برزان مجید کیست؟ + عکس و بیوگرافی برزان مجید قاچاقچی انسان

0

برزان مجید کیست؟ + عکس و بیوگرافی برزان مجید قاچاقچی انسان

برزان مجید ملقب به عقرب قاچاقچی انسان و مجرم بین المللی است که به پدر قاچاق انسان در جهان معروف می باشد. او متولد عراق است و سالهاست به کار قاچاق انسان در اروپا و آمریکا مشغول است.

برزان مجید کیست؟ + عکس و بیوگرافی برزان مجید قاچاقچی انسان و بازداشت برزان مجید

بیوگرافی برزان مجید

حرف تازه – برزان مجید ملقب به عقرب قاچاقچی انسان و مجرم بین المللی است. او متولد عراق است و سالهاست به کار قاچاق انسان در اروپا و آمریکا مشغول است.

وی از سال ۲۰۰۶ زمانی که ۲۰ سال سن داشت، سوار در عقب یک کامیون به انگلستان قاچاق شد و حالا به پدر قاچاق انسان در جهان معروف می باشد

بیوگرافی برزان مجید

سوابق

برزان مجید که شهروند عراق است و به او «عقرب» می‌گویند، او از نظر ظاهر به یک گلف‌‌باز مرفه شبیه بود و پیش از شروع قاچاق پناهجویان به شغل مکانیکی مشغول بود. او ۳ برادر دارد و خودش نیز تحت پیگیرد قانونی توسط چند کشور قرار دارد. مجید در سال ۲۰۱۲ به عنوان مکانیک خودرو در ناتینگهام مشغول به کار بود

ماجرای قاچاق انسان

برزان مجید گفته است شمار افرادی را که به اروپا قاچاق کرده یادش نیست. او همیشه با ۳ محافط رفت و آمد می کند. پلیس ترکیه معتقد بود که کژدم در مارماریس ترکیه یک ویلا دارد

از سال ۲۰۱۶ تاکنون، تعداد مهاجران عبوری از مانش و اطلاعات به دست آمده از تلفن‌های همراه آنها همچنان در حال افزایش بوده و در بسیاری از این تلفن‌ها نام و شماره ارتباط با شخصی به نام «کژدم» ذخیره شده است.

بین سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۱، بخش بزرگی از تجارت قاچاق انسان بین اروپا و بریتانیا در دست گروه «کژدم» بود

مارتین کلارک، از بازپرسان ارشد اداره ملی جرایم در بریتانیا به ما گفت که ماموران کشف کردند که «کژدم» نام مستعار یک مرد کرد عراقی به نام برزان مجید است.

محکومیت و جرائم

اطلاعیه دادستانی بلژیک با تصاویری از کژدم – برزان مجید به طور غیابی در بلژیک محاکمه و محکوم شده است
کژدم گفت که بین سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۹، او یکی از دو نفر اصلی بود که عملیات را در بلژیک و فرانسه اداره می‌کردند. او اعتراف کرد که در آن زمان، میلیون‌ها دلار را مبادله کرده است.

آن لوکوویاک، دادستان عمومی‌ بلژیک که در محکومیت کژدم نقش داشته می‌گوید: «برای ما مهم است که ‌این علامت هشدار را ارسال کنیم که نمی‌توانید هر کاری که می‌خواهید انجام دهید و بدون مجازات بمانید. ما در نهایت او را به چنگ خواهیم آورد.»

دو سال عملیات پلیس بین‌المللی به بازداشت و محکومیت ۲۶ عضو این شبکه در دادگاه‌های بریتانیا، فرانسه و بلژیک منجر شد. اما خود کژدم توانست به موقع فرار کند و از چنگ ماموران دور بماند.

برای برزان مجید پرونده‌ای تشکیل و به طور غیابی در بلژیک محاکمه شد. دادگاه او را در ارتباط با ۱۲۱ فقره قاچاق انسان مجرم شناخت و در اکتبر سال ۲۰۲۲، به ۱۰ سال زندان و پرداخت ۹۶۸۰۰۰ یورو محکوم کرد.

برزان مجید الان کجاست

بازداشت و دستگیری برزان مجید

از آن زمان به بعد، محل اقامت برزان مجید معروف به عقرب نامعلوم است.

یکی از رابط های راب ما را با یک مرد ایرانی در کاله آشنا کرد که به ما گفت هرگاه می‌خواسته از کانال مانش عبور کند، با کژدم سروکار داشته است.

کژدم به این مرد ایرانی گفته بود که مقیم ترکیه است و از آنجا و از راه دور عملیات خود را اداره می‌کند.

ما توانستیم در بلژیک برادر بزرگتر مجید را، که دوران زندانش تمام شده، ردیابی کنیم. او هم گفت که احتمالا کژدم در ترکیه است.

با وجود اینکه درخواستش برای اقامت در بریتانیا رد شد، اما او چند سال را در این کشور ماند و بعضی از این سال‌ها را به جرم حمل اسلحه غیرمجاز و فروش مواد مخدر در زندان سپری کرد.

دیپورت به عراق

برزان مجید سرانجام در سال ۲۰۱۵ به عراق بازگردانده و ورودش به بریتانیا ممنوع شد. اما مجید بعد از آن یک شبکه تجارت قاچاق انسان که توسط برادرش اداره می شد مدیریت کرد. برادرش در آن زمان مشغول گذراندن دوران محکومیت حبس در بلژیک بود. بین سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۱، بخش بزرگی از تجارت قاچاق انسان بین اروپا و بریتانیا در دست گروه «کژدم» بود

بازداشت و دستگیری برزان مجید، بزرگ‌ترین قاچاقچی انسان

به گفته یک مقام ارشد دولت در کردستان عراق، برزان مجید، یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ دستگیر شده است.

نام برزان مجید به عنوان مجرمی که چندین کشور در اروپا و آسیا در تعقیب او بودند، در لیست پلیس بین الملل قرار داشت که خبر بازداشتش منتشر شد.

از سال ۲۰۱۸ تا کنون بیش از ۷۰ مهاجر هنگام عبور از این مسیر با قایق جان خود را از دست داده‌اند. در ماه گذشته، پنج نفر از جمله یک دختر هفت ساله در نزدیکی سواحل فرانسه غرق شدند.

برزان مجید چندین سال به همراه گروهش در تجارتی نقش ایفا کرده که اساسش قاچاق انسان‌ها و رساندن پناهجویان از طریق قایق و کامیون به آن‌سوی کانال مانش است.

یک عضو ارشد دولت منطقه‌ای کردستان می‌گوید مقام‌های منطقه بعد از انتشار گزارش بی‌بی‌سی موفق شدند موقعیت او را شناسایی کنند: «هفت صبح امروز بیرون از خانه‌اش دستگیر شد. به محض اینکه پایش را از خانه بیرون گذاشت بدون مشکلی جدی دستگیرش کردند.»

این مقام می‌گوید در حال حاضر مشغول بررسی اتهامات مطرح علیه او در عراق هستند و در پی آن با پلیس اتحادیه اروپا که خواهان بازجویی و تعقیب اوست گفتگو خواهند کرد.

نظرات