بهترین مسیرهای دوچرخه سواری در تهران را بشناسید

0

دوچرخه سواری را باید یکی از فعالیت‌های محبوب در میان همه مردم جهان دانست. این وسیله از زمان اختراعش تا امروز همیشه طرفداران خودش را داشته است. در ایران هم همیشه دوچرخه‌سواری یک فعالیت رایج بوده و امروزه هم بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند برای رها شدن از ترافیک در رفت و آمدهای روزمره خود از دوچرخه استفاده کنند. باید بدانید که در اکثر شهرها مسیرهای مخصوصی برای دوچرخه‌سواری وجود دارد. تهران هم از این قاعده مستثنی نیست. در این مطلب قصد داریم مسیرهای دوچرخه‌سواری تهران را به شما معرفی کنیم. اگر شما هم دوست دارید درباره این موضوع بیشتر بدانید، با ما تا انهای این مقاله همراه باشید.

 مسیرهای دوچرخه سواری

آشنایی با مسیر های دوچرخه سواری در تهران

اگر می‌خواهید دوچرخه‌سواری در تهران را آغاز کنید، قبل از هر چیز باید مسیرهای آن را بشناسید. زیرا برای اینکه خطر انجام این ورزش به حداقل برسد، ضروری است که فعالیت خود را از محدوده این مسیرها خارج نکنید. در هر منطقه از این شهر بزرگ، مسیرهای مخصوص دوچرخه پیدا می‌شود. در ادامه این مطلب قصد داریم تمام این مکان‌ها را به شما معرفی کنیم. با ما همراه باشید.

مسیرهای دوچرخه سواری در شرق تهران

در شرق تهران یعنی مناطق ، ۸، ۱۳ و ۱۴ که شامل پاسداران، تهران‌پارس، نارمک، مجیدیه و افسریه می‌شود؛ می‌توانید برای دوچرخه‌سواری به مکان‌های زیر بروید.

بوستان بهشت مادران، بزرگراه حقانی، بالاتر از تقاطع رسالت: این مسیر اختصاصی برای بانوان است و می‌توانند در آن بدون حجاب باشند. البته بوستان بهشت مادران در روزهای تعطیل به صورت همگانی استفاده می‌شود.

باشگاه جامین، بزرگراه بابایی شرق به غرب و روبروی شهرک امید: یک باشگاه مخصوص دوچرخه‌سواری است که امکانات تفریحی و رفاهی فراوانی دارد. در این باشگاه شما می‌توانید از راهنمایی مربی ورزشی برای دوچرخه‌سواری استفاده کنید. باید بدانید که بهترین پیست اختصاصی دوچرخه‌سواری کوهستانی در این باشگاه قرار دارد.

مسیرهای دوچرخه سواری

بوستان پیروزی، محله حافظیه و جنب بزرگراه یاسینی: این مسیر اختصاصی نیست اما آسفالت مناسبی برای دوچرخه‌سواری دارد. بهتر است در طول هفته به بوستان پیروزی بروید زیرا آهر هفته‌ها بیش از اندازه شلوغ است.

جاده لشگرک، از خیابان استخر به سمت شمیرانات: این مسیر سخت و کوهستانی است اما دوچرخه‌سواری در آن بسیار لذت‌بخش خواهد بود زیرا طی انجام این فعالیت منظره فوق‌العاده‌ای اطرافتان خواهد بود و حتی استفاده از انواع دوچرخه ها مانند دوچرخه برقی نیز در این مکان بسیار مناسب است.

بوستان صبا، مجیدیه، خیابان اثنی عشری: این مسیر کوتاه اما اختصاصی است و به این دلیل که برای رسیدن به آن لازم نیست از شهر خارج شوید، محبوبیت زیادی در میان اهالی شرق تهران دارد. وجود یک پیست دوچرخه‌سواری اختصاصی باعث شده افراد زیادی بوستان صبا را برای انجام این فعالیت انتخاب کنند.

پارک جنگلی سرخه حصار، شمال شرق تهران: سرخ حصار یکی از قدیمی‌ترین پارک‌های جنگلی تهران است که در دوره حکومت قاجارها از آن به‌عنوان شکارگاه استفاده می‌شده است. در این پارک جنگلی یک پیست اختصاصی دوچرخه‌سواری وجود دارد. از آنجایی که طبیعت فوق‌العاده‌ای در سرخ حصار حاکم است، انجام فعالیت در آن می‌تواند بسیار دلچسب باشد.

پارک لویزان، بلوار هنگام: لویزان که به آن پارک جنگلی شیان هم گفته می‌شود نیز دارای پیست مخصوص دوچرخه‌سواری است که شامل یک مسیر صاف و یک تپه مرتفع می‌شود. توجه داشته باشید که غرب این مسیر شیب تندی دارد و برای دوچرخه‌سواران مبتدی مناسب نیست.

