اعمال ماه محرم ۱۴۰۳ + دعاها، نمازهای مستحبی

0

اعمال ماه محرم ۱۴۰۳ + دعاها، نمازهای مستحبی

محرم ۱۴۰۲ کی تموم میشه؟ تاریخ پایان ماه محرم سال ۱۴۰۲

محرم ۱۴۰۳ کی تموم میشه؟ تاریخ پایان ماه محرم سال ۱۴۰۳، شروع و پایان محرم و صفر ۱۴۰۳ از جمله مواردی هستند که برای مسلمانان قابل اهمیت بوده و لازم است تاریخ دقیق آنها را به یاد داشته تا اعمال مرتبط با هر روز از ماه محرم را انجام دهند. امروز در حرف تازه به تهیه و تنظیم تاریخ مناسبت های ماه محرم و سفر پرداخته ایم؛ با ما همراه باشید.

اعمال ماه محرم شامل دعاها، نمازهای مستحبی است که با هدف قربت به خدا و یادآوری فداکاری‌های امام حسین (ع) و یارانش انجام می‌شود. برای کسب اطلاعات دقیق‌تر و آشنایی با جزئیات بیشتر اعمال محرم و اعمال مرتبط با هر روز از ماه محرم را انجام دهند. امروز در حرف تازه به تهیه و تنظیم تاریخ مناسبت های ماه محرم و سفر پرداخته ایم؛ با ما همراه باشید

اعمال ماه محرم 1403 + دعاها، نمازهای مستحبی

اعمال، نماز و دعاهای شب اول محرم برای حاجت روایی و بچه دار شدن

برای پدر و مادری که می خواهند صاحب اولاد شوند، اعمال ویژه ای برای شب اول محرم توصیه شده است:

۱٫ اولین روز از ماه محرم را روزه بگیرید

۲٫ یک نماز دو رکعتی به این نیت به جا آورده و پس از آن ۲۰۲ مرتبه آیه ” رَبِّ لا تَذَرْنِي فَرْداً وَ أَنْتَ خَيْرُ الْوارِثِينَ” (انبیاء ۸۹) را بخوانند.

۳٫ بسیار استغفار کنند

ماه محرم، اولین ماه از تقویم قمری و دارای اهمیت ویژه‌ای در میان مسلمانان به خصوص شیعیان است. این ماه به یاد شهادت امام حسین (ع) و یارانش در کربلا، با اعمال و مناسک خاصی همراه است.

اعمال ماه محرم

 

از جمله اعمال مستحبی که در ماه محرم انجام می‌شود، می‌توان به نمازهای خاص، دعاهای معین، و روزه‌داری اشاره کرد. در شب اول محرم، خواندن نماز و دعای ویژه‌ای که در کتاب‌های دعا مانند مفاتیح الجنان آمده است، توصیه شده. همچنین، روزه گرفتن در روز اول محرم و خواندن دعای خاص این روز، که به استجابت دعا و دوری از شیطان کمک می‌کند، از دیگر اعمال این ماه است.

اعمال ماه محرم

شرکت در مراسم عزاداری و روضه‌خوانی، خواندن زیارت عاشورا، و احیای شب‌های محرم با دعا و نیایش از دیگر اعمالی است که در این ماه انجام می‌شود. این اعمال نه تنها برای یادبود شهدای کربلا بلکه به منظور تقویت روحیه معنویت و پایبندی به ارزش‌های اسلامی انجام می‌گیرد.

اعمال ماه محرم

اعمال ماه محرم فرصتی برای تأمل و بازگشت به اصول دینی و اخلاقی است و مومنان را به یادآوری فداکاری‌ها و ایستادگی امام حسین (ع) و یارانش در برابر ظلم و بی‌عدالتی دعوت می‌کند. این اعمال، علاوه بر جنبه عبادی، جنبه اجتماعی نیز دارند و مردم را در کنار هم جمع می‌کنند تا با همدلی و همزبانی، ارزش‌های انسانی و اسلامی را گرامی بدارند.

اعمال ماه محرم

تقویم رویدادهای ماه محرم ۱۴۰۳

ماه محرم در سال ۱۴۰۳ شمسی، که با آغاز سال ۱۴۴۶ هجری قمری همزمان است، از یکشنبه ۱۷ تیر آغاز شده و تا دوشنبه ۱۵ مرداد ادامه دارد. رویدادهای مهم این ماه شامل تاسوعا در دوشنبه ۲۵ تیر و عاشورا در سه‌شنبه ۲۶ تیر می‌باشند که هر دو روز به عنوان تعطیلات رسمی در نظر گرفته شده‌اند. این ایام به یادمانی از شهادت امام حسین (ع) و یارانش، به عنوان نمادی از مقاومت و ایستادگی در برابر ظلم، با برگزاری مراسم‌های عزاداری و سوگواری در سراسر کشور گرامی داشته می‌شود.

