قانون جدید مهریه ۱۴ سکه از کی اجرا می‌شود؟

0

قوانین مهریه یکی از جنجالی‌ترین قوانینی هستند که در جامعه ما جریان دارند. با توجه به جوانب مختلف این قانون و تأثیرات آن بر روی نظام خانواده همواره قوانینی که در این حوزه وضع می‌شوند مخالفان و موافقان فراوانی دارند. قانون جدید مهریه ۱۴ سکه هم یکی دیگر از این قوانین است. در این مطلب به بهانه این قانون با مهریه و قوانین موجود درباره آن آشنا خواهیم شد و در نهایت به این پرسش پاسخ خواهیم داد که قانون جدید مهریه ۱۴ سکه از چه زمانی اجرا خواهد شد.

 قانون مهریه 1403

مهریه چیست؟

مهریه یا همان کابین و صداق چیزی است که مرد در هنگام نکاح به همسرش می‌دهد. مهریه در مرد موظف است که در هر زمانی که همسرش از او طلب مهریه کرد، آن را بپردازد. مهریه در هر دو نوع عقد دائم و موقت وجود دارد و میزان آن با توجه به توافق دو طرف تعیین می‌شود.

مهریه در عرف تبدیل به نشانه‌ای شده است که ارج و احترام زن را نشان می‌دهد و از سوی بسیاری از افراد به‌عنوان اهرمی برای تلطیف کم بودن سهم‌الارثی که به زن تعلق می‌گیرد، استفاده می‌شود. بااین‌وجود در حال حاضر در جامعه مهریه‌های بسیار سنگینی وضع می‌شوند که معضلات پرداخت این مهریه‌ها بعد از طلاق یکی از مواردی است که باعث ایجاد معضلات اجتماعی فراوانی شده است.

هرچند که در حال حاضر مهریه به نرخ سکه محاسبه می‌شود اما با توجه به این که گستره انتخاب مهریه متفاوت است و برخی از افراد مبلغی پول، یا مواردی خاص مانند گل را مهریه خود قرار می‌دهند، مفاهیم و اصطلاحات مختلفی درباره مهریه رواج پیدا کرده است. یکی از این اصطلاحات مهریه به نرخ روز است که در ادامه با آن آشنا خواهیم شد.

مهریه به نرخ روز

در هنگامی که فرد چیزی به جز طلا یا سکه را به‌عنوان مهریه خود برگزیند معمولاً این نگرانی وجود خواهد داشت که نکند با مرور زمان و با توجه به تورم بالا، این مهریه ارزش خود را از دست بدهد. بااین‌وجود لازم به ذکر است که جای هیچ گونه نگرانی برای این افراد وجود ندارد زیرا مهریه برای آن‌ها به نرخ روز محاسبه خواهد شد.

محاسبه مهریه به نرخ روز با توجه به شاخص قیمت سالانه که بانک مرکزی معین می‌کند، مشخص خواهد شد. فرمول کلی که به شما کمک می‌کند تا بتوانید مهریه نقدی خود را به نرخ روز محاسبه کنید این است که مبلغ مهریه را در عدد شاخص در سال قبل ضرب کنید و سپس مقدار به‌دست‌آمده را تقسیم بر عدد شاخص در سال انعقاد عقد کنید. حاصل این فرمول نرخ مهریه فرد را به‌صورت به‌روز نشان خواهد داد.

اگر درباره مهریه، شیوه محاسبه دقیق نرخ به‌روز آن و نحوه دریافت مبلغ دقیق مهریه پرسشی دارید می‌توانید از مشاوره با مرتضی حلیمی، وکیل پایه یک دادگستری در این مسیر کمک بگیرید. ایشان با تخصص در حوزه وکالت خانواده و بیش از ۱۰ سال سابقه به شما کمک می‌کنند تا در این مسیر بتوانید حقوق خود را به‌صورت کامل دریافت کنید. مرتضی حلیمی با بیش از ۱۰,۰۰۰ مشاوره تخصصی حقوقی و آموزش به بیش از ۱,۰۰۰ نفر نقش بسیار مهم و مؤثری در ارتقا دانش حقوقی جامعه ایفا کرده است و بهترین انتخاب برای شما است تا بتوانید به طور کامل با مسیر حقوقی پیش‌روی خود آشنا شوید و بهترین تصمیم‌ها را اتخاذ کنید.

