تفریحات

مهاجرت آسان به کانادا از طریق ویزای اپن ورک پرمیت

0

اپن ورک پرمیت ایرانیان، شرایط ویژه‌ایست که اداره‌ی مهاجرت کانادا، برای ما ایرانیان در نظر گرفته که مسیری جدید و آسان برای دریافت مجوز کار در کانادا است. این امتیاز ویژه که مورخ ۷ اکتبر ۲۰۲۲ از سوی دولت فدرال کانادا تصویب شد، تا ۲۸ فوریه ۲۰۲۵، یعنی ۱۰ اسفند ۱۴۰۳ قابل استفاده و بهره‌برداری است. در ادامه، جزئیات این طرح معرفی خواهد شد.

 ویزای اپن ورک پرمیت ایرانیان

اپن ورک پرمیت کانادا چیست؟

اپن ورک پرمیت (Open Work Permit)، نوعی خاص از مجوز کار در کاناداست که به کارجویان خارجی اجازه می‌دهد که در این کشور برای هر کارفرمای دل‌خواه و در موقعیت شغلی مورد نظر خود (در صورت واجد شرایط بودن) مشغول به کار شوند. برای استفاده از این امکان ابتدا می‌بایست با از یکی از راه‌های قانونی، ویزای کانادا (توریستی، تحصیلی یا کاری) دریافت کنید و سپس برای دریافت اپن ورک پرمیت درخواست دهید.

مزایای اپن ورک پرمیت کانادا

با استفاده از این تسهیلات، تمامی ایرانیانی که با انواع ویزای کانادا حضور داشته باشند، می‌توانند برای دریافت مجوز کار باز یا همان اپن ورک پرمیت اقدام نمایند. پس اگر به عنوان توریست در خاک کانادا هستید و قصد کار دارید یا با ویزای ویزای کار معین مشغول به کار هستید و می‌خواهید برای کارفرمای دیگری کار کنید، می‌توانید از ویزای اپن ورک پرمیت استفاده نمایید.

با استفاده از امکاناتی که اپن ورک پرمیت در اختیار شما قرار می‌دهد، به راحتی می‌توانید برای دریافت اقامت دائم کانادا اقدام نمایید. و هم‌چنین هزینه‌های دولتی مربوط به این درخواست از ایرانیان دریافت نخواهد شد.

با دریافت اپن ورک پرمیت، نسبت به دیگر انواع جواز کار، محدودیت‌های کم‌تری خواهید داشت و می‌توانید در هر شهر و استان، برای هر کارفرما در موقعیت شغلی که واجد شرایط آن باشید مشغول به کار شوید.

با دریافت اپن ورک پرمیت، همسر و فرزندان‌تان می‌توانند با شما به کانادا مهاجرت کنند و مجوز کار و تحصیل دریافت نمایند.

فرزندان شما می‌توانند به صورت کاملا رایگان و بدون پرداخت هزینه، در مقاطع ابتدایی تا دبیرستان در مدراس کانادایی تحصیل کنند.

دریافت اپن ورک پرمیت محدودیت سنی ندارد و سطح مهارت زبان انگلیسی یا فرانسه در آن اثرگذار نیست.

با اپن ورک پرمیت می‌توانید به صورت هم‌زمان برای چند کارفرما کار کنید و یا برای راه‌اندازی کار و کسب خود اقدام نمایید.

رسیدگی به درخواست ایرانیان در اولویت قرار دارد و مدت اعتبار اپن ورک پرمیت آن‌ها معمولا ۳ ساله یا تا پاین مدت اعبتار پاسپورتشان خواهد بود.

ایرانیکا بهترین آژانس هواپیمایی در تهران

شرایط دریافت اپن ورک پرمیت کانادا

برای دریافت اپن پرک پرمیت کانادا، شرایط زیر مورد نیاز است:

  • داشتن پاسپورت ایرانی
  • داشتن ویزای معتبر و قانونی
  • حضور در خاک کانادا

چه افرادی می‌توانند اپن ورک پرمیت دریافت کنند؟

اگر با یکی از ویزاهای توریستی، تحصیلی یا کاری در خاک کانادا باشید، می‌توانید برای دریافت اپن ورک پرمیت درخواست دهید.

