مقایسه پمپ آب پنتاکس و پمپ آب گراندفوس

0

دو تا از با کیفیت ترین برند های موجود در بازار پمپ آب گراندفوس و پمپ آب پنتاکس میباشد. قطعا یکی از بزرگترین دغدغه های خریداران این است که پمپ آب چی بخریم؟ در این مطلب قصد داریم هر دو برند پنتاکس و گراندفوس را معرفی کنیم. و همچنین به مقایسه تطبیقی پمپ آب تک پروانه در هر دو برند میپردازیم. تا بتوانیم اطلاعات مفیدی به شما در خصوص انتخاب و خرید پمپ ارائه نماییم.

 پمپ آب گراندفوس

پمپ آب گراندفوس

یکی از محبوبترین برندهای پمپ آب در ایران پمپ آب گراندفوس یا همان گراندفوس پمپ  است. به این علت که احتیاج های مسکونی و خانگی گرفته تا ساختمان های تجاری و همچنین سیستم های HVAC ، تولیدات گراندفوس قادر به برطرف کردن کلیه نیازها در تامین آب با کیفیت و کارایی بالا می باشد. این شرکت دارای طیف وسیعی از محصولات و راهکارها در بخش های صنعتی و تاسیسات از جمله پمپ های سیرکولاتور جهت سیستم های گرمایشی و تهویه مطبوع و همچنین پمپ های دوزینگ و فاضلابی می باشد.

پمپ های آب خانگی گراندفوس، پمپ های تک پروانه و همچنین پمپ های آب طبقاتی عمودی و افقی که به شکل تک فاز و سه فاز تولید می شوند. از اصلی ترین محصولات گراندفوس موجود در ایران می باشند که گروه مستر به صورت رسمی نمایندگی فروش آن را در کشور به عهده دارد.

پمپ آب گراندفوس تک پروانه

این نوع از پمپ آب از سری پمپ های گراندفوس مکش از ته محسوب میشود که در تامین آب، تقویت فشار صنعتی، جابجایی مایعات صنعتی و آبیاری استفاده میشوند. این پمپ ها جزو پمپ های سانتریفیوژ و تک مرحله ای هستند و شفت افقی دارند و به طور معمول سری NB را شامل می شوند. در پمپ آب صنعتی گراندفوس سیستم هیدرولیک در پروانه، حوزینگ بهینه سازی شده و موتورهایی با استاندارد IE1, IE2,IE3 از ویژگی های پمپ های تک پروانه Grundfos هستند.

پمپ آب گراندفوس طبقاتی افقی

این پمپ ها به شکل ماژولار و کوچک و جمع و جور تولید شده اند و ساختار متنوع و تنظیمات بسیار زیادی دارند. پمپ های طبقاتی افقی گراندفوس از نوع کوپله بسته میباشد و در سری CM قرار می گیرند. از مشخصه های اصلی این پمپ ها می توان به صدای کم، کارایی بالا، امکان تنوع در استفاده و پایداری بالا اشاره کرد. معروف ترین محصول تولیدی شرکت Grundfos پمپ سری CM می باشد. این پمپ گریز از مرکز و طبقاتی افقی است که تعداد طبقات افقی با توجه به مقدار تامین آب در نوع های مختلف تفاوت دارد. جنس پمپ های گراندفوس سری CM از استیل مرغوب و خالص بوده که این مزیت مانع از زنگ زدگی و خوردگی پمپ می شود.

پمپ آب گراندفوس طبقاتی عمودی

این سری از پمپ آب گراندفوس از گروه پمپ های سانتریفیوژی خطی است که به منظور تامین آب و برطرف کردن نیازهای صنعتی استفاده می شود. اکنون این گروه با سری CR به بازار معرفی می شوند که نسل جدیدی از پمپ های طبقاتی است. این پمپ ها قدرت بالایی دارند. و طراحی هیدرولیکی ویژه ای برای بهینه سازی بازده مصرف دارند. پمپ های CR گراندفوس معمولاً با چهار نوع متریال چدن، تیتانیوم و دو نوع استیل تولید می شوند. ویژگی ای که پمپ آب سانتریفیوژ خانگی و پمپ آب خانگی گراندفوس با سایر برندها متفاوت میکند در این است که اندازه این پمپ ها از متوسط به بالا تولید می شوند و گراندفوس به هیچ وجه مدلهای کوچک همچون سایر برندها تولید نمی کند. همچنین لازم به ذکر است که به علت استفاده از استیل خالص در ساخت پمپ بازه قیمتی پمپ گراندفوس نسبت به سایر پمپ های مشابه بالاتر است.

