تفریحات

بیوگرافی شهید محمدعلی رجایی و همسرش و فرزندان +‌نحوه شهادت و عکس

1

بیوگرافی شهید محمدعلی رجایی و همسرش و فرزندان +‌نحوه شهادت و عکس

شهید رجایی رئیس جمهور ایران در سال ۱۳۶۰ بود که در بمب گذاری دفتر نخست وزیری در تاریخ ۸ شهریور سال ۶۰ به شهادت رسید. او متولد ۲۵ خرداد ۱۳۱۲ در قزوین بود. از وی ۳ فرزند یک پسر و ۲ دختر به یادگار مانده است. همسرش عاتقه صدیقی می باشد که در قید حیات است.

بیوگرافی شهید محمدعلی رجایی و همسرش و فرزندان +‌نحوه شهادت و عکس

بیوگرافی شهید رجایی

محمدعلی رجایی متولد ۲۵ خرداد ۱۳۱۲ در قزوین دومین رئیس جمهور ایران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بود.

زندگینامه شهید رجایی شهید جمهور

بیوگرافی شهید رجایی و همسرش و فرزندان +‌نحوه شهادت و عکس

شهید رجایی در قزوین متولد شد پدرش پیشه ور بود و در قزوین به خرازی اشتغال داشت. او در ۴ سالگی پدرش را از دست داد و برادر بزرگترش خارج از خانه مشغول بود

شهید رجایی درباره زندگی و خانواده اش گفته: من محمد علی رجائی که در سال ۱۳۱۲ در قزوین در خانواده‌ ای مذهبی متولد شدم. پدرم شخصی پیشه‌ور بود و مغازة‌ خرازی در بازار داشت که از این طریق امرار معاش می‌ کردیم. در سن ۴ سالگی پدرم را از دست دادم و مسئولیت اداره زندگی ما به عهدة مادرم و برادرم که در آن موقع ۱۳ سال داشت، می‌ افتاد. مادرم با تلاش و کوشش و حفظ حیثیت شدید خانوادگی در بین همة فامیل، ما را با یک وضع آبرومندانه‌ ای اداره می‌ کرد و برای ادارة‌ زندگیمان به کارهای خانگی که آن موقع معمول بود، مثل شکستن بادام و گردو و فندق و از این قبیل کارها می‌ پرداخت. تنها دارائی قابل ملاحظه ما یک منزل کوچک بود که آن هم از دوران حیات پدرم برایمان باقی مانده بود و آن منزل زیرزمینی داشت که مادرم با تلاشی پیگیر در آن زیرزمین اقدام به پاک کردن پنبه و به طوری که عرض کردم هسته کردن بادام و گردو و …. زندگیمان را به طرز آبرومندی اداره می‌کرد. اغلب اوقات سر انگشتانش ترک خورده بود. برادرم هم در همان سن و سال کار می‌کرد و در حد متعارفی که می‌ توانست کمکی به ادارة زندگی می‌ کرد.

بیوگرافی شهید محمدعلی رجایی1

محمد علی رجایی همراه برادر بزرگترش پس از پایان کلاس ششم ابتدایی در ۱۳ سالگی راهی تهران شد، و در بازار آهن فروشان به کار مشغول شد، و پس از مدتی به دلیل سنگینی کار به دستفروشی روی آورد، پس از آن دوباره به بازار رفت و در چند حجره شاگردی کرد.

سوابق

شهید رجایی همزمان با کار در بازار به ادامه تحصیلات خود که بطور موقت رها کرده بود پرداخت. در همین سال هاست که وی با یکی از دوستان و بستگان نزدیک خود به نام محمد شیروانی به صورت مشارکتی اقدام به خرید ظروفی از جنس روی، نظیر کتری، قابلمه و بادیه‏ های آلومینیومی و فروش آن ها در محلات و خیابان های جنوب شهر نمود و تلاش کرد با درآمدهای حاصله از آن زندگی خود و مادرش را اداره کند.