ویزای توریستی

اگر مانند بسیاری از افراد دیگر که سالانه به کانادا سفر می‌کنند می‌خواهید با اقوام و دوستان خود دیدار کنید و به عنوان توریست به کانادا وارد شوید، ویزای ویزیتور یا توریستی دریافت می‌کنید. با این ویزا، شما اجازه‌ی تحصیل و کار در کانادا نخواهید داشت.

ویزای تحصیلی

اگر از یکی از مراکز آکادمیک کانادا پذیرش شوید، می‌توانید برای دریافت ویزای تحصیلی درخواست دهید. این ویزا به شما اجازه می‌دهد به صورت موقت در کانادا اقامت داشته باشید و به تحصیل بپردازید.

ویزای کاری

ویزای کار به نیروهای کار خارجی اجازه می‌دهد که برای مدت مشخص، در کانادا مشغول به کار و کسب درآمد شوند. بسته به نوع ویزا، محدودیت‌هایی برای کار کردن خواهید داشت.

چنانچه هر یک از ویزاهای بالا را داشته باشید، می‌توانید پس از ورود به خاک کانادا، برای دریافت اپن ورک پرمیت ویژه‌ی ایرانیان اقدام نمایید که معمولا تا ۳ سال (حداکثر تا مدت زمان انقضای پاسپورت) معتبر است. لازم به ذکر است که دولت کانادا برای صدور این جواز کار، هیچ‌گونه هزینه یا کارمزدی دریافت نمی‌کند.

ایرانیکا ارائه دهنده ویزای توریستی کانادا

مراحل دریافت اپن ورک پرمیت ویژه‌ی ایرانیان

جمع‌آوری مدارک مورد نیاز: برای شروع می‌بایست تمامی مدارک خود از جمله پاسپورت، ویزای کانادا، گواهی عدم سو پیشینه و مدارک مالی خود را جمع‌آوری کنید.

ایجاد حساب کاربری IRCC: برای درخواست اپن ورک پرمیت، باید در وب‌سایت اداره‌ی مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) عضو شوید.

ثبت درخواست: درخواست اپن ورک پرمیت از طریق وب‌سایت IRCC صورت می‌پذیرد و می‌بایست نسبت به تکمیل فرم‌های مروبطه اقدام نمایید.

ارسال مدارک: تمامی مدارک مورد نیاز برای بررسی درخواست، از طریق فرم‌های مربوطه در وب‌سایت IRCC از شما دریافت خواهد شد.

مدارک مورد نیاز دریافت اپن ورک پرمیت

برای دریافت اپن ورک پرمیت و استفاده از این فرصت، به مدراک زیر نیاز دارید:

  • مدارک هویتی شامل شناسنامه، کارت ملی و پاسپورت
  • گواهی تمکن مالی
  • سند ازدواج (در صورتی که متاهل هستید)
  • گواهی عدم سوپیشینه
  • گواهی سلامت پزشکی

توجه داشته باشید که تمامی مدارک فارسی می‌بایست به یکی از زبان‌های انگلیسی یا فرانسوی ترجمه شده باشند.

مدت زمان صدور اپن ورک پرمیت

مدت زمان بررسی درخواست اپن ورک پرمیت ایرانیان، معمولا ۲ تا ۳ هفته پس از ثبت خواهد بود. اما ممکن است بیش از این نیز به طول انجامد.

تبدیل اپن ورک پرمیت به اقامت دائم کانادا

پس از دریافت اپن ورک پرمیت، باید توجه داشته باشید که پس از اتمام مهلت استفاده، اعتبار آن تمام می‌شود و شما دیگر اجازه‌ی کار نخواهید داشت و پس از پایان اعتبار ویزا نیز مجبور به ترک خاک این کشور خواهید بود. برای همین، استفاده از این فرصت و تبدیل آن به اقامت دائم، اهمیت زیادی دارد.

