خرید نهال انار- راهنمای احداث باغ

0

بیشتر کشاورزان به دنبال نهالی هستند که از پرورش آن بتوانند بهره برداری اقتصادی داشته باشند. نهال انار یکی از نهال هایی است که با پرورش آن میتوانید بهره برداری اقتصادی خوبی را داشته باشید.

درختان انار در اغلب شهر های کشور ما قابلیت رشد و باردهی دارد و از آنجایی مقاومت خوبی در برابر کم آبی، آفات و بیماری ها دارد، یک گزینه بسیار عالی برای پرورش و بهره برداری اقتصادی می باشد.

خرید نهال انار

نکات کاشت نهال انار

آب و هوای منطقه: توجه به آب و هوای منطقه مطابق با نیاز های هر نوع نهال انار، از مهم ترین مسائل در کاشت و پرورش نهال های انار است. درختان انار عمدتا مناسب برای مناطق گرمسیر تا معتدل هستند و سرما میتواند آسیب جدی به آنها وارد نماید.

خاک مناسب: بهترین خاک ها برای کاشت نهال انار، خاک های رسی یا شنی با زهکشی بسیار بالا است. اگر چه نهال های انار میتوانند در تمام خاک ها حتی خاک های شور رشد و باردهی داشته باشند ولی میزان باردهی عملکرد درخت در خاک های شنی یا رسی بسیار مطلوب تر است.

آبیاری: آبیاری درختان انار امری بسیار ضروری است ولی این درختان به آبیاری زیادی نیاز ندارند. همچنین نباید میزان آبیاری آنها از حد مطلوب خود کمتر باشد. به طور میانگین هر ۷ الی ۱۰ روز یکبار، آبیاری نهال های انار بایستی صورت بگیرد. کم کاری در آبیاری یا افزایش فواصل آبیاری درختان انار، سبب کوچک بودن اندازه میوه های انار و کیفیت غیر مطلوب دانه های انار خواهد شد.

نور: تمام درختان از جمله درختان انار برای رشد و باردهی مطلوب به نور مستقیم خورشید نیاز دارند. دریافت نور خورشید توسط درخت باعث رشد و باردهی مطلوب درخت و افزایش کیفیت میوه های درخت می شود.

انواع نهال انار

نهال انار ساوه

نهال انار ساوه بومی ایران بوده و از ارقام صادراتی به حساب می آید. این نهال ارتفاعی حداکثر ۵ متر دارد و عمر اقتصادی بین ۳۵ الی ۴۰ سال است.

باردهی نهال انار ساوه از ۳ سالگی نهال و باردهی اقتصادی آن از ۴ سالگی آغاز میشود. زمان گلدهی این درخت انار، اوایل فصل بهار است. میوه های انار ساوه پوست و دانه هایی به رنگ قرمز دارند و بسیار آبدار هستند.

خرید نهال انار ساوه و کاشت و پرورش آن در مناطق و اقلیمی با آب و هوای گرمسیر برای کشاورزان بسیار توصیه میگردد. برای کاشت این نهال انار باید از الگوی کاشت ۳*۴ متر استفاده نمایید.

فواصل آبیاری نهال انار ساوه هر ۱۰ روز یکبار می باشدو بهترین روش آبیاری این نهال، آبیاری به روش قطره ای است.

نهـال انار دانه سیاه شیراز

نهال انار دانه سیاه شیراز نیز از ارقام بومی کشور خودمان است که در دوران بلوغ خود تا ۷ متر رشد میکند. عمر اقتصادی درخت انار شیرازی ۴۰ سال است.

باردهی این رقم نهال از سال سوم بعد از کاشت و باردهی اقتصادی آن از ۵ سالگی نهال شروع میگردد. زمان گلدهی این نهال انار اواخر فروردین است.

میوه های انار دانه سیاه شیراز، پوستی به رنگ قرمز و دانه هایی به رنگ سیاه دارند. و بسیار درشت هستند. به طوری که وزن هر یک از آنها میتواند تا ۴۰۰ گرم نیز برسد. زمان برداشت این میوه های خوشمزه انار، اوایل شهریور است.

الگوی کاشت این رقم نهال ۴*۴ متر است و آبیاری آن هر ۷ روز یکبار باید اتفاق بی افتد.

اگر مناطق اقلیمی شما گرمسیر و معتدل است، میتوانید در کنار نهال انار ساوه، به خرید نهال انار دانه سیاه شیراز نیز اقدام نمایید و هر دو رقم را با هم پرورش دهید و به سوددهی بسیار خوبی دست پیدا کنید.

