نحوه پیچ و رولپلاک سنگ نما جهت محکم کردن نمای سنگی – نماسازان پیشرو

0

اجرای پیچ کردن سنگ نمای ساختمان به دلیل خوب کار نشدن سنگ ها و خطرات ناشی از سقوط آنها امری اجتناب ناپذیر است. انجام درس و اصولی این کار بسیار حائز اهمیت است. شرکت نماسازان پیشرو یکی از شرکت هایی است که به طور تخصصی در این حیطه فعالیت دارد.

انجام این کار به روش راپل یا همان کار با طناب بوده و دیگرنیازی به داربست و مشکلات ناشی از آن نخواهد بود. انجام پیچ رولپلاک نما با طناب چنانچه با رعایت تمام نکات فنی صورت پذیرد برای همیشه خیال شما را از بابت این موضوع مخاطره آمیز راحت خواهد نمود.

 نحوه پیچ و رولپلاک سنگ نما

چرا سنگ نما دچار ریزش و سقوط می شود؟

افتادن سنگ از نمای ساختمان ها دلایل زیادی می تواند داشته باشد. بنابر گفته وبسایت نماسازان پیشرو برخی دلایل ریزش سنگ به همان مرحله سنگ کاری برگشته و برخی دلایل دیگر پس از اتمام سنگ کاری باعث سقوط سنگ می شود. در زیر به دلایل افتادن سنگ نما در هر دو زمان اشاره شده است.

دلایل ریزش کردن نمای سنگی به علت رعایت نکردن نکات مهم در حین سنگ کاری عبارتند از:

 1. سیمان نامرغوب
 2. عدم ترکیب درست مواد برای ملات
 3. ماسه نامناسب
 4. استفاده از سیمان خشک حین سنگ کاری
 5. استفاده از سنگ های نامرغوب
 6. اسکوپ نکردن سنگ
 7. پاک نکردن گرد سنگ بعد از برشکاری
 8. سنگ کاری روی سطح نامناسب
 9. عدم اجرای درست بندکشی
 10. استفاده از نمای برجسته بیش از حد
 11. چسباندن سنگ روی سنگ با چسب

اما علل افتادن سنگ نما پس از اتمام ساخت ساختمان می تواند به علت موارد زیر باشد:

 1. نفوذ آب به پشت سنگ
 2. وزش باد و طوفان
 3. انبساط و انقباض سنگ ها
 4. زلزله
 5. انجام کارهای غیر اصولی در داخل ساختمان
 6. نشست ساختمان
 7. عدم استفاده از نبشی در نقاط مورد نیاز

در صورت بروز حادثه بر اثر افتادن سنگ نما مسئول کیست؟

برای آن که بدانیم عهده دار مسئولیت در قبال افتادن سنگ از نما کیست باید به دو موضوع مهم توجه نمود. مورد اول زمان ریزش است. این بدان معنی است که پس از گذشت چند سال از عمر ساختمان سنگ نما ریزش کرده است. طبق گفته ها و شنیده ها بین ۱۰ یا ۱۵ سال اختلاف نظر وجود داشته و چنانچه قبل از این عدد باشد مسئولیت با سازنده بوده و در غیر این صورت به عهده مالکان خواهد بود.

عامل بعدی که در مقصر شناخته شدن حائز اهمیت است علت سقوط سنگ می باشد. مثلا اگر قصور از نحوه سنگ کاری باشد مقصر پیمانکار یا سنگ کار خواهد بود. یا مثلا اگر اگر نقص در مصالح نما (مانند سنگ) بوده و این عامل باعث سقوط آن شود، مسئولیت متوجه تولید کننده مصالح یا فروشنده آن خواهد بود. در نهایت نیز اگر عدم نظارت کافی توسط مهندس ناظر باعث سقوط سنگ نما شود، ایشان نیز ممکن است مسئول شناخته شوند.

در هر صورت، برای تعیین دقیق مسئولیت سقوط سنگ نما، باید به بررسی دقیق شرایط و عوامل مختلف توسط مراجع ذیصلاح (مانند نظام مهندسی) اقدام شود.

پیچ رول پلاک نما

اولین اقدام اساسی بعد از سقوط سنگ نما

بعد از اینکه سنگ نمای ساختمان دچار ریزش شد اولین کاری که می بایست انجام دهیم محصور نمودن پایین نما و جلوگیری از تردد می باشد، چرا که به علت خالی شدن بخشی ازسنگ نما همچنان احتمال ریزش سنگ مخصوصا از قسمت بالای بخش ریزش کرده وجود دارد. دلیل این موضوع هم خالی شدن تکیه گاه آن سنگ بالایی می باشد.

