بیوگرافی سردار محمدرضا زاهدی سپاه قدس +‌نحوه شهادت سردار زاهدی و سوابق

0

بیوگرافی سردار محمدرضا زاهدی سپاه قدس +‌نحوه شهادت سردار زاهدی و سوابق

محمدرضا زاهدی عضو سپاه قدس و شهید مدافع حرم دوشنبه سیزدهم فروردین ۱۴۰۳ به علت حمله هواپیمای رژیم صهیونیستی به دمشق شهادت رسید. سردار محمدرضا زاهدی متولد ۱۱ آبان ۱۳۳۹ در اصفهان، از فرماندهان سطح یک نیروی قدس سپاه بود. فرماندهی تیپ ۴۴ قمر بنی‌هاشم، لشکر ۱۴ امام حسین، نیروی هوایی و زمینی سپاه و قرارگاه ثارالله از جمله سوایق نظامی سرتیپ پاسدار محمدرضا زاهدی می باشد. ادامه بیوگرافی سردار شهید محمدرضا زاهدی کیست؟ و همسر و فرزندانش و عکس و سوابقش و علت و نحوه شهادت سردار زاهدی را در مجله حرف تازه می خوانید

بیوگرافی سردار محمدرضا زاهدی سپاه قدس +‌نحوه شهادت سردار زاهدی و سوابق

بیوگرافی سردار محمدرضا زاهدی

محمدرضا زاهدی متولد ۱۱ آبان ۱۳۳۹ در اصفهان از فرماندهان سطح یک نیروی قدس سپاه بود که در ۱۳ فروردین ۱۴۰۳ در دمشق به شهادت رسید. فرماندهی تیپ ۴۴ قمر بنی‌هاشم، لشکر ۱۴ امام حسین، نیروی هوایی و زمینی سپاه و قرارگاه ثارالله از جمله سوایق نظامی سرتیپ پاسدار محمدرضا زاهدی می باشد

سردار شهید محمدرضا زاهدی کیست؟

زندگینامه سردار محمدرضا زاهدی و همسر و فرزندان

سردار محمدرضا زاهدی متولد اصفهان و از نیروهای سپاه قدس بود. شهید دارای همسر و فرزند بوده و ساکن اصفهان بود. او یکی از فرماندهان رده بالای سپله قدس بود که دوشنبه ۱۳ فررودین ۱۴۰۳ بر اثر حملات اسرائیل به کنسولگری ایران در دمشق به شهادت رسید.

خانواده

سردار شهید محمد رضا زاهدی که به حاج علی زاهدی نیز معروف است، در خانواده‌ای مذهبی و پدر روحانی در تاریخ ۱ شهریور سال ۱۳۴۰ اصفهان متولد شده است.

زندگینامه سردار محمدرضا زاهدی و همسر و فرزندان

همسر سردار محمدرضا زاهدی

ایشان دارای همسر و فرزند بودند. فرزند شهید زاهدی درباه شهادتش پدرش گفت: پدرم موقع رفتن به سوریه به ما نصیحت می‌کرد، انگار می‌دانست آخرین بار است که به سوریه می‌رود.

فرزندان شهید محمدرضا زاهدی

محمد مهدی زاهدی ، فرزند شهید زاهدی در خصوص خصوصیات پدر اینگونه می‌گوید: ایشان به حسن خلق معروف بودند و شاید نشود به راحتی در یک صفت ایشان را توصیف کرد. پدر سعی می‌کردند کارها را مخلصانه و برای رضای خدا انجام بدهند و دیده نشوند و از مطرح شدن دوری می‌کردند و البته در پشت صحنه هم شبانه روز در تلاش بودند و شاید در شبانه روز ۴ الی ۵ ساعت بیشتر خواب نداشتند و دائما در حال فعالیت بودند.

فرزند شهید زاهدی گفت: وی در نهایت به آرزوی خود رسید و از خداوند جایزه گرفت. انشالله که ما هم لیاقت خانواده شهدا بودن را داشته باشیم و امیدوارم مهمان امام حسین (ع) و در کنار دوستان خود شهید خرازی و شهید کاظمی باشند.

عکس همسر و فرزندان سردار محمدرضا زاهدی

شهادت

سردار شهید محمدرضا زاهدی از فرماندهان سپاه قدس در سوریه بود که در تاریخ دوشنبه ۱۳ فروردین ۱۴۰۳ به شهادت رسید.

سردار زاهدی، فرمانده سطح یک سپاه پاسداران در دیرالزور سوریه هفتم فررودین ۱۴۰۳ در منطقه دیرالزور سوریه به شهادت رسید. مراسم وداع با پیکر شهید مدافع حرم، شهید واحدی، عصر روز چهارشنبه هشتم فروردین در معراج الشهدای تهران با حضور خانواده و همرزمانش برگزار شد.

عکس شهادت سردار محمدرضا زاهدی

سردار زاهدی کیست

سردار محمدرضا زاهدی اگرچه در نیروی زمینی سپاه مسئولیت داشت و حتی در فاصله سال‌های ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۷ فرمانده آن نیرو بود اما از سال ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۵ به نیروی قدس منتقل شد و فرمانده سپاه سوریه و لبنان بود.

