تفریحات

بیوگرافی و زندگینامه فرمان مرادی نوازنده و سازنده ساز + آثار و علت فوت

0

بیوگرافی و زندگینامه فرمان مرادی نوازنده و سازنده ساز + آثار و علت فوت

بیوگرافی فرمان مرادی

فرمان‌مرادی سازنده، مرمت‌کننده و نوازنده سازهای ایرانی بر اثر بیماری درگذشت. فرمان مرادی پنجم خرداد ۱۳۲۶ در کرمانشاه است که فعالیت‌های هنری خود را سال ۱۳۴۹ در مرکز حفظ و اشاعه موسیقی آغاز کرد و بعدها سرپرست و مدرس کارگاه سازسازی این مرکز شد. او چندین نوع سه تار، تنبور، کمانچه، و تار طبق الگوی هنرمندان قدیمی یا به صورت ابتکاری ساخت.

به گزارش سایت حرف تازه؛ فرمان مرادی، سازنده، مرمت‌کننده و نوازنده سازهای ایرانی، شامگاه دوم خرداد در ۷۷ سالگی بر اثر بیماری درگذشت.

مرادی در سال ۱۳۷۲ با رتبه‌ی ۵ سازسازی و با ۲۳ سال سابقه‌ی کار در مرکز حفظ و اشاعه‌ی موسیقی بازنشسته شد. او از این سال به بعد نیز به عنوان مدرس و کارشناس مرکز فعالیت داشت.

بیوگرافی و زندگینامه فرمان مرادی نوازنده و سازنده ساز + آثار و علت فوت
سوابق

فرمان مرادی کار هنری را با یادگیری ساخت ساز در محضر استاد محمد نوایی معروف به عشقی آغاز کرد، او مبتکر در ساخت چندین نوع سه تار، تنبور، کمانچه و تار منطبق بر الگوهای سازسازی اساتید گذشته بود.

وی فعالیت هنری خود را در سال ۱۳۴۹ و در مرکز حفظ و اشاعه‌ موسیقی سنتی آغاز کرد. بعدها سرپرست و مدرس کارگاه سازسازی این مرکز شد. مرادی در ساخت تنبور نیز از راهنمایی‌های علمی استاد الهی، نوازنده‌ی تنبور، بهره گرفت. وی چندین نوع سه‌تار، تنبور، کمانچه و تار را طبق الگوی استادان گذشته‌ این سازها یا به صورت ابتکاری می‌ساخت.

بیوگرافی فرمان مرادی

مرحوم‌فرمان مرادی به خاطر موقعیت شغلی خود در مرکز حفظ و اشاعه از راهنمایی‌های هنرمندانی چون داریوش صفوت، احمد عبادی، سعید هرمزی، یوسف فروتن، علی‌اصغر بهاری، علی تجویدی، فرهنگ شریف، جلیل شهناز، محمود کریمی، منصور نریمان، فریدون حافظی، محمود تاجبخش، غلامحسین بیگجه‌خانی و محمد مقدسی برای ساختن سازهای خود استفاده برد.

او در سازسازی از راهنمایی‌های هنرمندانی چون داریوش صفوت، احمدعبادی، سعید هرمزی، یوسف فروتن، علی اصغر بهاری، علی تجویدی، فرهنگ شریف و تعدادی دیگر از اساتید بهره برد. او همچنین عضو هیئت مدیره کانون سازندگان ساز خانه موسیقی بود.

بیوگرافی و سوابق فرمان مرادی

مرادی مولف «کتاب سوز و ساز عشقی» (درباره‌ هنر و زندگی محمد نوایی) با همکاری نشر تصنیف در سال ١٣٨٧ نیز بود. زنده یاد مرادی دارای مدرک درجه یک هنری بود.

از فعالیت‌های این هنرمند فقید علاوه بر ارائه خدمات ٢٣ ساله در مرکز حفظ و اشاعه موسیقی، می‌توان به عضویت در کمیته‌ نویسندگان اساسنامه‌ کانون سازندگان ساز، عضویت در هیات مدیره‌ کانون سازندگان ساز و یک دوره‌ دوساله عضو علی‌البدل هیات مدیره‌ خانه‌ موسیقی، دو دوره‌ دوساله عضویت علی‌البدل کانون مدرسین سازسازی و کارشناس موزه‌ موسیقی ایران اشاره کرد.

علت فوت فرمان مرادی

همسر و فرزندان فرمان مرادی

از زندگی شخصی فرمان مرادی خبری منتشر نشده است و اطلاعاتی درباره همسر و فرزندان ایشان در دست نیست

علت فوت فرمان مرادی و علت درگذشت

فرمان مرادی هنرمند و پیشکسوت عرصه سازسازی پس از یک دوره بیماری روز ۲ خردادماه دار فانی را وداع گفت. مراسم تشییع پیکر زنده یاد فرمان مرادی استاد پیشکسوت سازسازی یکشنبه ۶ خردادماه ساعت ۱۰ صبح در قطعه هنرمندان بهشت زهرا(س) برگزار می‌شود.

به گزارش مهر، زنده یاد مرادی دوم خردادماه و در آخرین روزهای ٧٧ سالگی خود پس از تحمل یک دوره طولانی بیماری در منزل خود درگذشت.

فرمان مرادی با یادگیری ساخت ساز در محضر استاد محمد نوایی (معروف به عشقی) سازندگی ساز را آغاز کرد، وی مبتکر در ساخت چندین نوع سه تار، تنبور، کمانچه و تار منطبق بر الگو های ساز سازی اساتید گذشته بود.

سوابق اجرایی

  • عضویت در کمیته‌ی نویسندگان اساسنامه‌ی کانون سازندگان ساز
  • عضویت در هیات مدیره‌ی کانون سازندگان ساز (سه دوره‌ی دو ساله)
  • یک دوره‌ی دوساله عضو علی‌البدل هیات مدیره‌ی خانه‌ی موسیقی
  • دو دوره‌ی دوساله عضو علی‌البدل کانون مدرسین سازسازی
  • کارشناس موزه‌ی موسیقی ایران

نظرات