پمپ آب پنتاکس

پمپ آب پنتاکس

در حال حاضر پمپ آب پنتاکس به عنوان یکی از برترین ها در حوزه تولید پمپ مطرح میباشد و گردش مالی بسیار بالایی را در این زمینه ایجاد کرده است. مشخصه  اصلی و مهم pentax پمپ بالا بودن کیفیت و قیمت مقرون به صرفه آن می باشد. در ادامه مطلب به بررسی انواع پمپ آب خانگی پنتاکس میپردازیم.

پمپ آب خانگی پنتاکس

پمپ آب خانگی پنتاکس که به یک پمپ آب بی صدا یا کم صدا هم معروف است، جهت تقویت فشار آب در منازل استفاده می شوند. البته پمپ آب خانگی پنتاکس، اگرچه نام خانگی را یدک می کشد، فقط در امور خانگی کاربرد ندارد و در کل به منظور تقویت فشار در هر نوع مصرفی می توان از آن استفاده نمود.

پمپ های آب کوچک خانگی پنتاکس که جزو سری PM شناخته می شوند، اکثرا برای سیستم های خانگی کوچک و امور صنعتی ساده کاربرد دارند و بوسیله معیار کارایی و خروجی موردنیاز شناسایی می شوند.

جهت استفاده ی بهتر و انتخاب مناسب تر نوع پمپ آب خانگی پنتاکس، داشتن اطلاعاتی کلی از انواع مدل های پمپ آب پنتاکس خانگی به مشتری کمک می کند.

پمپ آب

پمپ آب خانگی پنتاکس سری AP

این پمپ آب سانتریفیوژ به شکل خودمکش میباشد و به منظور پمپاژ آب مخلوط شده با هوا از آن استفاده می شود.

جنس پمپ آب خانگی پنتاکس سری AP از چدن می باشد. این نوع پمپ خانگی پنتاکس به دو نوع تکفاز و سه فاز موجود است. ماکزیمم دمای سیال قابل تحمل در آن ۵۰ درجه سانتی گراد می باشد.

پمپ آب

پمپ آب خانگی پنتاکس سری PM

پمپ آب خانگی پنتاکس سری PM یک مدل پمپ آب محیطی جهت افزایش فشار گرم و سرد با کاربرد خانگی مناسب می باشد.

جنس این نوع پمپ آب از چدن و ماکزیمم دمای سیال در آن ۹۰ درجه سانتی گراد می باشد. پمپ آب پنتاکس PM در دو نوع تکفاز و سه فاز موجود می باشد.

پمپ آب

پمپ آب خانگی پنتاکس سری MB

پمپ آب خانگی پنتاکس سری MB به صورت دوپروانه و جنس آن از چدن می باشد.

ماکزیمم دمای سیال در این پمپ به ۵۰ درجه سانتی گراد می رسد. پمپ آب دو پروانه پنتاکس MB در دو نوع تکفاز و سه فاز موجود است.

پمپ آب خانگی پنتاکس سری MD

جنس این پمپ آب خانگی از چدن یا برنج است. پمپ آب پنتاکس سری MD در دو نوع تکفاز و سه فاز موجود است.

پمپ آب

پمپ آب خانگی پنتاکس سری CAB

این نوع پمپ آب پنتاکس به شکل خود مکش می باشد و جنس آن از چدن است. پمپ آب خانگی پنتاکس CAB در مدل های تکفاز و سه فاز موجود است.

پمپ آب خانگی پنتاکس سری CAM

پمپ آب pentax سری CAM به شکل خود مکش می باشد و به منظور پمپاژ آب مناسب است. جنس پمپ آب خانگی پنتاکس CAM از چدن و ماکزیمم دمای سیال در آن ۵۰ درجه سانتی گراد می باشد.

پمپ آب خانگی پنتاکس سری CB

این نوع پمپ آب پنتاکس به شکل بشقابی و دو پروانه است و از هد بالایی برخوردار است. جنس این پمپ آب خانگی پنتاکس از چدن و ماکزیمم دمای سیال در آن برای پروانه نوریل ۹۰ درجه سانتی گراد و برای پروانه برنجی ۵۰ درجه سانتی گراد می باشد.

پمپ آب خانگی پنتاکس سری CH

این پمپ آب پنتاکس به علت مقدار آبدهی بالا و همچنین فشار بالا معروف است. جنس بدنه ی پمپ آب پنتاکس CH از چدن و ماکزیمم دمای سیال در آن ۹۰ درجه سانتی گراد می باشد. این پمپ آب در مدل های تکفاز و سه فاز موجود است.

پمپ آب خانگی پنتاکس سری CM

این پمپ آب پنتاکس به شکل افقی می باشد و جنس آن از چدن می باشد. پمپ آب خانگی افقی پنتاکس در دو مدل تکفاز و سه فاز موجود است.

