بیوگرافی خلبان شهید سید طاهر مصطفوی و همسر و فرزندان + زندگینامه و عکس

0

سید طاهر مصطفوی (۲۰ شهریور ۱۳۴۸ – ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳) خلبان نیروی هوایی ارتش ایران بود که در سانحه سقوط بالگرد ورزقان به شهادت رسید. وی ۲ فرزند دختر، یک پسر و یک نوه دارد. او اصالتا از پدر مادری آذربایجانی در روستای سنزیق از توابع شهرستان سراب است. ادامه بیوگرافی سید طاهر مصطفوی خلبان ارتش و همسر و فرزندان + زندگینامه امیر سرتیپ دوم سیدطاهر مصطفوی خلبان گنبدی پرواز شهدای خدمت و همسرش و فرزندان و پدر و مادر و خانواده اش همراه با سوابق وی را در ادامه از مجله حرف تازه می خوانید:

بیوگرافی خلبان شهید سید طاهر مصطفوی

بیوگرافی خلبان سید طاهر مصطفوی

سید طاهر مصطفوی خلبان رئیسی متولد ۲۰ شهریور ۱۳۴۸ در گنبد کاووس بوده و در ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ در سن ۵۵ سالگی بر اثر سقوط بالگرد به همراه آیت الله رئیسی و همراهانش به شهادت رسید. او خلبان ارتش بوده و به عنوان خلبان بالگرد مقامات کشوری مانند آیت الله رئیسی مشغول فعالیت بود.

بیوگرافی سید طاهر مصطفوی خلبان رئیسی

خلبان طاهر مصطفوی اهل کجاست

سید طاهر مصطفوی (Taher Mostafavi) خلبان اهل سراب است. پدرش اصالتا اهل روستای «سنجیق» از توابع شهرستان سراب استان آذربایجان شرقی بوده و در همان سال ها برای زندگی به گنبد کاووس آمد و پس ۳۰ سال زندگی در این شهر به تهران مهاجرت کرد. او در محله ترک آباد (شهدا) گنبد کاووس به دنیا آمده و در زمان فوت ساکن تهران بود. همسر و فرزندان خلبان سیدطاهر مصطفوی هم اکنون در تهران زندگی می کند. شهید سید طاهر مصطفوی سال‌ها ساکن منطقه ۱۷تهران بوده است. این شهید والا مقام سال های طولانی ساکن خیابان بدخشان کمالی، کوچه شهید علمایی بوده و در مسجد صاحب الزمان فعال در این خیابان برای اقامه نماز مراجعه می کردند.

بیوگرافی خلبان سید طاهر مصطفوی

خانواده سید طاهر مصطفوی خلبان بالگرد رئیسی به عنوان خانواده مذهبی، مومن و انقلابی در گنبدکاووس شناخته می‌شدند، سید طاهر در یک خانواده پنج نفره متولد شد او ۲ برادر دارد که یکی از برادرانش در اوائل انقلاب شهید و دیگری نیز فوت کرد ضمن اینکه پدر و مادرش هم به رحمت خدا رفتند.

سیدطاهر کمتر از ۷ سال داشت که به همراه خانواده از گنبدکاووس به تهران مهاجرت کرد و در بیش از ۵۰ سالی که از خداوند عمر گرفت جز تواضع و فروتنی چیزی از این شهید بزرگوار ندیدیم.

پدر خلبان طاهر مصطفوی

پدر خلبان طاهر مصطفوی

پدر شهید مصطفوی، مرحوم مغفور حجت السلام سید احمد مصطفوی امام جماعت سابق مسجد الزهرا س در خیابان ابوذر-خیابان آقاجانی بوده اند و برادر دیگر ایشان سید حسین مصطفوی از شهدای مسجد صاحب الزمان(عج) در منطقه هفده تهران هستند.

حاج احمد پدر این شهید در روستای سنجیق مکتب خانه داشت و بعد از مهاجرت به گنبدکاووس هم به عنوان روحانی فعالیت‌های مذهبی و انقلابی انجام می‌داد. این خانواده سه دهه در گنبدکاووس سکونت داشتند و یکی از کارهای ماندگار حاج احمد مصطفوی معروف به «ملا عوض» هم بانی شدن برای ساخت مسجد حضرت ابوالفضل عباس(ع) محله ترک آباد با کمک اهالی محل بود. این خانواده در روستای سنجیق ارج و قرب زیادی داشتند و اهالی روستا با شنیدن خبر شهادت سیدطاهر مصطفوی برای حضور در مراسم تشییع و خاکسپاری اش رهسپار تهران شدند.

سوابق

این خلبان شهید در گنبد کاووس متولد شد و به گقته بستگانش یکی از متواضع ترین افراد فامیل بود که بدون پوشیدن لباس نظامی در تمام مجالس حاضر می‌شد.