بیماری های نهال انار

بیماری سفیدک پودری: این بیماری یکی از بیماری هایی است که میتواند خسارت زیادی را به درختان وارد کند. این بیماری با ایجاد یک لایه سفید پودری روی شاخه ها یا میوه های درختان قابل مشاهده است.

برای درمان بیماری سفیدک پودری باید به موقع شناسایی شود و از سموم نیکونازول، کاپتان و یا کرزوکسیم متیل استفاده شود.

بیماری ترکیدگی انار: ترکیدگی انار به دلیل آبیاری غیر اصولی و نامنظم، تغییر شرایط آب و هوایی، سرمای پاییزه و یا آفات مکنده اتفاق می افتد.

برای درمان این بیماری باید خاک محل کاشت نهال انار را غنی از کلسیم و پتاسیم کنید، از کود های نیتروژنی استفاده کنید و محلول پاشی اسید جیبرلیک را انجام دهید.

آفتاب سوختگی انار: تابش بیش از حد نور مستقیم خورشید میتواند باعث خشک شدن برگ های درخت انار، ریزش برگ ها، پژمردکی و پوسیدگی تنه درختان انار شود که در این حالت، پوست درخت از درخت جدا میشود و درخت میتواند از آن ناحیه موجب حمله حشرات و سوسک های چوب خوار قرار گیرد و این حمله سبب خشک شدن درختان میشود.

برای درمان این بیماری باید از کود های ضد آفتاب سوختگی استفاده کنید و قسمت های خشک شده درخت را سریعا هرس نمایید و محل هرس را ببندید.

شته درخت انار: شایع ترین آفات درختان انار، شته انار است که موجب تولید عسلک و ریزش گل های درخت انار میگردد.

کرم سفید ریشه انار: از مخرب ترین آفات درختان انار کرم سفید ریشه است که در صورت عدم کنترل باعث ضعیف شدن درخت می شود. برای از بین بردن این بیماری باید از سموم لیندین و یا زینون استفاده نمایید.

از دیگر بیماری های درختان انار میتوانیم به لکه قارچی، ترشیدگی میوه انار، باکتریال بلیت، آنتراکتور انار، لکه برگی انار و آفاتی همچون کرم گلوگاه، سوسک گرده خوار، شپشک آرد آلود و شپشک سپردار اشاره کنیم.

خواص و کاربرد میوه انار

میوه انار یک آنتی اکسیدان بسیار عالی است. این میوه سرشار از ویتامین های C، ویتامین E  و ویتامین K است و مصرف آن باعث کنترل سطح فشار خون، کنترل قند خون می شود و سبب بالا رفتن سطح ایمنی بدن میگردد. این میوه باعث رفع کم خونی شده و به هضم غذا کمک بسیار میکند.

میوه انار سرشار از آهن است و برای برطرف کردن اسهال، از بین بردن عفونت های بدن و سلامت دهان بسیار مناسب است.

از میوه انار برای تولید آبمیوه های طبیعی و آب انار، تولید لواشک و تهیه و تولید رب انار استفاده می شود.

جوشانده پوست انار سبب تصفیه خون می شود و به جوان سازی پوست شما کمک بسیاری میکند.

سخن پایانی

همانطور که گفتیم نهال انار برای مناطق گرمسیر و معتدل میتواند بهترین گزینه انتخابی باشد. شما عزیزان میتوانید این میوه محبوب را در باغات خود پرورش دهید و به سود دهی اقتصادی برسید. حتی میتوانید با کاشت نهال انار در حیاط و باغچه های شخصی خود، جلوه بسیار زیبایی به حیاط خود ببخشید و از میوه های خوشمزه این درخت بهره مند شوید.

خرید نهـال انار

مهم ترین و بهترین قسمت کار، خرید نهال سالم از نهالستان و سایت های معتبر است. شما میتوانید نهال های خود را مستقیم و بدون واسطه از نهالستان سیمین نهال تهیه نمایید.

نهالستان سیمین نهال به شماره ثبت ۳۹۲۶، درخدمت عموم مشتریان عزیز قرار دارد تا نهال های خود را با بهترین کیفیت و نازل ترین قیمت سفارش دهید و در سراسر کشور در محل مورد نظر خود دریافت نمایید.

شما عزیزان جهت خرید نهال کافیست وارد سایت سیمین نهال به آدرس SIMINNAHAL.COM شوید و نهال های خود را سفارش دهید. سفارشات شما به همراه هدیه ویژه از طرف ما، در کمترین زمان ممکن و با بهترین بسته بندی خدمت شما عزیزان ارسال خواهد شد.

رپورتاژ/۳۱۱۹۷۷

نظرات