زمان و ساعت پخش و تکرار مناظرات انتخاباتی ریاست جمهوری (۱۴۰۳)

0

زمان و ساعت پخش و تکرار مناظرات انتخاباتی ریاست جمهوری (۱۴۰۳)

ویژه برنامه های تلویزیونی مناظرات انتخاباتی نامزدهای انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری ایران به زودی در تاریخ تعیین شده از شبکه های مختلف سیما پخش خواهد شد، این برنامه ترکیبی از برنامه های زنده و ضبطی است که مناظره نامزدها را هم شامل می شود. قرعه کشی برنامه های تبلیغاتی نامزدها در صداوسیما پس از اعلام فهرست نهایی برگزار خواهد شد. در ادامه زمان مناظرات انتخاباتی و ساعت و تاریخ مناظرات ریاست جمهوری ۱۴۰۳ و ساعت پخش و تکرار آن را کامل بخوانید. مجله حرف تازه همراه شماست

زمان و ساعت پخش و تکرار مناظرات انتخاباتی ریاست جمهوری (1403)

زمان مناظرات انتخاباتی ریاست جمهوری ۱۴۰۳

پیگیری‌ها از صدا و سیما نشان می‌دهد مناظرات انتخاباتی برقرار است، اما برنامه‌ریزی‌ها و طراحی‌ها به گونه‌ای پیش می‌رود تا بی‌اخلاقی‌های سیاسی و انتخاباتی اتفاق نیفتد.

ستاد انتخابات صداوسیما از اختصاص یک کانال ویژه برای پخش برنامه های زنده و ضبطی به هر یک از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری خبر داده است که در فضای مجازی فعالیت می کند.

ضمن اینکه همانند دوره های گذشته تولید و پخش دو مستند ۳۰ دقیقه ای تلویزیونی برای هر نامزد ، در کنار برنامه رو به دوربین با هدف اعلام برنامه های استانی در دستور کار است.

متن اطلاعیه شماره یک ستاد انتخابات صداوسیما که موارد بالا را شامل می شود ، بدین شرح است :

بسم الله الرحمن الرحیم

به استحضار مردم شریف ایران می رساند در پی سانحه غم انگیز شهادت رئیس جمهور و همراهان در سانحه بالگرد ، بلافاصله ستاد انتخابات چهاردهمین انتخابات ریاست جمهوری در سازمان صداوسیما هفته گذشته تشکیل شد. این ستاد بلافاصله طی جلسات فشرده و برای ایفای وظایف سنگین رسانه ملی در تامین بسترهای لازم برای تبلیغات نامزدهای محترم ، موارد زیر را مصوب کرد :

۱٫ قرعه کشی برای تعیین زمان بندی تولید و پخش برنامه های تبلیغات رادیو و تلویزیونی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری بلافاصله پس از اعلام فهرست نهایی نامزدهای محترم با حضور نمایندگان آنها در سازمان صداوسیما برگزار خواهد شد.

۲٫ برنامه های تبلیغاتی رادیو و تلویزیونی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری مانند دوره های پیشین ترکیبی از برنامه های زنده و ضبطی از جمله مناظره خواهد بود.

۳٫ ستاد انتخابات سازمان همچنین یک کانال اختصاصی را در سامانه تلوبیون برای پخش برنامه های زنده و ضبطی به هر یک از نامزدها اختصاص خواهد داد.

۴٫ هر یک از نامزدهای محترم می توانند در صورت تمایل دو مستند تلویزیونی ۳۰ دقیقه ای و دو مستند رادیویی ۳۰ دقیقه ای برای پخش در شبکه های رادیویی و تلویزیونی تهیه کنند.

۵٫ ستادهای تبلیغاتی هر یک از نامزدها همچنین می توانند دیدگاه های ایشان خطاب به مردم هر یک از استان ها را برای پخش در شبکه های صداوسیمای استان ها در قالب یک برنامه به صورت رو به دوربین به تعداد استان ها تهیه کنند.