چنانچه خدای ناکرده افتادن سنگ نما منجر به خسارات مالی یا جانی شود باید از مراجع ذیصلاح خواست تا به محل آمده و موضوع را صورت جلسه نمایند.

اقدام بعدی و البته با اجازه مراجع قانونی اگر سقوط سنگ حادثه ساز شده باشد، تماس با یک شرکت معتبر برای ترمیم و تثبیت سنگ های نما می باشد. شما عزیزان می توانید با تماس با شرکت نماسازان پیشرو با شماره ۰۹۱۲۸۳۱۶۶۲۰ از این شرکت کمک بگیرید. بعد از تماس شما می توانید با فرستادن عکس از نما و یا دادن آدرس، توضیحات و براورد هزینه را از کارشناسان این شرکت دریافت نمایید.

پیچ و رولپلاک کردن سنگ نما

مهممترین سوال برای اینکه سنگ های نمای ساختمان را محکم نماییم این است که چگونه این کار را انجام دهیم؟ به طور قطع و طبق تجربیات گذشته بهترین و مطمئن ترین روش برای تثبیت، پیچ و رولپلاک نمای ساختمان می باشد. شایان ذکر است که روش هایی مانند بندکشی و چسب کاری حکم درمان سرپایی را داشته و تاثیر بسزایی در مهار کردن سنگ های نما نخواهد داشت.

مهار سنگ های نما با روشهایی غیر از پیچ کردن

تمامی سنگهای موجود کار شده در نما را می توان تثبیت و محکم کرد اما تمامی آنها را نمی توان پیچ و رولپلاک نمود. سنگها معمولا به پنج دسته عمده تقسیم می شوند. سنگهای تراورتن، گرانیت، مرمریت، چینی و سنگهای آنتیک یا تزئینی. چهار دسته اول همگی را می توان پیچ و رولپلاک نمود به شرطی که عرض آنها زیر ۵ سانت نباشد. هرچند که سنگهای با عرض بین ۵ تا ۱۵ سانت نیاز به تجربه و ادوات خاص برای سوراخ کاری دارد.

برای سنگهای آنتیک بهترین راه حل استفاده از توری است. روش کار به این ترتیب است که روی این سنگ ها توری کشیده شده و در برخی از نقاط توسط پیچ و رولپلاک و واشر مهار خواهد شد.

سنگ های بادبر نوع دیگری از سنگ های آنتیک هستند که برای تثبیت آنها می توان از پیچ و رولپلاک و واشر روی بند آنها استفاده نمود. چنانچه نما یا نورگیر ساختمان سرامیک شده باشند برای مقاوم سازی آنها باز هم باید همانند سنگ های بادبر از پیچ و رولپلاک و واشر روی بندها استفاده کرد. دلیل آن هم شکننده بودن سرامیک است که نمی گذارد مثل سنگ وسط آن پیچ گذاشت. برای اطلاعات بیشتر می توانید مقاله پیچ و رولپلاک سرامیک نمای ساختمان را در سایت نماسازان پیشرو مطالعه نمایید.

پیچ کردن سنگ نما بدون نیاز به داربست

امروزه برای کارهای در ارتفاع و نمای ساختمان ها نیازی به داربست نمی باشد. البته که هنوز برای برخی از ساختمان های خاص امکان کار به روشهای بدون داربست نبوده و به ناچار مجبور هستیم از داربست بهره ببریم. یکی از معضلات نصب داربست مزاحمت برای تردد عابرین و وسایل نقلیه می باشد. عیب بعدی استفاده از داربست، باز شدن راه دزد به ساختمان و به مخاطره افتادن امنیت ساختمان می باشد.

پیچ رولپلاک نما با طناب

ایمنی پایین و بالا رفتن هزینه نیز از معایب دیگر کار با داربست می باشد. از همین رو امروزه خدمات پیچ کردن سنگ نمای ساختمان بدون داربست انجام شده که در ادامه به روش های موجود و جایگزین خواهیم پرداخت.

محکم کردن سنگ نما با طناب یا راپل

یکی از بهترین روش های جایگزین داربست، خدمات کار در ارتفاع با طناب یا همان خدمات راپل می باشد. در این روش راپل کارها توسط ادوات مخصوص این کار توسط طناب روی نما معلق شده و به نقاط مختلف دسترسی پیدا خواهند کرد. انجام این کار نیازمند تخصص و گذراندن دوره های مخصوص این کار می باشد.