پمپ آب خانگی پنتاکس سری CP

پمپ آب سانتریفیوژ پنتاکس CP از جنس چدن است و ماکزیمم دمای سیال در آن ۹۰ درجه سانتی  گراد می باشد. پمپ آب خانگی پنتاکس cp در مدل های تکفاز و سه فاز موجود است.

پمپ آب خانگی پنتاکس سری CR

جنس این پمپ آب سانتریفیوژ از چدن است و ماکزیمم دمای سیال آن ۵۰ درجه سانتی گراد می باشد. پمپ آب خانگی پنتاکس در نوع های تکفاز و سه فاز موجود است.

پمپ آب خانگی پنتاکس سری CS

این نوع پمپ آب سانتریفیوژی به آبدهی بالا مشهور است. جنس این پمپ آب پنتاکس از چدن است و ماکزیمم دمای سیال در آن ۹۰ درجه سانتی گراد می باشد. پمپ آب خانگی پنتاکس CS در نوع های تکفاز و سه فاز موجود است.

پمپ پنتاکس خانگی مدل INOX

پمپ آب پنتاکس مدل INOX از پمپ های خودمکش پنتاکس می باشد که به شکل تک فاز و سه فاز تولید شده و دارای دبی از ۰٫۶ تا ۳ مترمکعب در ساعت است.

هد تا ۶۰ متر و توان الکتروموتور از ۰٫۵۹ تا ۰٫۷۴ کیلووات  می باشد. جنس بدنه این مدل از استیل ضد زنگ ۳۰۴ می باشد.

پمپ آب کوچک پنتاکس سری PM

این گروه از پمپ ها جزو پمپ های جابجایی مثبت بوده که از نظر ظاهری کوچک می باشند. و موارد استفاده آنها در آبهای تمیز و فاقد هرگونه آلودگی می باشد. پمپ آب پنتاکس مدل PM در انواع دو پل، تک فاز و سه فاز ارائه می شود.

از سری گروه های این پمپ میتوان به مدل های زیر اشاره کرد:

 • PM45
 • PM45 BR
 • PM80
 • PM90

لازم است بدانید که موارد استفاده مدل های فوق بوسیله معیار کارایی و خروجی موردنیاز شناسایی می شوند. این پمپ از نوع ۲۹۰۰ دور (متناوب) می‌باشد. به این منظور که هر ۸ساعت یک مرتبه لازم است تا استراحت کند. به منظور تامین این استراحت و جلوگیری از مستهلک شدن پمپ آب استفاده از منابع تحت فشار بهترین گزینه می‌باشد.

کاربرد پمپ آب کوچک پنتاکس سری PM

از موارد استفاده این نوع پمپ ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • امور کوچک خانگی و برخی مصارف صنعتی ساده
 • به منظور آبیاری در کشاورزی
 • تقویت فشار ‌‌آب در موارد گوناگون

ویژگی های پمپ آب پنتاکس سری PM

از حائز اهمیت ترین مشخصه های پمپ های Pentax PM می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • بدنه ی پمپ از جنس چدن و برنز می باشد
 • پروانه از جنس برنج
 • مکانیکال سیل از سرامیک یا گرافیت
 • شفت موتور از جنس استنلس استیل با استاندارد AISI416
 • بازه دمای قابل قبول در این پمپ ها از ۰ الی ۹۰ درجه سانتی گراد
 • فشار کاری قابل تحمل ماکزیمم ۶، ۸ بار

مشخصات فنی Pentax PM

 • کشور سازنده: ایتالیا
 • ولتاژ کاری: ۲۲۰ ولت تکفاز
 • توان: ۰٫۳۷ کیلو وات – ۱/۲ اسب
 • قطر خروجی پمپ:۱ اینچ
 • قطر ورودی پمپ:۱ اینچ
 • جریان پمپ:۲٫۳ آمپر
 • دبی پمپ: ۲٫۴ متر مکعب بر ساعت
 • هد: پمپ۳۵ متر

نکات مهم حین نصب و راه اندازی پمپ آب PENTAX PM

 • قبل از راه اندازی اطمینان پیدا کنید که شفت موتور به راحتی بچرخد
 • در شرایط خشک، از دستگاه استفاده نکنید
 • هر نوع تعویض تجهیزات و قطعات پمپ میبایست بوسیله متخصصین انجام شود
 • دمای محیطی قابل قبول در این پمپ ها ماکزیمم ۴۰ درجه سانتی گراد است
 • از نصب موتور در زیر بدنه پمپ خودداری کنید

مقایسه پمپ آب تک پروانه پنتاکس و گراندفوس

این مقایسه را در چهار گروه انجام دادیم که شامل کاربرد، جنس پمپ آب، تکنولوژی به کار رفته در ساخت آنها و قیمت پمپ ها میباشد.