وی از ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۵ با حفظ سمت فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران، فرمانده قرارگاه ثارالله نیز شد و از سال ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۸ معاونت عملیات سپاه پاسداران را هم برعهده داشت.

سردار زاهدی کیست

دوشنبه سیزدهم فروردین ۱۴۰۳ خبرنگار المیادین از شهادت سردار محمد رضا زاهدی فرمانده سپاه قدس در لبنان و سوریه در حمله رژیم صهیونیستی به کنسولگری ایران در دمشق خبر داد.

سوابق

سردار محمدرضا زاهدی، در سال ۱۳۵۹ به سپاه پاسداران پیوست و در طول جنگ تحمیلی از فرماندهان میانی سپاه بود و فرماندهی تیپ ۴۴ قمر بنی‌هاشم را از ۱۳۶۲ تا ۱۳۶۵ برعهده داشت؛ در فاصله سال‌های ۱۳۶۵ تا ۱۳۷۰ فرمانده لشکر ۱۴ امام حسین (ع) و در فاصله سال‌های ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۷ نیز فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران بود.

این فرمانده سپاه از ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۵ با حفظ سمت فرمانده قرارگاه ثارالله نیز شد و از سال ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۸ معاونت عملیات سپاه پاسداران را هم برعهده داشت و از سال ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۵ در نیروی قدس فعالیت می‌کرد و فرمانده سپاه سوریه و لبنان بود.

اولین حضور او در لباس رزم به قبل از ۱۸ سالگی و در تیر ماه ۱۳۵۸ در قائله کردستان است، سردار شهید زاهدی در ابتدا دفاع مقدس و جبهه‌های جنگ فرمانده تیپ ۴۴ قمر بنی هاشم بود که تا تاریخ اسفند ۱۳۶۵ ادامه داشت.
وی پس از شهادت همرزم و یار دیرینه خود حاج حسین خرازی به فرماندهی لشگر مقدس ۱۴ امام حسین علیه السلام درآمد و تا سال ۱۳۶۹ ادامه داشت.

تعطیلی و عزای عمومی در اصفهان

از سوی استاندار اصفهان صبح شنبه ‌۱۸ فروردین ۱۴۰۳ به علت شهادت سردار محمدرضا زاهدی در استان اصفهان اعلام عزای عمومی اعلام شد.

مراسم تشییع سردار زاهدی در اصفهان

بنا بر اظهارات اکبر زاهدی، برادر سردار شهید محمدرضا زاهدی پیکر این شهید بزرگوار با توجه به وصیتش در گلستان شهدای اصفهان و در جوار شهید حاج حسین خرازی خاکسپاری خواهد شد.

سردار محمدرضا زاهدی از سال ۱۳۷۰ تا ۱۳۷۵ فرماندهی لشگر ۱۶ قدس گیلان را در کارنامه خود داشت و سپس از سال ۱۳۷۷ بعنوان جانشین سپاه قدس در لبنان و سوریه تا سال ۱۳۸۱ به ایفا نقش پرداخت.

وی در سال ۱۳۸۴ و پیش از شهادت حاج احمد کاظمی کمتر از یکسال فرمانده نیروی هوایی سپاه بود و پس از شهادت حاج احمد کاظمی تا سال ۱۳۸۶ فرمانده نیروی زمینی سپاه بود.

بیوگرافی سردار محمدرضا زاهدی سپاه قدس +‌نحوه شهادت سردار زاهدی و سوابق

سردار زاهدی سپس از سال ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۸ به فرماندهی عملیات کل سپاه پاسدارن منصوب شد. وی بعد از ترور و شهادت حاج قاسم سلیمانی علیرغم پایان رسمی دوران کاری در سپاه مجدداً در لباس رزم برای مقابله با دشمنان اسلام وارد معرکه خط مقدم مقاومت اسلامی شد، و تا زمان شهادت همچنان یار وفادار انقلاب و اسلام در خط مقدم مقاومت در لبنان و سوریه ایستاد.

سمت ها و مسئولیت ها

  • فرمانده لشکر ۱۴ امام حسین در سالهای ۱۳۶۵ تا ۱۳۷۰
  • فرماندهی نیروی هوایی سپاه پاسداران در سال ۱۳۸۴
  • فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران از ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۷
  • فرماندهی قرارگاه ثارالله از ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۵ با حفظ سمت فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران
  • معاون عملیات سپاه پاسداران از ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۸ م
  • فرمانده سپاه سوریه و لبنان هماهنگ کننده از ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۵ در نیروی قدس
  • سال‌های خدمت ۱۴۰۳–۱۳۵۹
  • درجه سرتیپ پاسدار
  • یگان، نیروی زمینی سپاه و نیروی قدس
  • فرماندهی تیپ ۴۴ قمر بنی‌هاشم، لشکر ۱۴ امام حسین ، نیروی هوایی، نیروی زمینی و قرارگاه ثارالله

نظرات