عیب یابی مشکلات یخچال دوو

0

یخچال دوو، هم چون دیگر لوازم برقی خانگی، دچار خرابی و ایراد می شود. کاربران این دستگاه، اگر به درستی با مشکلات آن آشنا باشند، به راحتی می توانند برای تعمیر یخچال دوو اقدام کنند.

در واقع عیب یابی مشکلات یخچال دوو، با بررسی قطعات و بخش های متفاوتی انجام می پذیرد. تنها از طریق عیب یابی و بررسی آن ها می توان ایرادات به وجود آمده را برطرف نمود. برای رفع برخی از مشکلات، باید تعویض قطعات انجام شود. برخی دیگر از خرابی ها با تعمیر قطعات رفع می شوند. حال باید تشخیص داده شود که کدام مشکل برای یخچال دوو ایجاد شده است و از چه طریقی باید عیب یابی آن انجام پذیرد.

 عیب یابی مشکلات یخچال دوو

مشکلات رایج یخچال دوو و نحوه عیب یابی هر مشکل

به دلیل پیچیدگی ساختار یخچال دوو، ممکن است مشکلات مختلفی برای آن رخ دهد. هر خرابی به وجود آمده به بخشی از دستگاه مرتبط می شود. از این رو باید ابتدا مشکل ایجاد شده شناسایی شود و سپس از طریق عیب یابی یخچال دوو، عامل اصلی تشخیص داده شود. پس از آن لازم است اقدامات ضروری برای تعمیر یخچال دوو و رفع هر خرابی صورت گیرد.

یخچال دوو خنک نمی‌ کند

دلایل خنک نکردن و سرد نبودن یخچال دوو موارد زیر هستند:

 • کمبود گاز
 • خرابی کمپرسور
 • خرابی فن کندانسور
 • گرفتگی لوله‌ های دیفراست
 • خرابی ترموستات یا سنسور ها

نحوه عیب یابی و تعمیر مشکل خنک نشدن یخچال دوو

برای بررسی نشتی گاز باید از یک متخصص کمک بگیرید. متخصص با استفاده از ابزار های مخصوص، محل نشتی را پیدا کرده و آن را رفع می ‌کند. سپس شارژ گاز یخچـال دوو را انجام می دهد.

ترموستات را در دمای مناسب تنظیم کنید. دمای ایده ‌آل برای یخچال بین ۳ تا ۵ درجه سانتی‌ گراد است. اگر فن کندانسور خراب شده است، باید آن را با یک فن جدید تعویض نمایید.

به منظور تمیز کردن لوله ‌های دیفراست باید از یخچال را از برق بکشید و سپس با استفاده از یک سیم یا لوله باریک، لوله‌ ها را تمیز کنید. در صورتی که در انجام هر یک از مراحل دانش فنی بالایی ندارید، با تعمیرکار متخصص یخچال دوو تماس بگیرید.

یخچال دوو بیش از حد کار می‌ کند

عواملی زیر باعث یکسره کار کردن یخچـال دوو می شوند:

 • نشت گاز
 • خرابی ترموستات
 • مشکل در درب یخچال
 • کثیف بودن کندانسور

راهنمای عیب یابی مشکل یکسره کار کردن یخچال دوو

همان طور که پیش تر گفته شد، نشتی گاز باعث می شود که یخچـال دوو برای جبران سرمای از دست رفته، بیش از حد کار کند. در صورتی که ترموستات به درستی تنظیم نشده باشد، ممکن است یخچـال دوو بیش از حد سرد شود و در نتیجه، بیش از حد کار کند. برای بررسی این موضوع به مدت زمان اتومات یخچال دوو توجه نمایید.

با بسته نشدن درب یخچـال دوو هوای سرد از آن خارج می ‌شود و یخچـال برای جبران این هدر رفتن سرما، بیش از حد کار می ‌کند. برای اطمینان از بسته شدن کامل درب یخچال، اطراف درب را بررسی کنید و در صورت لزوم آن را تعویض نمایید.

