بیوگرافی محمدعلی علومی نویسنده و همسرش و فرزندان +‌علت فوت و درگذشت و عکس

0

بیوگرافی محمدعلی علومی نویسنده و همسرش و فرزندان +‌علت فوت و عکس و درگذشت

محمدعلی علومی پژوهشگر و نویسنده، اسطوره‌شناس و شاهنامه‌پژوه و نویسنده ادبیات داستانی متولد سال ۱۳۴۰ در بم بوده و از نوسندگان برجسته ایرانی می باشد او دانش‌آموخته علوم سیاسی دانشگاه تهران بود که در ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ در سن ۶۳ سالگی درگذشت. در ادامه به معرفی و بیوگرافی محمدعلی علومی کیست و سوابق ایشان و همسرش و فرزندانش می پردازیم. با ما همراه باشید.

بیوگرافی محمدعلی علومی و همسرش و فرزندان +‌علت فوت و سوابق و عکس

بیوگرافی محمدعلی علومی

محمدعلی علومی درگذشت متولد سال ۱۳۴۰ در بم بود و در اواخر عمر به تنهایی زندگی می کرد. او پژوهشگر و نویسنده، اسطوره‌شناس و شاهنامه‌پژوه و نویسنده ادبیات داستانی و طنز شامگاه دیروز یکشنبه ۱۶ اردیبهشت درگذشت.

علومی تاکنون در چندین دوره جشنواره‌های سراسری طنز، در بخش داستان داور بوده و در اولین جشنواره سراسری داستان بیهقی نیز داور بوده است.

همسر و فرزندان محمدعلی علومی

مرحوم علومی این سالها به تنهایی زندگی می کرد. از وضعیت تاهل و همسر و فرزندان وی تا کنون خبری منتشر نشده است.

سوابق

وی دانش‌آموخته علوم سیاسی دانشگاه تهران بود و از دهه ۱۳۶۰ فعالیت روزنامه‌نگاری خود را در روزنامه اطلاعات آغاز کرد. او از دهه هفتاد به طور جدی‌تر وارد حوزه ادبیات داستانی و فرهنگ مردم شد.

از آثار ایشان می‌توان به آذرستان، شاهنشاه در کوچه دلگشا، پریباد و قصه اساطیر اشاره کرد. دیگر آثار او مقالات پژوهشی در حوزه فرهنگ و ادبیات هستند.

مرحوم علومی طی چند سال اخیر در شهر خود بم سکونت داشت و همراه فرهنگ‌دوستان بمی بود و در محفل ادبی عصر‌های شاهنامه حضور پیدا می‌کرد. وی در سال ۷۷ کتاب برگزیده‌ی سال از سوی وزارت ارشاد وقت و رمان طنز “شاهنشاه در کوچه دلگشا” برنده‌ی سی سال رمان طنز ایران شد.

علت فوت محمدعلی علومی

شروع نویسندگی

محمدعلی علومی به طور خودآموز، اصول داستان‌نویسی را از کتاب‌های آموزشی معدود آن دوران فرا گرفت و در واقع اولین آموزگارانش مردم عادی کوچه و بازار، روستایی‌ها و عشایر بودند. در سال ۷۰، با گردآوری قسمتی از فرهنگ مردم استان کرمان در ماهنامه ادبی-فرهنگی ادبستان مشغول به کار شد، و در عین حال چندین سال بخش آموزش داستان‌نویسی در مجله جوانان را بر عهده داشت. در همان سال‌ها شاگرد سید ابوالقاسم انجوی شیرازی (مشهور به پدر فرهنگ مردم) بود و آخرین مصاحبه مطبوعاتی با او مندرج در ادبستان را انجام داد. علومی که با لهجه شیرین بمی صحبت می‌کند مدت‌ها در تهران با دوست و همشهری هنرمندش ایرج بسطامی (خواننده‌ی اهل بم) همخانه بود. داستان کوتاه «بمانی» نیز اثر اوست که در آخرین شماره ماهنامه «فرجاد» در اواخر دهه ۶۰ یا اوائل ۷۰ چاپ شد.

رمان “آذرستان” وی در سال ۷۷ کتاب برگزیده‌ی سال از سوی وزارت ارشاد وقت و رمان طنز “شاهنشاه در کوچه دلگشا” برنده‌ی سی سال رمان طنز ایران شد، همچنین در آن مراسم استادان نجف دریا بندری در ترجمه طنز، پرویز شاپور در کاریکلماتور، مهدی اخوان ثالث در شعر طنز و کیومرث صابری در طنز مطبوعاتی به عنوان برگزیده انتخاب شدند.

علومی تا کنون در چندین دوره جشنواره‌های سراسری طنز، در بخش داستان داور بوده و در اولین جشنواره سراسری داستان بیهقی نیز داور بوده است.

همچنین دبیر جشنواره سراسری طنز و کاریکاتور بم در سال ۸۴ بود، که بعد از آن تا کنون تعطیل شده است. در زمینه‌ی پژوهش‌های مربوط به طنز، علومی بنا به توصیه استاد عمران صلاحی تا کنون این آثار را منتشر کرده است: ۱- طنز در آمریکا (جلد اول) با داستان‌هایی از طنزنویسان مشهور آمریکا مانند مارک تواین، ویلیام سارویان، جیمز تربر، ارسکین کالدول به همراه نقد و بررسی آن‌ها. ۲- طنز در مثنوی مولانا جلال‌الدین ۳- انواع طنز در گلستان سعدی ۴- طنز وشیوه‌های داستانی در بوستان ۵- طنز در دوره‌ی پهلوی با نقد و بررسی آثار طنزنویسان آن زمان ۶- طنز ایران از مشروطه به بعد (جلد اول) ۷-بررسی انواع طنز در خارستان اثر حکیم قاسمی کرمانی

علت فوت محمدعلی علومی

ساعاتی پیش خبر درگذشت محمدعلی علومی، نویسنده، اسطوره‌شناس، پژوهشگر و طنزپرداز معاصر ایرانی منتشر شد. محمد علی علومی، نویسنده و طنزپرداز در سن ۶۳ سالگی از دنیا رفت. این نویسنده در سال‌های اخیر به تنهایی زندگی می‌کرد و بر اساس هفته‌نامه محلی بم روز یکشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ در دیار خود درگذشت.

کتاب ها و آثار

محمدعلی علومی رمان‌های معروف سوگ مغان، آذرستان، ظلمات، اندوهگرد، پریباد، داستان‌های غریب مردمان عادی، هزار و یک شب نو، خانه کوچک و عطای پهلوان را در پرونده کاری خود دارد. علومی فارغ‌التحصیل رشته علوم سیاسی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران است.

مهمترین کتاب‌های محمدعلی علومی:

  • شاهنشاه در کوچه دلگشا
  • آذرستان
  • من نوکر صدامم
  • وقایع نگاری بن لادن
  • جناب آقای دیو
  • طنز درباره پهلوی
  • داستان‌های کوتاه طنز

نظرات