درمان سینوزیت چیست + علل ایجاد سینوزیت و راهکارهای درمانی که باید بدانید

0

درمان سینوزیت چیست : سینوزیت شاید بدترین دردی است که انسان می تواند تجربه کند ،سر درد شدید و غیر قابل تحمل اما اکثر کسانی که دچار هستند درمان آن را نمی دانند. همراه ما باشید.

درمان سینوزیت چیست

درمان سینوزیت چیست + علل ایجاد سینوزیت و راهکارهای درمانی که باید بدانید

سینوزیت چیست :

سینوس­ها (Sinuses ) حفره­هایی در اطراف جمجمه هستند که پشت چشم و گونه­ها و در ناحیه پیشانی قرار گرفته­اند. وظیفه آن­ها نیز محافظت از چشم و مغز در برابر ضربه­های سنگین است. در حالت عادی داخل آن­ها هوا جریان دارد. اما سینوس­ها ترشحاتی به نام موکوس نیز تولید می­کنند که وظیفه آن­ها مرطوب نگه داشتن محیط است و از طریق مجراهای بسیار باریکی که به بینی متصل هستند از سینوس­ها خارج می­شوند.زمانی­که در اثر عوامل مختلف مانند سرماخوردگی یا ابتلا به ویروس­ها این حفره­ها گرفته شوند، هوا رد و بدل نشده و این مخاط در حفره سینوس­ها تجمع پیدا می­کنند. همین مساله باعث ورود فشار به دیواره­های حفره و بروز درد و تورم می­شود. گاهی نیز سینوس­ها به محیط برای تشکیل باکتری­ها و قارچ­ها تبدیل می­شوند. اما سوال اینجاست که پان سینوزیت مزمن چیست و چگونه به وجود می­آید. زمانی که همه حفره­ها با هم گرفتگی داشته باشند و بروز علائم آن ها طولانی مدت شود به آن پان سینوزیت می­گویند.

علل  سینوزیت :

  • مسدود شدن حفره­های بینی در اثر فیبروز کیستیک یا آلرژی و آسم
  • عفونت­های باکتریایی، ویروسی و قارچی
  • ساختار غیر طبیعی بینی مانند انحراف تیغه بینی، پولیپ
  • سیستم ایمنی ضعیف بدن یا بیماری­های مانند ایدز

علل  سینوزیت

درمان سینوزیت :

پاسخ به این سوالات هنوز هم برای پزشکان یک معماست. چراکه فردی که سینوزیت دارد ممکن است حتی پس از بهبودی با به وجود آمدن شرایط مناسب برای رشد این بیماری، دوباره به آن مبتلا شود. علاوه بر این طول مدت درمان نیز بستگی به شرایط فرد، میزان قدرت بدنی و پرهیزهایی دارد که باید داشته باشد. همچنین طول درمان فردی که در اثر آلرژی یا عفونت قارچی به سینوزیت مبتلاست با طول درمان فردی که به دلیل عفونت کانال­های سینوس مسدود دارند فرق دارد.تشخیص این روش­های درمانی را باید به عهده یک دکتر گوش و حلق و بینی واگذار کنید.

درمان دارویی سینوزیت

  • اسپری حاوی کورتیکواستروئیدها یا همان اسپری بینی برای سینوزیت مزمن و باز کردن مجاری بینی
  • تجویز قویترین آنتی بیوتیک برای سینوزیت مزمن باکتریایی و عفونی
  • مصرف قرص سینوزیت مزمن مانند استامینوفن، بروفن و ایبوپروفن برای کاهش درد
  • تجویز داروهای ضد قارچ برای سینوزیت های قارچی
  • تجویز داروهای ضد آلرژی برای درمان سینوزیت های مزمن آلرژیک

درمان دارویی سینوزیت

همراه ما باشید

نظرات