شهید رجائی درباره دوران نوجوانی و جوانی گفته است: «شب‏ ها به جلسات قرآن می ‏رفتم. در چهارده‏ سالگی یا پانزده سالگی به دبستان ملی حمدیه (گذرقلی) کلاس شبانه جامعه تعلیمات اسلامی رفتم.» «در جامعه تعلیمات اسلامی که آقای ناصح خمسی مدیر بود و دانش آموزانی را که سواد ششم ابتدایی داشتند تعلیم می داد و برای تبلیغ و جمع‏ آوری اعانه به مساجد و اجتماعات می‏ برد، من هم دراین برنامه شرکت می‏ کردم و چون تا اندازه ‏ای برگتر شده بودم مطالب در من تأثیر بیشتری می ‏کرد. مدتی در این برنامه بودم که گردانندگان مدرسه اقدام به تأسیس گروه شیعیان کردند. مرکز این گروه جنوب پاکجشهر طبقه دوم ساختمان قو بود. من چند جلسه آنجا رفتم.»

زندگینامه شهید رجایی شهید جمهور

استخدام در نیروی هوایی

رجایی در سال ۱۳۳۰ با مدرک کلاس ششم ابتدایی در نیروی هوایی با درجه گروهبانی استخدام شد، شهید رجایی پس از پشت سر گذاشتن سه ماه از دوره آموزشی گروهبانی با گروه فداییان اسلام آشنا شد و در جلسات آنان شرکت می کرد و همکاری اش با آنان آغاز شد. او در کلاس‌های شبانه‌ای که وابسته به «مرکز تعلیمات جامعه اسلامی» بود شرکت می‌کرد. پس از طی دوره آموزشی و گرفتن درجه گروهبانی در کنار کار به تحصیل پرداخت و توانست در سال ۱۳۳۲ دیپلم بگیرد.

پس از اخذ دیپلم راهی بیجار شد و به تدریس زبان انگلیسی در یک دبیرستان مشغول شد. با پایان سال تحصیلی به تهران بازگشت و در دانشسرای عالی تربیت معلم آغاز به تحصیل کرد، پس از آن به دانشسرای عالی رفت و با گذشت دو سال مدرک کارشناسی ریاضی گرفت و در آموزش و پرورش استخدام شد. در ابتدا به ملایر رفت و پس از آن که با رئیس آموزش و پرورش اختلاف پیدا کرد به خوانسار رفت و تدریس را آغاز کرد. پس از یک سال تدریس موفق دوباره به تهران برگشت و در دوره کارشناسی ارشد آمار به تحصیل پرداخت و همزمان در مدرسه کمال به تدریس مشغول شد.

ازدواج و فرزندان

همسر و فرزندان شهید رجایی کجا هستند

شهید رجایی در سال ۱۳۴۱ با عاتقه صدیقی دختر یکی از بستگانش ازدواج کرد. حاصل ازدواج ۲۰ سالهٔ عاتقه صدیقی و محمدعلی رجایی ۲ دختر و ۱ پسر است. کمال رجایی فرزند شهید رجایی می باشد. دخترانش نیز ازدواج معمولی داشتند و با چهره های سیاسی ازدواج نکردند.

وزیر آموزش و پرورش

شهید رجایی پس از پیروزی انقلاب در کابینه مهندس بازرگان وزیر آموزش و پرورش بود، و پس از استعفای نخست وزیر نیز با حکم امام خمینی (س) مسئولیتش ادامه یافت.

نماینده مردم تهران

او در انتخابات نخستین دوره مجلس شورای اسلامی پیروز شد و توانست با یک میلیون و دویست و نه هزار و دوازده رای به عنوان نماینده مردم تهران به مجلس راه یابد.

نخست وزیری

شهید رجایی در ۱۸ مرداد ماه با ۱۵۳ رای موافق، ۲۴ مخالف و ۱۹ ممتنع به عنوان نخست وزیر بنی صدر معرفی شد. حزب جمهوری اسلامی، شهید رجایی را با حمایت شهیدبهشتی معرفی کرد و بر آن پافشاری کرد. در ۲ مرداد سال ۱۳۶۰، پس از عزل ابوالحسن بنی صدر دومین انتخابات ریاست جمهوری برگزار شد، و شهید رجایی در رقابت با علی اکبر پرورش، عباس شیبانی و حبیب الله عسگراولادی مسلمان توانست با ۱۲ میلیون و ۷۷۰ هزار و ۵۰ رای معادل ۹۰ درصد پیروز شود و دومین رئیس جمهور ایران شد. میزان مشارکت در این دوره ۶۴٫۲ درصد بود و ۱۱ مرداد ۱۳۶۰ مراسم تنفیذ او توسط امام خمینی (ره) برگزار شد.

