تفریحات

آیا مکمل آمینو اسید چربی سوز است و باعث لاغری می شود؟

0

آیا مکمل آمینو اسید چربی سوز است؟

آیا مکمل آمینو اسید چربی سوز است و باعث لاغری می شود؟

داشتن وزن مناسب و لاغر شدن از دغدغه‌های امروزی است و به همین دلیل بسیاری از افراد رو به استفاده از مکمل‌های ورزشی مختلف می‌آورند. در بین مکمل‌های مختلف ورزشی مکمل های آمینو اسید از کامل‌ترین و محبوب‌ترین مکمل‌ها در بین بدنسازان و ورزشکارن محسوب می‌شوند. ممکن است برای افراد این سوال پیش بیاید که آیا آمینو اسید برای لاغری مناسب است؟ و می‌تواند در لاغری نقشی داشته باشد یا خیر؟ جواب این سوال بله است.

ما در این مقاله پس از تعریف مکمل آمینو اسید به بررسی این موضوع پرداخته‌ایم که چرا آمینو اسید برای لاغری مناسب است و دلایل این موضوع را شرح داده‌ایم و سپس شما را با بهترین مکمل‌های آمینو اسید برای چربی سوزی آشنا کرده و به بررسی نحوه مصرف مکمل‌های آمینو بر اساس اهداف مختلف پرداخته‌ایم پس با ما همراه باشید.

مکمل آمینو اسید چیست؟

مکمل آمینو اسید چیست؟

آمینو اسیدها موجب ساخت پروتئین، سنتز هورمون‌ها در بدن شده و برای انتقال دهنده‌های عصبی مورد نیاز هستند و در لاغری نیز نقش مهمی را ایفا می‌کنند. مکمل آمینو اسید حاوی اسید آمینوهای ضروری و غیر ضروری بدن چون لوسین، والین، ایزولوسین، تیروزین، آرژنین، آلانین، گلیسین و سرین می‌باشند و به همین دلیل موجب زیبایی اندام شده و تاثیرات مثبت دیگری روی بدن دارند.

امروزه انواع و اقسام مکمل اسیدهای آمینه وجود دارد که در بین آنها مکمل BCAA از محبوب‌ترین مکمل‌های آمینو اسیدهای شاخه‌دار می‌باشد و به دلیل داشتن مزایای مختلف، بسیاری از ورزشکاران آن را انتخاب می‌کنند. اگر قصد خرید آمینو اسید به صورت پودر یا قرص را دارید، حتما از مراکز معتبر مانند داروخانه ها و وب سایت های معتبر دارای اینماد، خرید کنید.

آیا آمینو اسید چربی سوز است؟

آیا آمینو اسید چربی سوز است؟

در پاسخ به این سوال که آیا آمینو اسید چربی سوز است؟ باید بگوییم بله و تاثیر آمینو در لاغری و چربی سوزی طبق یک پژوهش در سال ۲۰۱۵ توسط محققان دانشگاه آرکانزاس (Arkansas) اشده است. در این تحقیق یک دسته از افراد مسن و چاق در یک دوره ۸ هفته‌ای از برنامه غذایی با کالری محدود استفاده کردند و در طول پایان دوره تمامی شرکت کنندگان ۷ درصد از وزن کل بدن خود را از دست داده بودند اما گروه دوم که از اسیدهای آمینه ضروری استفاده می‌کردند علاوه بر از دست دادن چربی بیشتر عضله بدون چربی آنها نیز حفظ شده بود. اما دقیقاً چه دلایلی موجب می‌شود که آمینو سبب افزایش رشد عضلات و کاهش وزن شود؟ در ادامه به بررسی دلایل چربی سوزی آمینو اسید می‌پردازیم.

 1. کمک به متابولیسم چربی

آمینو اسیدها موجب افزایش متابولیزه کردن چربی می‌شوند و همین مورد به کاهش وزن منجر خواهد شد. از طرفی نیز میزان سوخت و ساز بدن را افزایش می‌دهند و به چربی سوزی بیشتر کمک می‌کنند. طبق تحقیقات انجام شده در صورتی که ورزشکاران در کنار تمرینات مقاومتی از مکمل‌های آمینو چون مکمل BCAA به جای پروتئین وی یا نوشیدنی‌های ورزشی استفاده کنند درصد چربی بیشتری را از دست خواهند داد چرا که این مکمل‌ به تنهایی می‌تواند فرآیند چربی سوزی را انجام دهد.

 1. ایجاد توده عضلانی

آمینو اسیدها سنتز پروتئین ماهیچه را تحریک می‌کنند و ترکیب بدنی را بهبود می‌بخشند. همین موضوع موجب ترمیم و رشد عضلات می‌شود و هر اندازه که توده عضلانی بیشتری ساخته شود کالری و چربی بیشتری نیز سوزانده خواهد شد.

