بیوگرافی اسامی فوتی های حج ۱۴۰۳ + آمار نهایی فوتی ها

0

در حج سال ۱۴۰۳، متأسفانه تعدادی از زائران ایرانی جان خود را از دست دادند. بر اساس گزارش‌های منتشر شده، تا پایان روز جمعه اول تیرماه، ۱۷ زائر ایرانی جزو اسامی فوتی های حج ۱۴۰۳ آورده شده است. از این تعداد، ۹ نفر  در مکه و یک نفر  در مدینه به خاک سپرده شده‌اند. سه نفر از فوتی‌ها خانم و مابقی آقا بوده‌اند و هشت نفر از آن‌ها اهل سنت بوده‌اند. حداقل سن فوتی‌ها ۵۱ سال  و حداکثر سن ۸۷ سال  بوده است.

اسامی فوتی های حج

بیوگرافی اسامی فوتی های حج ۱۴۰۳

تاکنون ۱۷ نفر از زائران (یک نفر در مدینه و ۱۶ نفر در مکه) در عربستان جان خود را از دست داده‌اند؛ سه نفر از آنها خانم و مابقی درگذشتگان آقا بوده‌اند. هشت نفر از فوتی‌ها هم اهل سنت بوده‌اند.

منابع خبری از فوت دست کم ۵۷۷ نفر از حجاج بیت الله الحرام غالبا در اثر گرمازدگی در مناسک حج امسال در عربستان سعودی خبر می دهند.

بنا براین گزارش، ۲ دیپلمات ارشد عرب با اعلام این خبر به خبرگزاری فرانسه گفتند که از میان این ۵۷۷ تن، ۳۲۳ نفر از آنها مصری بوده اند که در اثر گرمازدگی و بیماری های ناشی از گرما جان خود را از دست داده اند.

یکی از دیپلمات ها گفت: “همه آنها (مصری ها) به دلیل گرما جان خود را از دست دادند به جز یک نفر که در جریان ازدحام جمعیت و برداشتن جراحت ناشی از آن فوت کرده است.

دست کم ۶۰ اردنی نیز جان خود را از دست داده اند که در مقایسه با آمار رسمی ۴۱ نفری که اوایل روز سه شنبه توسط امان ارائه شد، بیشتر است.

دیپلمات ها گفتند که تنها آمار فوتی های نگهداری شده در سردخانه “المعیسم” یکی از بزرگترین سردخانه های مکه، ۵۵۰ نفر است.

مرکز ملی هواشناسی عربستان اعلام کرد دمای هوا در مسجد الحرام در مکه روز دوشنبه این هفته به ۵۱٫۸ درجه سانتیگراد رسیده است.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در این دیدار گفت: باید در راستای نهادینه کردن مسأله نظارت و بازرسی در مجموعه حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری تلاش شود و طرح‌های نهایی در حوزه‌های مختلف به دقت بررسی شود، تفکیک موضوعی داشته و همراه با ارائه راهکار باشد.

آمار فوتـی های حج ۱۴۰۳

در دیدار نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت و اعضاء نظارت و بازرسی بعثه مقام معظم رهبری اعلام شد : ۱۷ زائر ایرانی از ابتدای حج فوت شده اند که ۹ نفر از آنها در مکه به خاک سپرده شده اند.

رباب فلاح تفتی ۷۲ ساله از کاروان ۳۴۰۲۱ استان یزد
صادق بیگی ۶۹ ساله از کاروان ۴۱۷۴۶ کرج
ربابه جباری ها ۷۲ ساله از کاروان ۳۷۰۱۳ قزوین
محمد شیخی فرزند غفور ۵۷ ساله از کاروان شماره ۱۷۲۸۶ از تهران به علت سکته قلبی در مدینه از دنیا رفت.
حاج عبدالله احمدی متولد سال ۱۳۳۰ اهل شهرستان سنندج پس از انجام اعمال حج بدلیل ایست قلبی در سرزمین منا دعوت حق را لبیک گفت.
حاج سید محمد فاضل صادقی متولد سال ۱۳۵۲ اهل شهرستان بانه
عزیزه ناصری زائر ۸۲ ساله اهل شهرستان سنندج

نظرات