تفریحات

نحوه ثبت نام سرویس مدارس سال تحصیلی ۱۴۰۴-۱۴۰۳ – سامانه سپند irtusepand.ir

0

ثبت نام سرویس مدارس برای والدین و رانندگان و خودروها از اول خرداد ۱۴۰۳ از طریق سامانه سپند irtusepand.ir آغاز میشود. اولیا و رانندگان متقاضی فعالیت در سرویس مدارس برای سال تحصیلی ۱۴۰۴-۱۴۰۳ پس از ثبت ‌نام در سامانه سپند و دریافت مجوز فعالیت از شهرداری و اخذ برچسب سرویس مدرسه، تحت نظارت شرکت پیمانکار، مسئولیت حمل و نقل دانش آموزی را بر عهده خواهند داشت.

نحوه ثبت نام سرویس مدارس سال تحصیلی ۱۴۰۴-۱۴۰۳ - سامانه سپند irtusepand.ir

لینک ورود به سامانه سرویس مدارس “سامانه سپند irtusepand.ir”

سامانه سپند با هدف ساماندهی، مدیریت و نظارت بهینه بر حمل و نقل دانش آموزی و رصد و پایش ناوگان شرکت ها و ناوگان فعال در این حوزه با راهبری وزارتین کشور و آموزش و پرورش طراحی و راه اندازی گردیده است. برای دسترسی به خدمات سپند با درج کد ملی و کد عبور وارد شود.

ثبت‌نام والدین و رانندگان و خودروها برای سرویس مدارس در سال تحصیلی از اول خرداد ۱۴۰۳ آغاز میشود. اولیا و رانندگان متقاضی فعالیت در سرویس مدارس برای سال تحصیلی ۱۴۰۴-۱۴۰۳ پس از ثبت ‌نام در سامانه سپند و دریافت مجوز فعالیت از شهرداری و اخذ برچسب سرویس مدرسه، تحت نظارت شرکت پیمانکار، مسئولیت حمل و نقل دانش آموزی را بر عهده خواهند داشت.

مدیرعامل اتحادیه حمل و نقل مسافر شهری کشور گفت: ثبت نام والدین جهت دریافت خدمات سرویس مدرسه در سامانه پایش ناوگان دانش آموزی (سپند) برای سال تحصیلی ۱۴۰۴-۱۴۰۳ از اول خرداد سال جاری آغاز می‌شود.

به گزارش ایسنا، مرتضی ضامنی از شروع ثبت درخواست والدین دانش آموزان برای سرویس مدرسه خبر داد و اظهار کرد: این امر بر اساس مصوبات آئین نامه اجرایی حمل و نقل دانش آموزی هیئت وزیران و به منظور ساماندهی و نظارت بر فعالیت سرویس مدارس و ارتقاء سطح ایمنی تردد دانش آموزان انجام می‌شود.

وی گفت: ثبت درخواست والدین جهت دریافت خدمات سرویس مدرسه در سامانه پایش ناوگان دانش آموزی (سپند) برای سال تحصیلی ۱۴۰۴-۱۴۰۳ از اول خرداد سال جاری آغاز می‌شود.

ضامنی با اشاره به ماده ٢٧ این آئین نامه عنوان کرد: «به منظور برنامه ریزی و تأمین ناوگان مورد نیاز حمل و نقل دانش آموزی، والدین موظفند تا ابتدای تیرماه پس از اطلاع رسانی مدارس، اقدام به ثبت درخواست خود در سامانه سپند نمایند.»

وی در ادامه به تبصره ۱۰ ماده یک این آئین نامه اشاره کرد و افزود: سامانه سپند به استناد آئین نامه هیئت وزیران به منظور اجرای ساماندهی، مدیریت و نظارت یکپارچه و مستمر بر عملکرد تمامی دستگاه‌های متولی، شرکت‌ها و رانندگان مجاز حمل و نقل دانش آموزی، اولیاء متقاضی حمل و نقل (سرویس) و همچنین تجمیع و به روزرسانی و پایش اطلاعات مربوط به صورت بر خط، توسط وزارت کشور ایجاد شده است.

زمان و تاریخ ثبت نام اینترنتی سرویس مدارس برای رانندگان و اولیا

مدیرعامل اتحادیه حمل و نقل مسافر شهری کشور بیان کرد: ثبت نام در این سامانه به صورت الکترونیکی انجام می‌شود و والدین دانش آموزان می‌توانند با مراجعه به آدرس https://irtusepand.ir نسبت به ثبت نام و انتخاب سرویس مورد نظر خود اقدام کنند.

نحوه ثبت نام رانندگان در سامانه سرویس مدارس سپند

نحوه ثبت نام رانندگان در سامانه سرویس مدارس سپند

در سامانه سپند همچنین اطلاعات مربوط به رانندگان، خودروها و مسیرهای سرویس مدارس به طور کامل ثبت و در دسترس والدین قرار می‌گیرد. همچنین به منظور افزایش سطح کیفیت و ایمنی این حوزه، امکان نظارت بر خط بر نحوه سرویس دهی ناوگان نیز در این سامانه فراهم شده است.

