جدیدترین چک لیست سئو سایت بر اساس آپدیت جدید گوگل

0

جدیدترین چک لیست سئو سایت سال ۲۰۲۴ شامل چه مواردی می‌شود؟ چگونه باید سایت را با چک لیست سئو به صفحه اول گوگل رساند؟ مهمترین نکات چک لیست seo چیست؟ در صورتی که تمایل دارید تا با ترفندهای مختلف سئو شرایطی را ایجاد کنید که سایت به جایگاه مناسبی دست پیدا کرده و مخاطبین خود را افزایش دهید بهتر است در ادامه با ما همراه باشید چرا که تمامی مواد چک لیست سئو سایت را با توجه به استانداردهای گوگل در اختیار قرار داده‌ایم تا از آن‌ها بهرمند شوید.

جدیدترین چک لیست سئو سایت

اصول اولیه چک لیست سئو سایت

پیش از اینکه به طور تخصصی وارد بحث سئو سایت شوید باید موارد پیش زمینه را به خوبی رعایت کنید. در ادامه اصول اولیه را معرفی می‌کنیم تا با بهرمندی از آن‌ها وضعیت وب سایت را به راحتی چک کرده و در صورت نیاز استراتژی خود را تغییر دهید.

راه اندازی سرچ کنسول

سرچ کنسول ابزاری هوشمند در گوگل است که به صورت آنلاین و رایگان به کاربران امکانات متنوعی را در حوزه وب سایت ارائه می‌دهد. به همین دلیل می‌توان آن را مهمترین برنامه برای چک کردن وضعیت سئو سایت در نظر بگیریم. از جمله کاربردهای این برنامه باید به چک وضعیت رتبه بندی صفحات و نتایج گوگل اشاره داشته باشیم، بدین ترتیب شرایطی را ایجاد می‌کند تا بتوانید به خوبی سایت را ارزیابی کرده و در صورت تمایل از تکنیک‌های بهتر برای ارتقای وب سایت استفاده کنید. از جمله مزایای آن باید به ارائه اطلاعاتی چون میزان ترافیک کلمه کلیدی، میزان وروی وب سایت، پیام‌های تیم گوگل و … اشاره کنیم. در نتیجه بسیار کاربردی در نظر گرفته می‌شود.

راه اندازی گوگل آنالیتیکس

در قدم بعدی باید گوگل آنالیتیکس را راه اندازی کنید که یک ابزار تحلیلی کاربردی برای آنالیز وب سایت است که این برنامه نیز مانند سرچ کنسول به صورت رایگان در اختیارتان قرار می‌گیرد. از جمله نکات مثبت در مورد آن را باید گزارش دهی این برنامه به حساب آوریم که میزان ترافیک ورودی و رفتار کاربران را در فرم یک گزارش ارائه داده و به صورت جزئی تمامی آن‌ها را بررسی می‌کند. با استفاده از این برنامه این امکان را دارید تا صفحات پربازدید را مشاهده کرده و کانال‌های ترافیکی را نیز به طور تخصصی شناسایی کنید در نتیجه به یکی از مهمترین موارد در چک لیست سئو سایت تبدیل شده است.

بررسی پنالتی نبودن وب سایت

از مهمترین موارد در چک لیست سئو سایت بررسی پنالتی نبودن وب سایت است. گوگل جریمه‌های مختلف دستی و الگوریتمی زیادی دارد که اصولا به شکل مجازات در وب سایت اعمال می‌شوند. در نتیجه پیش از اینکه به بهینه سازی وب سایت بپردازید در این خدمات سئو کارشناس باید چک کند که کلمه‌ای خاص پنالتی نشده باشد و کارشناسان پیش از شما دستور العمل‌های ارائه شده توسط گوگل را نقض نکرده باشند.

چک لیست سئو داخلی سایت

در چک لیست سئو سایت بخش عظیمی از آن مربوط به فعالیت‌های انجام شده در وب سایت می‌شوند. بر این اساس محتوا از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است چرا که وظیفه برقراری ارتباط با کاربران حاضر در اینترنت را بر عهده دارد. به این منظور برای ارتقای این بخش از بهینه سازی سایت بهتر است به پارامترهای زیر دقت داشته باشید.

