نکات طلایی در بازی شطرنج برای همیشه برنده بودن

0

شطرنج به انگلیسی Chess یک بازی استراتژیک و فکری است که همه سنین از کودک تا بزرگسال می‌توانند از آن لذت ببرند. این بازی به قدرت منطق و تجزیه و تحلیل بالا نیاز دارد. البته نکات طلایی و ترفندهای زیادی هم هستند که با دنبال‌کردن آن‌ها می‌توان همیشه در بازی برنده بود. پس اگر می‌خواهید در این حرفه‌ای باشید و همیشه برنده شوید باید تکنیک‌ها را به خوبی تمرین و دنبال کنید.

بازی شطرنج

نکات طلایی بازی شطرنج برای حرفه‌ای‌ها

در این بازی استراتژیک، تکنیک‌ها و تاکتیک‌های زیادی وجود دارند که با یادگیری آن‌‌ها دانش بازیکنان نسبت به این بازی افزایش پیدا می‌کند. تکنیک‌هایی که در ادامه معرفی شدند باعث برتری قابل توجه شما در بازی شطرنج می‌شوند.

کنترل مرکز بازی را به دست بگیرید

یکی از تکنیک‌های بسیار مهم در بازی چِس کنترل مرکز صفحه است. چهارخانه وسط صفحه، مرکز صفحه به شمار می‌روند و کنترل آنها برای همیشه برنده بودن از اهمیت بالایی برخوردار است.

مرکز صفحه به دو بخش اصلی و فرعی تقسیم می‌شود. مرکز اصلی شامل خانه‌های e4، e5، d4 و d5 است‌. کنترل این خانه‌ها به شما کمک می‌کند مهره‌های حساس حریف را مورد حمله قرار دهید. خانه‌های (d3, c6, c5, c4, c3, f6, f5, f4, f3, e6, e3, d6) هم مرکز فرعی صفحه شطرنج به‌شمار می‌روند. کنترل این خانه‌ها قدرت مانور دادن شما و احتمال برنده شدن را افزایش می‌دهد.

مهره‌ها را در شروع بازی گسترش دهید

برای شروع، بهترین کار است که مهره‌های اسب‌ها و فیل‌ها را به سمت مرکز حرکت دهید. اگر پیاده‌های حریف مرکز را مسدود کرده‌اند باید بازی را با اسب‌ها شروع کنید. اگر هم مرکز مسدود نشده می‌توانید با فیل‌ها شروع کنید. به‌طور کلی، سعی کنید که هر مهره را در شروع بازی یک بار حرکت دهید تا جلوی گسترش مهره‌های حریف را بگیرید.

بازی شطرنج

قلعه رفتن بهترین تکنیک برای برنده بودن

قلعه‌ رفتن تنها ترفند در بازی شطرنج است که با آن می‌توانید دو مهره را به‌صورت همزمان جابه‌جا کنید. در این تکنیک می‌توانید مهره‌های شاه و رخ را به‌صورت همزمان حرکت دهید. با قلعه رفتن علاوه‌بر گسترش دادن مهره‌ رخ، مهره شاه را هم به مکان امن انتقال می‌دهید.

این تکنیک همیشه توسط اساتید بزرگ به بازیکنان توصیه می‌شود. تکنیک قلعه رفتن به دو صورت قلعه بزرگ و قلعه کوچک انجام می‌شود. در قلعه کوچک شاه دو خانه و رخ دو خانه کت می‌کنند. در قلعه بزرگ شاه دو خانه و رخ سه خانه حرکت داده می‌شوند.

برای انجام تکنیک قلعه رفتن باید شرایط زیر وجود داشته باشند:

  • پیش از انجام حرکت قلعه، شاه و رخ نباید حرکت کرده باشند.
  • نباید هیچ مهره‌ای بین مهره‌های شاه و رخ وجود داشته باشد.
  • در هنگام قلعه رفتن مسیر عبور شاه و رخ نباید در وضعیت کیش باشد.
  • مهره شاه نباید کیش شده باشد.

وزیر را زود وارد بازی نکنید

زود بیرون آوردن وزیر در بازی شطرنج تنها زمانی باعث مات ناپلئونی و برنده شدن شما می‌شود که با یک حریف مبتدی سروکار داشته باشید. در غیر این‌صورت، بازیکن می‌تواند با چند ترفند شما را مجبور کند وزیر خود را جابه‌جا کنید و از گسترش جا بمانید.