قوانین جدید مهریه

همواره قوانین مربوط به مهریه در حال به‌روزرسانی هستند. جدیدترین قوانین مربوط به مهریه تحت عنوان قانون مهریه ۱۴۰۳ شناخته می‌شوند. این قانون بندهای مختلفی دارد که به‌صورت اختصار می‌توان آن را به این شکل بیان کرد که در ادامه خواهید خواند.

بخش اول این قانون مبین این است که مهریه باید متناسب با تغییر شاخص قیمت سالانه پرداخت شود. قانون دیگری که به‌عنوان قانون ۱۱۰ سکه شناخته می‌شود بر خلاف تصور عموم به‌هیچ‌عنوان نشانگر این نیست که از این پس افراد تنها می‌توانند تا ۱۱۰ سکه را به‌عنوان مهریه خود ثبت کنند بلکه تنها ضمانت اجرای آن کاهش پیدا کرده است. در واقع از این پس مرد موظف است تا ۱۱۰ سکه از مهریه را بپردازد اما برای بقیه مهریه در صورت عدم پرداخت حکم زندان برای او اجرا نخواهد شد.

در واقع با این قوانین زنان می‌توانند با ارائه سند مهریه خود به اداره ثبت از قسمت اجراییات ثبت مراجعه کنند و مهریه خود را به اجرا بگذارند و در این شرایط سند مهریه به‌عنوان یک سند اجرایی در نظر گرفته می‌شود و نیازی به ارائه دادخواست و اجرای مهریه از سمت دادگاه وجود نخواهد داشت.

نحوه محاسبه مهریه به نرخ روز

قانون ۱۴ سکه چیست؟

قانون ۱۴ سکه یکی از قوانین جنجالی در حوزه مهریه است که تصویب آن پیش از این با مخالفت فراکسیون زنان مجلس مواجه شده بود. بر طبق این قانون برای مبالغ مهریه بالای ۱۴ سکه نیاز به حق ثبت وجود دارد. این حق ثبت باید به‌صورت نصف‌نصف توسط زن و مرد پرداخت شود. البته این طرح هنوز تصویب نشده است و اجرا نمی‌شود.

به‌طورکلی هدف اصلی این قانون دشوار کردن ثبت مهریه‌های سنگین و غیرمنطقی است تا در ادامه با مشکلات حقوقی مربوط به دریافت این مهریه‌ها مواجه نشوند.

علاوه بر قانون ۱۴ سکه زمزمه‌هایی هم از این به گوش می‌رسد که پرداخت مهریه از عندالمطالبه به عندالاستطاعه تغییر کندو مهریه عندالمطالبه در هر هنگام که زن اراده کند قابلیت وصول دارد؛ اما مهریه عندالاستطاعه تنها در زمانی قابلیت وصول دارد که مرد توانایی مالی کافی را برای پرداخت آن داشته باشد.

کلام آخر

به‌طورکلی با هیچ قانونی نمی‌توان مبلغ مهریه را مشخص کرد و یا افراد را مجبور کرد که مبلغی کمتر از میزانی که قصد آن را دارند به‌عنوان مهریه تعیین کنند. بااین‌وجود با توجه به مشکلات مالی و حقوقی که طی دهه‌های اخیر با افزایش آمار طلاق و همین‌طور تعیین مهریه‌های بسیار سنگین و غیرمنطقی ایجاد کرده است، قانون‌گذاران به دنبال راه‌حل‌هایی برای تعدیل این شرایط هستند.

قانون ۱۱۰ سکه که باعث می‌شود مردان برای مهریه‌های بیش از ۱۱۰ سکه به زندان نروند و همین‌طور لایحه قانون ۱۴ سکه یکی از این موارد هستند که در جهت رفع مشکلات حقوقی و دعاوی مربوط به مهریه ایجاد شده‌اند.

با این حال لازم است که برای اجرایی شدن این قوانین سوی دیگر این داستان یعنی کمبودها و مشکلاتی که نبود مهریه در مسئله ازدواج ایجاد می‌کنند نیز بررسی شود تا شاید بتوان مشکل مهریه‌های سنگین و غیرمنطقی را به‌صورت ریشه‌ای حل کرد.

اگر با قوانین مهریه آشنایی ندارید توصیه ما به شما استفاده از خدمات مشاوره مهریه است. این مشاوره درباره مهریه، شرایط، نحوه تعیین و آثار آن به افراد متقاضی ارائه می‌شود. در این نوع از مشاوره، وکیل مهریه در مرحله پیش از ازدواج در زمینه تعیین مهریه و بعد از ازدواج درباره وصول یا عدم پرداخت این حق مالی مشاوره می‌دهد./۳۱۲۳۰۸

نظرات