بهینه سازی محتوا

بهینه سازی محتوا در سئو سایت از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و بدین ترتیب کارشناس محتوا باید به طور تخصصی و با در نظر گرفتن استانداردهای گوگل متن مناسب و مفیدی را بنویسد. کاربردی بودن مطالب در نظر ربات‌های این موتور جستجو پراهمیت هستند. در نتیجه اگر بتوانید یک مطلب جذاب را تهیه کرده که دقیقا نیاز مخاطب را به طور تخصصی برطرف کند بی شک به صفحه اول گوگل دست پیدا می‌کنید.

بهینه سازی سازی url صفحه

در صورتی که آدرس صفحات در سئو سایت بهبود پیدا کنند علاوه بر راحتی کاربران حاضر در اینترنت، موتورهای جستجو نیز به خوبی در صفحات خزش پیدا می‌کنند. به این منظور ادمین سایت باید در آدرس هر صفحه از کلمه کلیدی مورد نظر در آن صفحه استفاده کند. به منظور درک بهتر گوگل در صورت طولانی بودن کلمه کلیدی با خط تیره آن‌ها را از هم جدا کند. آدرس بهتر است کوتاه و مختصر باشد. کارشناس باید توجه کند که دو صفحه با یک محتوای تکراری نداشته باشد در غیر این صورت از ترفند کنونیکال بهرمند شوند.

بهبود متادیسکریپشن

متادیسکریپشن یک تگ است که یک توضیح کوتاه در مورد صفحه مورد نظر به کاربر داده و همچنین برای شناسایی و مطالعه به ربات‌های گوگل و بهبود سئو سایت نیز یاری می‌رساند. این تگ نقش بسیار مهمی را برای جذب کاربران از خود ایفا می‌کند به همین دلیل به نکات زیر دقت داشته باشید.

  • بهتر است متادیکریپشن برای هر صفحه منحصر به فرد نوشته شود.
  • توصیه می‌شود تا حداکثر از ۱۶۰ کاراکتر استفاده کنید.
  • این مطلب را به قدری جذاب و زیبا بنویسید که کاربر در صورت مطالعه آن ترغیب به کلیک شود.
  • استفاده از کلمه کلیدی در قسمت اول این متن را فراموش نکنید.

ببود تگ هدینگ

تگ هدینگ از اصلی‌ترین ترفندهای چک لیست سئو سایت است که نشان می‌دهد هر زیر عنوان به چه میزان برای شما از اهمیت برخوردار است. در این زمینه تگ H1 را برای عنوان مطلب در نظر بگیرید. به منظور افزایش ارزشمندی زیر عنوان‌های جذاب از تگ H2 استفاده کنید. بدین ترتیب بقیه محتوا را با توجه به اهمیت آن از تگ H3 تا H6 شماره گذاری کنید.

در زیر عنوان‌ها از کلمات کلیدی استفاده کرده و از تگ هدینگ بهرمند شوید. تگ را به ترتیب استفاده کنید بدین ترتیب نمی‌توانید از H2 به تگ H5 بپرید.

بهبود تصاویر صفحات

در صورت بهبود تصاویر صفحات نه تنها تجربه کاربری را افزایش می‌دهید بلکه ممکن است تصویر به صفحه اول راه پیدا کرده و ایمپریشن و ورودی بسیار زیادی را برایتان به دنبال داشته باشد. بدین ترتیب این موضوع روی برندینگ تاثیرات خود را اعمال می‌کند. در برخی موارد مشاهده می‌شود که سرعت سایت بسیار کند است، این موضوع می‌تواند به حجم تصاویر مربوط باشد در نتیجه این مورد را پیگیری کنید چرا که در چک لیست سئو سایت ۲۰۲۴ مهم در نظر گرفته شده است.

بهینه سازی لینک‌های داخلی

لینک سازی باید به شکلی در صفحات انجام شود تا ربات‌ها بتوانند از صفحات جدید نیز باخبر شده و خزش را به شکلی اصولی انجام دهند. در فرآیند لینک سازی بهتر است از انکرتکست مناسب استفاده کنید تا اعتبار صفحه به درستی انتقال پیدا کند. این موضوع روی سئو سایت بسیار موثر است در نتیجه موارد زیر را بررسی کنید.