ارزش مهره‌ها را در نظر بگیرید

یکی دیگر از بهترین تکنیک‌ها برای همیشه برنده بودن توجه کردن به ارزش مهره‌ها است. مهره‌های این بازی همه امتیاز مشابهی ندارند‌. درواقع هر مهره با توجه به کارایی و قدرت مانور امتیاز متفاوتی دارد.

هنگام زدن مهره‌ها به این توجه کنید که بعد از این زدوخورد با حریف چه مقدار به امتیاز شما اضافه می‌شود. آیا این حرکت و جابجایی مهره ارزش آن را دارد یا خیر. به‌طور کلی، در بازی شطرنج باید هوشمندانه، استراتژیک، آرام و خونسرد بازی کنید تا نتیجه بازی به نفع شما تمام شود.

امتیاز هر مهره در بازی به شرح زیر است:

  • سرباز یک امتیاز
  • اسب ۳ امتیاز
  • فیل ۳ امتیاز
  • رخ ۵ امتیاز
  • وزیر ۹ امتیاز
  • شاه امتیاز ندارد یا امتیاز بی‌نهایت دارد.

قدر پیاده‌های خود را بدانید

یک‌ ترفند طلایی برای همیشه برنده بودن در بازی رساندن یکی از سربازها به آخر است. این‌کار باعث ارتقای سرباز (پیاده) به یکی از مهره‌های فیل، رخ، اسب یا وزیر می‌شود. در انتهای بازی به دلیل اینکه بیشتر پیاده‌ها حذف شده‌اند، ارتقای یکی از آن‌ها می‌تواند به برتری در بازی کمک کند.

شاه را در اواخر بازی فعال‌تر کنید

در ابتدای بازی شطرنج تعداد مهره‌ها زیاد هستند و احتمال حمله به شاه وجود دارد پس باید از این مهره حمایت کنید. اما در اواخر بازی که تعداد مهره‌ها کمتر می‌شود، ریسک حمله به شاه هم کاهش پیدا می‌کند. بنابراین در این مرحله سعی کنید از مهره شاه برای حمله و دفاع کمک بگیرید. اگر در آخر بازی شاه فعال‌تری داشته باشید احتمال برنده شدن شما هم افزایش پیدا می‌کند.

رخ‌ها را در آخر گسترش دهید

رخ‌ها برای جابه‌‌جا‌شدن به ستون‌های باز و عرض‌ها نیاز دارند‌. برای همین رخ‌ها آخرین مهره‌هایی هستند که باید گسترش دهید. چون به دلیل کم شدن مهره‌ها مجال حرکت برای آن‌ها فراهم می‌شود. با گسترش رخ‌ها و اتصال آن‌ها به هم می‌توانید به خوبی از شاه دفاع کنید. اگر هم رخ‌ها را به سمت ستون‌ها گسترش دهید می‌توانید به راحتی به حریف حمله کنید.

مهره بد را سریعا تعویض کنید

یک استراتژی حیاتی در بازی شطرنج شناسایی مهره‌های بد از خوب است. مهره‌ای که کارایی مناسبی ندارد را باید سریعا با یک مهره با همان ارزش یا بیشتر تعویض کنید. مثلا وقتی فیل توسط مهره‌های پیاده مسدود شده باشد به‌عنوان مهره بد در‌نظر گرفته می‌شود. در موقعیت‌های کاملا باز فیل‌ها مهره‌های بهتری نسبت به اسب‌ها هستند. برعکس در موقعیت‌های بسته، اسب‌ها بهتر هستند چون می‌توانند از روی مهره‌های دیگر بپرند.

بازی شطرنج

جمع‌بندی

بازی شطرنج فرصتی است تا بتوانید از قدرت‌های تاکتیکی خود استفاده کنید. این بازی فکری به افزایش قدرت عملکرد مغز و قدرت تصمیم‌گیری در شرایط بحرانی کمک می‌کند. برای همیشه برتر و برنده بودن هم می‌توانید از تکنیک‌ها و ترفندهای طلایی این بازی که توسط اساتید حرفه‌ای خلق شده‌اند، کمک بگیرید./۳۰۷۶۹۱

نظرات