تفریحات

تاثیر لوازم تحریر بر روحیه انسان چیست؟

0

تا به حال مطالعاتی زیادی در خصوص تاثیر رنگ‌ها بر روی روحیه و انگیزه انجام شده است. مقالات بسیار زیادی منتشر شده است که در مورد مسئله رنگ دیوارهای خانه صحبت می‌کنند یا مقالاتی که راجع به بهبود روحیه با پوشیدن لباس‌های رنگی توضیح می‌دهند. اما چرا این مسئله نادیده گرفته می‌شود که ما زمان زیادی از زندگی‌مان را پشت میز در محل کار، دانشگاه یا مدرسه می‌گذرانیم. بنابراین منطقی است که در انتخاب لوازم تحریرمان نیز به دنبال گزینه‌هایی برویم که طرح و رنگ‌شان به طور غیرمستقیم بر روحیه ما تاثیر می‌گذارند.

همان‌طور که از افزایش کتاب‌های رنگ‌آمیزی بزرگسالان مشخص است، رنگ درمانی در سال‌های اخیر محبوبیت بسیار زیادی پیدا کرده است. اگر رنگ درمانی این پتانسیل را دارد که ما را آرام‌تر، خلاق‌تر و عملکردمان را افزایش دهد، ارزشش را دارد که زندگی‌مان را رنگ‌آمیزی کنیم! بنابراین اگر به دنبال ایده برای خرید لوازم تحریر به عنوان هدیه هستید، به مسائل رنگ شناسی توجه داشته باشید.

بازگشت به مدرسه

 لوازم تحریر

ماه مهر همیشه احساس طراوت پاییزی، شروع دوباره و حرکت رو به جلو را با خود به ارمغان می‌آورد. ذهنیتی که تا بزرگسالی همراه ماست و بازگشت به مدرسه یعنی لوازم تحریر جدید. از نظر روان‌شناختی عادت‌هایی که در کودکی با آن‌ها خو گرفته‌ایم اغلب عمیقا برایمان جا افتاده‌اند و در شکل‌گیری شخصیت کنونی‌مان بسیار موثر بوده‌اند.

بنابراین تعجبی ندارد که هنوز عاشق بوییدن کتاب نو هستیم یا عشق باز کردن دفترچه یادداشت جدیدمان را داریم. به خصوص اگر دفترچه یا هر لوازم تحریر جدیدی که گرفته‌ایم مقداری رنگی باشد یا طرح زیبایی داشته باشد.

در دنیای لوازم تحریر، رنگ فقط یک لذت بصری نیست. رنگ‌ها ابزار قدرتمندی هستند که بر احساسات، ادراکات و بهره‌وری تأثیر می‌گذارد. درک روانشناسی پشت انتخاب رنگ در طراحی لوازم التحریر می‌تواند عملکرد کاری شما را ارتقا دهد و پتانسیل خلاقیت شما را تقویت کند. شما می‌توانید طرح‌ها و رنگ‌های مورد علاقه‌تان را در توربین تحریر پیدا کنید و به سادگی سفارش دهید. اما ابتدا بگذارید به روانشناسی رنگ‌ها و تاثیرشان نگاهی بیندازیم.

روانشناسی رنگ در لوازم تحریر

روانشناسی رنگ‌ها به بررسی تأثیرات عاطفی و روانی که رنگ‌های مختلف می‌تواند بر افراد بگذارد می‌پردازد. هنگامی که رنگ‌ها در طراحی لوازم تحریر اعمال می‌شوند، لوازم اداری ساده را به کاتالیزورهای قدرتمند برای  افزایش قدرت خلاقیت، تمرکز و آرامش تبدیل میکند. در ادامه برای انتخاب بهتر در خصوص هر یک از رنگ‌ها راهنماییتان می‌کنیم.

آبی برای آرامش و تمرکز:
آبی آرامش را تراوش و تمرکز را تقویت می‌کند وانتخاب ایده‌آلی برای کسانی است که به محیطی آرام برای طوفان فکری و استراتژی نیاز دارند. آبی یک رنگ محبوب در سازمان‌ه محسوب می‌شود.
سبز برای رشد و بازسازی:
سبز نماد رشد و بازسازی است و این ویژگی سبز را به انتخابی فوق العاده برای لوازم تحریر در آژانس‌های خلاقیت یا دفاتر متمرکز بر نوآوری تبدیل می‌کند.
زرد برای مثبت اندیشی و خوش بینی:
رنگ زرد با مثبت اندیشی، خوش بینی و خلاقیت همراه است. گنجاندن رنگ زرد در میان لوازم تحریر می‌تواند به الهام بخشیدن به ایده‌های تازه و ایجاد حالتی درخشان در محل کار یا مدرسه کمک کند.