  • در صورتی که صفحه‌ای در سایت حذف شده باشد در زمان ورود کاربر به آن با خطای ۴۰۴ رو به رو می‌شود به همین دلیل باید تمامی لینک‌های مربوطه به صفحه مورد نظر حذف شود.
  • به منظور اصلاح سازی لینک‌ها بهتر است از ریدایرکت ۳۰۱ استفاده شود.
  • هیچ محتوایی را بدون لینک نگذاشته و کلمات کلیدی مرتبط را برای لینک سازی بکار بگیرید.

برطرف سازی لینک‌های شکسته

لینک شکسته لینکی است که اگر کاربر روی آن کلیک کند با صفحه‌ی ۴۰۴ که این نوع صفحات برای سئو سایت بسیار مضر هستند به همین دلیل باید با استفاده از افزونه و ابزارهای مختلف رفع شوند. به این منظور بهترین انتخاب سرچ کنسول است که امکان تعمیر لینک‌ها را فراهم کرده تا بتوانید به راحتی لینک‌های شکسته را اصلاح کنید یا با حذف صفحه مورد نظر لینک آن را پاک گردانید.

حذف محتواهای تکراری

در برخی موارد ممکن است پس از یک دوره تولید محتوای طولانی با صفحاتی رو به رو شوید که تایتل‌های مختلفی داشته اما محتوای آن‌ها تکراری یا بسیار شبیه به هم است. گوگل در سئو سایت روی این موضوع تمرکز زیادی دارد بر این اساس باید گفت که برای از بین بردن این مشکل بهتر است در ابتدا محتوای صفحات را به طور کامل مطالعه کرده و سپس محتوایی که کامل‌تر بوده و به طور تخصصی به رفع نیاز کاربران می‌پردازد را نگه دارید. سپس سایر صفحات را به این صفحه ریدایرکت کنید.

بروزرسانی صفحات دسته بندی

صفحات دسته بندی اهمیت بسیار زیادی در تمامی سایت‌ها به خصوص سایت‌های فروشگاهی دارند، در نتیجه بهتر است دسته بندی‌ها را روی کلمات عمومی بهینه سازی کنید و برای هر محصول از اسم دقیق استفاده شود تا بدین ترتیب از ایجاد محتوای تکراری جلوگیری کنید. تولید محتوا برای این صفحات بسیار اهمیت دارد و لینک سازی در آن‌ها باید به شکل تخصصی و اصولی انجام شود در غیر این صورت ممکن است آن طور که باید باعث افزایش ورودی به وب سایت نشود.

شناسایی صفحات زامبی و حذف آن‌ها

صفحه زامبی صفحه‌ای است که محتوایی بی ارزش و بی کیفیت داشته و تنها فضایی از سایت را به خود اختصاص داده در نتیجه نه جایگاهی برای گوگل دارد و نه برای کاربران جذاب است. این نوع صفحات اغلب ریسپانسیو نبوده و همچنین ایندکس نمی‌شوند به همین دلیل تاثیر مخربی روی سئو سایت دارند. از نظر محتوایی کیفیت نداشته و یا باید حذف شده یا ریدایرکت شوند. در چک لیست سئو ۲۰۲۴ ذکر می‌شود که کارشناس باید دائما این نوع صفحات را بررسی کرده و در صورت نیاز آن‌ها را حذف کند تا به وب سایت آسیبی وارد نکنند.

چک لیست سئو خارجی سایت

علاوه بر اقداماتی که در داخل وب سایت انجام می‌شود باید بدانید که عوامل بیرونی زیادی هستند که بیش از هر چیز دیگری روی عملکرد سئو سایت تاثیر گذاشته و در رتبه‌ها موثر واقع می‌شوند. بدین ترتیب بهتر است روی چک لیست سئو خارجی سایت دقت داشته باشید. در ادامه به معرفی برخی از مهمترین این موارد می‌پردازیم.

آنالیز بک لینک رقبا

یکی از دستور کارهای سئوکاران را باید بررسی بک لینک‌های رقبا در نظر گرفت. این موضوع بر استراتژی لینک سازی خارجی اهمیت زیادی داشته و شرایطی را ایجاد می‌کند تا بتوانید محتوایی مناسب را برای لینک سازی خارجی تولید کرده و صفحات مورد نظر را به جایگاه‌های برتر در این موتور جستجو برسانید.

