تبریک روز جهانی زرافه + عکس و متن روز جهانی زرافه ۲۱ ژوئن

0

روز جهانی زرافه هر ساله در تاریخ ۲۱ ژوئن برگزار می‌شود. این روز به منظور افزایش آگاهی در مورد وضعیت زرافه‌ها، که بلندترین حیوانات جهان هستند و در معرض خطر انقراض قرار دارند، اختصاص یافته است. زرافه‌ها به دلیل داشتن گردن‌های بلند، الگوهای مشخص روی پوست خزدارشان و پاهای بلند، موجوداتی بسیار عجیب و غریب هستند.

 

روز جهانی زرافه

متأسفانه، زرافه‌ها در بیش از هفت کشور آفریقایی منقرض شده‌اند و این اتفاق نشان‌دهنده لزوم محافظت از آن‌ها است. طبق گفته سازمان حفاظت از زرافه‌ها، فقط حدود ۱۰۰,۰۰۰ زرافه در طبیعت باقی مانده است که آن‌ها به وضعیت پر خطر نزدیک شده‌اند. در فهرست گونه‌های در معرض خطر IUCN، زرافه‌ها اخیراً وضعیت خود را به “آسیب‌پذیر در برابر انقراض” تغییر داده‌اند و فقط در سه دهه گذشته تعداد آن‌ها در آفریقا حدود ۴۰٪ کاهش یافته است.

روز جهانی زرافه فرصتی است برای جشن گرفتن این موجودات شگفت‌انگیز و همچنین یادآوری اهمیت حفاظت از آن‌ها و زیستگاه‌هایشان. این روز در انقلاب تابستانی در نیمکره شمالی و انقلاب زمستانی در نیمکره جنوبی برگزار می‌شود.

چه اهل حفاظت از زیستگاه های بومی آن ها باشید و چه نباشید، می توانید از معاشرت با این دوستان گردن دراز ما در باغ وحش لذت ببرید یا فقط از تماشای عجیب ترین و شگفت انگیزترین موجودات طبیعت لذت ببرید. در تقویم روزهای جهانی و مناسبت های شلوغ ماه ژوئن، ۲۱ ژوئن به عنوان روز زرافه تعیین شده است و هر ساله با هدف آگاهی بیشتر از وضعیت این گونه ی ارزشمند گرامی داشته میشود.

ریشه‌شناسی نام

واژه زرافه برگرفته از پارسی زرد + آف (که آف به معنی نوعی آهوست و شباهت سر زرافه با سر آهو را نشان وامی‌گوید) است. همچنین گفته شده‌است که این واژه برگرفته از واژه سریانی (زَرافَه) است که معنی این واژه پیاده‌روی سریع است. چند بار املای این واژه در زبان انگلیسی تغییر کرده‌است Gerfauntz ممکن است از واژه Geri در سومالی ریشه گرفته باشد. فرم ایتالیایی Giraffa در سال ۱۵۹۰ به وجود آمد. در فرانسه به این جانور Girafe نیز می‌گویند. نام گونه camelopardalis نیز یک واژه لاتین است.

در فارسی به آن «شترگاوپلنگ» هم می‌گویند که ریشه این اسم از uštar-gāw-palang فارسی میانه است.

روز جهانی زرافه

جزئیاتی مهم به بهانه روز جهانی زرافه

مدتهاست که حفاظت از حیوانات وحشی یکی از وظایف ما است. موجودات زیبایی مانند زرافه ها به دلیل عوامل مختلفی از جمله شکار غیرقانونی و تخریب اکوسیستم و زیستگاه هایشان، در معرض خطر هستند. چنانچه در این بخش از گوناگون نمناک می خوانید روز جهانی زرافه توسط بنیاد حفاظت از زرافه تصویب شد و هدف این روز این است که آگاهی از وضعیت این حیوانات شگفت انگیز در سراسر جهان افزایش یابد.

نظرات