همه چیز در مورد کره نارگیل و مصرف آن در رژیم کتوژنیک

0

کره نارگیل در رژیم کتوژنیک به‌خاطر ارزش غذایی بالایی که دارد، امروزه مورد استقبال افراد زیادی قرار گرفته است. در کره نارگیل میزان کربوهیدرات کمتری موجود است که در رژیم غذایی جایگاه ویژه‌ای را از آن خود کرده است. آن دسته از افرادی که به دنبال رژیم کتوژنیک هستند، نباید مصرف کره نارگیل را در کنار دیگر مواد غذایی نادیده بگیرند؛ زیرا کره نارگیل با استخراج انرژی از چربی‌ها و داشتن کتون توانسته یک گزینه ایده‌آل در این رژیم غذایی به شمار آید. در ادامه بیشتر به اهمیت مصرف کره نارگیل در رژیم کتوژنیک اشاره خواهیم کرد.

کره نارگیل در رژیم کتوژنیک

ارزش غذایی کره نارگیل

کره نارگیل به دلیل ارزش غذایی فوق‌العاده‌ای که دارد مورد توجه قرار گرفته است. این محصول سرشار از چربی‌های سالم و مواد مغذی است. اگر شما ۱۰۰ گرم کره نارگیل را مدنظر قرار دهید، چیزی حدود ۶۲۸ انرژی، ۵۹ گرم کربوهیدرات، ۳۱ گرم چربی،۲۵ میلی‌گرم سدیم،۲۶۰ میلی‌گرم پتاسیم، ۱۴٫۹۵ گرم پروتئین و ۱۰ گرم فیبر در آن وجود دارد.

برای بررسی ارزش غذایی کره نارگیل عواملی همچون میزان چربی، مواد مغذی و کالری هم دخیل هستند. در کره نارگیل شما با انواع ویتامین نظیر ویتامین E، منیزیم و آهن هم روبرو هستید. معمولاً ارزش غذایی چنین محصولاتی را باید با در نظر گرفتن روش تهیه هم ارزیابی کرد. به همین دلیل باید از فروشگاه‌های معتبر نسبت به خرید چنین محصولی اقدام نمود.

استفاده از کره نارگیل در غذاهای کتوژنیک

شاید این سؤال برای شما به وجود آید که به چه نوع غذاهایی، غذای کتوژنیک می‌گویند. معمولاً به غذاهایی که در آن کربوهیدرات بسیار کم و محدود باشد، چربی‌های سالم، مواد مغذی، سبزی‌ها و پروتئین مورد استفاده قرار بگیرند، غذای کتوژنیک می‌گویند. کره نارگیل به‌عنوان چربی غنی و سالم طعم و مزه دلچسبی دارد  و می‌تواند اسیدهای چرب اشباع و متوسط را در غذاهای کتوژنیک جای دهد. معمولاً کره نارگیل در این رژیم غذایی برای تهیه سس و ترشی، سبزیجات سرخ شده و شیرینی‌ها پیشنهاد می‌شود که البته اگر شما خلاقیت داشته باشید برای تهیه غذاهای متنوع دیگر در این رژیم هم کارایی دارد.

غذاهای کتوژنیک

غذاهای گوشتی (گوشت بره، گوشت مرغ و…)، ماهی (ماهی‌ سالمون، ماهی تون و…)، تخم‌مرغ،  سبزی‌ها (کلم بروکلی، ریحان و…)، لبنیات (پنیر گودا، کره، شیر و…)، روغن‌ها (روغن زیتون، روغن کنجد و…)، مغزها(بادام زمینی،پسته، گردو و…) و چربی‌های سالم (خرما، آووکادو و…) همگی جزء غذاهای کتوژنیک هستند. ..ک.حال در این بین، مصرف کره نارگیل در رژیم کتوژنیک می‌تواند یک گزینه ایده‌آل باشد.  به این دلیل که کره نارگیل با توجه به ارزش غذایی که گفته شد، دارای چربی سالم بوده و کمترین میزان کربوهیدرات را درون خود جای داده است.

کره نارگیل اصل

مقایسه کره نارگیل با سایر چربی‌ها در رژیم کتوژنیک

در سایر چربی‌ها این خطر وجود دارد که سطح کلسترول خون افزایش پیدا کند. در صورتی که MCTs موجود در کره نارگیل، چربی درصد بالایی است که به سرعت به انرژی تبدیل شده و عملکرد خوبی در فرایند کتوز دارد. البته استفاده از کره نارگیل در رژیم کتوژنیک هم باید متناسب با نیاز کالری بدن باشد. به خاطر داشته باشید که برای استفاده از مزایای گفته شده در خواص کره نارگیل، باید تنوع مواد غذایی را در این نوع رژیم غذایی جدی بگیرید. از جمله مزایایی که برای کره نارگیل در این سبک رژیم غذایی می‌توان بیان کرد، شامل:

  • اسیدهای چرب متوسط زنجیره‌ای که در کره نارگیل وجود دارند، کمک کننده تبدیل سریع چربی به انرژی هستند. به همین دلیل، برای مغز و عضلات بهترین منبع سوخت به شمار می‌آید. در ابتدا که شروع به استفاده از رژیم کتوژنیک می‌کنید، برای حفظ انرژی این مزیت کره نارگیل را نباید نادیده بگیرید.
  • مزیت بعدی هم افزایش سطح کتون‌ها است. به این ترتیب، فرایند کتوز آسان می‌شود و در مورد کتون‌ها هم باید گفت که یک نوع ترکیب است که در پروسه کتوز به دست می‌آید. کتون را بهترین منبع انرژی در کره نارگیل معرفی می‌کنند که برای مغز بسیار مفید است.
  • لوریک اسیدی که در کره نارگیل وجود دارد، باعث می‌شود تا شما کمتر احساس گرسنگی داشته باشید. به همین دلیل مصرف کره نارگیل در رژیم کتوژنیک این‌چنین توصیه شده است؛ زیرا به کنترل وزن بسیار کمک می‌کند.

نکاتی برای مصرف کره نارگیل در رژیم کتوژنیک

هرچقدر هم که کره نارگیل مزایا داشته باشد و برای رژیم کتوژنیک به خاطر ارزش غذایی بالایی که دارد، مفید باشد؛ ولی شما باید یک سری نکات را برای استفاده از کره نارگیل در رژیم کتوژنیک جدی بگیرید. نکات را به صورت لیستی برای شما بیان می‌کنیم که عبارت‌اند از:

  • اصالت کره نارگیل اولین نکته‌ای است که باید مدنظر داشته باشید. اگر تنها به قیمت ارزان فکر می‌کنید، طبیعتاً محصولی باکیفیت را نمی‌توانید خریداری کنید. محصولاتی این‌چنینی تنها اگر خالص و باکیفیت باشند، شما را با نتیجه دلخواه در رژیم کتوژنیک روبرو خواهند کرد. ترکیبات کره نارگیل باید کاملاً طبیعی و خالص باشند و هیچ‌گونه شکر یا روغن اضافی در ترکیبات جایی نداشته باشد.
  • در هنگام مصرف باید اعتدال را رعایت کنید. بیش از اندازه اگر از کره نارگیل در رژیم غذایی استفاده کنید، طبیعتاً آسیب‌هایی را به وجود خواهد آورد. کالری مصرفی با کره نارگیل اگر افزایش پیدا کند، شما را با افزایش وزن روبرو می‌کند که هدف رژیم کتوژنیک، داشتن یک وزن کنترل شده و ایده‌آل است.
  • کره نارگیل جایگزین خوبی برای روغن‌ها و کره معمولی بازار است و در آشپزی می‌توانید مورد استفاده قرار دهید. برای سرخ کردن مواد غذایی لازم است تا مقدار قابل قبولی از کره نارگیل اصل را به کار بگیرید.
  • اضافه کردن کره نارگیل به نوشیدنی‌ها هم بسیار دیده شده است. برخی این محصول ارگانیک را به شیک میوه، قهوه و سایر نوشیدنی‌ها اضافه می‌کنند؛ چراکه به طعم کرمیتی علاقه دارند.

سؤالات متداول

۱-     مهم‌ترین دلایل مصرف کره نارگیل در رژیم کتوژنیک چیست؟

کربوهیدرات موجود در کره نارگیل بسیار کم است و این محصول می‌تواند از چربی، انرژی استخراج کند.

۲-    مهم‌ترین نکته برای استفاده از کره نارگیل در رژیم کتوژنیک چیست؟

مهم‌ترین تهیه کره نارگیل اصل با ترکیبات ارگانیک است. شما با خرید این محصول از یک فروشگاه اینترنتی معتبر می‌توانید نسبت به اصالت کالا مطمئن باشید.

۳-    کتون چیست؟

کتون یک نوع ترکیب است که در فرایند کتوز تولید می‌شود و بهترین منبع انرژی در کره نارگیل معرفی شده است که برای عملکرد مغز هم بسیار مفید است. برای اطلاعات بیشتر در مورد دیگر کره ها این مقاله را بخوانید.

جمع‌بندی

استفاده از کره نارگیل در رژیم کتوژنیک با توجه به ارزش غذایی فوق‌العاده‌ و مزایای بی‌نظیری که دارد، قطعاً یک انتخاب مطمئن و ایده‌آل است. اگر شما کره نارگیل اصل را تهیه نکنید، به هیچ عنوان نمی‌توانید انتظار یک بازدهی خوب را از رژیم غذایی مورد نظر خود داشته باشید. خرید این‌چنین محصولی به‌صورت آنلاین، قطعاً برای شما قیمت مناسب و کیفیت بالایی را به همراه خواهد داشت./۳۰۵۱۱۲

نظرات