 1. افزایش قدرت و سرعت ریکاوری

مکمل‌های آمینو اسید موجب افزایش قدرت بدنی در ورزشکاران می‌شوند و ریکاوری را سرعت می‌بخشند در نتیجه فرد با قدرت بیشتر تمرینات خود را انجام داده و پس از تمرینات نیز زیاد خسته نخواهد شد. یعنی انجام تمرینات ورزشی با قدرت بالا و بدون خستگی موجب از بین رفتن چربی‌ها در بدن شما خواهد شد چرا که یک ورزشکار می‌تواند ست‌های بیشتری از تمرینات را انجام دهد و دوره‌های استراحت کمتری داشته باشد.

بهترین مکمل آمینو اسید برای چربی سوزی

بهترین مکمل آمینو اسید برای چربی سوزی

تا به اینجا با دلایل اینکه چرا آمینو اسید موجب چربی سوزی می‌شود آشنا شدید شاید برای شما سوال باشد که بهترین مکمل آمینو اسید برای چربی سوزی چیست؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که بهترین آمینو اسید برای کاهش وزن و چربی سوزی مکمل BCAA است و از دیگر مکمل‌ها می‌توانیم موارد زیر را نام ببریم:

 1. مکمل ال کارنتین
 2.  پروتئین وی ایزوله
 3.  مکمل چربی سوز CLA

مکمل‌ها‌ی گفته شده موجب بالا بردن سوخت و ساز بدن شده و متابولیسم بدن را افزایش می‌دهند و همین موضوع به کاهش چربی‌های بدن کمک خواهد کرد. ناگفته نماند که این مکمل‌های را باید مطابق با دستورات مربیان ورزشی، پزشک متخصص یا کارشناسان تغذیه انجام دهید.

نحوه مصرف آمینو اسید برای لاغری و چربی سوزی

نحوه مصرف آمینو اسید برای لاغری و چربی سوزی

نحوه مصرف مکمل آمینو اسید برای لاغری به هدف هر فرد بر می‌گردد برخی از افراد با هدف لاغری از مکمل‌های آمینو استفاده می‌کنند و برخی دیگر می‌خواهند رشد عضلات را افزایش دهند. زمان مصرف آمینو اسید بر اساس اهداف مختلف شامل موارد زیر می‌شود:

 • نحوه مصرف آمینو اسید با هدف لاغری و چربی سوزی: اگر قصد شما از مصرف این مکمل‌ها لاغری است باید حداقل ۳۰ دقیقه قبل از تمرین، مکمل آمینو اسید را مصرف کنید و میزان مناسب مصرف این مکمل برای کاهش وزن به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن ۱۰۰میلی‌گرم می‌باشد. برای مثال یک فرد ۷۰ کیلویی باید ۷ گرم آمینو اسید در طول روز مصرف کند.
 • نحوه مصرف مکمل آمینو اسید برای افزایش عضله: اگر شما مکمل آمینو اسید را برای ساخت عضله بدن مصرف می‌کنید بهترین زمان مصرف آن پس از بیداری و اول صبح یا بلافاصله پس از اتمام تمرینات ورزشی است و مقدار آن به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن ۱۰۰میلی‌گرم می‌باشد.
 • اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که در زمان انجام تمرینات ورزشی سریع خسته می‌شوید بهترین زمان مصرف مکمل آمینو اسید برای شما در حین انجام تمرینات ورزشی است.

چکیده محتوا

پرطرفدارترین مکمل‌های موجود در بازار مکمل‌های آمینو اسید هستند که موجب کاهش چربی بدن و لاغری، عضله سازی، ریکاوری سریع، افزایش قدرت، ساخت عضله و غیره می‌شوند. نحوه و زمان مصرف مکمل آمینو اسید به اهداف هر فرد بستگی دارد و ورزشکاران با مصرف این مکمل‌ها در زمان مناسب و مقدار دوز صحیح می‌توانند در کنار انجام تمرینات ورزشی و رژیم غذایی مناسب به اهداف خود برسند.

سوالات رایج

 • آیا مصرف آمینو اسید عوارضی دارد؟

اگر مصرف مکمل‌های آمینو اسید را طبق دستورات مربی و دستور پزشک انجام دهید در این صورت هیچ گونه عوارضی برای شما ندارند.

 • چه منابعی آمینو اسید دارند؟

می‌توانید با مصرف مکمل‌های ورزشی یا مواد پروتئینی مختلف چون تخم مرغ، سویا، محصولات لبنی، گوشت و غذاهای دریایی اسید آمینه‌های ضروری بدن خود را تامین کنید.

 • افراد بیمار می‌توانند از مکمل‌های آمینو اسید استفاده کنند؟

اگر از بیماری‌های کلیوی و کبدی رنج می‌برید از مصرف این مکمل‌ها خودداری کنید. در صورت استفاده از داروهای خاص نیز حتماً قبل از استفاده از مکمل‌های آمینو اسید با پزشک مشورت کنید./۲۹۷۰۵۴

نظرات