تفریحات

بیوگرافی علامه شیخ علی کورانی روحانی لبنانی +‌عکس و علت فوت

0

بیوگرافی علامه شیخ علی کورانی روحانی لبنانی +‌عکس و علت فوت

علامه شیخ علی کورانی متولد ۱ آذر ۱۳۲۳ در روستای جبل عامل واقع در جنوب لبنان بوده و روحانی شیعه، قرآن‌پژوه، متخصص مباحث مهدویت، پژوهشگر، نویسنده، مدیر مرکز تحقیقات‌ المعجم الفقهی می باشد. در ادامه به معرفی بیوگرافی شیخ علی کورانی کیست و همسرش و فرزندانش و سوابق و علت فوت وی را از مجله حرف تازه می خوانید

زندگینامه علامه علی کورانی

زندگینامه علامه علی کورانی

در بیوگرافی شیخ علی کورانی آمده: او متولد ۱ آذر ۱۳۲۳ در روستای جبل عامل واقع در جنوب لبنان بوده و روحانی شیعه، قرآن‌پژوه، متخصص مباحث مهدویت، پژوهشگر، نویسنده، مدیر مرکز تحقیقات‌ المعجم الفقهی می باشد پدر ایشان، مرحوم حاج محمد قاسم کورانی از مشاهیر و محبین و دوستداران علماء بود.

شیخ علی کورانی اهل کجاست

حجت الاسلام علی کورانی عاملی اهل لبنان و اصالتا لبنانی بود اما سال ها بود در ایران زندگی می کرد و در حوزه علیمه قم به تدریس مشغول بود. او برادر شیخ حسین کورانی بنیان‌گذار و عضو فقید شورای رهبری حزب‌الله در قم بود.

بیوگرافی علامه شیخ علی کورانی روحانی لبنانی +‌عکس و علت فوت

سوابق

علامه کورانی عاملی خواندن، نوشتن و قرآن را در مکتب‌خانه‌های روستا فراگرفت سپس در یاطر و بعد از آن در بیروت وارد مدارس رسمی شد، ایشان با تشویق آیت‌الله سید عبدالحسین شرف الدین در سنین پایین وارد تحصیلات حوزی در جبل عامل شد و چون در لبنان حوزه عملیه‌ وجود نداشت، آیت‌الله شیخ ابراهیم سلیمان مسئولیت تدریس به ایشان را برعهده گرفت و علامه کورانی در روستای البیاض حدود سه سال صرف و نحو، منطق، المعانی، بیان و فقه تا شرح لمعه را نزد ایشان خواند. علامه کورانی در سال ۱۹۵۸ میلادی برای طلب علم به نجف شرف هجرت کرد و در درس خارج فقه شهید سید محمد باقر صدر (قدس سره) حضور یافت و از شاگردان نزدیک ایشان بود و در فعالیت‌های مرجعیت و مقاومت در برابر موج کمونیستی مشارکت داشت و آیت‌الله العظمی سید محسن حکیم (قدس سره)، مرجعیت عالیقدر وقت، ایشان را از سال ۱۹۳۶ میلادی به عنوان نماینده خود در مناسبات دینی به شهر الخالص در استان دیاله اعزام کرد و در آنجا فعالیت‌های تاثیرگذاری انجام داد.

شیخ علی کورانی اهل کجاست

حجت الاسلام علی کورانی در سال ۱۹۶۷ میلادی آیت الله العظمی حکیم ایشان را به عنوان نماینده تام الاختیار خود به کویت فرستاد و در آنجا ضمن فعالیت‌های تبلیغی گسترده، نسلی متدین از جوانان کویت را تربیت کرد. پس از رحلت آیت الله العظمی حکیم در سال ۱۹۷۰ میلادی، آیت‌الله العظمی خوئی نیز (قدس سره) ایشان را در همان وظیفه در کویت مامور کرد.

بیوگرافی و علت درگذشت علامه شیخ علی کورانی روحانی لبنانی +‌عکس و علت فوت

کورانیدر سال ۱۹۷۴ میلادی به لبنان بازگشت و در آنجا مشغول آگاهی‌بخشی، تبلیغ و تالیف شد و برخی پروژه‌های اجتماعی مانند مسجد رسول اعظم و پیامبر رسول اعظم صلی الله عليه وآله را در بیروت پایه‌ریزی کرد .

ایشان در پاسخ به شبهات و سوالات عقیدتی و مناظرات دینی تخصص داشت و در عین حال به تالیف و تدریس در حوزه عملیه قم ادامه داد و در مجله‌های پژوهشی، رادیو و تلویزیون جمهوری اسلامی ایران در بخش عربی و دیگر شبکه‌های ماهواره‌ای مشارکت داشت.

هجرت به قم

حجت الاسلام علی کورانی پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران به حوزه علمیه قم رفت و مشغول تالیف و تدریس شد و زیر نظر آیت‌الله العظمی گلپایگانی (قدس سره) مرکز معجم فقهی را تاسیس کرد و برنامه معجم فقهی را در ۳ هزار جلد منتشر کرد که اخیرا توسعه یافته و به اسم کتابخانه اهل بیت علیه السلام به ۷ هزار جلد رسیده است.

کتاب ها و تالیفات

عصر ظهور، سيره نبوي نزد اهل بیت، معجم أحاديث امام مهدي عليه السلام در پنج جلد، تدوين قرآن، آيات الغدير، وهابیت و توحيد، حقیقت آشکار در شناخت معصومین از جمله کتاب ها و تالیفات علامه کورانی می باشد

بیوگرافی شیخ علی کورانی

درگذشت علامه علی کورانی

حجت الاسلام علی کورانی سحرگاه روز یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ در قم دارفانی را وداع گفت و به دیار باقی شتافت. مراسم تشییع پیکر مرحوم حجت‌الاسلام‌ والمسلمین حاج شیخ علی کورانی، عصر دوشنبه ۳۱ اردیبهشت در قم برگزار شد.

نظرات