یک روز در آتلیه عکاسی کودک

0

هدف از یادداشت یک روز در آتلیه عکاسی آشنایی خانواده ها به عکاسی کودک و کسب اطلاعات اولیه قبل از مراجعه به آتلیه کودک می باشد، هرچند که نمیتوان بصورت کلی نسخه داد که برای رفتن به آتلیه کودک چه توجهاتی باید داشت اما سعی کردیم در اینجا راهنمایی کوتاهی داشته باشیم برای پدر و مادرهای که علاقمندن از فرزند خود عکس های خوب ثبت کنند.

 آتلیه کودک خوب برای عکاسی جشن تولد

آشنایی با عکاسی کودک و نوزاد

کودکی یکی از مهم ترین دوران زندگی هر شخص است و ثبت خاطرات دوران کودکی یکی از بهترین هدیه هایی است که خانواده ها به کودکان خود ارائه می کنند. هر قدر کودک محبت و توجه بیشتری از والدینش دریافت کند احساس امنیت درونی وی افزایش می یابد و آینده ی بهتری از او ساخته خواهد شد.

ثبت لحظات ناب کودکی که توسط والدین انجام می پذیرد چه در مراحل بارداری، نوزادی و چه در مراحل رشد کودک ضمن خاطره سازی برای کودک راه انتقال احساسات آن ها و مهر تاییدی بر توجه و محبت آن ها نسبت به کودک است.

این راهنمای عکاسی کودک توسط تیم آتلیه کودک سروش تهیه و تدوین شده است که امیدواریم مورد استفاده علاقمندان قرار بگیرد.

بهترین هدیه مادر و پدر برای کودک عکاسی و فیلمبرداری از بهترین دوران زندگی شخصی کودک می باشد که در بزرگسالی با مرور خاطرات زیبای کودکی انگیزه و انرژی بیشتری برای زندگی در او ایجاد می کند.

عکاسی نوروز در آتلیه کودک

عکاسی کودک در دوره های مختلف زندگی از دوران بارداری و نوزادی تا دوران کودکی انجام می شود، مثل عکس های دندان درآوردن کودک، عکس های تاتی تاتی کردن کودک و شروع راه رفتن، چهاردست و پا شدن، عکس نشستن کودک، عکس ها خوابیده از نوزاد، عکس های تولد هر ساله کودک و … زمینه های مناسب عکس گرفتن از کودک می باشد که می توانید در آتلیه کودک انجام دهید.

برای عکاسی چه لباسی یا اکسسواری استفاده نکنیم؟!

اگر تمایل دارید که در آینده به عکس خود یا اعضای خانواده نگاه میکنید لذت ببرید سعی کنید ساده باشین، ساده اما شیک، چون هیچ وقت از مد نمیفتد! برای عکاسی از لباس یا اکسسواری که چندصباحی مد می شود استفاده نکنید چون در آینده ممکن است عکس هایتان کمی عجیب به نظر برسند. نکات زیر را برای رفتن به یک آتلیه عکاسی و نوع لباس تان حتما در نظر داشته باشید.

 •  اکسسوار متنوع و زیاد استفاده نکنید، سعی کنید تعداد اکسسوار کم اما شیک باشد.
 •  پوشیدن لباس هایی با طرح های بزرگ و شلوغ از زیبایی عکس کاسته و شمارا ماسک می کند.
 •  لباس هایی با لوگو های بزرگ و نمادین به هیچ وجه استفاده نکنید چون ممکن است بعدا پیشمان شوید!
 •  اگر در عکس خانوادگی همراه چند نفر به آتلیه مراجعه میکنید و تمایل دارین لباس ست داشته باشید سعی کنید یک رنگ نباشد! ترکیب کردن لباس ها با رنگ های یک دست به شما شکل یه گروه خدماتی میدهد.
 •  لباس های نازک و یا کاملا بدن نما ممکن است در حین عکاسی مانع نورپردازی درست شود.
 •  استفاده از لباس های خیلی براق در عکاسی به هیچ وجه پیشنهاد نمیشود به دلیل اختلال نورپردازی در آتلیه
 •  توجه به تناسب لباس و محل عکاسی، حتما سعی کنید لباس شما برای عکاسی موردنظر تناسب داشته باشد، اگر عکاسی بارداری میکنید شلوار جین ممکن است عجیب به نظر برسد، برای عکس بارداری برای داشتن فضای دراماتیک سعی کنید از حریر و ساتن با تورهای بلند استفاده کنید.
 •  اجتناب از محوریت مد روز در پوشش، چرا نباید به هنگام عکاسی پیگیر مسائل مد باشیم؟ این نکته کاملا واضح به نظر میرسد، عکس برای ثبت خاطرات آینده شما مورد استفاده قرار میگیرد، بنابراین لباس یا اکسسواری که امروز مد است قطعا در آینده مد نخواهد بود و جلوه ی مناسبی در آلبوم عکس شما نخواهد داشت.