یکی از سخت ترین کارهایی که روی طناب برای نما انجام می شود، همین پیچ و رولپلاک سنگ های نما است. به طور قطع انجام کارهای دیگر همانند نماشویی، رنگ آمیزی نما و… نسبت به پیچ کردن سنگ نما راحت تر خواهد بود.

بحث پیچ کردن نما با طناب امری بسیار حساس بوده، جوری که اگر مجریان این امر در کار خود مهارت و تجربه کافی نداشته باشند احتمال آسیب به سنگها بیشتر از محکم کردن سنگ های نما خواهد بود. مهارت فرد در کار با طناب و سوراخ کاری سنگها به شیوه درست و همچنین استفاده از متریال و مصالح مناسب بخشی ار مواردی است که حتما می بایست مد نظر قرار داد.

لازم به ذکر است که انجام کار با طناب یا راپل نسبت به داربست کم هزینه تر، ایمن تر و سریع تر خواهد بود. از همین رو انتخاب این روش به جای داربست کار بسیار منطقی و معقولی خواهد بود.

مسئولیت های شرکت پیچ و رولپلاک نمای ساختمان

به طور خلاصه وظایف یک شرکت مجری پیچ و رولپلاک نمای ساختمان بدین ترتیب است:

 • بازدید رایگان و در اسرع وقت
 • استفاده از پرسنل کار بلد
 • استفاده از متریال مرغوب و استاندارد
 • رعایت تمام نکات ایمنی
 • عدم آسیب به ساختمان
 • استفاده از دریل های مخصوص کار
 • بیمه نمودن پرسنل خود
 • گارانتی کردن کار
 • عقد قرارداد با کارفرما
 • نصب سنگهای افتاده نما
 • اجرای بتونه پس از انجام کار
 • به کار بردن تعداد پیچ استاندارد
 • منصف بودن در اعلام قیمت

چنانچه قصد انجام کار را دارید موارد بالا را حتما ملاک قرار داده و سپس با توجه به شرایط دیگری همچون قیمت و رزومه آن شرکت، در بین موارد مختلف انتخاب نمایید.

بستن قرارداد قبل از شروع کار پیچ کاری نما

برای انجام پیچ و رولپلاک نمای ساختمان حتما باید با شرکتی وارد کار شد که در ابتدای امر با شما قرارداد منعقد می کند. انعقاد قرارداد بین طرفین باعث می شود تا هم کارفرما و هم پیمانکار از وظابف خود آگاه شده و کار طبق اصول خود پیش رود. در این صورت طرفین مجبور به رعایت یک سری وظایف از پیش تعیین شده خواهند بود و مطمئنا مشکلی در حین اجرای کار رخ نخواهد داد.

به طور مختصر مواردی از قبیل مشخصات طرفین، موضوع قرارداد، مبلغ کار، تعهدات طرفین، گارانتی کار و یک سری توضیحات در قرارداد ذکر خواهد شد. برای مطالعه بیشتر می توانید مقاله نمونه قرارداد پیچ و رولپلاک نما را در وبسایت شرکت نماسازان پیشرو مطالعه نمایید.

گارانتی کردن کار پیچ نما

شرکت مجری رولپلاک سنگ نما چنانچه معتبر و مسئولیت پذیر باشد باید کار خود را گارانتی نماید. این گارانتی باید در قرارداد حتما ذکر شود.

پیچ و مهره سنگ نما

ضمانت کار پیچ و رولپلاک نمای ساختمان در تهران در گروه نماسازان پیشرو به مدت ۵ سال می باشد. در فاکتور و قرارداد قید می گردد که چنان چه به مدت ۵ سال سنگی از قسمتهای پیچ شده ریزش نماید پیمانکار موظف به ترمیم رایگان می باشد. این ۵ سال گارانتی من باب راحت بودن خیال مشتری است و الا چنانچه کار درست انجام شود مادامی که ساختمان پا بر جا است احتمال ریزش سنگ دیگر وجود نخواهد داشت.

بیمه پرسنل کار در ارتفاع

یکی از وظایف و شاخصه های یک شرکت معتبر برای انجام کارهای در ارتفاع و نمای ساختمانها، بیمه نمودن پرسنل خود است. این بیمه که به عنوان بیمه مسئولیت یا بیمه حوادث معروف است ضامن جبران خسارت در صورت بروز حادثه برای پرسنل می باشد.

