چه عواملی بر قیمت پروفیل تاثیر دارند؟

0

پروفیل ها از جمله مقاطع فولادی هستند که همواره تقاضای بالایی برای آن‌ها وجود داشته است. این مقاطع فولادی به طور گسترده در صنایع ساختمان‌سازی، راه‌سازی، خودروسازی، ماشین‌آلات کشاورزی و سایر صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مجموعه‌ای از عوامل وجود دارند که می‌توانند از نخستین مراحل تولید تا مرحله عرضه، قیمت پروفیل را تحت تاثیر قرار دهند. با آگاهی از این عوامل قادر خواهید بود تا نوع مناسب پروفیل را شناسایی کرده و این محصولات را در بازه زمانی مناسب خریداری کنید.

چرا قیمت پروفیل ها نوسان دارد؟

بسیاری از افراد این سؤال را مطرح می‌سازند که چه عواملی بر قیمت پروفیل تاثیر دارند؟ این محصولات در بازه‌های زمانی مختلف و حتی در یک بازه زمانی مشخص با قیمت‌های متفاوتی در بازار مشاهده می‌شوند. در اینجا باید توجه داشت که عوامل مؤثر بر قیمت پروفیل‌ها و سایر مقاطع فولادی به ۲ گروه متفاوت تقسیم‌بندی می‌شوند. دسته اول، مواردی هستند که کیفیت، ابعاد و وزن پروفیل‌ها و درنتیجه قیمت نهایی پروفیل‌ها را دچار تغییر می‌سازند. دسته دوم نیز، عوامل اقتصادی هستند که قیمت تمامی مقاطع فولادی را در بازه‌های زمانی متفاوت دستخوش تغییر می‌سازند.

 قیمت پروفیل

عوامل موثر بر قیمت پروفیل

در پاسخ به این سؤال که چه عواملی بر قیمت پروفیل تاثیر دارند؟ می‌بایست به موارد زیر اشاره داشت:

ابعاد و وزن پروفیل

پروفیل‌ها از ابعاد و وزن متفاوتی برخوردار هستند. طبیعتا هرچه ابعاد و وزن این مقاطع فولادی بیشتر باشد، با هزینه ساخت و درنتیجه هزینه عرضه بالاتری مواجه خواهیم بود.

قیمت مواد اولیه

آهن به‌عنوان ماده اولیه تولید فولاد قادر است تا بر قیمت نهایی ورق تاثیر بگذارد. قیمت تمام‌شده ساخت ورق نیز می‌تواند مستقیماً بر قیمت پروفیل تاثیر بگذارد.

ضخامت و روش ساخت پروفیل

پروفیل‌های موجود در بازار به ۲ گروه سبک و سنگین تقسیم‌بندی می‌شوند. نوع اول این محصولات از ضخامت کمتر ۱٫۵ میلی‌متر و نوع دوم آن‌ها از ضخامت بالاتری ۱٫۵ میلی‌متر و درنتیجه وزن سنگین‌تر برخوردار هستند. از طرف دیگر، پروفیل‌های سبک به روش نورد سرد و پروفیل‌های سنگین به روش نورد گرم تولید می‌شوند که هر یک از این ‌روش‌ها هزینه‌های متفاوتی را برای تولیدکنندگان ایجاد می‌کنند. به‌طورکلی، از آنجایی که پروسه ساخت پروفیل‌ سبک از ظرافت‌های بیشتری برخوردار است، این محصولات را با قیمت بالاتری در بازار مشاهده خواهید کرد.

پروفیل

نوع ورق و کیفیت آن

پروفیل‌ها با استفاده از ۳ نوع ورق، یعنی ورق‌های روغنی، ورق‌های گالوانیزه و  ورق‌های اسیدشوی فولادی تولید می‌شوند. ورق‌های اسیدشوی فرآیندپذیری خوبی نداشته و از کیفیت پایین‌تری برخوردار هستند. فرآیند ساخت پروفیل‌ها با این ورق‌ها ساده‌تر بوده و درنتیجه آن‌ها را می‌توان با قیمت‌ پایین‌تری تهیه کرد. ورق‌های روغنی نیز از لحاظ کیفیت و قیمت در میان ورق‌های اسیدشوی فولادی و ورق‌های روغنی گالوانیزه قرار می‌گیرند.

کیفیت تولید

کارخانه‌های تولیدی مقاطع فولادی، پروفیل‌های سبک و سنگین را با کیفیت‌ها و استانداردهای ساخت متفاوتی تولید می‌کنند. محصولات عرضه‌‌شده توسط این کارخانه‌ها از لحاظ دقت ابعادی و کیفیت ساخت و درنتیجه از لحاظ قیمت با یکدیگر تفاوت دارند.

