پرینتر لیزری یا جوهرافشان کدامیک بهتر است؟

0

در صورتی که تصمیم به خرید پرینتر دارید و نمی دانید که پرینتر لیزری بهتر است یا پرینتر جوهر افشان، در این مقاله همراه ما باشید تا از طریق بررسی مزایا و معایب هر یک از آن ها اطلاعات کافی را در رابطه با نحوه عملکرد هر کدام کسب کرده و به این سؤال پاسخ بدهیم که پرینتر لیزری یا جوهرافشان کدامیک بهتر است؟

پرینتر لیزری یا جوهرافشان کدامیک بهتر است؟

پرینتر لیزری یا جوهرافشان

برای پاسخ به این سؤال لازم است مواردی از جمله مکان استفاده، کیفیت چاپ، اندازه پرینتر، قیمت خرید و هزینه تعمیر و نگهداری دستگاه را در نظر داشته باشیم.

به طور کلی لازم است بدانید که هر یک از این پرینترها برای اهداف متفاوتی تولید شده اند و کاربردی هر یک از این دستگاه ها با یکدیگر متفاوت است، در نتیجه امکان برتری دادن به یک نوع از پرینترها وجود نخواهد داشت.

عملکرد پرینتر لیزری و پرینتر جوهرافشان

به طور کلی عملکرد هر دو پرینتر با یکدیگر تفاوت دارند، در صورتی که برای چاپ عکس رنگی با رزولوشن بالا به پرینتر نیاز دارید، پرینتر جوهر افشان توصیه می شود، بهترین گزینه برای چاپ متون سیاه و سفید پرینتر لیزری معرفی می شود، اگرچه با توجه به پیشرفت تکنولوژی عملکرد پرینترهای رنگی لیزری بهبود پیدا کرده اما همچنان پرینتر جوهرافشان برای چاپ عکس های رنگی گزینه مناسب تری محسوب می شود.

پرینتر جوهرافشان

تفاوت تعداد پرینت در پرینترهای لیزری و جوهرافشان

با استفاده از پرینترهای لیزری امکان پرینت تعداد بیشتری برگه با یک شارژ کارتریج وجود دارد اما در پرینترهای جوهر افشان برای پرینت با تعداد بالا نیاز به تعویض کارتریج (شارژ کارتریج) خواهید داشت.

تفاوت فناوری چاپ پرینتر لیزری و جوهر افشان

تکنولوژی به کار رفته در پرینتر لیزری و جوهر افشان را می توان یکی از مهم ترین تفاوت های این دو دستگاه مطرح کرد، چاپ در پرینتر لیزری از طریق ذوب پودر تونر بر روی برگه و در پرینتر جوهر افشان از طریق اسپری رنگ بر روی برگه کاغذ انجام می شود، تفاوت در فرایند چاپ این دو پرینتر زمینه ساز سایر تفاوت ها می باشد، از آن جایی که پرینترهای لیزری دستگاه های حرارتی هستند، در مقایسه با پرینترهای جوهر افشان با فناوری مبتنی بر آب، برق بیشتری را مصرف می کنند.

ضمن این که تونر در مقایسه با کارتریج های رنگ جوهرافشان از ماندگاری بیشتری برخوردار است، در نتیجه این موضوع می تواند در هزینه ها تأثیر داشته باشد.

سرعت پرینتر لیزری و پرینتر جوهر افشان

به طور کلی پرینتر های لیزری در مقایسه با پرینترهای لیزری از سرعت بالاتری برخوردار هستند، چرا که فرایند چاپ در پرینتر ها جوهر افشان از طریق ترکیب کارتریج مشکی با سه کارتریج رنگی صورت می گیرد، ترکیب کارتریج ها در پرینتر جوهر افشان زمان بر بوده و سرعت چاپ را کاهش می دهد.

تفاوت ابعاد و فضای مورد نیاز برای پرینتر لیزری و جوهرافشان

به طور کلی ابعاد پرینتر های جوهرافشان در برابر پرینترهای لیزری کوچک تر است، از این جهت این پرینتر مناسب دفاتر کار خانگی و یا دفاتر کوچک می باشد، پرینتر های لیزری ابعاد بزرگتری داشته و به فضای بیشتری نیاز دارد، در نتیجه پرینتر های لیزری در مقایسه با پرینتر جوهرافشان وزن بیشتری دارد و حمل و نقل آن سخت تر است.

هزینه پرینتر لیزری و جوهر افشان

هزینه های پرینتر لیزری و جوهر افشان تنها به قیمت خرید محدود نمی شود، بلکه لازم است علاوه بر هزینه خرید دستگاه هزینه تعمیر و نگهداری، شارژ کارتریج، خرید کارتریج و… را در نظر بگیرید، به طور کلی هزینه ها در هر چاپگری با یکدیگر تفاوت دارند، قیمت پرینترهای جوهرافشان ارزان تر از پرینترهای لیزری است، اما پرینتر جوهرافشان در مقایسه با پرینتر لیزری دارای هزینه های جانبی تعمیر و نگهداری بیشتری است و در نهایت هزینه های آن بیشتر می شود.

شارژ کارتریج ها در پرینترهای جوهر افشان دارای محدودیت است و کاربران هنگام استفاده از این دستگاه به شارژ کارتریج ها نیاز خواهند داشت که هزینه های بالایی را در بر می گیرد، در صورتی که برای مدتی از پرینتر جوهر افشان استفاده نشود امکان خشک شدن جوهر آن وجود دارد و در این صورت نیاز به تعویض کارتریج پیدا خواهید کرد، در صورتی که تونر موجود در پرینترهای لیزری مدت زمان بیشتری پایدار باقی می ماند، از این جهت می توان گفت پرینتر های لیزری هزینه های جانبی کمتری دارد.

