بیوگرافی عیسی بخشی خواننده و نوازنده کرمانج +‌علت فوت عیسی قلی پور و عکس

0

بیوگرافی عیسی بخشی خواننده و نوازنده کرمانج +‌علت فوت عیسی قلی پور و عکس

بیوگرافی عیسی قلی پور

عیسی قلی پور مقلب به عیسی بخشی متولد ۱۱ آبان ۱۳۲۱ در روستای سلاخی بجنورد بوده و سال ها در عرصه موسیقی محلی و مقامی فعالیت داشت. او از آخرین بازماندگان بخشی‌های کرمانج خراسان شمالی بود که در ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ به علت بیماری سرطان درگذشت در ادامه به معرفی و بیوگرافی عیسی قلی پور (عیسی بخشی) و سوابق ایشان و همسرش و فرزندانش می پردازیم. با ما همراه باشید.

عیسی بخشی

سوابق

او فعالیت حرفه‌ای را در موسیقی از نوجوانی آغاز کرد و بیش از ۶ دهه به عنوان خواننده و نوازنده دو تار و موسیقی کرمانج فعالیت حرفه ای داشت. از «عیسی بخشی» به عنوان آخرین بازمانده بخشی‌های کرمانج خراسان شمالی یاد می شود. این هنرمند گواهینامه درجه یک هنری را سال ۱۳۹۵ از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی دریافت کرد و سال ۱۳۹۸ اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان شمالی نخستین کاشی ماندگار در بجنورد را بر سردر منزل عیسی قلی پور نصب کرد.

عیسی قلی‌پور یا عیسی بخشی، خواننده و نوازنده دوتار بود. او در کنار پدرش (سلیمان) که یکی از بخشی‌های قدیمی و دوتارنواز بوده است، پرورش یافت، سپس نزد حسن یزدانی مشهور به حسن بخشی، یادگیری‌های خود را در زمینه موسیقی نواحی خراسان کامل کرد.

بیوگرافی عیسی قلی پور

قلی پور خواننده گویش‌های ترکی بجنوردی، کرمانجی، فارسی و ترکمنی، بیش از ۶۰ سال خنیاگر نغمه‌های مختلف خراسانی و آیین‌های مذهبی منطقه شمال خراسان بود. وی در جشنواره‌های متعددی شرکت کرد و کسب مدال و دیپلم افتخار در چهارمین جشنواره موسیقی فجر با گویش کرمانجی از افتخارات این هنرمند فقید است.

درگذشت

درگذشت عیسی بخشی, درگذشت عیسی قلی پور

عیسی قلی پور مشهور به عیسی بخشی هنرمند پیشکسوت موسیقی مقامی جمعه ۱۴ اردیبهشت‌ماه پس از تحمل یک دوره بیماری سرطان در بجنورد دارفانی را وداع گفت.

هوشنگ جاوید نویسنده و پژوهشگر موسیقی نواحی و آیینی ایران در صفحه شخصی خود در فضای مجازی نوشت: «فریاد نسل قدیم خراسان شمالی هم رفت. همین الان باخبر شدم که استاد عیسی قلی‌پور پیشکسوت بخشی‌های ترک خراسان شمالی هم درگذشت و دوتارش را و دوستانش را و جامعه هنر ایران را تنها گذاشت. تسلیت به که باید گفت؟!»

نظرات