تفریحات

نکات مهم در تعمیر جک درب پارکینگ

0

تعمیر جک درب پارکینگ یکی از آیتم‌هایی است که باید به آن توجه کنید. درب پارکینگ هم مانند قسمت‌های دیگر ساختمان احتیاج به مراقبت دارد. در ادامه به نکات مهم در تعمیر جک درب پارکینگ باید رعایت کنید می‌پردازیم.

 نکات مهم در تعمیر جک درب پارکینگ

برای تعمیر جک پارکینگ لازم است به صدای باز و بسته شدن درب به دقت گوش دهید. این کار باعث می‌شود قبل از وارد شدن آسیب جدی به جک پارکینگ، مشکل آن را شناسایی کرده و جک درب پارکینگ را تعمیر نمایید. این موضوع باعث می‌شود درب اتوماتیک دیرتر خراب شود و از هزینه‌های بیشتر جلوگیری می‌کند. با این کار می‌توان منبع خرابی را به سرعت شناسایی نمود و اقدامات لازم در این زمینه را انجام داد.

اجزای تشکیل ‌دهنده جک پارکینگ

اجزای تشکیل ‌دهنده جک پارکینگ معمولاً شامل ابزارها و قطعات جانبی درب اتوماتیک است، از جمله چشمی ریموت، بازوهای آن و موتور است. بنابراین، برای تعمیر جک، باید عملکرد این مجموعه قطعات را در نظر گرفت. یکی از قطعات مهم که در موتور جک پارکینگ قرار دارد، سیم‌پیچ است.

این سیم‌پیچ‌ها معمولاً به شکل استوانه‌ای درون موتور قرار دارند و از لایه‌های فلزی تشکیل شده‌اند. این سیم‌پیچ‌ها که به استاتور معروف هستند، از جنس آلومینیوم یا آهن ساخته شده و با استفاده از یک میدان مغناطیسی، نیرویی برای باز و بسته شدن درب ایجاد می‌کنند. برای تعمیر درب اتوماتیک، باید از عملکرد صحیح استاتور اطمینان حاصل کرد.

روتور و مشکلات ناشی از آن

روتور و مشکلات ناشی از آن

یکی از قطعات ثابت داخل موتور جک، قطعه‌ای به نام روتور است. روتور از جنس موادی با مقاومت بالا ساخته شده است و حتی در صورت آسیب به چرخ دنده، نیاز به تعمیر یا تعویض روتور وجود ندارد. دنده برنجی نیز یک قطعه دیگر است که در داخل جک درب پارکینگ قرار گرفته است و توسط روتور به حرکت درآمده و دیگر اجزای موتور را به حرکت درمی‌آورد. برای تعمیر جک درب پارکینگ، مهم است که عملکرد صحیح دنده برنجی را بررسی کنید.

یکی از وظایفی که برای تعمیر جک درب پارکینگ ضروری است، چک کردن ریموت است. این چک‌کردن می‌تواند توسط ریموت‌های دیگر ساکنان ساختمان یا با بررسی چراغ‌های آن انجام شود. همچنین، بررسی پنل مرکزی نیز یکی از کارهایی است که تعمیرکار انجام می‌دهد. این کار باید در زمان فشار دادن دکمه ریموت انجام شود و اگر صدای رله دستگاه شنیده شود، نشان می‌دهد که فیوز پنل مرکزی و ریموت سالم هستند.

بررسی چشمی جک پارکینگ

خرابی چشمی یکی از خرابی‌های مرسوم است که حدوداً ۱۳٪ از خرابی جک پارکینگ از چشمی است. بهترین حالتی که می‌توان متوجه خرابی چشمی شد این است که درب پارکینگ باز شده و دیگر بسته نمی‌شود. در برخی از جک‌های پارکینگی با خرابی چشمی، درب پارکینگ به طور کلی از کار می‌افتد.

یکی از راه‌های دیگر شناسایی خرابی چشمی این است که به چشمی‌ها نزدیک شوید و دستتان را در جلوی چشمی بالا و پایین کنید. اگر صدای تیک تیک نشنیدید، چشمی خراب است و باید آن را تعویض کنید. در مواقعی که صدای تیک تیک هم آمد، ممکن است گاهاً چشمی یا ورودی آن در مدار کنترل خراب شده باشند.