دریافت اقامت دائم کانادا با استفاده از برنامه‌های مهاجرتی گوناگون که توسط دولت فدرال و دولت‌های استانی در اختیار متقضیان قرار گرفته است، ممکن خواهد بود. در ادامه به معرفی روش‌های تبدیل اپن ورک پرمیت به اقامت دائم می‌پردازیم:

۱- کار در کانادا

اقدام از طریق برنامه‌ی مهاجرتی تجربه‌ی کانادایی (CEC)

با دریافت اپن ورک پرمیـت، می‌توانید در کانادا مشغول به کار شوید و معمولا پس از یک سال، برای دریافت اقامت دائم از طریق برنامه‌ی مهاجرتی اکسپرس اینتری و در زیر شاخه‌ی تجربه‌ی کانادایی واجد شرایط خواهید بود. باید توجه داشته باشید که می‌بایست امتیاز لازم را در این برنامه‌ی مهاجرتی به دست آورید و با دیگر متقاضیان رقابت کنید.

برای این منظور، بسیار اهمیت دارد که در گروه‌های شغلی با سطح مهارتی ۰، ۱، ۲ و ۳ مشغول به کار شوید. مشاغل عمومی یا جنرال معمولا نمی‌توانند در گرفتن اقامت دائم به شما کمک کنند. برای استخدام در این مشاغل، معمولا به مدرک تحصیلی کالج یا دانشگاهی نیاز دارید.

اقدام از طریق برنامه‌های استانی (PNP)

برای استفاده از برنامه‌های مهاجرتی استانی و دریافت اقامت دائم، می‌بایست کارفرمایی واجد شرایط پیدا کنید که با رعایت قوانین استانی، شما را استخدام کند. سپس با دریافت امتیاز لازم در سیستم امتیازدهی استانی و موفقیت در این رقابت، می‌توانید از دولت فدرال درخواست اقامت دائم داشته باشید.

۲- تحصیل در کالج یا دانشگاه

با پذیرش در یک موسسه‌ی آموزشی با شماره‌ی DLI، می‌توانید اپن ورک پرمیت خود را به جواز تحصیل یا استادی پرمیت (Study Permit) تبدیل کنید. پس از فارغ‌التحصیلی و دریافت مدرک، می‌توانید از طریق یکی از برنامه‌های اکسپرس اینتری نسبت به دریافت اقامت دائم درخواست دهید.

ممکن است برخی افراد، کار کردن را به تحصیل ترجیح دهند و تمایلی به ادامه‌ی تحصیل نداشته باشند. اما می‌بایست توجه کنید که داشتن مدرک آکادمیک کانادایی در برخی مقاطع و رشته‌ها، در بعضی استان‌ها مسیر شما برای دریافت اقامت دائم را کوتاه‌تر می‌کند. زیرا با این شرایط، امتیاز بیش‌تری در سیستم اکسپرس اینتری خواهید داشت.

۳- استفاده از برنامه‌ی نیروی کار ماهر فدرال

نیروی کار ماهر فدرال یا (Federal Skilled Worker) یکی از زیرمجموعه‌های سیستم اکسپرس اینتری است که از طریق آن می‌توانید اپن ورک پرمیـت خود را مستقیما به اقامت دائم تبدیل کنید. اما با توجه به شرایط نسبتا دشوار این برنامه‌ی مهاجرتی که امتیاز بالایی (حدود ۵۰۰ به بالا) از متقضیان طلب می‌کند، افراد زیادی شانس استفاده از آن را نخواهند داشت. برای دست‌یافتن به امتیاز بالای ۵۰۰، باید از نظر سنی، سطح مهارت زبان و مدرک آکادمیک، شرایط ایده‌آلی داشته باشید.