ضامنی خاطر نشان کرد: استفاده از سامانه سپند برای ثبت نام سرویس مدارس الزامی است و رانندگان و پیمانکاران نیز موظف به ثبت نام در این سامانه و اخذ مجوزهای لازم از مراجع ذیصلاح می‌باشند.

آدرس سامانه پایش ناوگان مدارس

سامانه سپند یا همان سامانه پایش ناوگان مدارس برای فعالیت رانندگان به عنوان سرویس مدارس راه‌اندازی شده است و طبق دستورالعمل باید تمام فرآیند سرویس مدارس زیر نظر این سامانه انجام شود. این سامانه با بهره گیری از تکنولوژی های مبتنی بر اینترنت، فرآیند حمل و نقل دانش‌آموزان را تسهیل می کند و استفاده از این سامانه برای ثبت نام در سال های اخیر بنوعی اجباری بوده است. اما این اجبار راه را برای اولیایی که در حال تکمیل ثبت نام فرزندان خود در مدارس مورد نظرشان هستند هموار می کند و باعث سهولت در ثبت نام سرویس مدارس دانش آموزان شده است.

رانندگان ساکن شهر تهران به دفاتر هماهنگی امور تاکسیرانی در مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران مراجعه نمایند. همچنین رانندگان برای ثبت نام در سامانه سرویس مدارس سپند باید به دفاتر پیشخوان شهر خود، شهرداری و یا شرکتهای مورد تأیید شهرداری مراجعه کنید.

مدارک مورد نیاز ثبت نام سرویس مدارس

مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام در سامانه سرویس مدارس سپند به شرح زیر است:

یک قطعه عکس- کارت ملی – گواهینامه – کارت ماشین – بیمه نامه- معاینه فنی
گواهی سلامت ( با اخذ معرفی نامه از تاکسیرانی/شهرداری برای دریافت گواهی سلامت اقدام شود)
گواهی عدم سوء پیشینه ( با اخذ معرفی نامه از تاکسیرانی/شهرداری برای دریافت گواهی عدم سوء پیشینه اقدام شود
آخرین مهلت ثبت نام، تکمیل و تأیید پرونده ۱۵ آذرماه می باشد. مرجع تأیید ثبت نام و صدور پروانه فعالیت ، شهرداری محل فعالیت راننده است.

ثبت نام رانندگان تاکسی

پیش‌تر شاهد بودیم که هر شهر برچسب سرویس مدارس خود را داشت که این امر بازرسی و نظارت در این حوزه را با مشکل مواجه کرده بود، اما با ثبت‌نام رانندگان سرویس مدارس در سامانه سپند برچسب واحدی برای آن‌ها صادر و نصب می شود که این بر چسب دارای QR کد است که می‌توان به وسیله آن کار نظارت بر روی سرویس مدارس را تسهیل کرد. پس رانندگانی که می‌خواهند در سرویس مدارس در سال تحصیلی جدید فعالیت کنند باید در این سامانه ثبت‌نام خود را انجام دهند و همچنین رانندگانی که برچسب واحد عالی شورای ترافیک را نداشته باشند مشمول جریمه خواهند شد. نباید این نکته فراموش شود که برخی از والدین با ناوگان آزاد‌بر از طریق مدارس قرارداد‌هایی امضا می‌کنند که نظارت بر کار رانندگان آزاد بر به این شکل دشوار است.
نکات مربوط به ثبت نام رانندگان در سامانه سرویس مدارس سپند

شرایط تایید صلاحیت رانندگان سرویس مدارس

در تایید صلاحیت رانندگان سرویس مدارس، مواردی چون سوء پیشنیه، عدم اعتیاد و سلامت جسم و روان فرد مورد بررسی قرار می گیرد و از لحاظ ایمنی خودرو نیز معاینه فنی آن‌ها از سوی پلیس راهور به‌صورت دوره ای کنترل می‌شود. همچنین در سامانه سپند برنامه‌ای در اختیار والدین قرار گرفته است که می‌توانند به صورت دوره‌ای نظر خود را درباره راننده و وضعیت خودرو اعلام کنند و به طور حتم در این نظر خواهی رانندگانی که نمره قابل قبولی دریافت نکنند، حذف خواهند شد.

نحوه ثبت نام اولیا دانش آموزان در سامانه سرویس مدارس

تمامی مدیران مدارس و اولیا دانش آموزان جهت استفاده از سرویس ایاب و ذهاب مدارس می بایست دراین سامانه به نشانی: irtusepand.ir ثبت نام کنند. همچنین به کارگیری سرویس هایی که در این سامانه ثبت نام نکرده و مورد تایید سازمان حمل و نقل نباشند ممنوع است و عدم ثبت نام اولیای دانش آموزان دراین سامانه به منزله انصراف تلقی می گردد.