فوت و فن ارتباط با کودک هنگام عکاسی

برای برقراری ارتباط با کودکان شما را به وب سایت آتلیه کودک سروش ارجاع میدهیم که مقاله دقیقی از فنون ارتباط با کودکان هنگام عکاسی با عنوان فوت و فن عکاسی از کودکان تهیه و تنظیم نموده اند. در این مقاله با روش هایی آشنا می شوید که توسط آن می توانید عکس های خوبی از کودکان خردسال ثبت کنید این تکنیک هارا به نوعی فوت و فن عکاسی از کودکان نامگذاری شده است، با اینکه ساده به نظر می رسند اما انجام دادن آن باعث معجره می شود.

چالش های پیش رو برای عکاسی از کودکان

شما بارها و بارها سعی می کنید یک عکس عالی از کودکان  بگیرید: اگر فقط میشد یکجا بنشینند، اگر فقط میشد لبخند بزنند، اگر فقط میشد به دوربین نگاه کنند! اتفاقات خوب زیادی وجود دارد که خیلی دوست داشتند در چنین موقعیتی بیفتد اما نیفتاده و شما هم نمی توانید بدون عکس گرفتن کار را تمام کنید. نکاتی مهمی وجود دارد که می تواند به شما در عکاسی کودک کمک کند.

ثبت لحظات خاطره ساز از کودک در آتلیه

از مهمترن نکات، تلاش برای ثبت عکس طبیعی است، سعی کنید همه ی آنچه که در صحنه سکانس عکاسی رخ می دهد را ثبت کنید، لبخندها، کنجکاوی ها، نشستن ها، ایستادن ها، لباس ها، عکس العمل ها و حتی پلک زدن ها نباید از قلم بیفتد، در حین عکاسی سعی کنید بروز احساسات مادر و پدرها را زیرنظر داشته باشید، آغوش پدر و مادر می تواند بهترین عکسی باشد که ثبت می کنید.

آموزش خانواده برای داشتن یک عکاسی ایده آل

در حین عکاسی از کودک نکات مهمی می بایست توسط خانواده ها درنظر گرفته شود تا آنچه که مورد نیاز است در صحنه عکاسی فراهم شود. برای مثال اگر برای عکاسی تم تولد به مناسبت تولد فرزند خود به آتلیه مراجعه میکنید سعی کنید عکس های خانوادگی و شاد را از قلم نیندازید.

عکس تولد دوقلوها یا خواهر و برادری در آتلیه

چطور اعضای خانواده بالاخص مادر و پدر می توانند نقش مهمی در عالی شدن پروژه عکاسی ایجاد کنند؟ قطعا پدرها و مادرها علاقمندن عکس های خاطره انگیزی ثبت کنند، البته برای به نتیجه رسیدن این مهم نیاز هست خانواده ها آموزش ببنند و همکاری لازم را داشته باشند. در ادامه ده نکته اصلی را برای خانواده ها یادداشت کردیم که امیدواریم راهنمای مناسبی برای اعضای خانواده باشد.

 1. رفتار شخصیتی کودک خود را با عکاس در میان بگذارید.
 2. ساعت خواب و تغذیه کودک را تنظیم نمایید.
 3. لباس های مناسب سکانس عکاسی همراه خود داشته باشید. ( در زمستان لباس گرم و مناسب )
 4. المان های مورد علاقه کودک خود را در دکور صحنه عکاسی بگنجانید.
 5. عروسک و اسباب بازی به همراه داشته باشید.
 6. از قبل به عکاس خود بگویید چه نوع عکس هایی برای شما جذاب تر هستند.
 7. در جسله عکاسی از تماس های تلفنی مخصوصا مشغله های کاری فاصله بگیرید.
 8. چند دست لباس متنوع با رنگ های مختلف برای کودک و همچنین برای پدر و مادر به همراه داشته باشید.
 9. شاد باشید و در روز عکاسی استرس ها و هیجانات را از خود دور کنید.
 10. هنگام عکاسی با عکاس خود راحت باشید و نظرات خود را به تیم عکاسی منتقل کنید.