در واقع شرکت باید قبل از شروع کار بیمه نامه را به رویت کارفرما برساند و شماره آن را نیز در قرارداد ذکر نماید. توجه به این نکته بسیار مهم است که چنانچه فردی خودش را بیمه نماید و حادثه ای رخ دهد بیمه تقبل نخواهد کرد و جبران خسارت به عهده مشتری خواهد بود. در شرکت نماسازان پیشرو تمامی تکنسین ها تحت پوشش بیمه ای هستند که توسط مدیر شرکت رد می شود. در واقع باید یک کارفرما پرسنل خود را بیمه نماید.

نصب و ترمیم سنگ های افتاده از نما

یکی دیگر از وظایف و تعهدات شرکت مجری کار بعد از محکم کردن سنگ های نما توسط پیچ و رولپلاک نما نصب و ترمیم قسمت های ریزش کرده است.

کادر اجرایی می بایست در حین کار پیچ کردن سنگ ها ابعاد سنگ های افتاده را در آورده و تقدیم کارفرما کنند تا نسبت به تهیه آنها اقدام نماید. در صورتی که کارفرما بتواند ابعاد دقیق را خودش برداشت نماید بهتر است قبل شروع کار تهیه کند تا روال انجام کار سرعت بهتری داشته باشد.

در کنار تهیه سنگ کارفرما چسب سنگ و سیمان نیز می بایست تهیه کند. استفاده از چسب سنگ آنقدر تاثیر شگرفی ندارد و بیشتر بار نصب سنگ به دوش پیچ های مورد استفاده است. پس از نصب سنگ مطمئنا درز هایی وجود دارد که توسط سیمان و بندکشی برطرف خواهد شد. نصب سنگ نما بدون داربست انجام خواهد شد و همانند کار پیچ سنگ نما با طناب و راپل مقدور می باشد.

بتونه زدن روی پیچ ها

یکی از دغدغه های ساکنین یک ساختمان از بین نرفتن زیبایی نما پس از اجرای کار است. چنانچه شما با یک شرکت معتبر و با تجربه وارد کار شوید به هیچ عنوان برای این موضوع نباید نگران باشید. راهکار این موضوع استفاده از بتونه همرنگ سنگ برای پوشاندن پیچ ها است.

برای انجام این کار می بایست هنگام سوراخ کاری کنیک یا خزینه انجام شود. به طوری که گل پیچ مقداری داخل سنگ بنشیند تا روی آن بتونه اجرا شود. بتونه مورد نظر از ترکیب سیمان سفید و پودر رنگ درست می شود. اینکه از چه پودر رنگهایی و به چه میزان استفاده شود بستگی به تجربه مجریان این امر دارد. در واقع برای این کار فوت کوزه گری نیاز است که آن هم مستلزم تجربه و تبهر است.

در هر سنگ چه تعداد پیچ نیاز است؟

مطمئنا تعداد پیچ استفاده شده برای کار یک استانداردی دارد که باید حتما لحاظ شود. همانطور که تعداد پیچ کمتر از استاندارد مضر است و سنگ را خوب مهار نمی کند، پیچ بیش از اندازه نیز منجر به آسیب سنگ و ترک خوردن سنگ در همان موقع یا در آینده خواهد شد.

تعداد پیچ برای هر سنگ بستگی مستقیم به ابعاد هر سنگ دارد. معمولا اندازه عرض سنگها یکسان می باشد. در قدیم عرض سنگها معمولا ۱۵، ۲۰ و یا ۳۰ سانت بود اما در زمان حال معمولا عرض سنگها ۴۰ سانت است مگر اینکه سنگها به صورت ابزار کار شود که در آن صورت عرض های کوچکتر استفاده می شود.

اما تعداد پیچ به طول سنگها وابسته است نه عرض آنها. چنانچه طول سنگ زیر ۵۰ سانت باشد یک پیچ، اگر بین ۵۰ تا ۱۰۰ سانت باشد دو عدد پیچ، اگر بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ سانت باشد سه عدد پیچ و همینطور الی آخر.

دریل های استاندارد برای سوراخ کردن سنگ

دریل های استفاده شده در کار پیچ رول پلاک نما به دو بخش تقسیم می شوند. دریل هایی که کمی لرزش داشته و قوی ترند که از مته های چهارشیار استفاده می کنند و دریل هایی که بدون لرزش هستند و از مته های معمولی و سه نظام بهره می برند.

دریل های قوی تر که به اشتباه از آنها تحت دریل های هیلتی نام می برند معمولا برای سنگ های گرانیت و سنگ های با عرض بزگتر استفاده می شود. این دریل ها با لرزشی که دارند کار سوراخ کاری را راحت تر کرده و در پیشرفت کار تاثیر گذارند.