مقایسه پشتیبانی از کاغذها در پرینتر لیزری و پرینتر جوهر افشان

امکان استفاده از انواع کاغذ از جمله کاغذ گلاسه، کاغذ عکس، کاغذ معمولی و… در پرینترهای جوهر افشان وجود دارد، اما برای استفاده از انواع کاغذ در پرینترهای لیزری دچار مشکل خواهید شد.

مصرف کارتریج پرینتر لیزری و پرینتر جوهر افشان

امکان شارژ کارتریج تونر پرینتر لیزری وجود دارد، این کارتریج ها برای مدت زمان طولانی قابل استفاده هستند و با گذشت زمان خشک نمی شوند، ضمن این که ظرفیت و طول عمر کارتریج تونر از کارتریج جوهر بیشتر است.

نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که شارژ کارتریج باید حتماً توسط افراد ماهر و متخصص انجام شود.

تفاوت های پرینتر لیزری و جوهر افشان

در این بخش به بررسی برخی از تفاوت های مهم پرینتر جوهرافشان و پرینتر لیزری خواهیم پرداخت.

  1. پرینتر جوهرافشان در مقایسه با پرینتر لـیزری فضای کمتری را اشغال می کند.
  2. قیمت خرید پرینتر جوهر افشان کمتر از پرینتر لـیزری است.
  3. هزینه های جانبی تعمیر و نگهداری پرینتر جوهر افشان بیشتر از پرینتر لـیزری است.
  4. سرعت چاپ پرینتر لـیزری بیشتر از پرینتر جوهر افشان است.
  5. کاغذهای چاپ شده توسط پرینتر جوهر افشان مرطوب اند اما کاغذ در پرینتر های لـیزری کاملاً خشک است.
  6. قیمت کارتریج های پرینتر جوهر افشان از کارتریج پرینتر لیـزری بیشتر است.
  7. کارتریج پرینتر جوهر افشان در مقایسه با کارتریج پرینتر لـیزری ظرفیت کمتری دارد.
  8. کارتریج تونر در پرینتر لیـزری قابلیت شارژ داشته و در مقایسه با کارتریج جوهر ظرفیت و طول عمر بیشتری دارد.

پرینتر لیزری

مقیاس سنجش کیفیت پرینتر

همان طور که می دانید کیفیت پرینترها با یکدیگر تفاوت دارد، بودجه ای که برای خرید پرینتر در نظر دارید، انتظارات تان از پرینتر، کاربری دستگاه و… عوامل مهمی هستند که در کیفیت این دستگاه اثر می گذارند، مشاهده کیفیت چاپ خروجی، بهترین روش تعیین کیفیت پرینتر مطرح می شود.

کیفیت پرینترهای جوهرافشان امروزی ۴۸۰۰ در ۱۲۰۰ نقطه در اینچ، کیفیت پرینتر لیـزری تک رنگ ۶۰۰ در ۶۰۰ یا ۱۲۰۰ در ۱۲۰۰ نقطه در اینچ و کیفیت پرینتر لیزری رنگی به ۱۲۰۰ در ۱۲۰۰ و یا ۲۴۰۰ در ۲۴۰۰ نقطه در اینچ می باشد.

پرینتر مناسب خانگی کدام است؟

ممکن است برخی افراد برای مصارف خانگی شان پرینتر جوهر افشان را که قیمت مناسب تری دارد در نظر داشته باشند.

لازم است بدانید که هزینه های نگهداری پرینتر جوهر افشان نسبت به هزینه های جانبی پرینتر لیـزری بیشتر است، در صورت عدم استفاده از این دستگاه در مدت زمان مشخص امکان خشک شدن جوهر و انسداد نازل ها وجود دارد، در نتیجه پرینتر لیـزری برای مصارف خانگی مناسب تر است.

همچنین بخوانید: چه پرینتری برای خانه بخرم؟

پرینتر مناسب کسب و کار کدام است؟

در صورتی که تصمیم دارید که از پرینتر در کارهای تجاری استفاده کنید، لازم است که بدانید پرینترهای لیـزری دارای ویژگی های تجاری محور هستند و گزینه ها و امکانات بیشتری را در اختیارتان قرار خواهند داد.

پرینتر مناسب شرکت ها با چاپ بالا کدام است؟

پرینتر لـیزری در تعداد چاپ ماهانه دارای توانایی بالاتری بوده و سرعت چاپ بالاتری نیز دارد، از این جهت این پرینتر برای استفاده در شرکت ها و ادارات کاملاً مناسب است.

پرینتر مناسب چاپ عکس رنگی کدام است؟

کیفیت پرینترهای جوهرافشان برای چاپ عکس های رنگی نسبت به پرینترهای لیـزری بیشتر است، در نتیجه توصیه می شود جهت چاپ عکس های رنگی با کیفیت از پرینتر جوهرافشان استفاده کنید.

سخن پایانی

پرینترهای لیزری و جوهر افشان هر دو دستگاه هایی کاربردی هستند که امکان استفاده از آن ها در برای مصارف اداری و خانگی وجود دارد.

نکته مهم این است که تصمیم دارید از پرینتر چه استفاده ای بکنید؟ تا انتخاب کنید که کدام فناوری چاپ برای تان مناسب تر است؟ امیدواریم از طریق مطالعه مقاله فوق اطلاعات مفیدی را در رابطه با پرینتر مورد نیازتان کسب کرده باشید./۲۹۹۷۹۲

نظرات