بر این اساس نکته مهم و قابل توجه این است که در ابتدا بک لینک رقبا را چک کرده و ببینید که از چه نوع بک لینی استفاده شده و چه تعداد بک لینکی برای صفحات بکار گرفته شده است. در نتیجه رقبا را مشخص کرده و صفحات را به دقت مورد بررسی قرار دهید. بر این اساس ابزارهایی وجود دارند که این فرآیند سئو سایت را به طور پولی یا رایگان برایتان انجام می‌دهند به همین دلیل روی آنالیز بک لینک رقبا نیز دقت داشته باشید.

لینک سازی خارجی بر اساس آخرین تکنیک‌ها

به منظور لینک سازی خارجی از جدیدترین روش‌های مورد تایید گوگل استفاده کنید. این موضوع یک اصل کلیدی است در نتیجه گوگل، به دلیل اینکه این روزها رقابت برای قرار گرفتن در رتبه‌های نخست زیاد است محدودیت‌های بسیاری را ایجاد کرده تا در صورتی که وب سایت تمامی نکات سئو سایت را رعایت نکند جریمه شده و رتبه خود را از دست بدهد. به همین دلیل بهترین راه‌های لینک سازی خارجی با توجه به استانداردهای گوگل به شرح زیر تعریف می‌شوند.

رپورتاژ آگهی

رپورتاژ آگهی را شاید بتوان بهترین گزینه برای بک لینک در نظر گرفت که برای افزایش رتبه و بهبود جایگاه سایت بسیار مفید عمل کرده و به دلیل اینکه لینک در درون متن قرار دارد تاثیر بسیار زیادی از خود نشان می‌دهد. با استفاده از رپورتاژ اعتبار قابل توجهی به سایت وارد شده و اگر بتوانید از سوی وب سایت‌های معتبر آن را دریافت کنید بی شک به صفحه اول راه پیدا می‌کنید. بر این اساس بهتر است به دنبال سایت‌های معتبر در این زمینه باشید و چندین رپورتاژ آگهی بدهید تا اعتماد گوگل به مرور زمان نسبت به شما افزایش یابد.

استفاده از محتوای باکیفیت

گوگل همواره بر این باور است که اگر محتوا از کیفیت بالایی برخوردار باشد به یک منبع قابل اعتماد برای لینک سازی تبدیل می‌شود. در این صورت اگر محتوا آموزشی و کاربردی باشد برای کاربران و همچنین موتورهای جستجو قابل اعتماد است. در نتیجه به منظور فرایند برندینگ و سئو سایت نیز بهترین گزینه در نظر گرفته می‌شود. به همین دلیل با ایجاد یک محتوای مناسب و باکیفیت لینک سازی را به شکل طبیعی انجام دهید چرا که ربات‌ها روی این موضوع از حساسیت بسیار زیادی برخوردار هستند و در صورتی که به محتوا شک کنند ممکن است صفحه نه تنها رتبه مناسبی را دریافت نکند بلکه جایگاه خود را از دست داده و حتی جریمه شود.

استفاده از Disavow برای لینک‌های خراب

Disavow یکی از ترفندهای مهم در چک لیست سئو سایت است که به منظور از بین بردن لینک‌های بی کیفیت مورد استفاده قرار می‌گیرد. بر این اساس نقش بسیار موثری در افت رتبه از خود ارائه داده و حتی منجر به کاهش ترافیک می‌شود. برای از بین بردن لینک خراب از سایت‌های هک شده می‌توانید به صورت دستی این فرآیند را انجام دهید در غیر این صورت با این برنامه که یک ابزار کاربردی در گوگل است لینک‌هایی که بی ارزش هستند و ممکن است از سوی رقبا برایتان زده شده باشند را از بین ببرید تا گوگل آن‌ها را نادیده بگیرد.

چک لیست سئو تکنیکال سایت

مبحث مهم دیگر از چک لیست سئو سایت را باید بخش تکنیکال یا فنی آن در نظر بگیریم. از جمله نکات کلیدی در این زمینه بهبود سرعت و کرالینگ هستند. بر این اساس در ادامه برخی از مهمترین فعالیت‌هایی که باید در بخش فنی انجام دهید را ذکر می‌کنیم.