عکس خانوادگی در آتلیه عکاسی کودک

عکس های خانوادگی را فراموش نکنید، مهمترین عکس های خاطره انگیز عکس هایی هستند که در کنار خانواده خود به ثبت می رسانیم. لحظه های ناب همراهی پدر و مادر در کنار کوچولوها هنگام بازی و شادی زیباترین لحظاتی است که ما در آتلیه کودک سروش به ثبت رساندیم.

نیازمندی های مرتبط عکاسی

قبل از هماهنگی روز عکاسی حتما برنامه ریزی داشته باشید، بدانید که برای ثبت چه نوع تصاویری به آتلیه کودک مراجعه می کنید، حتما درخواست ها و نیازمندی های خود را با عکاس خود به اشتراک بگذارین، لباس مناسب فصل انتخاب کنید، لباس هارا قبل از روز عکاسی برای ست شدن بررسی کنید، کفش تمیز داشته باشید، لباس هارا حتما اتو کنید و اگر لباس نو خریداری کردین حتما تگ ها را از آن جدا کنید، از چند روز قبل برای آراستگی برنامه ریزی کنید ( خصوصا خانم ها ) روز عکاسی زمان مناسبی برای رفتن به سالن زیبایی نیست! حتما روزهای قبل اقدام کنید.

دقت کنید که کودک یا نوزاد خواب به اندازه کافی داشته باشد، عروسک یا اسباب بازی مورد علاقه کودک را به همراه داشته باشید، اگر پت یا حیوان خانگی دارین قبل از مراجعه به آتلیه کودک با عکاس یا مسئول رزرو وقت هماهنگی لازم را داشته باشید.

برای عکاسی دوران بارداری و حاملگی اگر به آتلیه بارداری مراجعه می کنید، لباس های حریر، اکسسوار نوزاد مثل سیسمونی، اسباب بازی، سونوگرافی و … را فراموش نکنید.

حتما آتلیه ها برای پذیرایی از شما تدارکی دیده اند اما شما نیز برای کودک خود غذا یا تنقلات مورد علاقه اش را به همراه داشته باشید.

ابزاری برای سرگرمی کودک هنگام عکاسی

خاطرات شیرین کودکی مهم ترین و بهترین خاطرات گذشته خانواده ها می باشد که با عکاسی و فیلمبرداری میتواند آن را ثبت و ماندگار کرد. بهترین روش برای حفظ این لحظات رجوع به یک آتلیه خوب عکاسی می باشد، چرا باید به آتلیه خوب مراجعه کرد؟ مهترین دلیل آن این است که عکاس کودک با سال ها تجربه عکاسی کودک می تواند ارتباط خوبی با کودک شما برقرار نماید.

یکی از مهمترین نکات هنگام عکاسی کودک صرف وقت برای برقراری ارتباط با کودک است، مخصوصا کودکان بین ۱٫۵ سال تا ۳ سال همکاری لازم برای عکاسی را ندارند، بنابراین باید برنامه ای برای سرگرم نگهداشتن کودک داشته باشید، استفاده از اسباب بازی، ایده های سرگرم کننده و رفع کنجکاوی کودکان می تواند به شما کمک کند تا هنگام عکاسی از کودک چالش های کمتری داشته باشید.

از هر ابزار مناسب برای سرگرم کردن کودک استفاده کنید! مانند بادکنک، حباب ساز، اسباب بازی مورد علاقه کودک، اسباب بازی و عروسک های موجود در آتلیه و انجام بازی هایی که اصولا پدر و مادرها در خانه با کودکان خود اجرا می کنند.