اما پس از ورود اولیا محترم داﻧﺶ آﻣﻮزان در اﺑﺘﺪا می بایست در کادر ﻧﺎم ﻛﺎرﺑﺮی و ﻛﻠﻤﻪ ﻋﺒﻮر، ﻛﺪ ملی دانش آموز را درج نموده و سپس نسبت به وارد ﻛﺮدن ﺗﺼﻮﻳﺮ امنیتی(بدون در نظر گرفتن حروف بزرگ و کوچک) اقدام نمایند تا وارد سامانه هوشمند سرویس مدارس گردند.

اولیا محترم و یا داﻧﺶ آﻣﻮزان (و یا هر کاربری که نسبت به ثبت نام در سامانه هوشمند سرویس مدارس اقدام می نماید)، ﺑﺎﻳﺪ ﺗﻮﺟﻪ ﻧﻤﺎﻳﻨﺪ ﻛﻪ ﭘﺲ از اوﻟﻴﻦ ورود ﺑﻪ سامانه، رﻣﺰ ﻋﺒﻮر ﺧﻮد را ﺗﻐﻴﻴﺮ و رﻣﺰ ﻋﺒﻮر ﺟﺪﻳﺪ را درﻳﺎﻓﺖ ﻧﻤﺎﻳﻨﺪ و در مراﺣﻞ بعدی ﺛﺒﺖ ﻧﺎم و ﺗﻜﻤﻴﻞ ﻣﺮاﺣﻞ ﺛﺒﺖ ﻧﺎم در سامانه هوشمند سرویس مدارس ﺑﺎ اﻳﻦ ﻛﻠﻤﻪ ﻋﺒﻮر وارد ﺳﻴﺴﺘﻢ ﺷﻮﻧﺪ.در نظر داشته باشید ﻛﻠﻤﻪ ﻛﺎرﺑﺮی ﻫﻤﺎن ﻛﺪ ملی متقاضی ثبت نام ﺑﻮده و ﺗﻐﻴﻴﺮی ﻧمی ﻜﻨﺪ.

هزینه و نرخ ثبت نام سرویس مدارس

ثبت‌نام در این سامانه به صورت رایگان است و اگر مدرسه‌ای مبلغی بیش از نرخ مصوب هزینه سرویس مدارس دریافت ‌کند، والدین می توانند جهت پیگیری مراتب را اعلام کنند.

در ﺻﻮرﺗﻴﻜﻪ اوﻟﻴﺎ ﻫﺰﻳﻨﻪ وارد ﺷﺪه ﺗﻮﺳﻂ ﻣﺪرﺳﻪ در اﻳﻦ ﻗﺴﻤﺖ را ﻗﺒﻮل نداشته باشند، ﺑﺎ ﻓﺸﺮدن دﻛﻤﻪ ﻋﺪم ﻣﻮاﻓﻘﺖ، ﻣﺮاﺗﺐ اﻋﺘﺮاض ﺑﻪ ﻫﺰﻳﻨﻪ ﺑﺮآوردی ﺟﻬﺖ ﺑﺮرسی ﻣﺠﺪد ﺑﻪ ﻣﺪﻳﺮﻳﺖ و ﻳﺎ ﻣﺴﺌﻮل ﺳﺮوﻳﺲ ﻣﺪرﺳﻪ ﺑﻪ ﺻﻮرت ﺳﻴﺴﺘﻤﺎتیک اﻋﻼم ﻣﻴﮕﺮدد. ﭘﺲ از ﻣﻮاﻓﻘﺖ اوﻟﻴﺎ و ﻓﺸﺮدن دﻛﻤﻪ ﻣﻮاﻓﻘﺖ وارد ﺳﺎﻣﺎﻧﻪ ﺷﺪه و اﻃﻼﻋﺎت و ﺻﻔﺤﻪ ﻋﻤﻠﻴﺎت ﻣﺎلی ﺳﺮوﻳﺲ ﻧﻤﺎﻳﺶ داده ﻣﻴﺸﻮد ﻛﻪ اوﻟﻴﺎ اﻣﻜﺎن ﭘﺮداﺧﺖ ﺗﻤﺎمی و ﻳﺎ بخشی از ﺷﻬﺮﻳﻪ را ﺑﻪ ﺻﻮرت اﻳﻨﺘﺮنتی و… ﺧﻮاﻫﻨﺪ داﺷﺖ. نا گفته نماند در اﻳﻦ ﻗﺴﻤﺖ ﺗﻤﺎمی ﺑﺮآوردﻫﺎی ﺳﺮوﻳﺲ و ﭘﺮداختی های اوﻟﻴﺎ ﺑﺎﺑﺖ ﺳﺮوﻳﺲ در ﺟﺪول ﻣﺮﺑﻮﻃﻪ ﻧﻤﺎﻳﺶ داده ﺷﺪه و ﺗﺎ ﭘﺎﻳﺎن ﺳﺎل تحصیلی ﻣﻴﺘﻮاﻧﻨﺪ ﮔﺰارﺷﺎت مقتضی را ﺟﻬﺖ ﺗﺴﻮﻳﻪ ﺣﺴﺎب دریافت نمایند.

نظرات