آشنایی با ماشین ها و تجهیزات حمل خودرو

0

حمل خودرو یکی از مواردی است که با پیشرفت تکنولوژی در صنعت حمل و نقل روز به روز در حال رشد بوده و تاکنون روش های مختلفی برای حمل آن ابداع شده است. به همین جهت قصد داریم شما را با روش ها و تجهیزات حمل خودرو آشنا کنیم تا بدین صورت بتوانید آگاهی لازم را در این زمینه کسب کرده و نسبت به حمل بارتان اقدام کنید.

 ماشین ها و تجهیزات حمل خودرو

روش های حمل خودرو

اگر شما هم قصد دارید با روش ها و تجهیزات حمل خودرو آشنا شوید لازم است تا انتهای این مقاله همراه ما باشید و موارد ذکر شده را به دقت مطالعه کنید تا بدین صورت بتوانید بهترین ماشین را برای حمل خودروهایتان انتخاب کنید.

حمل خودرو با کامیون

باربری حمل خودرو

یکی از رایج ترین راه ها برای حمل خودرو، حمل با کامیون است که شما بدین صورت می توانید ماشین تان را از مکانی به مکان یا محیط دیگر حمل کنید. امروزه کامیون های مخصوص برای حمل خودرو دارای ویژگی های بسیار زیادی هستند و همین دلیل باعث شده است تا افراد نسبت به این روش تمایل بیشتری داشته باشند.

از جمله مزایای تجهیزات حمل خودرو با کامیون می توان به: ظرفیت بالای حمل، سرعت بالا در حمل، حفاظت از خودرو، صرفه اقتصادی و دیگر موارد اشاره کرد. درباره معایب آن نیز می توان به: نیاز به راننده ماهر، محدودیت در مسیرهای کوهستانی و باریک، آلودگی صوتی بیشتر نسبت به وانت، خطر تصادف و بروز حادثه بیشتر اشاره کرد.

حمل خودرو با تریلر

یکی دیگر از روش های مرسوم حمل خودرو می توان به حمل با ماشین های تریلر اشاره کرد؛ امروزه این ماشین ها طراحی ویژه ای دارند و بدین صورت می توان ماشین های بیشتری را با آن حمل کرد.

برخی از مزایای این روش حمل می توان به: هزینه مقرون به صرفه، در دسترس بودن و سهولت بیشتر، امکان جابه‌جایی خودروهای حجیم تر، سهولت و تخلیه بار آسان و غیره اشاره کرد. از جمله معایب آن نیز می توان به: عدم توانایی و هماهنگی در حمل خودرو به تعداد بالا، احتمال صدمه دیدگی بیشتر خودروها در تصادفات، سرعت پایین تر حرکت در جاده و غیره اشاره کرد.

حمل خودرو با اتوبار

اتوبار یا ماشین های حمل کننده خـودرو به صورتی طراحی شده اند که شما می توانید به سادگی چندین خـودرو را در معابر شهری توسط آن حمل کنید و به مقصد مورد نظر برسانید.

از جمله مزایای آن می توان به: توانایی حمل ۲ تا ۵ ماشین، دسترسی آسان تر نسبت به تهیه کامیون و تریلر، وزن و حجم مناسب برای تردد در معابر شهری، امکان تحویل در مقصد بدون نیاز به تخلیه، هزینه مناسب برای حمل مسافت های کوتاه و غیره اشاره کرد. از جمله معایب آن نیز می توان به: عدم حمل خودروهای سنگین، محدودیت در مسیرهای طولانی و برون شهری، سرعت پایین تر نسبت به سایر روش ها، احتمال آسیب دیدگی خودروها در تصادفات، ترافیک و غیره اشاره کرد.

حمل خودرو با ماشین شخصی

یکی از رایج ترین روش های حمل خـودرو با ماشین شخصی بکسل کردن است، این روش بدین گونه است که خـودرو از عقب به وسیله بکسل به ماشین، ون و یا کامیون وصل شده و حمل می شود. بکسل کردن برای مسافت های کوتاه بسیار کار راه انداز و کم هزینه است.

عوامل موثر در انتخاب روش های حمل خودرو

مسافت حمل: برای مسافت های کوتاه اتوبار و برای مسافت های متوسط تریلر و کامیون ها بهترین انتخاب هستند. در صورتی که قصد حمل چندین و چند ماشین را دارید می توانید از روش های حمل ریلی و یا دریایی استفاده کنید.

تعداد و نوع خودرو: برای حـمل انبوه خودرو می توانید از قطار استفاده کنید. درباره نوع خودرو نیز باید به شما بگوییم در صورتی که قصد حـمل خودروهای سنگین و حجیم را دارید بهتر است از کامیون های تخصصی و یا تریلرها استفاده کنید.

زمان: در صورتی که قصد دارید در سریع ترین زمان ممکن خودرویتان حمل شود، باید به سراغ روش حمل هوایی بروید؛ این روش هزینه بسیار بالایی دارد اما در اسرع وقت به دست تان می رسد.

هزینه: از جمله روش های کم هزینه آن می توان به کامیون و تریلر اشاره کرد.

امنیت: یکی از روش ها و تجهیزات حمل خـودرو که امنیت و ایمنی بالایی دارد می توان به کامیون و تریلر اشاره کرد.

عوامل موثر بر هزینه حمـل خودرو

حمل خودرو با کامیون

هزینه های موثر بر حمل خودرو به عوامل مختلفی بستگی دارد که از جمله مهم ترین آن می توان به میزان مسافت، تجهیزات حمل خودرو، وزن خودرو، نوع خودرو، مدت زمان حمل، نوع سامانه حمل، خدمات اضافه، شرکت ح­­مل و نقل بار و غیره اشاره کرد.

نتیجه گیری

همانطور که مشاهده کردید حمل خـودرو یک فرایند پیچیده و زمان بری بوده که برای حمل آن نیاز به داشتن تجربه و مهارت های خاصی است؛ به عنوان نمونه، برای حمل خودرو از مشهد به شهرستان ها باید از یک شرکت باربری مشهد به شهرستان با تجربه استفاده کنید تا خیال تان از بابت حمل بار آسوده باشد. در صورتی که پس از مطالعه این مقاله همچنان ابهاماتی دارید می توانید به سوالات متداول انتهای مقاله مراجعه کنید.

سوالات متداول

چه روشی برای حمل خودروهای سواری مناسب است؟

کامیون، اتوبار و تریلر از جمله روش های رایج برای حمل خودروهای سواری عادی محسوب شده و معمولا به دلیل داشتن ویژگی های منحصر به فرد افراد تمایل به استفاده از این روش ها دارند.

حداکثر چند خـودرو را می توان با یک کامیون حمل کرد؟

در پاسخ به این سوال باید به شما بگوییم همه چیز بستگی به نوع کامیون تان دارد؛ معمولا افراد با توجه به نوع کامیون شان بین ۴ تا ۱۲ خـودرو را حمل می کنند. (تعداد ماشین های حمل شونده توسط شرکت حمل و نقل تعیین می شود.)/۳۰۶۱۴۱

نظرات