عکاسی در فضای باز یا باغ اختصاصی

عکاسی در فضای اختصاصی و حریم خصوصی حق طبیعی مراجعه کنندگان است، آتلیه های عکاسی که فضای باز دارند که مناسب عکاسی کودک می باشد و کودک در آن میتواند فعالیت کنند از نظر ما اولویت بیشتری برای انتخاب دارد، عکاسی یک شغل شاد و پر جنب و جوش است، بنابراین سعی کنید از فضاهای قدیمی استودیوهای عکاسی فاصله بگیرین و از تکنیک های روز عکاسی فضای باز به همراه نور طبیعی استفاده نمایید.

عکاسی در منزل ( خانه ) یا مهدکودک

یکی از شیرین‌ترین لحظات زندگی، تولد نوزاد است. روزهای اول تولد نوزاد که خیلی سریع میگذرد جزو مهمترین و خاطره انگیزترین روزهایی است که در زندگی هر پدر و مادری اتفاق می افتد. همچنین در ادامه روزهای کودکی که به سرعت می گذرد نیز ویژه ترین بخش زندگی خانواده ها می باشد که اگر آن را ثبت نکنید در آینده پشیمان می شوید.

عکاسی کودک در منزل

برای عکاسی از نوزادان حتماً نباید به آتلیه نوزاد بروید تا عکس‌های زیبا و جذابی ثبت کنید، البته پدر و مادرهای خلاق زیادی هستند که با ایده برداری از عکس های آتلیه در خانه عکاسی نوزاد می کنند، اما به هرحال ممکن هست که نیاز داشته باشید عکس های نوزاد خود را به یک عکاس بسپارید، عکاسی در منزل جزو بخش هایی هست که هر آتلیه کودکی آن را انجام می دهد، سعی کنید حتما عکاسی در منزل با عکاس حرفه ای را تجربه کنید.

هنگام عکاسی کودک در منزل این لحظات را ثبت کنید!

عکاسی هنگام استحمام، عکاسی هنگام خوردن غذا، عکاسی هنگام تماشای کارتون، عکاسی کودک کنار حوض یا باغچه، عکاسی کودک و نوزاد هنگامی که خواب است، از اتاق کودک یا نوزاد غافل نشوید، بهترین عکس ها در اتاق خود کودک ثبت می شوند. هنگام بازی کودک با پدر و مادر، لحظه های بوسیدن کودک توسط خانواده مثل برادر و خواهر، پدر مادر و پدربزرگ ها و مادربزرگ ها.

عکاسی در لوکیشن داخلی آتلیه کودک

عکاسی شاخه های مختلفی دارد که یکی از پرطرفدارترین و رایج ترین آن ها عکاسی در آتلیه می باشد. آتلیه به فضایی گفته می شود که عکاسان با دانش و تسلط کافی با دوربین های عکاسی، لنز ها و نورپردازی و ترکیب بندی استیج عکاسی تنظیمات مناسب عکاسی را انجام داده و شروع به عکاسی می نمایند.

فضای داخل استودیو کودک

برای عکاسی در آتلیه در هر بخش بهتر است به متخصص آن مراجعه کنید، اگر برای عکاسی از یک محصول به استودیو عکاسی مراجعه می کنید قطعا تجربه و تسلط عکاس در آن شاخه می باشد، برای عکاسی کودک سعی کنید به آتلیه های کودکی مراجعه کنید که تجربه کافی برای عکاسی تخصصی کودک داشته باشند.

تنظیمات دوربین و لنز عکاسی

دوربین عکاسی و لنز یکی از ابتدایی ترین ابزارها برای عکاسی می باشد، اما همین ابزار ابتدایی نیاز به شناخت کافی دارند، برای عکاسی کودک شما نیاز دارید که دوربین ها و لنزهای مناسب برای عکاسی داشته باشید، اصولا امکان عکاسی پیاپی از ویژه ترین امکانات دوربین حرفه ای می باشد که در عکاسی کودک بسیار به آن نیاز پیدا می کنید، هنگام عکاسی کودک به دلیل حرکت سریع کودکان و عدم امکان ثابت نگه داشتن آن نیاز دارین که دوربین عکاسی را در مد عکاسی پیاپی قرار دهید و این مستلزم این است که دوربین شما ترک فوکوس داشته باشد. لنز های فیکس نیز از نیازهای اصلی عکاسی کودک هست که با توجه به نور محیط بتواند دامنه نوری بیشتری را پشتیبانی کند.