۶٫ با توجه به اینکه براساس قانون ، نظارت بر برنامه های تبلیغاتی رادیویی و تلویزیونی نامزدها اعم از ضبطی و زنده به کمیسیون تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری سپرده شده ، کلیه برنامه های ضبط شده نامزدها باید در موعد مقرر که متعاقبا اعلام می شود ، تحویل این کمیسیون شود.

بر اساس ماده ۶۲ قانون انتخابات ریاست جمهوری ، ترتیب و تنظیم تبلیغات رادیو و تلویزیونی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری باید به تصویب کمیسیون تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری برسد ، لذا موارد پیشنهادی ستاد انتخابات رسانه ملی در نخستین جلسه این کمیسیون در تاریخ نهم خرداد مطرح شد و به تصویب کمیسیون یاد شده رسید.

ستاد رسانه ملی همچنین مصوب کرد گروه های برنامه ساز با هدف پربارتر شدن هر چه بیشتر برنامه های تلویزیونی مرتبط با انتخابات ریاست جمهوری ، از ظرفیت نخبگان و دانشگاهیان در طراحی سوالات در برنامه های مناظره ، میزگرد و گفتگو استفاده و برنامه ریزی کند.

جزییات برنامه های ذکر شده تبلیغاتی رادیو و تلویزیونی شامل مناظره ها و میزگردها و نیز سایر برنامه های زنده و ضبطی متعاقبا به اطلاع عموم خواهد رسید.

به گزارش تسنیم، خبری در فضای‌مجازی دست به دست شد که تلویزیون برای انتخابات ریاست جمهوری هشتم تیرماه مناظره برگزار نخواهد کرد.

در حالی‌که پیگیری‌ها از صدا و سیما نشان می‌دهد طراحی دکورِ مناظرات، جلسات برنامه‌ریزی و بقیه موارد گویای برپایی گفتمان کاندیدای ریاست جمهوری در قالب مناظرات تلویزیونی است.

همچنان که پیمان جبلی رئیس صداوسیما با حضور در یکی از برنامه‌های تلویزیونی اعلام کرد که «ما حتماً مناظره‌ها را خواهیم داشت، اما به دنبال به حداقل رساندن آسیب‌های آن هستیم.»

جلسات ستاد انتخاباتی رسانه ملّی این روز‌ها فشرده‌تر از گذشته برگزار می‌شود چه از حیثِ طراحی فرم و محتوا و چه اتفاقات دیگر، زمان خیلی فشرده‌تری نسبت به گذشته وجود دارد. همه‌چیز در زمان حداقلی‌تر از گذشته پیش می‌رود از این جهت مثلِ گذشته با مراسم قرعه‌کشی، اما با درنظر گرفتن این نکته که مناظرات و برنامه‌های تبلیغاتی تلویزیونی ریاست‌جمهوری این بار در بازه زمانی کمتری برنامه‌ریزی و به سرانجام می‌رسد.

اما با این اوصاف مناظرات تلویزیونی و دیگر برنامه‌های تبلیغاتی ریاست‌جمهوری همچون قبل برگزار می‌شود تا حرارت و شور و نشاط انتخاباتی برقرار باشد.

مجری

در روز‌های گذشته گمانه‌زنی‌هایی هم درباره مجریان مناظره در فضای‌مجازی انجام شده است. از بازگشت مرتضی حیدری مجری که اجرای چند مناظره انتخاباتی ریاست جمهوری را در دستور کار خودش داشته و چه نام‌های آشنایی همچون محمدجعفر خسروی مجری قدیمی تلویزیون، کامران نجف‌زاده خبرنگار قدیمی و مجری این روز‌های برنامه «برمودا»، المیرا شریفی‌مقدم مجری و گوینده تلویزیون، مهدی مهدی قلی و برخی از گزینه‌های دیگر دست به دست می‌شود.

نظرات