بهترین شامپو برای ریزش مو

0

موی سالم، مستحکم و شاداب ریشه در سلامت پوست سر دارد. پس مراقبت از پوست سر، خیلی بیشتر از ساقه موها اهمیت دارد. هرچند شناسایی و استفاده‌ از بهترین شامپو برای ریزش مو اولین قدم مراقبت از پوست سر است، اما به‌هیچ عنوان کافی نیست. به‌عبارتی دانستن اینکه باید از پوست سر خود مراقبت کنید، کافی نیست. باید بدانید چگونه این کار را انجام دهید. خوشبختانه، اقدامات بسیار ساده‌ای وجود دارد که می‌توانید برای مراقبت و تقویت پوست سر خود به‌کار ببرید، که انتخاب و استعمال شامپوی مناسب، یکی از مهم‌ترین این اقدامات است.

  شامپو برای ریزش مو

به همین دلیل ما تصمیم گرفتیم در اینجا، شما را برای شناسایی بهترین شامپو برای ریزش مو و نحوه استفاده درست از آن، راهنمایی کنیم.

همه علت‌های ریزش مو

طبیعی است که هر روز مقدار مشخصی از موها ریزش کنند. هر فرد به طور تقریبی روزانه ۱۰۰ تار مو از دست می‌دهد. با ‌این‌حال، برخی از افراد ریزش موی بیشتری را تجربه می‌کنند. طاسی الگوی مردانه و زنانه علت اصلی ریزش مو است، اما ممکن است شرایط دیگر یا سبک زندگی هم در بروز این عارضه نقش داشته‌باشد. به‌طور کلی علل بالقوه ریزش مو عبارتنداز:

آلوپسی آندروژنتیک:

آلوپسی آندروژنتیک اصطلاح پزشکی برای طاسی الگوی مردانه یا زنانه است. آلوپسی ارثی نام دیگر این بیماری است، که یکی از دلایل شایع ریزش مو محسوب می‌شود. مردان مبتلا به این بیماری ابتدا موهای شقیقه و تاج سر خود را از دست می‌دهند. در زنان مبتلا به آلوپسی آندروژنتیک، مو معمولاً در سرتاسر سر نازک‌تر می‌شود. احتمال بروز این عارضه با افزایش سن بیشتر است، اما می‌تواند در هر مرحله بعد از بلوغ شروع شود. بسیاری از زنانی که آلوپسی آندروژنتیک را تجربه می‌کنند، پس از یائسگی به آن مبتلا می‌شوند. هورمون‌ها هم ممکن است در این وضعیت نقش داشته‌باشند.

بارداری و زایمان:

برخی از افراد ممکن است در طول دوران بارداری یا مدت کوتاهی پس از زایمان، دچار ریزش بیش‌از‌حد مو شوند. این به دلیل کاهش سطح استروژن است. این نوع ریزش مو یک بیماری موقتی است و معمولا در عرض یک سال یا حتی زودتر برطرف می‌شود.

تلوژن افلوویوم:

تلوژن افلوویوم وضعیتی است که در آن، مو در فاز تلوژن چرخه باقی می‌ماند. این باعث ریزش موی بیشتر از حد معمول می‌شود، که گاهی به تعداد انگشتان دست است. برخی از علل احتمالی تلوژن افلوویوم عبارتند از؛ زایمان، عمل جراحی، استرس شدید، کاهش وزن سریع، اختلالات تیروئید و مصرف داروهای خاص.

آناژن افلوویوم:

این عارضه باعث می‌شود که حجم زیادی از مو در مرحله آناژن به سرعت ریزش کند. آناژن افلوویوم ممکن است باعث ریزش مو از سر و همچنین دیگر قسمت‌های بدن از جمله ابروها و مژه‌ها شود. علل احتمالی آناژن افلوویوم عبارتند از؛ شیمی درمانی، پرتو درمانی، عفونت‌های قارچی و بیماری‌های خودایمنی.

آلوپسی‌آره‌آتا:

این عارضه یک بیماری خودایمنی است، که باعث ریزش ناگهانی مو می‌شود. سیستم ایمنی به فولیکول‌های مو و دیگر قسمت‌های سالم بدن حمله می‌کند. در این شرایط موهای سر و همچنین ابروها و مژه‌ها، ممکن است بریزند.

آلوپسی کششی:

آلوپسی کششی

به ریزش مو به دلیل کشیده شدن موها، آلوپسی کششی می‌گویند. کشیدن شدن مو باعث شکستن و شل شدن آن می‌شود.