محرم ۱۴۰۲ کی تموم میشه

تاریخ پایان محرم ۱۴۰۳ مصادف است با روز دوشنبه، ۱۵ مرداد ۱۴۰۳

پایان ماه محرم

تاریخ شروع محرم چه روزی است؟

تاریخ شروع محرم ۱۴۰۳ مصادف است با یکشنبه، ۱۷ تیر ۱۴۰۳

تاریخ محرم در تقویم میلادی ۱۴۰۳ چه روزی است؟

تاریخ شروع محرم در تقویم میلادی مصادف است با یکشنبه July 7, 2024

روز تاسوعا در ۱۴۰۳ چه روزی است؟

تاریخ روز تاسوعا در محرم ۱۴۰۳ مصادف است با روز ۹ محرم دوشنبه، ۲۵ تیر ۱۴۰۳ که تعطیل رسمی می باشد.

روز عاشورا در ۱۴۰۳ چه روزی است؟

تاریخ روز عاشورا در محرم ۱۴۰۳ مصادف است با روز ۱۰ محرم سه شنبه، ۲۶ تیر ۱۴۰۳ که تعطیل رسمی می باشد.

روز اربعین در ۱۴۰۳ چه روزی است؟

تاریخ روز اربعین درمحرم ۱۴۰۳ مصادف است با روز یکشنبه، ۴ شهریور ۱۴۰۳ که تعطیل رسمی می باشد.

محرم یعنی چه؟

ماه مُحَرّم یا محرم‌الحرام اولین ماه سال هجری قمری و از ماه های حرام قمری می باشد که در دوران جاهلیت و در اسلام جنگ در این ماه تحریم شده بود. نام ماه محرم قبل از اسلام و در زمان جاهلیت مؤتمر بوده است. محرم به معنای حرام شده و حرام گردانیده است یعنی آن چیزی که از سوی پروردگار حرام شده باشد.

محرم رمز بقای شیعه

ماه محرم همواره موجب بقای مذهب شیعه و اسلام می باشد. ممالک شیعی بر گرامیداشت این ماه و مناسبت های آن تعصب داشته و در زنده نگه داشتن آن بسیار پیشرو هستند. زیرا امام حسین (ع) با عملی که در این ماه انجام دادند اسلام و مذهب شیعه را بیمه نمودند. جمله “کُلُّ یومِ عاشُورا وَ کُلُّ اَرضِ کَربَلا” دارای عظمت بسیاری است که با مقداری تامل در آن در می یابیم که زمین کربلا نقش مهمی در واقع عاشورا داشته است. در روز عاشورا و در زمین کربلا سیدالشهدا همراه چند تن از یارانش به مبارزه با ظلم زمانه و حکومت جبار دوران پرداخته و در مقابل ظالمان سر خم ننمودند. ما مسلمانان بایستی از این روز و از این واقع بسیار مهم درس گرفته و هر روزمان عاشورا و همه زمین ها برایمان زمین کربلا باشد. در مقابل ظلم و ستم ظالمان ایستاده و از حق مظلومان دفاع نماییم.

عزاداری محرم

ماه محرم وبرای ما مسلمانان همواره یادآور شهادت سید الشهدا امام حسین (ع) بوده و ماه حزن و اندوه و گریه در عزای فرزند رسول خدا و یاران باوفایش می باشد. در ماه محرم سال ۶۱ هجری امام حسین (ع) به دعوت مردم کوفه لبیک گفته ولیکن با بی وفایی آنان مواجه گردید. امام حسین در دشت کربلا با ظالمان جنگید و در ظهر عاشورا به شهادت رسید. مسلمانان در این ماه و به ویژه در روز عاشورا عزادار حسین بوده و البسه سیاه بر تن می نمایند. در ممالک اسلامی تمام مناسبات ماه محرم و صفر برگزار شده و در زنده نگه داشتن اسلام بسیار موثر بوده است. امام رضا (ع)، امام هشتم شیعیان درباره ماه محرم می فرمایند:

در دوران جاهلیت نیز حرمت ماه محرم حفظ شده و از جنگیدن در این ماه خودداری می کردند. آنان حرمت این ماه را نگه داشته و نمی جنگیدند ولیکن این ظالمان خون فرزندان رسول خدا را ریخته و حرمت آنان را شکستند. زنان و فرزندان را به اسارت برده و خیمه ها را به آتش کشیدند. این ظالمان غارتگر حرمت پیامبر و ذریه اش را شکستند.

نظرات