مقایسه کاربردهای پمپ آب پنتاکس و پمپ آب گراندفوس

پمپ آب تک پروانه پنتاکس، به منظور استفاده گسترده در تدارکات و منابع آبی، سیستم های فشار و آتش نشانی، برودتی، گرمایشی، آبیاری، کاربردهای کشاورزی و صنعتی مطلوب می باشد.

پمپ آب تک پروانه گراندفوس به منظور انتقال مایعات با درجه حرارت بالا، مایعات متبلور و مواردی همچون امور آبیاری، آتش نشانی، آبرسانی و پمپاژ آب به برج آبی یا تغذیه دیگ های بخار مناسب است.

هر دو پمپ آب تک پروانه پنتاکس و گراندفوس کاربردهای گوناگون و متنوعی دارند، با این حال به نظر می رسد پمپ آب گراندفوس در محدوده ی وسیع تری استفاده میشود.

مقایسه جنس پمپ آب پنتاکس و پمپ آب گراندفوس

پمپ آب تک پروانه ی پنتاکس با پروانه ای از جنس برنز و شفت استیل در برابر رسوبات مقاوم می باشد. جنس پروانه پمپ آب تک پروانه ی گراندفوس از چدن تشکیل شده است و امکان انتقال آب در ابعاد گسترده ای را دارا می باشد و جنس بدنه این پمپ نیز از استیل ضد زنگ است.

پروانه پمپ آب پنتاکس تک پروانه از جنس برنز میباشد که نسبت به پروانه ی پمپ آب گراندفوس، در برابر خوردگی مقاوم تر بوده و استهلاک کمتری دارد، چدن استهلاک بیشتری دارد و سبب زنگ زدگی می شود اما با این حال از نظر قیمت مقرون به صرفه تر است.

مقایسه تکنولوژی و کشور سازنده

در مورد پمپ آب پنتاکس تکنولوژی بالایی که در تولید آن استفاده شده موجب نرمی بسیار پمپ و کم صدا شدن آن هنگام کار شده است. الکتروموتور پمپ آب پنتاکس تک پروانه با دور موتور ۲۹۰۰ دور در دقیقه کار می کند که موجب شده از این پمپ آب به شکل متناوب استفاده گردد. طراحی نوع سرپمپ، در پنتاکس پمپ سبب می گردد که هواگیری در آن بسیار آسان و راحت است و همچنین، احتیاج به این موضوع به حداقل ممکن برسد. نکته حائز اهمیت در نصب پمپ آب پنتاکس این است که حتماً میبایست سایز شیر آلات مکش و دهش نصب شده روی این پمپ آب با سایز ورودی و خروجی آن برابر باشد. پمپ آب تک پروانه ی پنتاکس به شدت کم حجم و کارآمد بوده و ساخت کشور ایتالیا می باشد.

در خصوص پمپ آب گراندفوس، هواگیری در این پمپ بوسیله پیچ مخصوص این کار به راحتی انجام می پذیرد. این پمپ آب بسیار کم حجم و کارآمد می­باشد. از مشخصه های بخصوص این پمپ می توان به ذخیره انرژی، کنترل فرایند و عملکرد خوب اشاره کرد. این پمپ با فشار آب ضعیف نیز شروع به فعالیت می کند. از دیگر مشخصه های این پمپ می توان به هماهنگی موتور و فرکانس اشاره کرد که سبب می شود سر و صدا هنگام تغییر فرکانس را نداشته باشیم. وجود حالت های از پیش تعیین شده،کنترل هوشمند و فشار ثابت سبب می شود این پمپ در کاربردهای گوناگون به کار گرفته شود. نصب و راه اندازی آن ساده و آسوده است، بازده بالایی دارد و همچنین از بعضی از مدل های پمپ آب گراندفوس تک پروانه در تولید بوستر پمپ های آبرسانی، آتش نشانی و آبیاری هم به فراوانی بهره برده می شود. البته این پمپ آب جهت فعالیت متناوب بهتر میباشد و به منظور فعالیت مستمر گزینه مناسبی نمی باشد.

مقایسه قیمت پمپ آب پنتاکس و قیمت پمپ آب گراندفوس

پمپ آب گراندفوس در مقایسه با پمپ آب پنتاکس از قیمت بالاتری برخوردار می باشد که البته با در نظر گرفتن مشخصه ها و خصوصیات هر پمپ معقول به نظر می رسد، حتما این نکته نیز در نظر گرفته شود که افزون بر همه ی مطالب قبلی می بایست با توجه به بودجه در نظر گرفته شده جهت خرید پمپ آب با توجه به نیازها و کاربردهای متفاوت، پمپ آب مناسب را انتخاب نمود.

در این مورد شما می توانید با کارشناسان ما در گروه بازرگانی مستر تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند و خرید مناسبی داشته باشید./۲۷۹۶۹۷

نظرات