دریل های نوع دوم کوچکتر و ضعیف تر هستند که تحت عنوان دریل های گیربکسی معروف هستند. سوراخ کاری با این دریل ها سخت تر است و برای سوراخ کاری باید کمی بیشتر تلاش کرد و به دریل فشار آورد. اما مزیت مهمی که این دریل ها دارند این است که چون لرزش ندارند کوچکترین آسیبی به سنگ وارد نمی کنند. کاربرد این دریل ها برای سنگ های با عرض کم که به صورت ابزار و برجسته روی نما کار می شود، است.

متاسفانه اکثر پیمان کارهایی که با طناب کار پیچ رولپلاک را انجام می دهند فقط از دریل های لرزشی استفاده می کنند. دلیل این کار هم این است که نمی خواهند سختی های استفاده از دریل گیربکسی را به جان بخرند. نتیجه کار می شود شکستن، ترک خوردن و نهایتا افتادن سنگ در همان حین کار یا پس از گذشت زمان پس از اتمام کار. لذا شرکت مجری پیچ و رولپلاک نمای ساختمان باید به شما اطمینان دهد که حین تثبیت سنگ نما سنگی نمی شکند و ترک نمی خورد.

اصول پیچ و رولپلاک نما

هستند اشخاص و شرکت هایی که به مشتری قیمت پایین می دهند اما به دلیل درست کار نکردن و استفاده از دریل های لرزشی برای سنگ های با عرض کم باعث می شوند کارفرما متحمل هزینه های گزاف برای خرید سنگ شود. بماند که آنها می گویند برای نصب این سنگ ها نیز مجدد هزینه دریافت می کنند.

قیمت و هزینه پیچ رولپلاک نما

برای محاسبه قیمت یک کار حتما باید از نمای ساختمان و قسمتی که نیاز است بازدید شود. عوامل متفاوتی در تعیین قیمت کار تاثیر گذارند.  به مهمترین آنها در زیر اشاره شده است.

 • حجم کار (شامل تعداد طبقات و متراژ بر کار)
 • جنس سنگ ها
 • ابعاد سنگ ها
 • نوع پیچ و رولپلاک مصرفی
 • تعداد پیچ های به کار رفته
 • میزان ساده کار شدن یا پر ابزار بودن کار (برجستگی های نما)
 • اجرای کار با داربست یا راپل

با نوجه به آیتم های بالا پیمانکار موظف است یک پیش فاکتور به کارفرما تقدیم نماید و توضیحات و قیمت را در آن ذکر نماید. پس از مشورت مدیر ساختمان با دیگر مالکین نتیجه به پیمانکار اعلام خواهد شد.

در برخی موارد نیز می توان قیمت کار را بر اساس متر مربعی و حتی دانه ای براورد نمود. هر چند برای پیچ کردن نما این مدل قیمت دهی خیلی مناسب و منطقی نمی باشد. شایان ذکر است که قیمت در کنار کیفیت انجام کار باید مقایسه گردد. همانطور که قیمت پایین تضمین کننده یک کار با کیفیت نخواهد بود، قیمت بالا و غیر منطقی نیز الزام به خوب انجام شدن کار نخواهد بود.

شرکت کار در ارتفاع نماسازان پیشرو

برای انجام کار در استان های تهران و البرز شرکت نماسازان پیشرو در خدمت مشتریان خواهد بود. برای انجام کار خود کافی است با این شرکت از طریق شماره ۰۹۱۲۸۳۱۶۶۲۰ تماس گرفته و یا به آدرس www.petzlrappel.com  مراجعه نمایید. پس از تماس یا باید برای بازدید توسط کارشناسان این شرکت آدرس بفرمایید و یا اینکه از نمای خود عکس ازسال نمایید.

پیچ کردن نما در کرج

پیچ و رولپلاک نمای ساختمان در کرج و تهران توسط پرسنل با تجربه و متعهدی انجام می شود که رزومه ای حداقل ۸ ساله در این مورد دارند. انجام کار پیچ کردن نما چون در ارتفاعات و نقاط غیر قابل کنترل توسط کارفرما انجام می شود حتما باید توسط شرکتی شناخته شده انجام شود. کوچک ترین قصور در انجام کار شما را در معرض خطرات جبران ناپذیری قرار داده و می تواند هزینه های گزافی را به شما تحمیل نماید.

شرکت کار در ارتفاع نماسازان پیشرو با پنج شعبه از سال ۱۳۸۸ تا کنون در زمینه خدمات راپل نمای ساختمان مشغول بوده که کار پیچ و رولپلاک نمای ساختمان را به طور تخصصی انجام می دهد.

نظرات