بررسی چشمی جک پارکینگ

برای رفع این مشکل، باید یک چشمی جدید تهیه کرده و آن را به درستی در محل قبلی نصب کنید. این کار می‌تواند توسط یک تکنسین مجرب انجام شود یا اگر مهارت لازم را دارید، می‌توانید خودتان این کار را انجام دهید. در هنگام نصب چشمی، بهتر است برق قطع شود.

بررسی بازوهای جک

اگر اصطکاکی بین چرخ دنده و میل ماردون به وجود بیاید، که معمولاً به دلیل فشار زیاد بر روی بازوهای درب اتفاق می‌افتد، ممکن است باعث شکستن چرخ دنده و ایجاد مشکلات در جک درب پارکینگ شود. در تعمیر جک درب پارکینگ، اگر مشکل از بازوی درب باشد، ممکن است نتوانید درب را باز یا بسته کنید. یکی از عوامل دیگر خرابی جک درب پارکینگ نفوذ آب به داخل جک است. در این صورت، آب وارد مدار چشمی شده و باعث بروز مشکلات می‌شود. پیشنهاد می‌شود بعد از دیدن این مشکل سریعا به یک کارشناس مجرب تماس بگیرید.

مشکلات ظاهری جک درب پارکینگ

از جمله نکاتی که در تعمیر جک درب پارکینگ باید به آنها توجه داشته باشیم، سنگین بودن درب در هنگام باز یا بسته شدن است. این مشکل ممکن است به دلیل خرابی قطعات داخلی جک درب پارکینگ رخ دهد. اگر درب پارکینگ کار نمی‌کند، ابتدا عوامل ظاهری جک را بررسی کرده و در صورت عدم پیدا کردن مشکل، قطعات داخلی جک باید بررسی شود.

مناسب بودن جک با نیازهای ساختمان بسیار حائز اهمیت است. در ساختمان‌هایی که رفت‌وآمد بیشتری دارند، باید از جک‌های با جنس و کیفیت بهتر استفاده شود. انجام روغن‌ کاری جک‌ها در بازه‌های زمانی مشخص می‌تواند از بروز مشکلات بعدی جلوگیری کند. هنگام خرید جک، اندازه درب را در نظر بگیرید تا در طول زمان به آن فشار زیادی وارد نشود.

مشکلات ظاهری جک درب پارکینگ

قطع شدن سیم داخلی جک

یکی دیگر از مشکلات شایع در جک پارکینگ که به تعمیر نیاز پیدا میکند، قطع شدن سیم‌ها به دلیل عدم کیفیت آن یا نصب غیر اصولی یا دستکاری است. اگر سیم خروجی به چشمی‌ها قطع شده باشد، جک کار نخواهد کرد و همچنین قطع شدن سیم‌ها در بازوها باعث از کار افتادن هر یک از بازوها می‌شود.

یک نکته مهم که در اینجا باید به آن اشاره کنیم این است که در اکثر جک‌ها، سیم از زیر بازو خارج می‌شود و برخی نصاب‌ها فضای لازم برای آن سیم را در نظر نمی‌گیرند. این موضوع باعث می‌شود که با گذشت زمان، سیم زیرین ساییده شده و یا از داخل پاره شود.

شکستن پایه‌های جک و تعمیر جک پارکینگ

گاهی اوقات ممکن است مشکل از شکستگی بازوی جک باشد. اگر بازو یا شفت جک دچار مشکل شده باشد، مثلاً شکسته یا خم شده باشد، حتماً باید تعمیر آن را به یک تکنسین متخصص بسپارید. در برخی موارد، پایه‌های ابتدایی و انتهایی در جک ممکن است شکسته شوند. در این موارد، یک تکنسین ماهر می‌تواند با کمک یک جوشکار مشکل را حل کند. حتی می‌توانید پایه‌های فرورفته را با کمک چکش صاف نمایید.

اگر پایه‌ها شکسته باشند، می‌توانید آن‌ها را در جای خود جوش دهید. برای این کار، باید با دقت عمل کرد تا پایه‌ها به درستی در جای خود قرار گیرند. اگر بر روی درب آثاری از ضربه دیدگی وجود داشته باشد، ممکن است گیربکس و یا موتور جک دچار ایراد شده باشد. در این حالت می‌توانید با کمک یک تکنسین تعمیر جک درب پارکینگ خود را انجام دهید.