مسیرهای دوچرخه سواری

مسیرهای دوچرخه سواری غرب تهران

اگر در غرب تهران یعنی یکی از مناطق ۲، ۵ و ۲۲ که شامل صادقیه، ستارخان، جنت آباد، گیشا، پونک، فردوس و… می‌شود؛ زندگی می‌کنید هم می‌توانید برای دوچرخه‌سواری یکی از مکان‌های زیر را انتخاب نمایید.

پیست الهام، انتهای بلوار فردوس: الهام را باید یکی از پیست‌های نسبتا طولانی در غرب تهران دانست که در یک جای دنج قرار دارد و معمولا محلی‌ها از آن برای دوچرخه‌سواری استفاده می‌کنند.

پیست نرگس، یافت آباد، خیابان یاسر: این پیست مخصوص بانوان است و آنها می‌توانند آزادانه و بدون حجاب در آن دوچرخه‌سواری کنند.

دریاچه چیتگر، چیتگر: یکی از معروف‌ترین پیست‌های دوچرخه‌سواری ایران در چیتگر قرار دارد. یک مسیر نسبتا طولانی پر پیچ و خم که منظره فوق‌العاده زیبایی اطرافش را فراگرفته و به راحتی با مترو قابل دسترسی است.

بوستان نهج البلاغه، پونک: طولانی‌ترین مسیرهای دوچرخه سواری تهران در بوستان نهیج البلاغه قرار دارد. این پارک همچنین دارای پارکینگ اختصاصی نیز هست. یعنی اگر بخواهید از مناطقی غیر از غرب برای دوچرخه‌سواری به این مکان بروید، می‌توانید دوچرخه خود را با ماشین به نهج البلاغه برسانید و خودروی خود را در پارکینگ این بوستان پارک کنید.

مسیرهای دوچرخه سواری

مسیـرهای دوچـرخه سواری شمال تهران

اگر در شمال تهران زندگی می‌کنید، برای دوچرخه‌سواری می‌توانید یکی از مکان‌های زیر را انتخاب نمایید.

بوستان نیاوران، نیاوران: این بوستان را باید یکی از معروف‌ترین پارک‌های شمال تهران دانست که مسیر دوچرخه‌سواری هم در آن وجود دارد. اگرچه این مسیر اختصاصی نیست و برای پیاده‌روی هم از آن استفاده می‌کنند.

دارآباد، در امام علی شمال: این مکان را باید یکی از سخت‌ترین مسیرهای دوچرخه‌سواری در پایتخت دانست که به کوه منتهی می‌شود. اگر به دوچرخه‌سواری در کوهستان علاقه‌دارید، دارآباد مناسب شماست.

مسیـرهای دوچـرخه سواری جنوب تهران

کسانی که در جنوب تهران زندگی می‌کنند هم می‌توانند برای دوچرخه‌سواری یکی از مکان‌های زیر را انتخاب نمایند.

پیست آزادگان، سه راه افسریه: این پیست در کمربندی آزادگان در یکی از بوستان‌های بسیار زیبای تهران قرار گرفته است. باید بدانید که مدت زیادی از افتتاح پیست دوچرخه‌سواری این بوستان نمی‌گذرد.

مجموعه ورزشی تختی، اتوبان بسیج بلوار شهیدان سرباز: ساکنین جنوب تهران برای دوچرخه‌سواری می‌توانند به ورزشگاه تختی نیز مراجعه کنند. این مجموعه را مهندسین آلمانی در زمان حکومت پهلوی ساخته‌اند و بنابراین از استاندارد بالایی برخوردار است. حتی شما در این مکان می‌توانید برای مسابقات دوچرخه‌سواری نیز آماده شوید.

آیا می‌ توان در تهران دوچرخه سواری کرد؟

در این مقاله مسیرهای دوچرخه‌سواری در چهارگوشه تهران را به شما معرفی کردیم. البته باید بدانید به جز این موارد در برخی بوستان‌ها و پارک‌های مرکز شهر مانند پارک لاله و پارک ملت هم می‌توان دوچرخه‌سواری کرد. درواقع برای کسانی که دوست دارند این ورزش را انجام دهند، مکان‌های زیادی در تهران وجود دارد. حتی در برخی خیابان‌ها هم مسیر مخصوص دوچرخه‌سواری مشخص شده است تا مردم بتوانند بیشتر از این وسیله برای رفت و آمدهای روزانه خود استفاده کنند و آلودگی هوا را کاهش دهند. بنابراین در پاسخ به این سؤال که آیا می‌توان در تهران دوچرخه‌سواری کرد، باید یک پاسخ بله محکم دارد. اگر نکته دیگری درباره این موضوع وجود دارد که در این مطلب بدان اشاره نشد، حتما آن را با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید تا دیگران هم بتوانند بهره ببرند. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد و بتوانید از آن استفاده کنید./۲۷۴۵۳۳

نظرات