قیمت جهانی فولاد

قیمت پایه فولاد کشورمان بر اساس قیمت جهانی فولاد تعیین می‌شود؛ در نتیجه نوسانات قیمت جهانی فولاد می‌تواند قیمت‌های داخلی را دستخوش تغییر سازد. طبیعتا نوسانات قیمت فولاد نیز بر قیمت ساخت ورق‌ و پروفیل تأثیرگذار خواهد بود.

میزان عرضه و تقاضا

میزان عرضه و تقاضا یا به عبارت دقیق‌تر، نسبت عرضه به تقاضا قادر است قیمت پروفیل‌ها و سایر مقاطع فولادی را دستخوش تغییر سازد. چنانچه میزان تقاضا برای پروفیل نسبت به میزان موجودی آن بیشتر باشد، رقابت برای خرید آن افزایش یافته و در نتیجه قیمت آن به طور فزاینده ای افزایش می‌یابد؛ از طرف دیگر، چنانچه میزان موجودی بازار بیشتر از میزان تقاضا باشد، رقابت میان سازندگان پروفیل افزایش یافته و در نتیجه قیمت این مقاطع فولادی کاهش می‌یابد.

نوسانات ارزی و عوامل اقتصادی

علیرغم آن که ایران یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان فولاد به شمار می‌آید؛ اما بخشی از مواد اولیه ساخت مقاطع فولادی و همچنین بخشی از موجودی محصولات فولادی کشورمان از نوع وارداتی است؛ از این‌رو، نوسانات ارزی می‌تواند به طور مستقیم بر قیمت تمامی مقاطع فولادی تأثیرگذار باشد.

خرید پروفیل

قیمت انرژی

در هنگام پرداختن به این سؤال که چه عواملی بر قیمت پروفیل تاثیر دارند؟ نباید از قیمت و تعرفه انرژی غافل شد. از آنجایی که فرآوری فولاد در دماهای بسیار بالا و نزدیک به ذوب آن انجام می‌شود، کارخانه‌های تولیدی مقاطع فولادی می‌بایست حجم بالایی از سوخت را در پروسه تولید به مصرف برسانند. از این‌رو، هرچه قیمت و تعرفه سوخت و انرژی افزایش یابد، هزینه ساخت مقاطع فولادی نیز افزایش می‌یابد.

حجم و نحوه خرید پروفیل

خرید پروفیل‌ها و سایر مقاطع فولادی به‌صورت عمده مقرون ‌به ‌صرفه‌تر از خرید به صورت خرد است. چنانچه این محصولات را از عرضه‌کنندگان باسابقه و به صورت عمده خریداری کنید، هزینه کرد کمتری را تجربه خواهید کرد.

هزینه حمل و نقل

پروفیل‌ها و سایر محصولات فولادی موجود در بازار برای آن که به دست مصرف‌کنندگان برسند، می‌بایست حداقل ۲ مرتبه از محلی به محل دیگر جابجا شوند. طبیعتاً هرچه تعرفه‌های حمل و نقل و باربری افزایش یابد، هزینه نهایی این محصولات نیز بالاتر می‌رود. در اینجا یک راهکار کلیدی وجود دارد که با کمک آن قادر خواهید بود تا در هزینه‌های خود را کاهش دهید. شرکت های معتبر در زمینه فروش آهن آلات به واسطه همکاری مستقیم با کارخانه‌های تولیدی، هزینه حمل و نقل و نگهداری پروفیل‌ها و سایر آهن‌آلات را کاهش داده و قادر هستند تا این محصولات را طی ۱ مرحله جابجایی در اختیارتان قرار دهند. لذا از طریق خریداری آنلاین این محصولات قادر خواهید بود تا در هزینه‌های خود صرفه‌جویی چشم‌گیری را ایجاد کنید.

کلام آخر

بسیاری از افراد با این سؤال مواجه هستند که چه عواملی بر قیمت پروفیل تاثیر دارند؟ چرا که، این محصولات با قیمت‌های متفاوتی به بازار عرضه می‌شوند. عوامل موثر بر قیمت پروفیل‌ها به ۲ گروه تقسیم‌ می‌شوند. دسته اول، مواردی هستند که کیفیت، ابعاد و وزن پروفیل‌ها را دچار تغییر می‌سازند. دسته دوم نیز، عوامل اقتصادی هستند که تمامی مقاطع فولادی را دچار نوسانات قیمتی می‌کنند./۳۰۵۹۲۵

نظرات