توجه داشته باشید که در برنامه‌ی مهاجرتی نیروی کار ماهر، داشتن جاب آفر یا پیشنهاد شغلی بین ۵۰ تا ۲۰۰ امتیاز به همراه خواهد داشت؛ ولی اگر اپن ورک پرمیـت داشته باشید، شغل‌تان نیازمند جاب آفر نیست و این امتیاز را از دست خواهید داد و نسبت به دیگر رقبا، شریاط دشوارتری خواهید داشت.

۴- سرمایه‌گذاری در کانادا

یگی دیگر از روش‌های تبدیل اپن ورک پرمیـت به اقامت دائم، استفاده از برنامه‌های مهاجرتی سرمایه‌گذاری است. این روش به دسته‌ی فدرال و استانی تقسیم می‌شود. برای استفاده از این برنامه‌ی مهاجرتی، می‌بایست توانایی، دانش و سابقه‌ی مدیریت یا مالکیت دست‌کم یک کسب و کار را در رزومه‌ی خود داشته باشید.

سرمایه‌گذاری با روش‌های فدرال

با استفاده از این روش، از دولت فدرال کانادا درخواست می‌کنید که برای راه‌اندازی یا توسعه‌ی کسب و کار، به شما ویزای کاری اعطا کند. خرید شرکت یا فرنچایز، راه‌اندازی بیزنس جدید در زیرگروه‌های ویزای C11 و C12 قرار دارد.

یکی از مزایای این ویزا نسبت به اپن ورک پرمیـت، ۲۰۰ امتیاز اضافه‌ای است که می‌توانید در سیستم اکسپرس اینتری به دست آورید که تفاوت چشم‌گیری در شانس قبولی درخواست شما ایجاد می‌کند.

سرمایه‌گذاری با روش‌های استانی

استفاده از روش‌های استانی نسبت به فدرال دشواری بیش‌تری دارد. چون دولت‌های محلی و استانی از شما طرح توجیهی دقیقی طلب می‌کنند. اما از طرف دیگر، با دریافت جواز کار ۲ ساله، می‌توانید بدون امتیازبندی و رقاتب، جواز کار خود را به اقامت دائم تبدیل کنید.

برای سرمایه‌گذاری و راه‌اندازی کار و کسب در استان‌های بریتیش کلمبیا، انتاریو و …، به دست‌کم ۲۰۰ هزار دلار کانادا سرمایه‌ی اولیه نیاز دارید.

با استفاده از خدمات و مشاوره با آژانس مسافرتی ایرانیکا، می‌توانید مناسب‌ترین راه را با توجه به شرایط خود برای دریافت اقامت دائم کانادا پیدا کنید.

سوالات متداول

آیا پس از دریافت اپن ورک پرمیت می‌توانم به ایران سفر کنم؟

بله، تا زمانی که ویزای معتبر داشته باشید، می‌توانید با توجه به شرایط ویزای خود، به ایران سفر کنید و مجدد به کانادا بازگردید. اگر اعتبار ویزای شما رو به اتمام است، بهتر است پیش از خروج، در خاک کانادا نسبت به تمدید آن اقدام نمایید.

مدت زمان بررسی درخواست اپن ورک پرمیت چه‌قدر است؟

در حال حاضر مدت زمان بررسی درخواست‌های اپن ورک پرمیـت، از سوی اداره‌ی مهاجرت کانادا ۱۴۵ روز اعلام شده است. اما تجربه نشان داده که درخواست شهروندان ایرانی با اولویت بالاتری در حال بررسی است.

هزینه‌ی درخواست اپن ورک پرمیت چه‌قدر است؟

درخواست و دریافت اپن ورک پرمیـت برای ایرانیان شامل هزینه و کارمزدهای دولتی نخواهد بود.

مدت زمان اعتبار اپن ورک پرمیت چه‌قدر خواهد بود؟

اپن ورک پرمیـت ایرانیان معمولا به اعبتار ۳ ساله صادر می‌شود و حداکثر نمی‌تواند بیش‌تر از تاریخ انقضای پاسپورت شما باشد.

