بیوگرافی رسول جعفریان استاد دانشگاه + سوابق و عکس

0

بیوگرافی رسول جعفریان استاد دانشگاه + سوابق و عکس

بیوگرافی رسول جعفریان

رسول جعفریان متولد ۹ تیر ۱۳۴۳ در خوراسگان اصفهان روحانی و پژوهشگر تاریخ اسلامی می باشد. در ادامه به معرفی و بیوگرافی رسول جعفریان و همسرش و فرزندانش و آثار و اینستاگرام وی می پردازیم. با ما همراه باشید.

رسول جعفریان
وی فارغ التحصیل دکترای تاریخ و دارای تحصیلات حوزوی می باشد. ایشان پس از گذراندن دوره ابتدایی در خوراسگان به اصفهان سفر کرد و دوره راهنمایی را در آن‌جا گذراند و در سال ۱۳۵۷ برای ادامه تحصیلات حوزوی به شهر قم هجرت کرد. در سال ۱۳۵۹ مشغول به تدریس معارف اسلامی و تاریخ اسلام در دانشگاه‌های تهران و اصفهان شد او از سال ۱۳۹۷ به عضویت پیوسته فرهنگستان علوم درآمد و هم‌اکنون نیز با مرتبه استاد تمامی در دانشگاه تهران مشغول به تدریس است.

بیوگرافی رسول جعفریان

سوابق و زمینه فعالیت

حجت الاسلام رسول جعفریان استاد گروه تاریخ دانشگاه تهران و رئیس کتابخانه تخصصی تاریخ اسلام و ایران است. او همچنین سابقه ریاست بر کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران را نیز در کارنامه خود دارد. جعفریان در سال ۱۳۹۷ با رأی اعضای مجمع عمومی فرهنگستان علوم به عضویت پیوسته فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران درآمد. عمده پژوهش‌های جعفریان دربارهٔ تاریخ تشیع است اما در زمینه‌هایی نظیر: تاریخ سیاسی صدر اسلام و تاریخ دوره صفوی نیز تحقیقات فراوانی انجام داده‌است. وی دربارهٔ تاریخ حج گزاری ایرانیان نیز تحقیقات و مقالات متعددی را منتشر کرده‌است

همسر و فرزندان رسول جعفریان

از زندگی شخصی و خصوصی رسول جعفریان و همسرش و فرزندان وی تاکنون خبری منتشر نشده است.

وی تا کنون به واسطه تالیفاتش جایزه‌های ملی متعددی گرفته‌است و موفق شده تا افتخاراتی را نصیب خود کند. کتاب اطلس شیعه، برگزیده جشنواره کتاب سال جمهوری اسلامی ایران و برنده جایزه جلال آل احمد و جشنواره فارابی و کتاب جریان‌ها و سازمان‌های مذهبی سیاسی ایران نیز برگزیده جایزه فارابی شده‌است.

همسر و فرزندان رسول جعفریان

استاد جعفریان از نویسندگان پُرکار و دارای آثار فراوانی در علم تاریخ می‌باشد. او نویسندگی را از سال ۱۳۶۴ با کتابی تحت عنوان پیش‌درآمدی بر شناخت تاریخ اسلام شروع کرد. وی تا کنون بیش از ۹۰ عنوان کتاب تألیف کرده که بعضی از این آثار خود دارای شمارگان زیادی است

رسول جعفریان در مرداد ۱۳۹۹ پیشنهاد تدوین قانون استفاده از فایل‌های الکترونیکی منابع را داد. او در یادداشتی پیشنهاد تدوین لایحه استفاده از فایل‌های الکترونیکی منابع (کتاب، مقاله و پایان‌نامه) را به صورت لایحه‌ای به وزارت فرهنگ و ارشاد داد.

رسول جعفریان کیست

سوابق اجرایی

حجت الاسلام جعفریان در سوابق خود، چندین مسئولیت اجرایی را نیز داشته‌است. این مسئولیت‌ها عبارتند از:

تأسیس و مدیریت کتابخانه تخصصی تاریخ اسلام و ایران در سال ۱۳۷۴.
ریاست کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی از شهریور ۱۳۸۷ تا ۲۷ آبان ۱۳۹۱.
ریاست کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه تهران

به تازگی رسول جعفریان، استاد دانشگاه و پژوهشگر تاریخ درباره مهاجرت نخبگان علمی کشورمان در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: یکی از استادان با سابقه دانشگاه شریف می گفت، از بین خوب های دانشگاه ما، از دانشجویان کارشناسی، بالای نود درصد از کشور می روند. این فاجعه است و ای کاش درست نباشد. یک دانشجوی باهوش، کار صدها نفر را انجام می دهد. کاش می شد اینها را وصل به مراکز علمی داخل کرد که با شرایط ما نمی شود.

سوابق رسول جعفریان

وبگاه و راه ارتباطی

www.rasul-jafarian.com

آثار و کتاب ها

اطلس شیعه
حیات فکری و سیاسی امامان شیعه
تاریخ سیاسی اسلام
جریان‌ها و سازمان‌های مذهبی سیاسی ایران
تاریخ ایران اسلامی
تأملی در نهضت عاشورا

نظرات