نحوه درگذشت و شهادت

امیر سرتیپ دوم سید طاهر مصطفوی خلبان گنبدی بالگرد آیت‌الله رئیسی بود که در ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ حین بازدید هوایی از منطقه وزرقان آذربایجان شرقی به همراه سرنشینان دچار سانحه شده و به شهادت رسید.

شهید طاهر مصطفوی خلبان اصلی پرواز رئیس‌جمهور با تخصص خلبانی بالگرد ۲۱۴ با ۲ هزار ساعت پرواز بود. خلبان هلیکوپتر رئیس جمهور شهید و هیئت همراه، شهید سید طاهر مصطفوی طی سال های اخیر در یکم شکاری ارتش جمهوری اسلامی ایران زندگی می کردند. گروه پروازی رئیس‌جمهور در این پرواز از آشیانه جمهوری اسلامی ایران بودند که متعلق به نیروی هوایی ارتش بود. یگان خدمتی وی نیز آشیانه جمهوری اسلامی ایران بود.

ادای احترام دختر شهید خلبان سید طاهر مصطفوی به تابوت پدرش

امیر سرتیپ دوم خلبان سید طاهر مصطفوی ۳۰ اردیبهشت درحالی که خلبان اصلی بالگرد حامل رئیس‌جمهور بود، در حادثه سقوط این بالگرد به شهادت رسید.

همسر و فرزندان

شهید سید طاهر مصطفوی ۲ دختر و یک پسر دارد. او یک نوه نیز دارد و یکی از فرزندانش ازدواج کرده است.

عکس دختر شهید خلبان مصطفوی

همسر و فرزندان شهید سید طاهر مصطفوی

زندگینامه خلبان سیدطاهر مصطفوی

خلبان طاهر مصطفوی از باسابقه ترین خلبانان ارتش بوده که پروازهایی با سایر سران قوا و نیز رهبر انقلاب انجام داده بود. محسن دریانوش و بهروز قدیمی نیز از خلبانان برجسته بوده اند.

امیر سرلشکر سیدعبدالرحیم موسوی فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران در اولین ساعات صبح امروز (جمعه) بر مزار شهید سرتیپ دوم خلبان سید طاهر مصطفوی حضور یافت و ضمن قرائت فاتحه و ادای احترام به مقام شامخ این شهید خدمت با خانواده شهید مصطفوی گفتگو کرد.

زندگینامه خلبان سیدطاهر مصطفوی

امیر سرلشکر موسوی در گفتگو با همسر و فرزند شهید سرتیپ دوم خلبان مصطفوی ضمن دلجویی از ایشان به فرازی از عهدی که منسوب به حضرت علی (ع) است اشاره کرد و گفت: امیرالمومنین علی (ع)، خطاب به مالک اشتر نخعی می‌فرمایند «ای مالک! من و تو هر دو سربازیم و چه نیکوست که عمرمان بر خاک و خون میدان نبرد به پایان برسد و فردای قیامت در پیشگاه خداوند بزرگ، گلگون‌کفن و سپیدروی محشور شویم؛ ان‌شاءالله».

وی تصریح کرد: شهادت اوج آرزوی کسی است که لباس نظامی به تن می‌کند و برای امثال شهید مصطفوی که عمری پایشان را از زمین کندند و به آسمان پرواز کردند، پرواز حقیقی و واقعی همیشه آرزو بوده و خلبانان در حقیقت مصداق بارز «کمال انقطاع» هستند چرا که وقتی از زمین پرواز می‌کنند به جز خداوند به کسی نمی‌اندیشند.

فرمانده کل ارتش با تأکید بر اینکه امیدوارم ما هم به عنوان خادم خانواده شهدا توفیق انجام وظیفه داشته باشیم گفت: از درگاه خداوند آرزوی صبر به معنای واقعی کلمه را برای شما عزیزان دارم و از قادر متعال خواهانم که به فضل و کرم و بزرگی‌اش سکینه و آرامش را به قلب خانواده‌های شهدا از جمله شما نازل فرمایند.

امیر سرلشکر موسوی در ادامه با حضور بر مزار فرماندهان شهیدش از جمله امیر سرلشکر سیدموسی نامجوی و امیر سرلشکر ولی‌الله فلاحی با تقدیم فاتحه، به مقام شامخ این شهدای گرانقدر ادای احترام کرد.

مراسم تشییع و خاکسپاری

پیکر شهید سرتیپ سیدطاهر مصطفوی، خلبان بالگرد شهید جمهور آیت الله سیدابراهیم رئیسی رئیس جمهور، روز پنجشنبه سوم خرداد در جوار برادر شهید خود سید حسین مصطفوی در قطعه ۲۷ گلزار شهدای بهشت زهرا(س) تشییع و تدفین شد.

نظرات