تاثیر احساسی رنگ‌ها در لوازم تحریر

افزایش بهره وری:
رنگ‌های پر جنب و جوش مانند قرمز و زرد انرژی و خلاقیت را تحریک می‌کنند، سطح بهره‌وری را افزایش می‌دهند و نوآوری را زنده می‌کنند.
ایجاد آرامش و تمرکز:
رنگ‌های سرد مانند آبی و سبز اثر آرام‌بخشی دارند و به افراد کمک می‌کنند تمرکز و آرامش خود را حتی در روزهای کاری شلوغ یا روزهای پر از اضطراب امتحانات مدرسه حفظ کنند.
بالا بردن خلق و خو:
رنگ‌های روشن و شاد احساسات مثبت را بر می‌انگیزند، روحیه را بالا می‌برند و به ایجاد محیط کاری یا تحصیلی دلپذیرتر کمک می‌کنند.

انتخاب رنگ برای لوازم تحریر اداری

لوازم تحریر

ابتدا هدف کاری یا تحصیلی خود را پیدا کنید. همچنین لازم است شناسایی کنید که به چه چیزی بیش از همه از لحاظ روحی نیاز دارید. هر رنگ تأثیر منحصر به فرد خود را به ارمغان می‌آورد. آبی برای تمرکز و سازمان دادن به اطلاعات، سبز برای رشد و پیشرفت، قرمز برای افزایش انگیزه.

می‌توانید دفترچه یادداشت را به رنگ آبی انتخاب کنید. مداد یا خودکار خود را سبز که نماد پیشرفت شما است و برای انتخاب دیگر لوازم تحریر جانبی رنگ قرمز را انتخاب فرمایید.

خرید لوازم تحریر مناسب

همه ما در خصوص پلنرها یا دفترهای برنامه‌ریزی چیزهایی شنیده‌ایم یا برای دوربه‌ای ازشان استفاده کرده‌ایم. بسیاری از مردم فقط این جنبه دفتر برنامه‌ریزی را می‌بینند که این دفترها موجب نظم و هدف‌مند شدن برنامه‌هایشان می‌شوند. اما این دفاتر سال‌ها و دوره‌های سخت و آسان ما را حمل می‌کنند. سال‌های دیگر که به دفترهای برنامه ریزی‌تان مراجعه می‌کنید قدم‌های ریز و درشتی را می‌بینید که چطور هر کدام بر زندگی شما تاثیر گذاشته‌اند تا به موقعیت فعلی‌تان برسید.

تعداد بسیار کمی از افراد به بازه‌های زمانی تحصیل در مدرسه یا دانشگاه با دقت نگاه می‌کنند. تقسیم کردن سال تحصیلی به بخش‌های زمانی کوچک باعث می‌شود که احساس کنترل بیشتری روی اهداف داشته باشید و باعث می‌شود موفقیت دست یافتنی شود. این نگرش می‌تواند یک طرز فکر مفید برای بزرگسالی نیز باشد. خواه در مورد تعیین اهداف جدید در حرفه یا شغل شما باشد یا در روابط، زندگی شخصی، سرگرمی‌ها، رفاه یا تناسب اندام.

کاهش استرس با نوشتن

در دنیای گوشی‌های هوشمند، لپ‌تاپ‌ها و خیره ماندن طی ساعات طولانی به صفحه نمایش، نوشتن با قلم و کاغذ می‌تواند به سلامتی ما کمک کند. هنگامی که اعلان‌های مداوم در طول روز دریافت می‌کنیم، بدن ما هورمون‌های استرس، یعنی کورتیزول و آدرنالین را تولید می‌کند که می‌تواند مغز ما را بیش از حد تحریک کند و بر کیفیت تفکرمان تأثیر بگذارد.

نوشتن با قلم و کاغذ می‌تواند به خودی خود یک فعالیت برای درمان باشد. همچنین به ما این شانس را می‌دهد که به دور از فشارهای ناشی از انبوه پیام‌هایی که هر روز دریافت می کنیم یک سم زدایی کوچک دیجیتالی داشته باشیم.

برای مثال، وقت گذاشتن برای نوشتن یادداشت با یک قلم و کاغذ فیزیکی، یادداشت برداری یا حتی نوشتن اتفاقات روزمره در یک دفترچه خاطرات، می‌تواند به ما استراحت لازم را بدهد و مقداری از تلفن همراه دورمان کند. البته منظور نوشتن در دفتر و سررسیدهای فیزیکی است، نه الکترونیکی. اما آیا سررسیدهای الکترونیکی جایگزین سررسیدهای کاغذی و فیزیکی می‌شوند؟ باید منتظر بود و دید!

دفترچه یادداشت و خودکار خود را آماده کنید!

چه اولین روز از سال جدید تحصیلی شما در مدرسه دانشگاه باشد؛ یا مدت زیادی است که تحصیل را ترک کرده‌اید یا به پایان رسانده‌اید، یک دفترچه یادداشت نو و خودکارهای جدید می‌تواند به طور غیرمستقیم این حس را به شما بدهد که سال جدیدی شروع شده که لازم است برای با موفقیت سپردی کردنش با برنامه‌ریزی تلاش کنید. همین حالا می‌توانید لوازم تحریر مورد نیازتان را از توربین تحریر تهیه کنید و اهدافی که در گوشه کتابخانه ذهن‌تان خاک می‌خوردند را دوباره عملی و اجرا کنید./۲۸۴۶۳۳

نظرات