شناسایی خطاهای کرال

متخصص سئو باید در هر لحظه کرال کردن ربات‌های گوگل را چک کنند تا دسترسی به تمامی صفحات برای این موتور جستجو به راحتی امکان پذیر باشد. اگر به هر دلیلی خزنده گوگل نتواند صفحه را شناسایی کند نمی‌تواند آن را ایندکس کرده و در دسترس کاربران قرار دهد و این موضوع روی سئو سایت تاثیرات مخربی را از خود نشان خواهد داد. در این زمینه معمولا با دو خطا مواجه می‌شوید.

  1. ممکن است سایت نتواند به تمامی صفحات دسترسی پیدا کند که این معمولا ناشی از خطای DNS بوده و یا از سوی URL سایت نشات می‌گیرد. همچنین به rpbat.txt نیز مربوط خواهد بود.
  2. در خطای دوم کرال نکردن تنها مربوط به یک صفحه خاص بوده که اصولا دارای خطاهای ۴۰۳، ۴۰۴ و ۵۰۰ است که باید با توجه به عوامل مشکل حل شود.

توجه به ریسپانسیو بودن سایت

سایت باید به صورتی طراحی شده باشد که از تمامی دستگاه‌ها حمایت کند. بدین ترتیب ربطی ندارد که کاربر از نسخه موبایل یا دکستاپ استفاده می‌کند تمامی المان‌ها باید در دستگاه‌ها به خوبی کاربرد داشته باشند و عمل کنند. این ویژگی در چک لیست سئو سایت گوگل از اهمیت زیادی برخوردار است. گوگل تلاش دارد تا نمای دقیق وب سایت را در دستگاه‌های مختلف چک کند در نتیجه به این موضوع نیز دقت داشته باشید.

استفاده از HTTPS

زمانی که HTPP به HTPPS تبدیل شده یک پروتکل ایمن برای کاربران ایجاد می‌شود. بر این اساس تمامی اطلاعات کاربران که در سایت به اشتراک می‌گذارند حفظ شده و به دلیل گواهی ایمنی SSL به راحتی امنیت بالایی را برای کاربران خود در اینترنت ایجاد کرده و روی سئو سایت موثر واقع می‌شوید.

بالا بردن سرعت وب سایت

در چک لیست سئو سایت همواره یکی از نکات مهم سرعت وب سایت است. سایتی که به دنبال افزایش تجربه کاربری است در نظر گوگل ارزشمند بوده و احتمالی بیشتری دارد که به رتبه‌های برتر در موتورهای جستجو دست پیدا کند. به این منظور بهتر است کدهای جاوا اسکریپت و css فشرده شده و همچنین کش وب سایت نیز فعال شود تا کاربر پس از اولین ورود به راحتی و در زمان کوتاهی به وب سایت وارد شده و از امکانات آن بهرمند شود.

توجه به نقشه سایت با سرچ کنسول

در صورتی که نقشه سایت را در سرچ کنسول ثبت کنید گوگل می‌تواند به راحتی از صفحات جدید باخبر شده و آن‌ها را ایندکس کند. سایت مپ به نوعی یک نقشه راه است که مسیر اصلی را برای ربات‌های گوکل مشخص کرده است. به این ترتیب در ایجاد رنک مناسب افزایش تجربه کاربری و سئو سایت برای گوگل از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است در نتیجه این موضوع را نیز در نظر بگیرید.

تمامی این موارد به طور مستقیم و یا غیر مستقیم در جدیدترین چک لیست سئو سایت قرار دارند تا اگر به دنبال بهبود تجربه کاربری و همچنین افزایش فروش خود هستید از آن‌ها بهرمند شوید. ممکن است نتوانید خودتان به تنهایی این اقدامات را انجام دهید در نتیجه بهتر است به شرکت‌های مجرب که تجربه کار بالاتری نسبت به شما دارند مراجعه کرده و از خدماتی که در دسترس قرار گرفته است استفاده فرمایید تا به صورت تخصصی به رتبه‌های برتر برسید.

نظرات