تسهیلات ویژه‌ی ایرانیان برای دریافت اپن ورک پرمیت تا چه زمان قابل استفاده است؟

ایرانیان می‌توانند تا ۲۸ فوریه سال ۲۰۲۵ از این امتیاز ویژه استفاده نمایند.

آیا می‌توانیم تا پیش از اعلام نتیجه‌ی درخواست اپن ورک پرمیت مشغول به کار شویم؟

خیر، شما می‌بایست تا تایید ارسال مدارک خود صبر نمایید. پس از دریافت تایید ارسال مدارک، می‌توانید شروع به کار کنید.

اگر به عنوان دانش‌جو مشغول تحصیل باشیم، می‌توانیم به صورت هم‌زمان اپن ورک پرمیت دریافت کنیم؟

دانش‌جویان با شرایط به خصوصی می‌توانند به صورت هم‌زمان، در کنار جواز تحصیل خود، جواز کار تمام وقت نیز دریافت نمایند و دریافت اپن ورک پرمیـت این افراد، به نظر افسر مهاجرتی بستگی دارد. توضیح دلایل کافی این درخواست برای تصمیم‌گیری بهتر افسر مهاجرتی حائز اهمیت است.

آیا اپن ورک پرمیت می‌تواند به دریافت اقامت دائم کمک کند؟

پاسخ این سوال بسته به شرایط هر شخص متفاوت است. برای نمونه، اگر شما به عنوان توریست در خاک کانادا باشید، دریافت اپن ورک پرمیـت به شما کمک شایانی خواهد کرد. چون می‌توانید با استفاده از این امکان، یک سال مشغول به کار شوید در صورت دریافت امتیاز کافی، از طریق برنامه‌ی مهاجرتی تجربه‌ی کانادایی (CEC) نسبت به دریافت اقامت دائم اقدام کنید.

اما اگر شما به عنوان دانش‌جو در کانادا حضور داشته باشید و بخواهید اپن ورک پرمیـت دریافت نمایید، الزاما به معنای شانس بیش‌تر شما در دریافت اقامت دائم نخواهد بود. زیرا تحصیل و دریافت مدرک کانادایی برای شما در سیستم اکسپرس اینتری یا روش‌های استانی، امتیاز آور است؛ اما در صورت ترک تحصیل، این امتیاز را از دست خواهید داد.

اگر در کانادا دانش‌جوی ترم آخر باشیم، دریافت اپن ورک پرمیت کمک کننده خواهد بود؟

برای مثال، اگر دانش‌جوی ترم آخر دوره‌ی کارشناسی باشید، پس از فارغ تحصیلی می‌توانید از ویزای کار پس از تحصیل ۳ ساله استفاده نمایید و به صورت تمام وقت کار کنید دریافت اپن ورک پرمیـت برای شما تفاوت چندانی نخواهد داشت. اما اگر دوره‌‌ی تحصیل شما یک ساله باشد، ویزای کار پس از تحصیل شما نیز به مدت یک سال اعتبار خواهد داشت و در این صورت، اپن ورک پرمیـت ۳ ساله برای شما مناسب‌تر است.

دریافت اپن ورک پرمیت با آژانس مسافرتی ایرانیکا

ایرانیکا به عنوان بهترین آژانس مسافرتی تهران، می‌تواند در تمامی مراحل دریافت انواع ویزای کانادا و سپس اپن ورک پرمیـت ایرانیان، با تیم کارشناسان مجرب خود، پشتیبان و حامی شما باشد. دریافت انواع ویزای کانادا با نرخ پذیرش بالای ۹۰ درصد، خدمات پیکاپ ویزای کانادا و … که با استفاده از آن می‌توانید در زمان و هزینه‌های خود بسیار صرفه‌جویی نمایید، تخصص ماست.

برای مشاوره درباره‌ی انواع روش‌های مهاجرتی به کانادا، کارشناسان ایرانیکا آماده‌ی راهنمایی شما می‌باشند./۲۷۹۳۰۲

نظرات