بیماری رضا داوودنژاد چه بود و از کجا شروع شد ؟

0

بیماری رضا داوودنژاد چه بود و از کجا شروع شد ؟

رضا داوود نژاد پس از عمل پیوند کبد، مجددا در بیمارستان بستری شده و تحت عمل جراحی قرار گرفت، اما تلاش پزشکان افاقه نکرد و این بازیگر روز گذشته از دنیا رفت. بیماری رضا داوودنژاد نارسایی حاد کبد بود که با نام اختصاری FHF شناخته می شود. در ادامه بیماری رضا داوودنژاد چه بود و از کجا شروع شد به همراه جزئیات پرونده پزشکی وی را مشاهده می کنید.

بیماری رضا داوودنژاد چه بود و از کجا شروع شد ؟

رضا داوودنژاد، در برنامه یک فنجان چای از علت اصلی بیماری اش صحبت کرد گفت: در واقع خیلی شایعه‌ها شدش که من قرص لاغری خوردم و از این حرف، البته خیلی کسایی دیدم که قرص‌های لاغری خوردن و کارشون در شیراز پیوند کبد کشیده ولی من جز اونا نبودم.

یه عمل اشتباهی را انجام داده بودم، یه بای پس روده‌ای انجام داده بودم که به هر حال اون عمل اشتباه انجام شده بود، یعنی وسعت زیاد بای پس باعث شد که کبدم ناراحت بشه، من هم رژیم سنگین داشتم و بی‌حال شده بودم، سریال فراموشی بودم که حالم بد شد، در اون زمان دکترها تشخیص ندادند و کبدم در مدت کوتاهی که در تهران بستری بودم سوخت و کارم رو به پیوند کبد رسوند.
این عمل رو سال ۸۹ انجام دادم و وزنم از ۱۸۷ کیلو رسید به ۹۰ کیلو، لاغر شدنم زیاد شده بود و من خودم لذت می بردم، بیشتر به غذا نخوردن ادامه دادم، خیلی بی‌حال بودم، بی‌اشتها بودم اما نمی دونستم این علائم ناراحتی کبده ودکترها متوجه نمی‌شدند و به من قرص‌های ویتامین می‌دادند و این تشخیص نادرست هم خیلی تاثیر داشت در روند بیماری و پیوند کبد.

برخلاف شایعات من از شهرتم برای پیوند کبد استفاده نکردم و اصلاً نمی‌دونستم که کبدم ناراحته که بخوام برم تو لیست پیوند و وضعیت اورژانسی من و کما رفتنم باعث شد که خارج از لیست، پیوند بشم.

رضا داوود نژاد بازیگر سینما و تلویزیون از علت اصلی بیماری اش و دلیل بستری شدنش در بیمارستان گفت.

گفتنی است، رضا داوود نژاد بازیگر طناز سینما و تلویزیون، به تازگی در بیمارستان بستری شده بود تحت درمان بود که ۱۳ فررودین درگذشت.

علت بیماری رضا داوودنژاد

رضا داوودنژاد به یکباره به کاهش وزن سریع و ملموسی دست یافته بود و وقتی با کاهش وزن محرز در تلویزیون دیده شد، حرف و حدیث ها و البته حیرت همگان برانگیخته شد.

عده ای در این میان بجای اینکه در پی علت واقعی این کاهش وزن باشند. اما خبر واقعی ناگوار بود؛ رضا داوودنژاد ۳۲ ساله به علت نارسایی کبد ، نیازمند پیوند کبد است. او در فروردین ماه سال ۹۱ در بیمارستان لاله بستری شد.
اردیبهشت همان سال رضا داوودنژاد در بخش آی سی یو بیمارستان لاله بستری شد و منتظر کبد پیوندی از بیمارستان شیراز بود.

مدارک پزشکی رضا داوودنژاد به بیمارستان شیراز ارسال و دلیل بستری شدنش در بخش آی سی یو نوسانات، بیلی روبین در خون رضا اعلام شد.
در آن زمان به کما رفتن رضا مطرح شده بود که پزشک وی به دلیل اینکه رضا در بخش مراقبت های ویژه بستری بود اعلام کرد:این احتمال وجود ندارد، اما عمل پیوند سریع باید صورت بگیرد. پزشک رضا با مشاهده جواب آزمایشات، امکان برگشت رضا داوودنژاد به شرایط عادی را ۱۰ درصد اعلام کرد و ابراز داشت اگر روند درمانی او خوب پیش برود نیازی به پیوند کبد نیست.

نارسایی کبد

رضا داوودنژاد در اریبهشت سال ۹۱ در نهایت به کبد پیوند نیاز پیدا کرد و کبد یک بیمار مرگ مغزی به وی اهدا و پیوند شد. پس از انجام عمل سرانجام علیرضا داوودنژاد از راز عمل بای پس معده رضا پرده گشود و از این که این عمل انجام شد، خوشحال بود.
این عمل پیوند که در بیمارستان نمازی شیراز انجام شد رضا را به زندگی باز گرداند. پس از عمل پیوند رضا همچنان تحت نظر پزشکان متخصص کبد بود.
بیماری رضا داوودنژاد نارسایی حاد کبد بود که با نام اختصاری FHF شناخته می شود و تعریف آن ایجاد علایم آسیب مغزی ناشی از نارسایی کبد ظرف هشت هفته پس از شروع نارسایی است.
ایجاد زردی (یرقان) مهمترین علامت بالینی است که با آزمایش خون و افزایش بیلی روبین خون و آنزیم های کبدی ثابت می شود.
اگر هفت هفته پس از نارسایی بیمار دچار علایم مغزی شود مثل کاهش سطح هوشیاری که در صورت پیشرفت بیمار را به کما می برد FHF اتفاق افتاده که فرد را تا پای مرگ می برد.
اما پزشکان تحقیق کرده اند که اکثریت بیماران مبتلا به FHF بهبود می یابند. شایع ترین علت های این بیماری مسمومیت ناشی از استامینوفن و بیماری هپاتیت A و B است.
رضا داوودنژاد از جهاتی شانس خوبی برای برگشت به زندگی عادی را داشته است. نارسایی کبد وقتی اتفاق بیفتد، در این عضو گوارشی حالتی پیش می آید که دیگر قادر به سوخت و ساز مواد زاید نخواهد بود.

شروع بیماری کبدی تدریجی است و هیچ علامت خاصی ندارد که بیمار را وادار به پیگیری و مراجعه به پزشک کند، خستگی و ضعف و کاهش وزن شاید بیمار را به مراجعه تحریک کند.

منابع: گردآوری در حرف تازه ، برگرفته از باشگاه خبرنگاران

نظرات