نحوه شهادت محمد علی رجایی

نحوه شهادت محمد علی رجایی

 

شهید رجایی در تاریخ ۸ شهریور ماه سال ۱۳۶۰ و در ساعت ۱۴:۳۰ دقیقه از اتاق کارش خارج شده و به محل جلسه فوق العاده دولت رفت. در ساعت ۱۵ صدای انفجار مهیبی از ساختمان نخست وزیری به گوش رسید، در این انفجار او و شهید محمدجواد باهنر جان باختند. کمال، پسر سیزده ساله رجایی از دور شاهد شعله‌ های آتش بود. او با حالی آشفته به مادرش تلفن کرد و ماجرا را با او در میان گذاشت تا همسر شهید رجایی خودش را برساند. پیکرهای خونین و سوخته رجایی و باهنر را به بیمارستان منتقل کردند.

شدت انفجار به حدی بود که ابتدا هیچ‌ کس نتوانست کشته شدگان را شناسایی کند. جنازه‌ ها را به بیمارستان انقلاب منتقل کرده و پیکر شهید رجایی را در سردخانه قرار دادند.

هیچ‌ کس نمی‌ دانست که این پیکر سوخته، بدن شهید رجایی است. به فکر یکی از اطرافیان او رسید که از روی دندان‌ ها می‌ توان فهمید که پیکر سوخته، بدن شهید رجایی است یا خیر ؟ اما سوختگی آن‌ چنان بود که دهان رجایی به سادگی باز نمی‌ شد.

لحظاتی بعد یکی از پزشکان از راه رسید و پس از شستن لب‌ها با آب اکسیژنه، دهان را باز کرد و دندان‌ ها دیده‌ شد، اما باز هم کسی او را نشناخت. همسر شهید رجایی به بیمارستان آمد و در سردخانه پیکر سوخته شهید‌ رجایی را شناسایی کرد.

سال شمار زندگی شهید رجایی

۱۳۱۲ تولد در قزوین
۱۳۱۹ ورود به دبستان
۱۳۲۷ اخذ مدرک ششم ابتدایی، کار در بازار قزوین
۱۳۲۸ عزیمت به تهران، شاگردی در بازار، دستفروشی در سبزه میدان
۱۳۳۰ استخدام در نیروی هوایی
۱۳۳۴ اخذ مدرک دیپلم، استعفا از نیروی هوایی، تدریس در شهرستان بیجار
۱۳۳۵ ورود به دانشسرای عالی تربیت معلم
۱۳۳۸ اخذ لیسانس ریاضی از دانشسرای عالی، تدریس در شهرستان خوانسار
۱۳۳۹ بازگشت به تهران، تدریس در مدرسه‌ی کمال
۱۳۴۱ ازدواج با خانم عاتقه صدیقی (رجایی)
۱۳۴۲ دستگیری توسط ساواک، آزادی پس از ۵۰ روز، تدریس در مدارس مختلف تهران
۱۳۴۶ همکاری با جمعیت هیئت‌های مؤتلفه
۱۳۵۰ مسافرت به فرانسه، ترکیه و سوریه
۱۳۵۳ دستگیری توسط ساواک
۱۳۵۷ آزادی از زندان پس از چهار سال اسارت، پیوستن به صفوف مبارزان
۱۳۵۸ تصدی کفالت آموزش و پرورش و سپس وزارت آموزش و پرورش
۱۳۵۹ انتخاب به عنوان نماینده مجلس شورای اسلامی از سوی مردم تهران
۱۳۶۰ انتخاب شدن از سوی مردم ایران به عنوان ریاست جمهوری اسلامی ایران
۸ شهریور ۱۳۶۰ شهادت بر اثر انفجار بمبی که توسط منافقین در ساختمان نخست‌وزیری کارگذاشته شده بود (به همراه حجت الاسلام و المسلمین محمد جواد باهنر، نخست وزیر)

1 دیدگاه در “بیوگرافی شهید محمدعلی رجایی و همسرش و فرزندان +‌نحوه شهادت و عکس

  1. نیستانک گفت:

    شهید رجایی بزرگترین خصوصیت را داشت و آن زهد و تقوا بود. و کرسی که در دوران جنگ خانواده بوسیله آن گرم می‌شدند. حتی هیچ مسئولی نتوانست فرزند خود را مانند ایشان تربیت کند. بنده نحوه کار دولت ایشان را نمی‌گویم. بنده در حسرت چنین زهد و تقوای شخصی هستم. خدایا چگونه می‌توانست چنین باشد.

نظرات