قیام عاشورا هستند، به همین علت به یاد حضرت علی اصغر (ع) طفل شیرخوار و کودکان کشته شده در روز عاشورا مراسمی با عنوان روز شیرخوارگان حسینی توسط مسلمانان در سراسر جهان برگزار می شود.

نظرات