مصرف بعضی داروها:

داروهای آکنه، ضد قارچ‌ها، داروهای ضدافسردگی، داروهای کاهش‌دهنده کلسترول، داروهای حاوی هورمون و داروهای تیرویید؛ در ریزش مو نقش دارد.

قرص‌های ضدبارداری:

استفاده از قرص‌های ضدبارداری احتمال ریزش مو را افزایش می‌دهد. بعضی افراد ممکن است چندین هفته یا ماه پس از قطع مصرف قرص‌های ضدبارداری، دچار ریزش مو شوند.

کمبودهای مواد مغذی:

کمبود مواد مغذی می‌تواند باعث ریزش مو شود. رژیم‌های غذایی بسیار کم پروتئین یا رژیم‌هایی که کمبود ویتامین‌های خاص مانند آهن دارند، باعث ریزش بیش از حد مو می‌شوند.

عفونت قارچی یا کرم حلقوی:

این نوع عفونت می‌تواند باعث ریزش مو شود. کچلی اصطلاح عمومی برای کرم حلقوی روی پوست سر است، که می‌تواند باعث ایجاد تکه‌های موقتی ریزش مو در سر شود. علائم احتمالی این عفونت عبارتنداز؛ حلقه‌های پوسته پوسته و تغییر رنگ لکه‌های روی پوست سر، که با گذشت زمان بزرگتر می‌شوند، تاول، خارش و شکنندگی موها.

باید و نبایدهای شامپو برای ریزش مو

در انتخاب و استعمال شامپو برای ریزش مو، باید و نبایدهای زیر را اعمال کنید:

 • باید یک شامپو با فرمول ملایم استفاده کنید، تا چربی طبیعی پوست و مو را از بین نبرده و باعث تحریک و حساسیت پوست سرتان نشوید.
 • باید از محصولاتی استفاده کنید، که برای نوع و وضعیت موهای شما طراحی شده‌اند.
 • اگر پوست سر خشکی دارید، بهترین شامپو برای شما، آبرسان و مرطوب‌کننده است. و پوست سر چرب به یک شامپوی شفاف‌کننده نیاز دارد.
 • کسانیکه موهای نازکی دارند، باید از شامپوی ملایمی که موها را سنگین نمی‌کند، استفاده کنند.
 • باید هنگام انتخاب نرم‌کننده، ماسک یا دیگر محصولات مو، به نوع موی خود توجه کنید.
 • نباید شامپوهای خشن و قوی که مواد تشکیل‌دهنده شیمیایی دارند، استفاده کنید.

بهترین شامپو مناسب برای ریزش مو

اگر می‌خواهید مناسب‌ترین شامپو برای ریزش موی خود را شناسایی و خریداری کنید، نکات زیر را به کار ببندید:

 • قبل از خرید شامپو، نوع موی خود را در نظر بگیرید. حتما شامپویی را انتخاب کنید که مناسب نوع موی شما اعم از چرب، معمولی، خشک، حساس، رنگ‌شده و … باشد.
 • یک آزمایش کوچک انجام دهید تا یک بار برای همیشه از چرب یا خشک بودن موهایتان مطمئن شوید. به مدت سه روز موهای خود را نشویید. پس از این مرحله، مشخص می‌شود که موهای شما چرب است یا خشک.
 • به دنبال شامپوهایی باشید که حاوی موادی مانند بیوتین، نیاسین و کافئین هستند. این مواد باعث رشد موی شما می‌شود.
 • از به‌کارگیری شامپوهایی که حاوی مواد شیمیایی خشن مانند سولفات و پارابن هستند، خودداری کنید.
 • توصیه ما برای خرید شامپو ریزش مو وب سایت زیما است که برای مشاهد محصول روی لینک کلیک کنید. (https://zimalab.co/shampoo/reprap-anti-hairfall-shampoo/)

توصیه‌هایی برای شستشوی موی کم‌پشت

توصیه موی کم پشت

نحوه صحیح شستشوی موها، در کنترل ریزش و تحریک رشد مو به شما کمک می‌کند. برای اینکه به موهای کم‌پشت خود بیشتر از این آسیب نزنید، نکات زیر را در نظر بگیرید:

 • برای شفافیت بخشیدن، مرطوب‌کردن و تحریک رشد مو، از یک درمان قبل از شامپو مانند روغن‌درمانی استفاده کنید. یک یا دو بار در هفته روغن‌درمانی، تفاوت زیادی ایجاد خواهد کرد و فقط چند ثانیه از وقت شما را می‌گیرد.
 • شستشوی بیش‌از‌حد یکی از بزرگترین عوامل خشکی پوست سر است، که می‌تواند باعث خارش، ریزش مو و پوسته پوسته شدن پوست سر شود.
 • موهایتان را فقط هر ۲ تا ۳ روز یکبار شامپو بزنید.
 • قرار گرفتن پوست سر در معرض آب داغ، می‌تواند چربی طبیعی آن را از بین ببرد و آن را خشک و مستعد خارش و سوزش کند. بنابراین موهای خود را با آب ملایم بشویید.
 • شامپو زدن باید روی ناحیه پوست سر متمرکز شود، جاییکه بیشتر در معرض آلودگی و چربی است. پوست سر خود را با شدت مالش ندهید و از ناخن‌های خود استفاده نکنید، چون این کار می‌تواند باعث تحریک پوست سر و حتی عفونت و ریزش مو شود.
 • باید شامپو را کاملا از روی موها بشویید.
 • اگر از نرم‌کننده استفاده می‌کنید، آن را فقط به طول موها بمالید، نه روی پوست سر. سپس اجازه دهید حدود سه دقیقه روی موها بماند.
 • موها را کاملا آبکشی کنید. در صورت امکان، با آب سرد آبکشی کنید، تا به بسته شدن کوتیکول مو کمک کنید.
 • شامپو زدن شدید می‌تواند باعث گره خوردن و تنش غیرضروری برای موها شود، اما برای پوست سر هم مضر است. پس هنگام استفاده از شامپو، از نوک انگشتان خود با حرکاتی مانند ماساژ ملایم استفاده کنید.
 • قبل از استفاده از شامپو، موهای خود را کاملا خیس کنید. از آب گرم برای باز کردن کوتیکول مو برای تمیز کردن بهتر موها استفاده کنید. قبل از استفاده، شامپو را با کمی آب در دستتان مخلوط کنید تا به طور یکنواخت روی موهای شما پخش شود.
 • بسته به طول موهایتان، ممکن است به مقدار زیادی یا کمی شامپو نیاز داشته‌باشید. موهای کوتاه تا متوسط ​​فقط به اندازه یک چهارم کوهای بلند و پرپشت شامپو نیاز دارند. برای شستن موهای بلندتر از شامپوی بیشتری استفاده کنید. هرگز نیازی به پر کردن کامل کف دست نیست. در عوض بهتر است موهای خود را دو بار با مقدار کمی بشویید.
 • فراموش نکنید که دستان آغشته به شامپوی خود را به هم بمالید، تا محصول امولسیون شود. اگر شامپو از قبل روی پوست سرتان مالیده شود، به موها و پوست سرتان آسیب می‌رسد. این کار همچنین از توزیع یکنواخت محصول جلوگیری می‌کند و مواد تشکیل‌دهنده را در دسترس پوست سر و موها قرار نمی‌دهد. سپس با هر دو دست فشار ملایمی وارد کنید، تا شامپو را به کل سر خود تا ریشه مو‌ها بمالید. تنها پس از آن باید شروع به ماساژ پوست سر خود کنید. برای لذت بردن از ماساژ وقت بگذارید. فشاری که توسط نوک انگشتان شما وارد می‌شود، گردش خون پوست سر را تقویت می‌کند.
 • اگر موهای بلندی دارید، می‌توانید پس از ماساژ پوست سر، کف را به آرامی در طول و انتهای موها پخش کنید. این روش به جلوگیری از گره زدن و بهبود ساختار مو کمک می‌کند.
 • تعداد دفعات شامپو کردن و حالت دادن به موهایتان به نوع مو و سبک زندگی شما بستگی دارد. موهای چرب باید بیشتر شسته شوند. موهای خشک فقط به حداقل مقدار توصیه‌شده نیاز دارند.
 • صرف‌نظر از نوع مو، اگر حرفه یا فعالیت‌های شما موهایتان را در معرض گرد و غبار و کثیفی قرار می دهد، ممکن است نیاز به شستشوی مکرر داشته‌باشید.

سوالات متداول

دلایل اصلی ریزش مو چیست؟

طاسی الگوی مردانه و زنانه علت اصلی ریزش مو هستند. با این حال، عواملی مانند سبک زندگی، استرس و مصرف داروها از دیگر عوامل ریزش مو محسوب می‌شوند.

علت ریزش مو ناگهانی و شدید چیست؟

برخی شرایط از جمله آناژن افلوویوم و آلوپسی‌آره‌آتا، می‌تواند باعث ریـزش ناگهانی مو شود.

بهترین شامپو برای ریزش مو کدام است؟

تناسب مواد تشکیل‌دهنده شامپو با نوع مو و حساسیت‌های پوست سرتان، مهم‌ترین معیار انتخاب شامپو برای ریزش مو است./۲۸۹۹۳۹

نظرات