شکستن پایه‌های جک و تعمیر جک پارکینگ

مشکلات سیستم تشخیص مانع

گاهی اوقات قطع شدن برق ورودی جک می‌تواند موجب بروز مشکل شود. در این حالت می‌توانید با احتیاط برق ورودی را چک کرده و مشکل را تشخیص دهید. با توجه به وجود برق با ولتاژ بالا و خطرات ناشی از آن، بهتر است این کار را به یک تعمیرکاران کیانسل بسپارید. در بعضی موارد، سیستم تشخیص مانع دچار مشکل می‌شود و حساسیت آن تغییر می‌کند. در این حالت، بهتر است درب را به صورت دستی حرکت داده تا مطمئن شوید که حرکت معمولی آن دچار مشکل نمی‌شود. ممکن است لازم باشد حساسیت سیستم تشخیص مانع تغییر کند تا مشکل آن برطرف شود.

قیمت تعمیر جک درب پارکینگ

قیمت تعمیر جک درب پارکینگ به عوامل مختلفی مانند میزان خرابی جک و نوع جکی که برای درب استفاده می‌شود، بستگی دارد. معمولاً، ابتدا تعمیرکار ماهر جک درب پارکینگ را دقیقاً بررسی می‌کند و پس از اطمینان از قطعه‌ای که خراب شده، هزینه‌های لازم را اعلام می‌کند. برای درخواست مشاوره رایگان میتوانید با شماره ۰۹۱۲۶۴۹۱۴۰۰ تماس حاصل فرمایید تا کارشناسان کیانسل راهنماییتان بکند.

کلام آخر

برای تعمیر جک درب پارکینگ، بهتر است ابتدا مشکلات ظاهری جک را بررسی کنید و سپس به رفع مشکلات قطعات داخلی بپردازید. این کار باید توسط یک تکنسین متخصص انجام شود. هنگام رفع مشکلات جک درب پارکینگ، بهتر است جریان برق را قطع کنید. تعمیر و نگهداری دوره‌ای جک درب پارکینگ باعث می‌شود که جک کمتر دچار مشکل شود. روغن‌کاری جک درب پارکینگ و تمیز کردن برخی از بخش‌های آن از جمله کارهایی است که هر فرد می‌تواند انجام دهد و نیاز به دانش و تخصص خاصی ندارد.

سوالات متداول در مورد تعمیر جک پارکینگ

 1. چگونه می‌توانم مشکل جک پارکینگ را تشخیص دهم؟
  بررسی علائمی نظیر عدم باز و بسته شدن درب به صورت صحیح، صداهای غیرطبیعی از جک یا علائم خرابی در قطعات بیرونی و داخلی جک می‌تواند به تشخیص مشکل کمک کند.
 2. آیا می‌توانم خودم جک پارکینگ را تعمیر کنم؟
  برای تعمیر جک پارکینگ بهتر است به یک تکنسین متخصص مراجعه کنید تا مشکلات فنی و ساختاری را به‌درستی تشخیص داده و تعمیر نماید. اما برخی از مشکلات ساده ممکن است توسط شما با دستورالعمل‌های مناسب قابل حل باشند.
 3. آیا هزینه تعمیر جک پارکینگ بالاست؟
  هزینه تعمیر جک پارکینگ بستگی به نوع مشکل، قطعات مورد نیاز و دستمزد تکنسین دارد. برای درخواست تکنسین می‌توانید با شماره ۰۹۱۲۶۴۹۱۴۰۰ تماس بگیرید.
 4. چگونه می‌توانم از خرابی‌های مکرر جک پارکینگ جلوگیری کنم؟
  برای جلوگیری از خرابی‌های مکرر، بهتر است جک پارکینگ را به صورت دوره‌ای تعمیر و نگهداری کنید، روغن کاری منظم انجام دهید و در صورت وجود علائم خرابی، به سرعت به یک تکنسین مجرب تماس بگیرید./۲۷۳۷۰۹

منبع: ++

نظرات