تجهیزات آتلیه مثل ابزاری نور و کنترل کننده نور

در یک آتلیه عکاسی هرچقدر تجهیزات مناسب و بهتری داشته باشید ادامه کار برای شما آسان تر می شود، پس زمینه های نوری، فلاش های استودیویی، دکورهای متنوع، دوربین و لنز مناسب، اکسسوار مناسب، اتاق پرو، فضایی برای اتاق انتظار، اتاق بسته بندی و تحویل عکس و موارد دیگر از بخش های جدا نشدنی یک آتلیه عکاسی می باشد، در آتلیه کودک داشتن فضاهای دکوراتیو می تواند سرعت عکاسی شما را بهبود ببخشد.

نمونه دکور اختصاصی و نورپردازی داخل استودیو کودک

دکوراسیون یا طراحی صحنه

آتلیه کودک با داشتن دکورهای متنوع می تواند عکس های ماندگاری را ثبت کند، حتما قبل از مراجعه به آتلیه کودک دکورهای آن را از طریق وب سایت یا صفحات فضای مجازی آتلیه بررسی کنید، از قبل انتخاب کنید که کدام دکورها مورد علاقه شما است، اگر قرار بر این است تم اختصاصی برای کودک خود طراحی کنید باید از قبل با آتلیه کودک و تیم طراحی صحنه آن مشورت کنید تا فضای دکوراتیو بهتری بسازید.

طراحی صحنه و دکوراسیون در عکاسی کودک

استفاده از مبلمان و وسایل دکوری در آتلیه

صحنه آرایی برای آتلیه کودک شامل موارد بسیاری می‌شود. یکی از مواردی که باید مورد توجه قرار بگیرد استفاده از مبلمانی متناسب با دکور و وسایل دکوری مختلف است. جدا از اینکه این عوامل باید خاص و ویژه باشند، اهمیت خاصی هم دارد که چگونه چیده شوند. یک نکته مهم دیگر نیز وجود دارد. اگر قابل حمل‌بودن برای شما اهمیت دارد باید مبلمان و وسایل خود را طوری انتخاب کنید که چنین قابلیتی را به‌طور کامل داشته باشد.

طراحی آلبوم کودک و نوزاد

تا اینجا آشنا شدیم که چطور به همراهی عکاس و آتلیه و همینطور همکاری کودک و خانواده عکس های خوبی ثبت کنیم. بعد از مراحل عکاسی و انتخاب عکس نیاز است که آن را چاپ کنیم، با توجه به فضای خانه و اتاق کودک و نقاطی که قرار است عکس ها قرار گیرند بهتر است سایز مناسبی از عکس را انتخاب کنیم. همچنین برای ماندگاری بیشتر عکس ها می تواند از آلبوم عکس کودک استفاده نماییم که بصورت ژورنالی یا فتوبوک توسط آتلیه ها طراحی، چاپ و صحافی می شوند.

سعی کنید آلبوم کودک شلوغ نباشد، از عکس های مناسب در صفحات آلبوم استفاده کنید، حتما تاریخ عکاسی، نام و سن کودک را در آلبوم یادداشت کنید، سعی کنید بهترین عکس ها را با راهنمایی عکاس خود در آلبوم قرار دهید، آلبوم های چاپی و صحافی شده ماندگاری بیشتری دارند، سعی کنید اطلاعات کافی از نگهداری آلبوم داشته باشید.

آشنایی با آتلیه تخصصی کودک سروش تهران

آتلیه سروش از با سابقه ترین عکاسی کودک در تهران می‌باشد که بیش از ۱۵ سال در زمینه تخصصی عکاسی کودک، نوزاد و بارداری فعالیت می‌نماید. از خدمات آتلیه کودک سروش می‌توان به عکاسی کودک، عکاسی نوزاد، عکاسی از دوران بارداری، عکاسی در منزل، عکاسی در فضای باز، عکاسی مد و فشن کودک، عکاسی در سفر و همچنین ساخت ویدئوکلیپ لایف استایل و تیزرهای تبلیغاتی کودک اشاره نمود. آتلیه کودک سروش بصورت تخصصی دارای آتلیه کودک و آتلیه بارداری و آتلیه نوزاد است و همچنین با همکاری مجموعه های مختلف سرویس دهنده حوزه کودک و مادر آماده ارائه خدمت به شما مراجعه کنندگان گرامی می‌باشد./۳۰۰۸۸۹

نظرات