تفریحات

خواص دعای ابوحمزه ثمالی + زمان خواندن دعای ابوحمزه ثمالی

0

خواص دعای ابوحمزه ثمالی + زمان خواندن دعای ابوحمزه ثمالی

دعای ابوحمزه ثمالی یکی از ادعیه هایی است که خواندن آن هنگام سحر ماه رمضان و شب های قدر توصیه شده است. در ادامه خواص و زمان خواندن دعای ابوحمزه ثمالی از مجله حرف تازه می خوانید.

خواص دعای ابوحمزه ثمالی + زمان خواندن دعای ابوحمزه ثمالی

بهترین زمان خواندن دعای ابوحمزه ثمالی

خواندن دعای ابوحمزه ثمالی، شب‌ها یا سحرهای ماه رمضان توصیه شده است. از دعاهای سفارش شده در ماه رمضان، خواندن دعای افتتاح و ابوحمزه ثمالی است که مناجاتی عاشقانه با خداوند از طریق دعای اَبوحَمزه ثُمالی اتفاق می‌افتد. این دعا دربردارنده سپاس و ستایش خداوند متعال و شناساندن مبدأ هستی است و به موضوعات دینی و مسائل دنیوی پرداخته شده و به دلیل جامعیت این امر، برای همگان قابل استفاده است.

در ادعیه زمان خواندن هر دعا مشخص شده است، اما افراد بنا به فراهم بودن شرایط می‌توانند دعا بخوانند، از طرفی دعا کردن کار مستحبی است که لازمه آن داشتن حضور قلب است، بنابراین بهترین زمان برای خواندن دعا دعای اَبوحَمزه ثُمالی و سخن گفتن بنده با معبود خود، هنگام شب و سحر است.

کارشناس علوم قرآنی درباره زمان خواندن دعای ابوحمزه ثمالی گفت: برخی افراد هستند که در ماه رمضان چندین بار ختم قرآن می‌کنند. افراد در سحر می‌توانند دعای ابو حمزه ثمالی را که از امام سجاد(ع) نقل شده است مضامین بسیار بلندی دارد و آنان می‌توانند تحولی در خود به وجود آورند.

ویژگی دعای ابوحمزه ثمالی

دعای ابوحمزه ثمالی ویژگی‌های خاصی دارد که آن را در زمره دعاهایی قرار می‌دهد که می‌تواند به خوبی تصویر درست از آموزه‌های توحیدی ارائه دهد و رابطه انسان با خدا را به بهترین شکل ممکن، نمایان کند.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدعلی رضایی کارشناس علوم قرآنی با اشاره به ادعیه و اعمال ماه مبارک رمضان افزود: در این ماه دعاهای زیادی وارد شده است، دعاهای روزانه که براساس هر روز دعایی مخصوص دارد. دعای افتتاح در شب‌های ماه مبارک رمضان، دعاهای متعدد بعد از هر نماز و دعای جوشن کبیر در شب‌های قدر خوانده می‌شود که اسم اعظم خداست. بهترین دعایی که وارد شده “یا علی یا عظیم” است که بین دو نماز سفارش شده تا خوانده شود، بعد از این دعا، تلاوت قرآن سفارش زیادی شده است. هر کس بتواند قرآن را در این ماه ختم کند بسیار ارزش دارد.

بیوگرافی و تاریخچه

دعای اَبوحَمزه ثُمالی دعایی از امام سجاد(ع) شامل صفات خداوند، اسم اعظم و همچنین دربردارنده مفاهیمی مانند دشواری‌های قبر و قیامت، سنگینی بار گناهان و لزوم اطاعت و پیروی از پیامبر اکرم(ص) و خاندان معصومش است. در این دعا راه‌های تضرع به درگاه خداوند، توبه و راه و رسم پرهیزگاری ترسیم شده است.

این دعا را ابو حمزه ثمالی از امام سجاد(ع) نقل کرده و به‌همین دلیل به این نام مشهور شده است. دعای ابوحمزه بیشتر در سحرهای ماه رمضان خوانده می‌شود.

* همچنین ببینید: خواص نوشتن سوره هود روی کاغذ (آیه ۲۸ سوره هود) +‌آداب و زمان نوشتن *

دعای ابوحمزه یکی از بلندترین دعاها در فرهنگ شیعه به شمار می‌رود. گفته شده از دعای ابوحمزه در حوزه‌های گوناگون اسلامی سخن به میان آمده است. این دعا را در استفاده‌های کلامی، استشهادهای فقهی و اصولی، الگوی رفتار زاهدانه همچون منبعی الهام‌بخش و دست‌مایه‌ای برای روشن‌فکران دینی دانسته‌اند. دعای ابوحمزه در شب‌ها یا سحرهای ماه رمضان، در بسیاری از مساجد و حرم‌ها و مکان‌های مقدس قرائت می‌شود.

روایت‌کننده دعای ابوحمزه، ابوحمزه ثُمالی از یاران امام سجاد(ع)، امام باقر(ع) و امام صادق(ع) معرفی شده است؛ به‌همین دلیل به این نام گذارده شده است.
سند

مستندات

این دعا را شیخ طوسی در مصباح المتهجد، کفعمی در البلد الامین و المصباح، علامه مجلسی در زاد المعاد و بحارالانوار و شیخ عباس قمی در مفاتیح الجنان نقل کرده‌اند. آیت‌الله جوادی آملی معتقد است که سند این دعا مورد اعتماد است.

این دعا که با جمله «إِلَهِی لا تُؤَدِّبْنِی بِعُقُوبَتِک» آغاز و به جمله «وَ رَضِّنِی مِنَ الْعَیشِ بِمَا قَسَمْتَ لِی یا أَرْحَمَ الرَّاحِمِینَ» ختم می‌شود مشتمل بر معانی بلند و الفاظ فصیح و تعابیر بدیع است. راه توبه و انابه و تضرع و پرهیزگاری را ترسیم کرده و نعمت‌های بزرگ الهی را برشمرده، و دشواری‌ها قبر و قیامت و تاریکی و تنهایی و سنگینی بار گناهان را متذکر شده و لزوم اطاعت و پیروی از پیامبر اکرم(ص) و خاندان معصومش را تأکید فرموده‌است. همچنین وسعت روزی و حج خانه خدا و محفوظ ماندن از شر شیطان و زمامداران و پاک شدن از صفات ناپسند و تنبلی و سرخوردگی و غم و اندوه درخواست شده‌است. در این دعا گذشته از درس‌های خداشناسی و معادشناسی و تأکید مقام نبوت و امامت جامع‌ترین خواسته‌های هر فرد مؤمن برای سعادت دنیوی و اخروی بیان گردیده‌است

نظرات