کندانسور وظیفه‌ خنک کردن کمپرسور را بر عهده دارد. در صورتی که کندانسور کثیف باشد، کمپرسور باید برای خنک شدن بیش تر کار کند و در نهایت باعث مدام کار کردن یخچـال دوو می شود.

یخچال دوو صدا های بلند تولید می‌ کند

عوامل زیر موجب صدای زیاد از یخچـال دوو می شوند:

 • تراز نبودن یخچال
 • خرابی فن
 • سایش قطعات داخلی

یخچال دوو صدا های بلند تولید می‌ کند

عیب یابی مشکل صدا دادن یخچال دوو

چنان چه یخچـال دوو تراز نباشد، ممکن است در هنگام کار لرزش و صدا تولید کند. برای تراز کردن یخچال از پایه‌ های قابل تنظیم آن استفاده شود. فن ‌های یخچال دوو نیز با گذشت زمان ممکن است فرسوده شده و صدا تولید کنند. اگر صدای فن‌ ها آزار دهنده است، از تعمیرکار متخصص یخچـال دوو بخواهید تا آن ها را تعویض کند.

کمپرسور در حالت عادی صدای کمی تولید می ‌کند. اما اگر صدای کمپرسور بلند و غیر معمول باشد، نشان دهنده معیوب شدن یا فرسایش قطعات داخلی آن است. به همین خاطر باید با کمک تکنسین یخچـال دوو، کمپرسور را بررسی کرده و ایرادات ایجاد شده در آن را برطرف نمایید.

یخچال دوو روشن نمی شود

با وجود عوامل زیر، ممکن است از روشن شدن یخچـال دوو جلوگیری شود:

 • مشکل در برق
 • خرابی برد کنترل
 • خرابی موتور

نحوه عیب یابی و تعمیر مشکل روشن نشدن یخـچال دوو

مطمئن شوید که یخچال به برق وصل است و پریز برق به درستی کار می‌ کند. سپس فیوز مربوط به یخچال را بررسی کنید. در صورت لزوم فیوز را تعویض شود. با خراب شدن دکمه روشن/خاموش یخچـال دوو روشن نمی شود. در صورتی که ترموستات خراب شده باشد، ممکن است یخچال روشن نشود. حتما برای تعویض ترموستات و دکمه روشن و خاموش اقدام نمایید.

برد الکترونیکی وظیفه‌ کنترل بسیاری از عملکرد های یخچـال دوو را بر عهده دارد. اگر برد الکترونیکی خراب شود، ممکن است یخچـال دوو روشن نشود. حتما با تعمیرکار یخچـال دوو تماس بگیرید تا با بررسی این برد، مشکل روشن نشدن دستگاه را برطرف کند.

یخـچال دوو بوی نامطبوعی می‌ دهد

با وجود عوامل زیر، ممکن است یخچال دوو بوی نامطبوعی از خود ایجاد کند:

 • فاسد شدن غذا
 • کثیفی داخل یخچال

راهنمای عیب یابی مشکل بوی بد یخـچال دوو

راهنمای عیب یابی مشکل بوی بد یخچال دوو

برای از بین بردن بوی نامطبوع داخل یخـچال دوو، باید آن را به طور کامل تمیز کنید. برای این کار، از یک محلول آب گرم و صابون استفاده کرده و تمام قفسه ‌ها و کشو ها را بشویید.

یکی از شایع ‌ترین دلایل بوی نامطبوع در یخـچال دوو، وجود غذای فاسد است. به طور مرتب یخچال خود را بررسی کنید و غذای فاسد را دور بریزید. می ‌توانید از موادی مانند جوش شیرین، قهوه یا ذغال فعال برای جذب بوی نامطبوع داخل یخچال استفاده کنید./۳۰۶۰۴۸

نظرات